Jak na Mac OS

V květnu 2020 dorazil Mac Book Air 2020 a bylo tak konečně možné začít vytvářet tipy a triky pro Mac OS.  Všechny je najdete na této souhrnné stránce (speciálu) a jsou mírně omezené MacBookem, některé věci (například klávesnice) se tam chovají jinak než na klasickém velkém Mac počítači.  Jsou navíc psány se zřetelem na uživatele co přecházejí z Windows na Mac – cílem je jim co nejvíce pomoci.

Tipy a triky pro iPhone, iPad, Apple Watch a AirPods jsou stále v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Jaké je to přejít z Windows 10 notebooku na MacBook

Nový seriál, začíná vycházet 13. května, nové díly budou vycházet večer. Číslované pokud jsou to konkrétní tipy, nečíslované pokud je to popis/recenze. Vzniká živě a průběžně, MacBook dorazil 12. května.

  1. Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)
  2. Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Pokračujeme v nastavování (2)
  3. Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)

Software/aplikace/programy

Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace. Všechno k tomu jak na váš Mac dostat software, jak ho dostat pryč a jak udržovat aktuální.

V Mám pro Mac používat nějaké software pro odinstalování aplikací? je ještě řeč o možnosti pořídit si doinstalační/čistící pomůcky.

Jaké programy/aplikace si pořídit

Tipy na užitečné software pro MAC OS X je starší přehled užitečný aplikací pro Mac. Po pár letech se dočkal dalších pokračování:

Pokud řešíte jaké aplikaci si pořídit, tak začněte v Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)

Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku vám nejen poradí jak na Mac/MacBook dostat hry, ale také jaké hry jsou dostupné. Samozřejmě ne všechny, ale slušný přehled tam je.

Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander

Hardware

Jak pro Mac použít iPad jako druhý displej vám ukáže funkčnost SideCar. Propojení Mac počítače a iPadu, kde iPad bude fungovat jako druhý displej.

Ovládání Mac OS

Jak na Mac OS zacházet s plochou? Co s ikonkami na ploše? Jak vůbec plochu používat? Co Dock a jaké další věci se hodí dát dohromady?

Co jsou to Hot Corners (Aktivní rohy) na displeji Mac OS počítače? Další z mechanismů co umí Plocha.

Jak udělat screenshot na Mac počítači aniž byste si na to cokoliv museli pořizovat.

MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta si nastudujte pořádně. Trackpad je fakt povedený kousek železa a gesta co umí jsou v řadě případů velmi užitečná. I když budete používat myš, stejně se vám Trackpad bude hodit.

Jak na Mac OS psát emotikony, smajlíky a nezvyklé znaky. A jak se dostat do Prohlížení znaků vám představí nesmírně užitečnou věc.

Síť, Internet a Wi-Fi

Nastavení

Přidejte si na přihlašovací obrazovku počítače s OS X informaci o vlastníkovi počítače

Jak na Mac OS ovlivnit aplikace co se spouštějí při spuštění počítače a jak to můžete ovlivnit – odstranit nechtěné, přidat vlastní.

Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak připojit další účty a jaké jsou alternativy poradí jak připojit účty od Google, Microsoftu a dalších míst do MacOS. A jaké lepší aplikace pro tyhle účely si pořídit.