
Je to tak, @365tipů má (a bude mít) řadu článků, které se týkají bezpečnějšího používání Internetu. Záměrně je zvoleno slovo bezpečnějšího, protože něco jako bezpečný Internet je něco dost nemožné. Internet je prostě nebezpečné prostředí, které si můžete udělat bezpečnější tím jak se chováte, co děláte (nebo spíš co neděláte). A protože máme na @365tipů rádi souhrnné přehledové články, tak tenhle je právě takový.w
Než ale začneme s užitečnými tipy na téma soukromí a bezpečnost, tak jedno zásadní pravidlo. Internet je veřejný prostor a pokud cokoliv umístíte do veřejného prostoru, tak je tím dáno vše ostatní. Pokud máte něco soukromého, důvěrného, tak to nedávejte na Internet. Slovo „Internet“ si v předchozích větách navíc můžete nahradit i za slovo Facebook. A uvědomit si, že tam je to ještě horší.
Tipy týkající se Bezpečného Internetu
-
TIP#2895: 8 důvodů proč byste měli používat VPN. Ve Windows, Macu, na Linuxu, atd.
VPN, virtuální privátní síť, má mnoho způsobu využití (viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět kde se to řeší poněkud zeširoka, včetně nevýhod…
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2819: Máte podezření, že váš iPhone byl hacknut? Dá se to nějak poznat? A hlavně, co se dá dělat?
Hacknutý iPhone (či iPad) je poměrně méně obvyklá situace, ale i přes veškerá tvrzení to možné je. Různé bezpečnostní chyby, ale i nepozornost uživatelů, může vést k tomu, že se útočníkům podaří…
-
TIP#2784: Co je to shovelware?
Člověk se stále učí nová zajímavá slovíčka a také nové podivuhodné taktiky. V tomto případě, jak -ware napovídá, týkající se software. Související příspěvky TIP#2845: Jak ve WhatsApp automaticky blokovat spam TIP#2841: Jak…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak…
-
TIP#2513: Od kolika let by mělo (mohlo) mít dítě mobilní telefon? A jaký?
Někdy před pár lety, když vznikla knížka Dítě v sítí, se to tu určitě někde objevilo, ale ne jako samostatný tip. Přitom jde o poměrně časté dilema, které mají rodiče. Dilema, na…
-
TIP#2486: Jak rizikové je někomu sdělovat sériové číslo, IMEI a IMEI2 mého telefonu?
Sdělení sériového čísla, IMEI a IMEI2 vašeho iPhone někomu může představovat riziko, zejména pokud nemáte důvěru v danou osobu nebo organizaci, které tyto informace poskytujete. Zde jsou hlavní obavy: Související příspěvky TIP#2513:…
Bezpečnost na Internetu pro (nejen) novináře
-
TIP#2895: 8 důvodů proč byste měli používat VPN. Ve Windows, Macu, na Linuxu, atd.
VPN, virtuální privátní síť, má mnoho způsobu využití (viz Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět kde se to řeší poněkud zeširoka, včetně nevýhod…
-
TIP#2836: VPN pro (nejen) Android/iOS zdarma i placené. Co pořídit a pár praktických postřehů
Je taková doba, kdy je vhodní mít pro ruce VPN. Zejména pro nápady EU, které vedou k nedostupnosti některých věcí z USA (jako třeba Advanced Voice Mode od ChatGPT donedávna). Nebo pro…
-
TIP#2640: Co se stane s mým dvoufaktorovým ověřením, když přijdu o telefon?
Nějak tak není měsíc, aby se někdo neozval s tím, že přišel o telefon (krádež, ztráta, prostě odešel, skončil v práci a přišel o firemní) a teď se nemůže přihlásit tam, kam…
-
Bezpečnost na internetu pro novináře: Základní desatero
Devět dílů seriálu je opravdu dlouhé čtení (můžete začít prvním dílem Začít musíte u e-mailu (1)) . Místy i komplikované. Možná chcete prostě někde začít, takže tady je základní desatero těch nepodstatnějších věcí.…
-
TIP#1793: Bezpečnost na internetu pro novináře: Práce v prohlížeči a e-mailu (9)
Nejčastějším způsobem útoku bývá prohlížeč a e-mail. Na novináře zcela běžně v podobě spear phishingu – tedy cíleného útoku, který jako útok vůbec nevypadá. Extrémně časté je velmi promyšlené sociální inženýrství. E-maily…
-
TIP#1792: Bezpečnost na Internetu pro novináře: Další online účty (8)
Online účtů máme dnes podstatně více než jen e-mail a sociální sítě. Chránit tak budete muset podstatně více věcí. Rozhodně nepodceňovat ani ty další, které zdánlivě působí jako nevýznamné. Související příspěvky TIP#1793:…
Zásadní věci
Zásadní věc, aneb Co udělat, když se někomu podařilo získat moje heslo do nějaké online služby. Tady vám poradíme postup, co dělat když vám někdo vlezl do GMailu, Facebooku či kamkoliv jinam.
Druhá zásadní věc: Pár zásadních poučení, když vám odejde hlavní pracovní stroj. Aneb život v cloudu pomůže vzpamatovat se nejenom v okamžiku kdy vám odejde počítač, ale třeba když vám ho napadne virus. Související? Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování?
Pro Facebookové uživatele tu máme zcela samostatného Průvodce soukromím na Facebooku a velmi konkrétní Jak nastavit soukromí na Facebooku? 22 kroků, které soukromí stejně nezajistí. Což znamená, že tipy na soukromí a bezpečnost týkající se Facebooku v tomto přehledu nenajdete. S výjimkou, tou následující. A možná se chcete vlezlosti Facebooku bránit? Je to složitější, ale jde to. Čtěte v Facebook vás šmíruje, všude kde to jde. Jak se zbavit šmírování Facebookem?
