@365tipu

TIP#979: Jak si pořídit anonymní e-mail?

Anonymní e-mail, takový u kterého bude jisté, že se nikdo nedozví,  že je právě váš. Nebude moci vystopovat komu patří, bude bezpečně použitelný a vy jej budete moci využít k něčemu, co anonymitu vyžaduje. Jak na něj?

První důležitá věc, psát e-mail s vaším anonymním účtem rozhodně nemůžete v té podobě, v jaké se běžně pohybujete po Internetu. Budete potřebovat VPN (virtuální privátní síť) a rozhodně Tor Browser, bezpečný prohlížeč (viz Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý?). Ideálně ho neinstalujte na váš počítač, ale pořiďte si USB klíčenku, ze které ho budete spouštět. A vůbec neuškodí, když USB klíčenka bude šifrovaná.

Samotné pořízení anonymního účtu může být trochu složitější – můžete zkusit e-mail od Google (Gmail) nebo prostě jakýkoliv freemail. U Gmailu ale nejspíš narazíte na nutnost zadat telefonní číslo pro ověření, takže by to chtělo nějakou tu zcela anonymní SIM kartu (což bude trochu problém), nebo nějaké číslo v nějaké službě pro tyto účely existující (Hushed, Burner) – realisticky, tohle všechno ale bude představovat nezanedbatelné riziko.

Budete-li vybírat freemail pro zřízení účtu, rozhodně musí mít https a pokud budete chtít používat POP/IMAP, tak musí umět šifrovaný přístup – bezpečnější ale tak jako tak bude zůstat u přístupu přes webové rozhraní a VPN+TOR – používat POP/IMAP/SMTP bude mít vyšší nároky na zajištění soukromí. Mimo otázku internetového připojení také tím, že maily budete ukládat lokálně do počítače – skutečně anonymní a bezpečný e-mail by nikdy neměl být ukládán volně dostupný lokálně. Jedna z vhodných dalších pomůcek zde mimochodem může být virtualizace. A opět, šifrování všeho obsahu.

Pokud budete chtít onen anonymní e-mail používat v mobilu, tak jsou tu stejné potřeby – je nutné mít bezpečné, šifrované VPN připojení, použít nějaké varianty Toru pro mobilní telefon (místo klasického prohlížeče v něm) a pokud budete snad mít e-mail v aplikaci, tak je tu opět dost zásadní potřeba aby obsah v mobilu ukládala šifrovaně.

Kde si pořídit schránku

Ideální pro anonymní e-mail by měla být taková služba, která šifruje jak přenosy e-mailů, tak samotné e-maily – tedy neukládá je v čitelné podobě, dostupné pro provozovatele. Níže uvedený ProtonMail by měl být dobrým příkladem.

Můžete zkusit Hushmail www.hushmail.com – freemail doporučovaný EFF, bez inzerce, s šifrováním, ale trochu vám to bude kazit to, že za tuhle službu bude potřeba platit. Což, samo o sobě, představuje další zásadní riziko.

Teoreticky jeden z nejbezpečnější e-mailů je ProtonMailprotonmail.com/signup – zdarma použitelná podoba má 500 MB schránku s 150 zprávami za den. Jako u každé trvalé služby ale pamatujte, že pokud se v jejich poště objeví soudní či jiný příkaz k předání informací, tak předají co mohou. Tady by neměli mít možnost předat obsah vaší schránky, ale IP adresy a další údaje mít budou (proto potřebujete VPN/TOR). Protonmail je navíc zajímavý tím, že má onion adresu – protonirockerxow.onion

TorGuard E-mail patří k TorGuard VPN – torguard.net/anonymous-email.php – ale jde o samostatnou službu, anonymní e-mail, který se dá používat zdarma.

Hodit se vám ještě bude Jak odesílat (anonymně) e-maily z dočasných e-mailových adres?

POZNÁMKA: Výše uvedené určitě není zcela úplné a vyčerpávající, pokud máte vlastní osvědčené metody, dejte vědět.

TIP: Nezapomeňte na zdejší souhrn na téma bezpečnosti a soukromí na Internetu ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky