Jak na Mac OS

V květnu 2020 dorazil Mac Book Air 2020 a bylo tak konečně možné začít vytvářet tipy a triky pro Mac OS.  Všechny je najdete na této souhrnné stránce (speciálu) a jsou mírně omezené MacBookem, některé věci (například klávesnice) se tam chovají jinak než na klasickém velkém Mac počítači.  Jsou navíc psány se zřetelem na uživatele co přecházejí z Windows na Mac – cílem je jim co nejvíce pomoci.

Tipy a triky pro iPhone, iPad, Apple Watch a AirPods jsou stále v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Jaké je to přejít z Windows 10 notebooku na MacBook

Nový seriál, začíná vycházet 13. května, nové díly budou vycházet večer. Číslované pokud jsou to konkrétní tipy, nečíslované pokud je to popis/recenze. Vzniká živě a průběžně, MacBook dorazil 12. května.

  1. Jakou konfiguraci MacBooku koupit? Bude stačit 256 GB disk? Kolik GB paměti?
  2. Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)
  3. Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Pokračujeme v nastavování (2)
  4. Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)

Software/aplikace/programy

Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace. Všechno k tomu jak na váš Mac dostat software, jak ho dostat pryč a jak udržovat aktuální.

V Mám pro Mac používat nějaké software pro odinstalování aplikací? je ještě řeč o možnosti pořídit si doinstalační/čistící pomůcky.

Running Linux on my Macbook se vám bude hodit, pokud si budete na MacBooku (ale i Macu) přidat Linux.  Jde to klasicky přes Bootcamp, kdy budete na počítači mít jak MacOS, tak Linux.

Jak na Mac/MacBooku otevřít Terminal (příkazovou řádku) ukáže všechny způsoby jak na to.

Jaké programy/aplikace si pořídit

Tipy na užitečné software pro MAC OS X je starší přehled užitečný aplikací pro Mac. Po pár letech se dočkal dalších pokračování:

Pokud řešíte jaké aplikaci si pořídit, tak začněte v Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3) a pokračujte do Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace. Bylo toho nakonec tolik, že je to rozděleno do dvou dílů (a vlastně tří, když započítáte předchozí).

Spotlight na Mac OS. K čemu to je a čím to nahradit v okamžiku, kdy zjistíte, že to sice funguje, ale rozhraní je příliš obtížně použitelné. A že něco takového, tehdy hledání napříč vším, je hodně potřeba.

Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku vám nejen poradí jak na Mac/MacBook dostat hry, ale také jaké hry jsou dostupné. Samozřejmě ne všechny, ale slušný přehled tam je.

Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander. A je těch klávesových zkratek hodně

Proč je na Mac OS lepší nepoužívat Safari? Náhradou ideálně Chrome nebo Firefox. Na MacOS ale můžete mít i další prohlížeče. Jednoduše řečeno, prakticky všechny toho umí mnohem více než Safari.

Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky? Pokud vám nevyhovuje jak umí screenshoty dělat přímo Mac OS tak je to snadné. Najděte něco lepšího.

Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné? Moc neváhejte a pořiďte si něco co bude umět hledat (hlavně) malware.

Užitečné čtení je Jak na Mac OS spouštět věci z Windows/Linuxu? Virtualizace pro Mac OS nebo Boot Camp a Jak na Mac/MacBooku spustit Linux z USB klíčenky

Jak na MacBooku či Macu monitorovat teplotu procesoru, grafiky, disků a jak ovládat ventilátory. Nutné vybavení pokud máte stárnoucí stroj.

Hardware

Jak pro Mac použít iPad jako druhý displej vám ukáže funkčnost SideCar. Propojení Mac počítače a iPadu, kde iPad bude fungovat jako druhý displej.

Jak na MacBooku zjistit v jakém stavu je baterie? Budete potřebovat až po pár letech používání. Nebo pokud si pořídíte nějaký ten starší MacBook

Jak na Mac OS (MacBooku) zjistit co mi spotřebovává baterii? Druhá důležitá věc týkající se výdrže baterky MacBooku.

Jak dlouho vydrží MacBook v uspaném stavu bez napájení? Jak řešit rychlé vybíjení? Tohle se bude hodit pokud se vám nepoužívaný MacBook příliš rychle vybíjí.

Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy ukáže tři praktické příklady jak MacBook rozšířit o potřebné porty. Zejména HDMI a klasické USB.

Nákupní rádce: Thunderbolt 3 (USB-C) v notebooku. Jaké periferie pořídit? A jak je to u MacBook Pro/Air poradí záplavu tipů na USB-C/Thunderbolt 3 periferie.

Jaká je Apple Magic Mouse 2? Jaké gestury myš umí? Obstojí srovnání s trackpadem? Kompletní pohled na vše co potřebujete o téhle legendární myši vědět.

Ovládání Mac OS

Jak na Mac OS zacházet s plochou? Co s ikonkami na ploše? Jak vůbec plochu používat? Co Dock a jaké další věci se hodí dát dohromady?