Třetí zásadní věc by se dala snadno říci jako „Co neví, to nepoví“. Popsané to najdete v Nechcete o sobě Facebooku nic říkat? Neříkejte. A platí to i pro další sociální sítě. Patří sem i Vyplnit pravdivé datum narození u online služeb? Telefon? Bydliště?
Čtvrtá sada doporučení se bude týkat hesel. V Jak je to s hesly na Internetu? Je možné aby mi někdo poslal zapomenuté heslo? se dozvíte, že hesla jsou problém. A určitě se vám k tomu bude ještě hodit povídání o tom jak vůbec zacházet s hesly na Internetu a Jak správně zacházet s kontrolními otázkami u online služeb?.
Co dělat, pokud jsem zapomněl Apple ID či heslo k Apple ID? řeší ono trápení, když se nemůžete přihlásit, protože jste sklerotici.
S předchozím souvisí i toto: Jak zjistím heslo na Facebook? Co dělat když jsem zapomněl heslo na Facebook? je delší povídání o tom, že „od Facebooku“ nikdo vaše heslo získat nemůže (ani vy nemůžete získat cizí), protože tam prostě vaše heslo nevědí. Ale také o tom co dělat, když heslo zapomenete nebo vám někdo hackne účet na Facebooku. Souvisí s tím i Jak zjistit heslo, když jsem přihlášený
Ale v Správce hesel vám pomůže nejenom si hesla pamatovat, ale také zlepší bezpečí poradíme, jak to správně řešit. V Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass? najdete přehled správců hesel, které si můžete pořídit. Pro počítač, tablet i telefon. Pokud používáte Chrome, tak mrkněte do Google Password Manager je ten nejjednodušší správce hesel a Kde v Google Chrome v počítači, na Androidu a v iOSu najdu uložená hesla?
Hodit se bude i Jak na iPhone zjistit kompromitovaná (uniklá) hesla? Jak odhalit slabá hesla či ta co používáte opakovaně?
Jak zapnout a vypnout synchronizaci v Chrome a k čemu je to vlastně dobré ukáže jednu praktickou věc. Na kterou byste měli myslet i s ohledem na soukromí
A protože toho správci hesel umí více, tak mrkněte i do LastPass (správce hesel) není pouze pro bezpečnou práci s hesly. Zkuste pár pokročilejších věcí a také do další pokročilejší věci v Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu)
Stejně jako v Dvoufaktorové ověření použijte všude tam, kde chcete lépe zabezpečit účet. V Kde v Google najdu moje hesla z Chrome a z Androidu? Poznáte Google Password Manager a dozvíte se, jak se případně zbavit čitelně dostupných hesel uložených u Google.
- První věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail. Smrtelně. Vážně. A tohle opravdu nepodceňujte. Přečtěte si k tomu ještě Jak na “záložní” e-maily pro obnovení účtu?
- Jak zapnout dvoufázové ověření pro AppleID (iOS, iPhone, iPad) řeší jak se o 2F postarat pro iOS.
- Jak tohle nastavit pro Facebook zjistíte v Jak ochránit účet na Facebooku proti hacknutí? Dvoufaktorovým ověřením přihlášení
- Jak zapnout dvoufaktorové ověření přihlášení na Instagramu
- Jak ve Firefoxu povolit dvoufaktorové zabezpečení poradí jak chránit synchronizovaný účet u Firefoxu.
- Jak na WhatsApp zapnout dvoufaktorové ověření a proč to určitě udělat?
Android Device Manager, který vám umožní najít i smazat váš telefon či tablet je také dost užitečná věc související s bezpečnosti
Čím bezpečněji chránit telefon? PIN? Gesto? Otisk prstu? Heslo? A tohle opravdu nepodceňujte.
Nezapomeňte, umět najít vaše zařízení se může hodit, ale především musíte chránit jeho obsah. Tady viz Jak chránit notebook (laptop) pro případ ztráty či odcizení?
V Jak ověřím, jestli můj e-mail a heslo není v nějakém úniku hesel? se dozvíte o službě, která umožňuje prohledat známé masivní úniky hesel. Zjistíte tak, zda právě to vaše heslo nebylo kompromitováno.
TIP: Jak často si mám měnit heslo? Kdy je nutné si heslo změnit a kdy je lepší to nedělat vám vysvětlí vše podstatné o změnách hesla.
Pátá zásadní věc je ta, že viry, malware, adware, crapware či bloatware jsou reálný problém. Poradíme v Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware (nezapomeňte ani na Co je to to bloatware ) a také v Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara v Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware?
K tomu předchozímu patří rozhodně ještě otázka toho, Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?. Hodně pozor si dávejte na věc jménem ransomware, o té ale více v Co je to ransomware? a Zaplatit výkupné při zásahu ransomware? Což je mimochodem věc, kterou můžete chytit i z nijak nebezpečně vypadají webové stránky, ale o tom více v heslu Malvertising. Plus rozhodně ještě Co dělat, když na mém počítači vyskakují reklamy? a Co je to RAT (Remote Access Trojan) a jak se proti tomu bránit
Pozor na to, že zloději nepotřebují viry. Stačí jim, když váš přesvědčí, abyste jim umožnili přístup do počítače na dálku. Řeč je o tom v Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače?
V souvislosti s viry je dost podstatná otázka Je bezpečné přesunout soubory ze zavirovaného počítače do nového počítače?
