@365tipu

Jak na Mac OS

V květnu 2020 dorazil Mac Book Air 2020 a bylo tak konečně možné začít vytvářet tipy a triky pro Mac OS.  Všechny je najdete na tapéto souhrnné stránce (speciálu) a jsou mírně omezené MacBookem, honěkteré věci (například klávesnice) se tam chovají jinak než na klasickém velkém Mac počítači.  Jsou navíc psány se zřetelem na uživatele co přecházejí z Windows na Mac – cílem je jim co nejvíce pomoci.

Tipy a triky pro iPhone, iPad, Apple Watcklh a AirPods jsou stále v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

12. listopadu 2020 Apple uvolnilo nový Mac OS Big Sur

Jaké je to přejít z Windows 10 notebooku na MacBook

Nový seriál, začíná vycházet 13. května, nové díly budou vycházet večer. Číslované pokud jsou to konkrétní tipy, nečíslované pokud je to popis/recenze. Vzniká živě a průběžně, MacBook dorazil 12. května.

  1. Jakou konfiguraci MacBooku koupit? Bude stačit 256 GB disk? Kolik GB paměti?
  2. Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)
  3. Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Pokračujeme v nastavování (2)
  4. Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3)

Software/aplikace/programy

Jak na Mac OS instalovat, aktualizovat a odinstalovat aplikace. Všechno k tomu jak na váš Mac dostat software, jak ho dostat pryč a jak udržovat aktuální.

K čemu je na Mac OS dobrý homebrew. Jak to nainstalovat, používat i aktualizovat si přečtěte pokud chcete mít jednodušší životsafa při pořizování „obvyklých“ věcí z Linuxu. V Užitečné balíčky, které si můžete na MacOS pořídit přes Homebrew najdete pokračování.

V Mám pro Mac používat nějaké software pro odinstalování aplikací? je ještě řeč o možnosti pořídit si doinstalační/čistící pomůcky.

Running Linux on my Macbook se vám bude hodit, pokud si budete na MacBooku (ale i Macu) přidat Linux.  Jde to klasicky přes Bootcamp, kdy budete na počítači mít jak MacOS, tak Linux.

Jak na Mac/MacBooku otevřít Terminal (příkazovou řádku) ukáže všechny způsoby jak na to.

Co to v Mac OS znamená adoptovat aplikaci? A proč se toho nemusíte bát.

Co je to Activity Monitor a jak na sledování dění v Mac OS. Včetně alternativ. Pokud z Windows znáte Task Manager/Správce úloh, tak toto je obdoba na Macu.

Jak zjistím co mám za Linux/MacOS a jakou verzi? To kdybyste někdy něco takového potřebovali.

K čemu se hodí příkaz yes v Mac OS (a Linuxu)? Užitečná vychytávka pro příkazovou řádku.

Jaké programy/aplikace si pořídit

Tipy na užitečné software pro MAC OS X je starší přehled užitečný aplikací pro Mac. Po pár letech se dočkal dalších pokračování:

Pokud řešíte jaké aplikaci si pořídit, tak začněte v Zprovoznění MacBooku: Potřebné a obvyklé aplikace (3) a pokračujte do Zprovoznění MacBooku: MacOS a pokročilejší aplikace. Bylo toho nakonec tolik, že je to rozděleno do dvou dílů (a vlastně tří, když započítáte předchozí).

Výše zmíněný Užitečné balíčky, které si můžete na MacOS pořídit přes Homebrew je další dobrý přehled užitečných věcí.

Spotlight na Mac OS. K čemu to je a co to umí v okamžiku, kdy zjistíte, že to sice funguje, ale rozhraní je příliš obtížně použitelné. A že něco takového, tehdy hledání napříč vším, je hodně potřeba. Jak na Mac OS vypnout Spotlight a čím (a jak) ho nahradit pro případné vypnutí či náhradu.

Jak je na tom Mac OS a hry? Co a jak hrát na Mac/MacBooku vám nejen poradí jak na Mac/MacBook dostat hry, ale také jaké hry jsou dostupné. Samozřejmě ne všechny, ale slušný přehled tam je.

Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky? Pokud vám nevyhovuje jak umí screenshoty dělat přímo Mac OS tak je to snadné. Najděte něco lepšího.

V Jak screenshot na Mac OS pořídit bez stínů a v jiném formátu než PNG se dozvíte jak screenshotování lépe nastavit a využít.

Jak na Mac OS najít všechny snímky obrazovky (screenshot) vás naučí jednu extrémně užitečnou vychytávku

Jak na Mac OS udělat screenshot/snímek obrazovky do Schránky (Clipboard) vás nejen naučí jak to dělat, ale možná zjistíte, něco co jste nevěděli. Že třeba do Facebooku jde screenshot vložit právě přes schránku.

Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné? Moc neváhejte a pořiďte si něco co bude umět hledat (hlavně) malware.

Užitečné čtení je Jak na Mac OS spouštět věci z Windows/Linuxu? Virtualizace pro Mac OS nebo Boot Camp a Jak na Mac/MacBooku spustit Linux z USB klíčenky

Maličkost, ale důležitá – Jak si pro Mac OS pořídit (zpět) nano editor a Python

Safari a další prohlížeče

V Safari 15 dorazily změny, které vůbec nechcete a bohužel se některým vyhnout nedá. Ale něco jde ještě nastavit do normální podoby. Třeba jako Jak na iPhone/iPadu aMac OS zamezit přebarvování záložek a záhlaví v Safari podle barvy webu (iOS/iPad OS 15 a Safari 15)

Proč je na Mac OS lepší nepoužívat Safari? Náhradou ideálně Chrome nebo Firefox. Na MacOS ale můžete mít i další prohlížeče. Jednoduše řečeno, prakticky všechny toho umí mnohem více než Safari. Pomoc najdete v Jak stáhnout a nainstalovat Google Chrome

Jak se na Safari (iPad, iPhone a Mac OS) zbavit záplavy otevřených záložek. Šetří to čas a usnadní použití prohlížeče. A jde to nastavit automaticky

Užitečná rozšíření pro Safari. Desktopové (mac OS) a občas i mobilní (iOS, iPadOS). Jak pořídit a používat. Návod kombinovaný s užitečnými tipy.

Jak Safari na Mac OS nastavit, aby se otevíralo se záložkami otevřenými při zavření. Jedna extrémně užitečná maličkost.

Safari od Mac OS 11.3 umožňuje přizpůsobit úvodní stránku (start page). Ne tedy, že by něco takového dávalo smysl. Ale pokud chcete.

Jak si v Safari na Mac OS přizpůsobit Panel nástrojů/Toolbar. Třeba se to bude hodit.

Jak na Mac OS na obnovení (refresh/reload) stránky v prohlížeči? Věc co je čas od času nepostradetelná.

Jak Safari na MAC OS zamezit automatickému rozbalování stažených ZIP souborů. Protože tohle fakt nechcete

MacOS a klávesnice

Jak na Mac OS mít/změnit vlastní rozvržení klávesnice. Kompletně vlastní, které si sami vytvoříte. Plus tip na české programátorské.

Alt nebo Option? Proč se Apple nedokáže rozhodnout, jak tu jednu klávesu nazvat? Řešení takové menší záhady.

Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows si dejte pro přehled a orientaci.

Jak na Mac OS zjistím klávesové zkratky? pro vysvětlení, jak se v tom všem můžete sami snadno orientovat. V novější podobě v Jak na Mac OS zjistit jaké klávesové zkratky nějaká aplikace používá?

Jak na MacOS mít makra a zkratky na klávesnici. Alternativy pro TextExpander. A je těch klávesových zkratek hodně

Jak na Mac OS spustit aplikaci pomocí klávesové zkratky vás naučí jak použít Automator, dost hodně užitečnou věc.

Hardware

Jak na MacBooku či Macu monitorovat teplotu procesoru, grafiky, disků a jak ovládat ventilátory. Nutné vybavení pokud máte stárnoucí stroj.

Jak pro Mac použít iPad jako druhý displej vám ukáže funkčnost SideCar. Propojení Mac počítače a iPadu, kde iPad bude fungovat jako druhý displej.

Co je to Společné ovládání/Universal Control pro Mac/iPad a jak to zapnout a používat je návod k novice z března 2022.

Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy ukáže tři praktické příklady jak MacBook rozšířit o potřebné porty. Zejména HDMI a klasické USB.

Nákupní rádce: Thunderbolt 3 (USB-C) v notebooku. Jaké periferie pořídit? A jak je to u MacBook Pro/Air poradí záplavu tipů na USB-C/Thunderbolt 3 periferie.

Jaká je Apple Magic Mouse 2? Jaké gestury myš umí? Obstojí srovnání s trackpadem? Kompletní pohled na vše co potřebujete o téhle legendární myši vědět.

Co na Mac OS dělat když nejde vysunout (eject) externí disk z důvodu používání. Něco na co dříve nebo později narazíte. A budete nadávat.

Jak na Mac OS zjistit stav SSD z příkazové řádky (Terminal) abyste věděli, jestli se neblíží čas výměny.

MacBook, baterie a nabíjení

Jak na MacBooku zjistit v jakém stavu je baterie? Budete potřebovat až po pár letech používání. Nebo pokud si pořídíte nějaký ten starší MacBook

Jak na Mac OS (MacBooku) zjistit co mi spotřebovává baterii? Druhá důležitá věc týkající se výdrže baterky MacBooku.

Jak dlouho vydrží MacBook v uspaném stavu bez napájení? Jak řešit rychlé vybíjení? Tohle se bude hodit pokud se vám nepoužívaný MacBook příliš rychle vybíjí.

Jak na MacBooku vypnout či zapnout optimalizaci baterie (a nabíjet na 100 procent) se bude hodit někdy když chcete mít opravdu plnou šťávu a ne o pětinu méně.

Jak na Mac OS zobrazit stav baterie v procentech v horní liště pro případ, že byste přeci jen raději něco víc použitelného než nic moc neříkající ikonku.

Mac OS od Monterey má aktivovatelný režim nízké spotřeby (Low Power Mode). Hodí se když potřebujete aby vám MacBook vydržel delší dobu než normálně.

Ovládání Mac OS

Jak na Mac OS zacházet s plochou? Co s ikonkami na ploše? Jak vůbec plochu používat? Co Dock a jaké další věci se hodí dát dohromady?

Patří sem i Jak na Mac OS pracovat s ikonkami v horním menu (menu bar)? a Jak změnit velikost pruhu s menu (řádku nabídek) na Mac OS

Jak na Mac/MacBooku najít kurzor myši? Zkuste tuhle vychytávku nebo si ho trvale zvětšete. A tip poradí i jak změnit vzhled a barevnost. Tedy něco, co Apple neumožňuje.

Zprovoznění MacBooku: Život s Dockem a aplikacemi poví vše o Docku. A vhodný doplněk je Jaké jsou alternativy pro Dock v Mac OS

Je možné mít MacOS Dock na jiném displeji? Nebo na více displejích současně? Věci běžně právě u alernativ pro Dock od Apple.

Další důležitá věc je Jak na Mac OS přepínat mezi aplikacemi a okny? Protože přeci jen to budete dělat často

Jak na MacOS nechat zobrazenou pouze jednu aktivní aplikaci je trochu nebezpečný zásah do nastavení Docku.

Jak se na Mac OS zbavit poskakujících ikonek v Docku. A co to vůbec znamená vám umožní vypnout jednu otravnou věc.

Jak je to s ovládacími prvky a ovládáním oken na Mac OS aneb naučte se jak pracovat s okny. Možnosti jsou dost bohaté a je tam i pár věcí, které jsou jinak než ve Windows

Launchpad na Mac OS. Co to je a jak s tím zacházet. Věc co vám bude připadat velmi povědomá pokud máte iPad. A která je stejně omezená jako na iPadu.

Co jsou to Hot Corners (Aktivní rohy) na displeji Mac OS počítače? Další z mechanismů co umí Plocha.

Jak udělat screenshot na Mac počítači aniž byste si na to cokoliv museli pořizovat. A novější verze v Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá a hodit se bude Jak na Mac OS udělat screenshot, když nejde použít klávesová zkratka

MacBook a Trackpad. Používání, nastavení a gesta si nastudujte pořádně. Trackpad je fakt povedený kousek železa a gesta co umí jsou v řadě případů velmi užitečná. I když budete používat myš, stejně se vám Trackpad bude hodit.