Další důležitá věc je Jak na Mac OS přepínat mezi aplikacemi a okny? Protože přeci jen to budete dělat často

Jak se na Mac OS zbavit poskakujících ikonek v Docku. A co to vůbec znamená vám umožní vypnout jednu otravnou věc.

Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS aneb naučte se jak pracovat s okny. Možnosti jsou dost bohaté a je tam i pár věcí, které jsou jinak než ve Windows – Jak na MacOS zavřít aplikaci a jak zavřít okno? Jaký je rozdíl mezi Cmd+Q Cmd+W?

Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet. Věc co vám bude připadat velmi povědomá pokud máte iPad. A která je stejně omezená jako na iPadu.

Co jsou to Hot Corners (Aktivní rohy) na displeji Mac OS počítače? Další z mechanismů co umí Plocha.

Jak udělat screenshot na Mac počítači aniž byste si na to cokoliv museli pořizovat. A novější verze v Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá a hodit se bude Jak na Mac OS udělat screenshot, když nejde použít klávesová zkratka

MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta si nastudujte pořádně. Trackpad je fakt povedený kousek železa a gesta co umí jsou v řadě případů velmi užitečná. I když budete používat myš, stejně se vám Trackpad bude hodit.

Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows si dejte pro přehled a orientaci. Jak na Mac OS zjistím klávesové zkratky? pro vysvětlení, jak se v tom všem můžete sami snadno orientovat.

Jak na Mac OS psát emotikony, smajlíky a nezvyklé znaky. A jak se dostat do Prohlížení znaků vám představí nesmírně užitečnou věc.

Jak se v Mac OS dostat k souborům? poradí jak ve Finderu získat pohled na skryté věci a jak si pořídit souborový manažer pro příkazovou řádku (Terminal).

Síť, Internet a Wi-Fi

Jak mezi iPhone, iPadem, Mac počítačem a Windows či Androidem přenést webovou adresu (URL). Velmi praktická maličkost, která se bude hodit pokud máte telefon/tablet a k tomu počítač/notebook.

Bezpečnost a ochrana soukromí

V Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla? zjistíte kde se v Mac OS schovávají hesla.

Co znamená hláška „Your Apple ID and phone number are now being used for iMessage and FaceTime on a new iPhone“ si nastudujte dříve, než vás to překvapí. 

Nastavení

Jak najít určitou věc v Předvolby systému (System Preferences) na Mac OS ukáže jednoduchý trik jak najít potřebné aniž byste zoufale zkoumali jednu ikonku po druhé.

Přidejte si na přihlašovací obrazovku počítače s OS X informaci o vlastníkovi počítače … může se to hodit.

Jak na Mac OS ovlivnit aplikace co se spouštějí při spuštění počítače a jak to můžete ovlivnit – odstranit nechtěné, přidat vlastní.

Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak připojit další účty a jaké jsou alternativy poradí jak připojit účty od Google, Microsoftu a dalších míst do MacOS. A jaké lepší aplikace pro tyhle účely si pořídit.

Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS co asi nebudete potřebovat hned po pořízení nového počítače či notebooku. Ale ono to časem přijde.

Jak na Mac OS povolit root uživatele a přihlásit se jako root je něco, co asi často potřebovat nebudete. Ale co kdyby….

Různé

Jak na Mac OS používat diktování (převod hlasu na psaný text) se bude hodit i přehledem povelů, které diktování umí (nejen interpunkci, ale i řadu další).

V Je bezpečné si na telefon, počítač, notebook či tablet dát beta verzi operačního systému? najdete pár důležitých věci pokud byste se rozhodli zkoušet betu Mac OSu.

Jak se na počítači dívat na Apple TV+ a jak poslouchat na počítači Apple Music se bude hodit i na Macu. Byť nezapomeňte – pro hudbu máte v Macu přímo aplikaci Music/Hudba a pro TV+ je předinstalovaná aplikace TV..

Co udělat s Mac počítačem či MacBookem co nereaguje je jednoduché, ale projděte si to dřív, než se s něčím takovým setkáte. Není to nic výjimečného

Jak restartovat Mac/MacBook do Safe Mode (Bezpečného režimu) pro řešení problémů? Něco co snad nebudete potřebovat nijak často.

Jak si posílat hlasové zprávy místo textových? iOS, Android, Mac OS a další ukáže kde v Mac OS můžete nahrávat a poslouchat hlasové zprávy.

Jak mít na obrazovce pravítko? Tipy na užitečnou pomůcku pro všechny platformy.

Jak podepsat PDF dokument? Windows, Mac OS, iOS, Android, Linux je věc na kterou nebudete potřebovat nic, umí to přímo operační systém.

Jak restartovat iCloud ve Windows? Pomůže vyřešit nefunkční synchronizaci co prostě klidně i několik hodin stávkuje.

Vyplatí se Apple One? Co v Apple One najdete? A proč nemůžete mít Premiere variantu? Prostě vše co potřebujete vědět o Apple One spuštěném v září 2020. Pro Mac nutno dodat, že tohle se týká hlavně toho, že máte iPhone nebo iPad.