V Potřebujete antivir na mobilním telefonu? Fungují vůbec? se dozvíte poměrně dost podstatné věci, ohledně virů a antivirů pro mobilní zařízení.
Máte-li MacBook či Mac, tak viz Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné?
Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma? je vhodné si přečíst, až začnete vybírat jaký antivirus si pořídit.
TIP: V Mohu věřit nápisu: Tento email byl odeslán z počítače bez virů, chráněného programem XY? o jednom stále existujícím nešvaru antivirových programů.
S předchozím mimochodem dost zásadně souvisí Mohu si z Internetu stáhnout nějaké software, které se normálně prodává? A ve rovnou Kde stahovat freeware a shareware? najdete poměrně bezpečné, ale také zásadně nebezpečné zdroje pro software. Jak mít software v počítači s Windows aktuální? Dost zásadní věc, protože neaktualizované software je zdroj zásadních bezpečnostních rizik.
Tady je vhodné se zmínit o Co je to PUP (Potentially Unwanted Program)? Vynalézavost tvůrců malware, adware a crapware je velmi vysoká. Včetně toho, že hrozbami žalob přinutili antivirové společnosti, aby některé programy zařadili do poněkud falešné škatulky a v řadě případů je dokonce antiviry nedetekují.
Šestá zásadní věc. Je bezpečné používat neznámé WiFI? Z otázky vám už asi musí být jasné, že to bezpečné není. Ale tenhle tip poradí řadu věcí jak to udělat bezpečnější. A také to co nedělat. A pokud to chcete shrnuté z jiného pohledu, v Co hrozí na veřejných Wi-Fi neznámého původu? to najdete.
A vlastně na počátku všeho je dobré si přečíst Jaký je rozdíl mezi http a https? A proč si na to dávat pozor? s dodatkem z července 2018 kdy začalo Chrome označovat weby bez http za nezabezpečené, viz Co to znamená, když prohlížeč označuje web jako nezabezpečený? Proč je https důležité a http musí skončit?
S předchozím souvisí téma Co je to WiFi/Packet Sniffer a kde si ho můžu opatřit a co bych o tom měl vědět? a TIP: Jak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům, které si pečlivě prostudujte, pokud si pořizujete Wi-Fi router.
- Mám znemožnit viditelnost SSID? Jak najdu skryté WiFi sítě?
- Mám používat filtrování MAC adres v routeru?
- Je nechávání zapnuté WiFi nebezpečné?
- U kterých WiFi sítí si zapínat a nezapínat automatické připojování
- WPS je bezpečné a hodí se pro snadné připojování k WiFi
- Šifrování ve WiFi sítích je bezpečné. WPA2 nejde prolomit
- Jak zjistit heslo na WiFi?
- Hodí se Wi-Fi pro veřejný prostor? Na co si dát pozor pokud něco takového chcete použít
Sedmé užitečné pravidlo najdete v Počítač, notebook i mobil, nenechávejte volně přístupný: Zamykejte, chraňte heslem. A berte to hodně vážně.
Neméně podstatné a ukazující na to jaká nebezpečí číhají na děti? Kyberšikana, kybergrooming, co tohle znamená, obnáší a co s tím. Pokračovat můžete do Co je to stalker, stalking, cyberstalking, kyberstalking?. A rozhodně nepodceňovat. Pokračovat můžete do Co je to sexting či Jak se bránit kyberstalkigu (a stalkingu vůbec)?
- Jak na Spotify blokovat obtěžující uživatele? Co když vás někdo na Spotify stalkuje?
- Jak zjistit komu patří telefonní číslo?
Co je to geolokace? A proč na něco takového myslet vám ukáže na věci, které možná ani nevíte, že v telefonu máte. Se soukromím velmi souvisí Jak někdo může z názvu (identifikace) WiFi routeru zjistit, kde jste? a Jak si na mobilu zjistit vlastní „vzpomínkovou“ koronavirovou mapu
Co je to krádež identity (identity theft)? trochu souvisí s předchozím tématem a jde také o velmi závažné věci. Ještě pokročilejší ke krádeži identity může být téma v tipu ak bezpečné je poslat pro ověření někomu kopii občanky či jiného obdobného dokladu?
V Co je to Revenge Porn? Někdy též označovaném porno pomsta se dozvíte vlastně něco jako pokračování předchozího tipu o kyberšikaně a dalších kyberproblémech.
Co je to sociální inženýrství? Jeden z nejúčinnějších nástrojů hackerů. Ale také bohužel podvodníků, zlodějů a vůbec kyberšmejdů. Související je Co je to phishing a proč tomu říkáme rhybaření? a termín smishing
- K tomu předchozímu jeden praktický příklad. Najdete ho v Co je to CEO fraud?
Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz? Tohle sice zdánlivě vypadá jako bezpečné, ale není tomu tak.
Co je to FOMO? A co je to FOLO? Zde s dozvíte o něčem, co se vám možná bude hodit pokud máte doma dítko školou povinné. Ale tyhle dvě fóbie postihují i dospělé lidi.
Elektronická pošta, identita, krádeže identit a jiné tomu podobné věci
V Jak je možné, že někdo může falšovat odesílatele e-mailu? prozradíme to, co možná nevíte. Tedy že odesílatel e-mailu se dá nastavit zcela libovolně.
Jak si pořídit anonymní e-mail? Nemyslete si, že něco takového je vhodné jenom pro padouchy. Je řada důvodů, proč něco takového budete potřebovat. Hodit se vám ještě bude Jak odesílat (anonymně) e-maily z dočasných e-mailových adres?
Jak lépe zabezpečit e-mail u Seznamu proti krádeži? Tohle bude zlé, protože Seznam.cz žádné bezpečné účty a e-mail nenabízí. Vítejte v minulém století.
Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail? A k čemu, že to může být? No třeba k tomu, že si pořídíte účet, o kterém ví jenom vaši nejbližší. Nebo účet či účty, které budete používat pro různorodé online služby.
Jak v Gmailu (Google Apps) využívat + (a tečky) v e-mail adrese vám seznamí s jednou velmi užitečnou vychytávkou.
„Co neví, to nepoví“ v předchozím třetím zásadním doporučení se vlastně vztahuje i na Jak je možné, že někdo vezme mojí fotku z Facebooku/Internetu/… a použije ji?. Pokud nechcete aby někdo zneužil vaše fotografie (osobní i neosobní), tak je prostě na Internet nedávejte. A přečtete si ještě Vlastním práva k fotografii, ve které jsem zachycený? a Mohu někoho (třeba kamaráda či kamarádku) vyfotit a dát fotku na sociální sítě?
Linkedin, Facebooku, nikomu nedávejte heslo ke své poštovní schránce je jedna velmi cenná rada, kterou bohužel většina lidí podceňuje, případně se o ní dozví až příliš pozdě. A Jak z Linkedin smazat importované (synchronizované) kontakty? vám poradí, jak z Linkedin odstranit importovaná data . Bohužel to tak jako tak už moc nepomůže, škoda už byla způsobena
Možná je to divné radit co máte dát do poslední vůle. Možná je divné, že to lze počítat do ochrany soukromí na Internetu, ale je to tak. Neberte to na lehkou váhu. Čtěte v Do poslední vůle přidejte přístupy k účtům na Internetu a v Co se na Facebooku stane s účty zemřelých lidí? Co dělat když zemře někdo blízký? je velmi důležité čtení jak to celé řeší Facebook
Měl bych online účty, které jsem přestal používat, smazat? vám možná připadá jako zbytečná otázka, ale pozor, není tomu tak.
Co je to internetový trol? Co dělat, když nějakého takového potkáte by mohlo vypadat, jako že nemá se bezpečnostní na Internetu nic společného, ale opak je pravdou. Má. Trolové po vás půjdou, zneužijí všechno co o vás najdou, napadnou vás, zneuctí vás, využijí všech informací o vás. Stejně jako bude dobré vědět Co/kdo je to Drama Queen? A jak se to dá léčit?
Co/kdo je to grammar nazi? Seznamte se s fenoménem, který sice má kořeny ve světě offline, ale teprve na Internetu se dokázal rozrůst do obludných rozměrů.

Pozor na všechny ty online služby, které vám po určité době neaktivity smažou účet a po další době vaši (například) původní e-mailovou adresu může získat někdo jiný. Tohle může být dost podstatný problém.
Jak na lepší soukromí v prohlížeči? Ghostery, NOSCRIPT, WOT a ti další se věnuje tomu, jak zabránit šmírování, označování a využívání (či spíše zneužívání) pro obchodní a marketingové účely. Ale samozřejmě to není jenom to, odtud už je krok i k dalším zásadnějším věcem. Pokračovat pak můžete dalším tipem: Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý? a také související Dark web? Deep web? Je v tom rozdíl? či Jak prorazit cenzorský firewall? či Jak otevřít webovou adresu ve které je .onion? a nezapomeňte, že blokátory reklamy či NOSCRIPT pomáhají i v otázce Jak se bránit proti tzv. Session Replay – šmírovacím skriptům
Co že je to ten firewall?
Co je to incognito, inprivate, anonymní režim prohlížeče? Chrání či nechrání? Tady si dejte velký pozor, protože tyhle režimy vás chrání jenom proti velmi málo věcem.
A čistě pro Facebook? Co udělat, pokud mi někdo hacknul Facebook? Co dělat, když na mém účtu jsou divné příspěvky? A věřte, když se vám to stane, čeká vás dost práce.
Jak poznat že mi na Facebook píše pravá osoba? A nejenom na Facebooku je docela dost podstatné, ačkoliv vám to v tuto chvíli možná nemusí až tak připadat.
Je bezpečné Facebooku či jiné sociální síti svěřovat hanbaté fotky? To si pište, že není. Ale asi je to dost marné, protože lidé moc nepřemýšlí když tam nahrávají všechno co je napadne. K tomuto tipu si určitě přečtěte ještě Co dělat, když někdo má v Messengeru (či jiné aplikaci) vaše osobní fotografie či videa?
Co, kdo je to hacker? A kdo není hacker? A samozřejmě i další termíny a jejich významy. Cracker, script-kiddies, white hat, black hat, grey hat, Anonymous.
Jak ve Windows zaheslovat složku? Tohle je vlastně tip, který vás tak trochu zklame.
Co jsou cookies a k čemu se používají? Asi by bylo možné říci, že tohle je pro začátečníky, ale možná to nebude tak úplně pravda. Je dobré vědět co jsou cookies (sušenky), ale také jak fungují a co s nimi. Dobré vědět ještě toto: Co to v prohlížeči znamená Do-Not-Track (DNT). A proč to k ničemu nepomůže.
Podstatné „cookies“ čtení je ale i v Ochrání cookie lišty mé soukromí?
Jak vymazat historii v prohlížeči vlastně tak trochu souvisí s cookies. Hlavně z pohledu na ochranu soukromí.