Jak na Mac OS psát emotikony, smajlíky a nezvyklé znaky. A jak se dostat do Prohlížení znaků vám představí nesmírně užitečnou věc.

Nerušit (DND) na Mac OS. Jak zapnout a vypnout a pozor, Big Sur to poněkud předělal

A důležitý je i tento tip: Soustředění/Focus – jak využít novinku v MacOS, iOS a iPad OS je rozšíření doposud používaného Nevyrušovat. Dorazilo v říjnu 2021

Jak kopírovat a vkládat (copy & paste) mezi iPhone/iPadem a Mac/MacBookem. Aneb aktivujte si Universal Clipboard. Nebo naopak ne, pokud vám komplikuje život.

Jo a víte, že když někde vidíte nějaký ten obrázek a chcete ho šoupnout na váš Facebook či Twitter, tak ho nemusíte ukládat do počítače či mobilu ale můžete to vzít rychleji přes copy/paste?

V Jak na iPhone/Mac vypnout automatické přepínání (AirPods) sluchátek najdete řešení toho, že se vám sluchátka poněkud svévolně přepínají mezi zařízeními. A hodit se určitě bude i Jak k Mac počítači připojit Apple AirPods

Jak na Mac/MacBooku získat zpět viditelné posuvníky pro rolování a mít tak poněkud lépe použitelný systém.

Jak na Mac OS nainstalovat font/fonty je něco, co většina uživatelů nikdy potřebovat nebude. Ale co kdyby.

Mac OS a nastavení hlasitosti reproduktorů či sluchátek. Pár užitečných vychytávek, o kterých jste možná nevěděli.

Finder a práce se soubory

Jak se v Mac OS dostat k souborům? poradí jak ve Finderu získat pohled na skryté věci a jak si pořídit souborový manažer pro příkazovou řádku (Terminal).

Jak na Mac OS zobrazovat/nezobrazovat přípony souborů může pomoci pokud máte rádi dostatek informací o souborech a nechcete to nechat na Apple co vám vlastně poví. Hodit se může i Co je to přípona souboru (file extension) a k čemu je to dobré

Maličkost v Jak ve Finderu/Fotky na Mac OS vidět velikost souborů, složek a rozměry obrázků?

Jak na Mac OS zjistit, co mi zabírá místo na disku poradí užitečné aplikace potřebné v okamžiku kdy dochází místo na disku.

Co dělat, když na Mac OS dojde místo na disku. Jak vyčistit disk na Mac/MacBook-u je hodně důkladný návod kudy se do toho pustit.

Finder v Mac OS Monterey získal „lepší“ nalezení složky a přechod do ní. Ale zas tak moc nejásejte, je to typický Apple nedodělek.

Co to na Mac OS znamená “Přemístěné položky/Relocated Items” a co s nimi? Něco na co můžete narazit po aktualizaci systému.

Nastavte si chování Finderu s archivními (ZIP, atd) soubory podle svého. Co kdybyste to náhodou někdy potřebovali. 

Jak obnovit (refresh) okno Finderu na Macu? Dobré vědět, protože Apple tradičně tak základní potřebnou funkčnost nenabízí.

Fotografie, videa a Knihovna

Jak funguje Photo Stream (Můj fotostream) na iPhone/iPadu a Mac počítači a Jak fungují iCloud Photos (Fotky na iCloudu) v iPhone, iPadu a na Macu si přečtěte pro pochopení jak je to fotkami v Macu. Co samozřejmě nepochopíte, proč to Apple nezahrnulo do souborového systému (iCloud).

Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba je kompletní návod k albům, složkám, organizování knihovny a fotografií.

Jak se na Mac OS dostat do obsahu Knihovny fotek a jak ji přesunout jinam vám prozradí hodně o tom jak Apple vytvořilo zbytečně komplikovaný systém pro uložení fotek.

Jak na iPhone/iPadu udržet pořádek ve Fotky/Photos? řeší některé možnosti jak udržet v Knihovně fotek (a videí) pořádek.

Jak na Mac OS rozmazat ve fotce obsah co nemá být vidět je užitečnost hodící se pokud si chráníte soukromí.