Mohu věřit online recenzím? Jak poznám falešnou recenzi? A jak je vůbec možné, že existují falešné recenze a falešní recenzenti? Související termín je astroturf a astroturfing a velmi blízko k tomuto tématu má i Mohu věřit zdravotním a lékařským informacím na Internetu?
V Jak zjistím kdo si prohlížel můj Instagram? Pozor ať nepřijdete o účet se můžete podívat, jak lidé přicházejí o účty na Instagramu. Věří nesmyslu a strašně moc chtějí vědět, kdo že je to vlastně šmíruje.
Jak zálohovat poštovní schránku? Jak stáhnout všechny e-maily do počítače? je hodně užitečná rada, kterou nejspíš budete nutně potřebovat až poté, co přijdete o e-maily.
TIP: Jak se podívám na Twitter (Facebook) někoho, kdo mě zablokoval vám poradí, jak užitečný může být anonymní režim prohlížeče. A jak vidět obsah účtu, který vás zablokoval. Samozřejmě, obejít případné nastavení soukromí příspěvků to nedovolí.
Jak více lidem umožnit používat můj počítač či mobil? Založte jim účet a věřte, že se ta trocha námahy sakra vyplatí.
Co je to MITM? Nebo ještě lépe řečeno MITM útok? A když už jsme u útoku, tak i Co je to DDoS?
Jak funguje potvrzení o přečtení u e-mailů? A proč ho nepoužívat poradí jak se chovat na Internetu slušně. Ale také jak si ušetřit čas a zbavit se extrémně otravné věci v e-mailech. Věci, která může i zásadně ohrožovat vaše soukromí. Hodně podstatné k tomuto tématu je v Jak se bránit šmírování v e-mailu? Jak to vůbec funguje?
Jak smazat účet na MySpace? vám možná bude připadat jako zvláštní tip, ale co když tam máte účet? Který v roce 2017 je možné extrémně snadno ukradnout?
V Mám si při odjezdu na dovolenou nastavovat automatickou odpověď na e-maily? najdete jedno extrémně užitečné řešení problému, který si neznámo proč každý rok lidé vytvářejí sami. Který navíc dost hodně souvisí s ochranou soukromí.
Je bezpečné dávat telefonní číslo Facebooku? K čemu se využívá na Internetu telefonní číslo? a proč si telefonní číslo chránit.
SPAM. Velké téma, není mu totiž možné se vyhnout
Ze spamu se nikdy, nikdy, nikdy. Opakuji, NIKDY neodhlašujte. Co s tím spamem ale dělat? Možná hodný tip kde začít.
Hodit se může i Co dělat, když někdo odesílá spamy z mé vlastní adresy?
Požírá vám e-mail nějaké ty mail do spamu? To se vám bude hodit Jak přesvědčím můj e-mail aby určitého odesílatele nedával do spamu? Co je to whitelisting?
Jak správně (technicky, lidsky i legálně) sbírat maily pro databází uživatelů a rozesílek pokud děláte do těch, no, jak se tomu říká, direct mailingů. Ať se neproměňují ve spam. A taky abyste věděli, jak to mají firmy dělat.
Co je to hlavička e-mailu, jak ji mohu získat a k čemu je to dobré? se bude hodit třeba k nahlašování spamu. Hodící se související je Jak zjistit komu patří IP adresa? Případně alespoň odkud pochází?
Co je to nigerijský spam? Proč mi někdo píše, že jsem zdědil miliony? je vhodné připomenout když už je řeč o hoaxech.
Jak stáhnout vaše data z jiných služeb
- Jak je možné stáhnout obsah Stránky na Facebooku?
- Stáhněte si data z Facebooku. Skoro všechna.
- Jak stáhnout váš účet na Instagramu. A co ve stažených datech najdete?
- Google Takeout aneb stažení všeho co máte v Google je popsaný v Užitečné odkazy týkající se Google. O některých jste ani možná nevěděli
- Jak stáhnout všechny e-maily do počítače?
- Jak stáhnout všechna vaše data od Apple? Jak smazat/deaktivovat účet u Apple?
- Jak od WhatsApp získat informace z vašeho účtu? Jak stáhnout všechny chaty?
- Jak stáhnout vaše údaje ze Spotify?
- Jak stáhnout všechny trasy ze Stravy (všechna vaše data)? Jak smazat účet na Stravě?
Další užitečné věci týkající se bezpečí a soukromí na Internetu
Mohou zaměstnanci Facebooku (Instagramu, Twitteru, Google) vidět obsah mého soukromého účtu? Dost zásadní téma.
Proč je dobré zakázat kameru na počítači. Nebo aspoň přelepit nálepkou může vypadat jako bláznivé doporučení, ale ono tomu tak není. Patří k tomu i Jak zjistit, že někdo cizí používá můj webcam (kameru na počítači, notebooku. mobilu či tabletu) a Jak zakázat kameru na MacBooku/Macu?
Jak bezpečně a správně na video hovory (nejen) z domova? Sedmnáct bodů pro bezpečnost týkající se práce z domova či na dálku
Jak se bezpečně chovat na seznamce Tinder bude tak trochu exkurzí do online seznamek a toho jak se tam chovat bezpečněji. Protože „bezpečně“ tam opravdu nikdy být nemůžete, vždy je to spojené s množstvím rizik. Do extrémnější podoby se můžete vydat v Co je to Badoo a proč se tomu vyhnout
Co je to keylogger vám ukáže na jednu z mnoha variant šmírovátek, spyware, ale i šmírovacího hardware.
Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí vás naučí jak testovat neznámé programy aniž by hrozilo, že vám zavirují či zničí počítač.
Pak prozradíme, k čemu se hodí veřejné DNS jako Google DNS či OpenDNS. Protože vám to umožní se vyhnout filtrovaným a cenzurovaným DNS. Nebo získat přístup k Internetu i v okamžiku výpadků. Můžete se vydat i cestou služeb, které chrání před phishingem či malware, podrobnosti v Jaké DNS služby používat, pokud chci mít ochranu proti rhybaření a dalším nebezpečím?
Vhodné čtení je i Co je to DNS over HTTPS a jak (a proč) to zapnout?
Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock je paradoxně i bezpečnostní doporučení. V reklamě se běžně šíří viry, malware i adware. Takže, paradoxně, blokování inzerce vám může pomoci. Související užitečné téma je i Co je to retargeting, remarketing? (k tomu poslednímu je dobré se podívat na Jak zjistit, kdo na Facebook nahrává mé kontaktní údaje pro inzertní účely?)
Jak zakázat Flash ve vašem prohlížeči vám poradí, jak se zbavit Flashe ve vašem prohlížeči i počítači. A klidně to udělejte, on opravdu není potřeba. Pak můžete rovnou pokračovat přes Jak odstranit z vašeho počítače Javu a případně se ještě mrknout na Adobe AIR – viz Co je to Adobe Air? A potřebuju to mít v počítači? Což není všechno, ještě je tu jak odstranit QuickTime a jak odstranit Silverlight.
V Užitečné odkazy týkající se Google. O některých jste ani možná nevěděli je řada odkazů do Google, které mají něco hodně společného se soukromím a v Jak zjistit, co všechno o vás Google ví? A co si o vás myslí? je pár těch, které se týkají toho, co o vás Google ví pro cílení reklamy a podobné věci. Související užitečnost je v Co je to právo na zapomnění?
Kde u Microsoftu smazat vaše nashromážděné osobní informace? souvisí s předchozím, protože tady zjistíte, kde u Microsoftu na webu můžete smazat všechno možné (i nemožné) co si o vás shromažďuje.
K čemu slouží PortableApps.com a jak můžete mít programy bez nutnosti je instalovat vás seznámí s přenositelnými aplikacemi a je dost jisté, že tohle by se vám někdy mohlo hodně hodit.
Co je to EXIF, jak si to prohlédnu a co s tím dělají sociální sítě? připomene, že dnes fotky obsahují příliš mnoho informací o tom, kde jste byli a kdy jste tam byli. Související (a vhodné pokračování) najdete v Mohu věřit metadatům v dokumentu z Wordu nebo těm v EXIFu fotografie?
E-petice nemají právní závaznost. A otázka je, k čemu je kdo zneužije. Ano, je to další věc, na kterou si dávejte pozor, než se rozhodnete své osobní údaje vložit do nějaké podivné „online petice“
Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? je extrémně užitečný tip pro ověřování falešných účtů. Můžete tak totiž zjistit, že ta fotka je ve skutečnosti odněkud ukradená.
K falešným účtům si přečtěte Jak nahlásit falešné jméno či účet na Facebooku? A proč to dělat či nedělat? a Jak Facebook (a další podobné služby) přijdou na to, že nepoužívám vlastní jméno?
K předchozímu se vám třeba bude hodit ještě Mohu použít Zdroj Facebook? Zdroj Youtube? Zdroj Internet?
Co je to DMCA (Digital Millenium Copyright Act)? vám nejenom poradí co je to zač tahle zkratka, ale také k čemu slouží a jak se o ní dozvědět více.
Pozor na tuhle zapeklitost: Jak mohu změnit vzhled svého Facebooku? A co se stane, když se o to pokusím?
Mohu mít na Twitteru soukromý, uzavřený účet? Jak to funguje? vám pomůže osvětlit, jak je to s případným „soukromým“ účtem na Twitteru.
Co je to Windows Hello ve Windows 10 a v čem mi to pomůže? tohle vám vysvětlí, že Hello ve Windows 10 není žádná věda a že aby se dala pro přihlášení použít kamera, musí umět infra. Dozvíte se zde i o přihlašování přes PIN a pomocí otisků prstů.
Co je to BitRaider Web Client? NCSOFT Game Launcher? Pando Media Booster? Origin? Glyph? A další … vám pomůže poznat, jestli ta divná věc co jste našli v počítači je virus či není.
Vypněte si ve Windows 10 odesílání informací o tom jak píšete a ovládáte počítač se týká hlavně Windows 10. Ale pokud nad tím budete trochu přemýšlet, zjistíte, že je to i trochu širší téma.
V Co dělat pokud mi někdo hacknul Twitter a objevují se na něm věci co jsem nenapsal/a? najdete co dělat, když se vám někdo dostal na váš účet na Twitteru.
Jak mohu ověřit soubor, jestli v něm není virus? Tedy samozřejmě v okamžiku, kdy máte v počítači antivirus/antimalware ale ono to nic neukazuje. A vy chcete mít víc jistoty.
Jak posílat přes Internet velké soubory a co je to vůbec velký soubor? Tohle se sice netýká přímo bezpečnosti, ale ja tam pár podstatných poznámek.
Znáte Internet Archive: Wayback Machine? A víte, co je to Google Cache? Užitečné služby, pokud chcete najít jak něco vypadalo. V Google Cache často zachytíte něco, co někdo čerstvě smazal.
Znamená, že jsme fanouškem Stránky, že téma podporuji? Co znamená Líbí a sdílení? Nedělejte tu chybu, že „fanouškovství“ automaticky chápete jako podporu. Ale také pamatujte, že to čeho jste se stali fanouškem je součást informací o vás.
V Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy se dozvíte, jak se můžete v Chrome podívat, jestli v něm nemáte nějaké nezvané hosty.
Co je to „walled garden“ a proč je to špatně? Vám vysvětlí termín označující uzavřené systémy, takové jako Facebook, iOS, Linkedin a řada dalších. Z pohledu soukromí a bezpečnosti jsou problematické i v tom, že z nich nedokážete získat všechno co si o vás shromažďují.
TIP: V Je pro firmu bezpečné používat Facebook Workplace? Je Facebook bezpečný pro firemní komunikaci? najdete dostatek důvodů proč cokoliv od Facebooku dovnitř firmy v žádném případě. A rovnou si nastudujte i Jak skončit s Facebookem. Návod pro provozovatele weby, firmy a podnikání
Jak vypnout našeptávač v prohlížeči? Maličkost, co se může hodit.
Nespoléhejte se, že lidé rozpoznají vážnou věc od parodie. Co říká Poeův zákon? Tenhle tip vám pomůže, před tím abyste si naběhli s obsahem, který je možná třeskutě vtipný a fantasticky sarkastický, ale vaši fanoušci ho nepoberou.
Nenaleťte na virtuální šmejdy, viz Kdo jsou to infopodnikatelé a proč se jim vyhnout obloukem
Jak zjistím zda nějaký web není napadený malware? Tohle vám pomůže, když máte podezření že váš web či blog je napadený, ale také třeba v tom, abyste na nějaký web raději nešli.
Hodit se vám může ještě K čemu je (nejen) ve Windows soubor hosts a kde ho najdu a jak ho mohu editovat?.
Co je to MAC adresa? A jk zjistit jakou ji mám v počítači (či jinde) vám vysvětlí něco trochu technického.
Jak zjistím kam vede zkrácená URL, aniž bych na ní musel kliknout? poradí jak odhalit cíl zkrácené adresy, aniž byste riskovali návštěvu možná rizikového webu.
Co je to VPN, k čemu je to dobré a co byste měli všechno vědět. Plus pár tipů na konkrétní služby je tipem, kde byste měli začít, pokud chcete začít řešit používání VPN.
Má Opera skutečně VPN? Chrání vaše soukromí? je důležité čtení, nenechte se nalákat něčím, co vás neochrání.
Je bezpečné používat zdarma poskytované služby VPN? Důležitá otázka, na kterou asi znáte odpověď. Není to bezpečné, ale čtěte proč a jak to vyřešit.
Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí? Dost podstatná otázka, na kterou byste měli vědět odpověď, než do chatovacích aplikací svěříte něco, co tam nepatří.
Při zveřejňování screenshotu pamatujte na možné nebezpečí plynoucí z toho, že v nich necháte věci co tam nepatří. Viz Pozor na screenshoty (snímky obrazovky), které vkládáte na sociální sítě a weby
V Znamená zámeček (https připojení) v prohlížeči, že je web bezpečný či dokonce ten pravý? Co certifikáty? se dozvíte jak je to s tím zeleným zámečkem indikujícím https, šifrované připojení. A v Jak zobrazit SSL certifikát webu? jak se podívat co v certifikátu je.
12 tipů na bezpečné používání WhatsApp. Jak nastavit soukromí ve WhatsApp? aneb všechno co je dobré vědět o WhatsApp a otázce soukromí. Hodi se bude určitě i Dá se zjistit, kdo se mi dívá na WhatsApp? a prostudujte Je komunikace ve WhatsApp bezpečná? Čte Facebook moje soukromé zprávy?
Pokud poté přestanete WhatsApp věřit, tak pomůže Jak smazat účet na WhatsApp a hodně důležité je Co je to end-to-end encryption (koncové šifrování). Jak je to bezpečné? S hledáním náhrady pomůže Čím nahradit WhatsApp? Jaké jsou bezpečné alternativy pro WhatsApp?
Jak bezpečně používat zařízení v chytré domácnosti? Na co dát pozor u webkamer a dalších udělátek je dost dobré v upozornění na to, že i zařízení v chytré domácnosti mají hesla.
Děti a Internet?
Děti a Internet je složitá věc, nicméně i zde dorazí pár tipů, které postupně tuhle věci zkusí trochu popsat a objasnit. Než se tak stane, zkuste si třeba pořídit knížku Bezpečnost dětí na Internetu – Rádce zodpovědného rodiče vydanou v Computer Pressu v roce 2013. Mají ji, ale je možné, že ji ještě nejdete v některých knihkupectvích.
Lenka Eckertová, se kterou jsem tuhle knížku dával dohromady, pak o chvíli později dala dohromady knížku Hustej Internet, která se daleko víc hodí i přímo pro děti.
Od kolika let je Instagram? A samozřejmě Facebook, Twitter, Google, YouTube a další? Nečekejte nic jednoduchého, každá online služba s tímhle zachází trochu jinak.
A hodně hodně související s tímto je téma Je bezpečné dávat na Facebook fotografie mých dětí? Na co bych měl/měla myslet?
Co je to čítovat a čít (cheatovat, cheating a cheat)? Slovíčka, na které u vašeho dítka, hrajícího hry, narazíte velmi brzy.
V Google Najdi moje zařízení vám může říct kde je mobil. Ale také třeba kde je vaše dítě se dozvíte o možnosti jak najít telefon s Androidem a tím třeba i dítě, které právě poněkud postrádáte
Děti jsou častým cílem okrádání. Podívejte se do Jak na mobilním telefonu zakázat m-platby a všechny tyhle možné cesty zlodějům znemožněte. Nezapomeňte, že tohle nestačí, takže ještě viz Jak na mobilním telefonu zakázat volání na zpoplatněná čísla a Jak na mobilní telefonu zablokovat Premium SMS
Kolik času s obrazovkou je pro děti přijatelné? Důležité čtení, protože tohle je věc, kterou jako rodič budete řešit extrémně často.
K předchozímu si přečtěte Jak obcházet rodičovskou kontrolu od Apple. Nespoléhejte se na Screen Time
K rodičovské kontrole viz Jak funguje rodičovská kontrola na Wi-Fi routerech? Tohle totiž můžete řešit i na úrovní routeru. Byť s různou mírou úspěšnosti a možností podle toho jak málo či hodně toho konkrétní routery nabízí.
Co je to netolismus a co dělat, když se s ním setkáte? Tip co vás naučí význam tohoto cizího slova.
V Co je to Likee? najdete povídání o něčem co se snaží z TikToku kopírovat o sto šest
Mrkněte do Co je to Omegle? Je to pro děti bezpečné? a pak zkontroujte, zda tuhle komunikační aplikaci vaše děti nepoužívají.
Přečtěte si Máme si s partnerem sdílet polohu mobilního telefonu? A co s tím u dětí? Dětí se týká zejména
Bezpečnost vašich dat
Jak šifrovat data na USB klíčence? je dobré téma, protože USB klíčenka občas obsahuje věci, které rozhodně nikdo cizí dostat do rukou nemá. Přitom je to tak snadné ji ztratit.
Když už sdílíte něco v Google Docs (prostě v cloudu), hlídejte si velmi důsledně práva. Pokud to neuděláte, může to dopadnout hodně špatně. Detailněji je to rozepsáno v Jak na sdílení dokumentů v Google? Pozor na sdílení přes volně využitelný odkaz
Ještě důležitější ale je Jak je to se soukromím v Dropboxu či One Drive? Může být šifrované online úložiště opravdu bezpečné?
Přečtěte si i Jak si pořídit šifrovaný bezpečný e-mail pokud chcete mít bezpečný e-mail do kterého vám nikdo nemůže lézt u provozovatele.
Jak připravit počítač, notebook, tablet či mobil k prodeji/předání někomu jinému? se sice Internetu netýká, ale bezpečnosti vaši dat a soukromí se týká velmi.
Co je to BYOD a proč se toho bát či nebát je tip týkající se jak samotných u uživatelů, tak firem a firemního prostředí
Nezapomínejte na nebezpečí plynoucí z automatického vyplňování formulářů, vice v Jak se bránit zneužití správců hesel v prohlížečích a automatickému vyplňování formulářů?
Jak opatřit PDF soubor heslem? Je to vlastně k něčemu? Jak otevřít PDF chráněné heslem? se může hodit třeba i pro tu maličkost, že heslovaná PDF jsou prostě zlo.
Jak zjistit s kým si píše na Facebooku (Twitteru, chatu, mobilu, atd)? je dost důležité čtení. Související Jak zjistit, s kým si píše na WhatsApp? řeší trochu odlišně se chovající chatovací aplikaci. WhatsApp nepoužívá jména a hesla.
V čem otevřu soubor s příponou .gpg? Co je to PGP? je tip, kde zjistíte co je to PGP a jak to můžete využít pro šifrování a podepisování
Nakupování na Internetu
Jak bezpečně nakupovat na zahraničních serverech? A na e-shopech vůbec? Dost zásadní a rozsáhlý tip. Může vám ušetřit peníze a trápení
Jak zjistím komu patří doména? může být užitečné třeba když prověřujete podezřelý e-shop.
Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání? Čtěte co všechno můžete potkat při využívání zdánlivě nevinných QR kódů.
Podvody, scam, hoaxy a podobně
Jak reagovat na “doménový registrační” spam? Ať už ten čínský, nebo třeba i český?
Další témata
V Co je to hoax? se dozvíte o co jde, najdete tam i příklady, ale také bližší vysvětlení o co u hoaxů jde a čím jsou škodlivé a nebezpečné.
Co je to spirála mlčení (spiral of silence)? Hodně zajímavý sociologický koncept, který ovlivňuje nás i všechny okolo nás.
Jak Facebook (a jiní) přijdou na to, že tam nahrávám věci, které tam nahrávat nemám? vám ukáže to podstatné jak fungují sociální sítě z pohledu dodržování Pravidel.
Nezapomeňte na Překlepové domény a doménové spekulanty? Sice to patří víc do webdesignu, marketingu a podnikání, ale nebezpečné to může být také.
Může zaměstnavatel nějak mluvit do obsahu mého osobního účtu na sociální síti? Dost podstatná otázka, protože se velmi snadno můžete dostat do konfliktu.
V Jak na Facebooku bezpečně používat více osobních profilů? zjistíte, že profily v prohlížeči mohou chránit před snahou Facebook mazat účty tam, kde potřebujete mít (spravovat) více osobních účtů. Zajímavé a související je Pomůže smazat účet na Facebooku, aby mě Facebook přestal šmírovat?
Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy. Vás seznámí s řadou věcí, které jsou ve firemním počítačovém prostředí zásadně problematické
Co dělat, když nechcete používat produkty ani (celý) ekosystém od Google? Jak se vyhnout Google? Nečekejte, že to bude jednoduché.
Užitečné čtení najdete v Dá se na Facebook přistupovat bez účtu? Jak je to s dalšími sociálními sítěmi?
Co je to digitální detox a jak na něj. Něco o tom jak vzít život zpět do vlastních rukou a přestat se nechat terorizovat počítači a mobily.