Využijte iPhone či iPad pro „scan“ dokumentu na Mac/MacBooku a stejnou cestou můžete do Mac/Mac Booku dostat fotku, nemusí to být nutně PDF.

Převod mezi JPG/PNG/HEIC je od Mac OS 12 Monterey přímo v menu souboru ale důvod k radosti to moc není. Typický nedodělek jak je umí Apple v posledních letech vyrábět.

Jak na Mac OS (Linuxu i Windows) převést QuickTime (MOV) na MP4? Budete potřebovat například pro záznam obrazovky a jeho další využití. Ten je totiž v QuickTime formátu.

Síť, Internet a Wi-Fi

Jak mezi iPhone, iPadem, Mac počítačem a Windows či Androidem přenést webovou adresu (URL). Velmi praktická maličkost, která se bude hodit pokud máte telefon/tablet a k tomu počítač/notebook.

Jak na MacOS smazat DNS Cache asi často potřebovat nebudete, ale co kdyby.

Monitorování provozu na síti a (aplikační) firewally na Mac OS je souhrn aplikací pomocí kterých můžete sledovat co v Macu/MacBooku komunikuje přes síť, jako moc a také to omezovat.

Jak na Mac OS znovu získat (renew) IP adresu asi často potřebovat nebudete, ale až ano, najdete to zde.

Nastavte si na MacOS priority připojování k Wi-Fi sítím. Bude se hodit tam, kde se vám notebook připojuje někam kam nemá.

Jak se na Mac OS odpojit od Wi-Fi bez vypnutí WiFi? Jak zobrazit více možnosti k aktuální síti? To druhé mimochodem ukazuje hodně užitečných informací.

Jak skrýt Mac před dalšími počítači v síti? Kde se v Mac OS vypínají/zapínají síťové služby. Dvě věci v jednom tipu, co k sobě tak trochu patří.

Jak na Mac OS šetřit mobilní data je hodně podrobný návod pro kohokoliv bez neomezeného připojení k Internetu.

V MacOS Monterey je nově pomůcka pro měření kvality sítě a najdete ji v příkazové řádce, žádné GUI.

Máte na MAC počítači víc Ethernet portů? Můžete je spojit a mít rychlejší připojení k sítí a měli byste vědět, že dva Mac počítače můžete spojit přes Thunderbolt.

Bezpečnost a ochrana soukromí

V Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla? zjistíte kde se v Mac OS schovávají hesla. A něco pokročilejšího se ukrývá v Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu) a Jak v iCloud for Windows získat hesla z Klíčenky (Keychain).

Co znamená hláška „Your Apple ID and phone number are now being used for iMessage and FaceTime on a new iPhone“ si nastudujte dříve, než vás to překvapí.

Apple někdy v roce 2020 doplnilo do Safari a do iOSu kontrolu, kterou se určitě vyplatí čas od času využít a napravovat co se dá napravit. Podrobnosti v Safari umí hlídat, jestli nedošlo ke kompromitaci hesel. Využijte to pro zlepšení bezpečnosti  

Jak skrýt Mac před dalšími počítači v síti? Kde se v Mac OS vypínají/zapínají síťové služby. Dvě věci v jednom tipu, co k sobě tak trochu patří.

Jak na Mac/MacBooku (Mac OS) zapnout šifrování disku je důležité hlavně pro Mac Booky. Ale neuškodí šifrovat i domácí či pracovní počítače co nikam nenosíte.

Od Mac OS Monterey (a iOS 15) mohou platící uživatelé iCloud použít novou službu pro zlepšení soukromí – Co je to iCloud Private Relay (Soukromý přenos)

Nastavení

Jak najít určitou věc v Předvolby systému (System Preferences) na Mac OS ukáže jednoduchý trik jak najít potřebné aniž byste zoufale zkoumali jednu ikonku po druhé.

Jak si přizpůsobit Předvolby systému/System Preference na Mac OS je další užitečná možnost přizpůsobení. Tedy spíše uvedení do použitelné podoby.

Přidejte si na přihlašovací obrazovku počítače s OS X informaci o vlastníkovi počítače … může se to hodit.

Jak na Mac OS ovlivnit aplikace co se spouštějí při spuštění počítače a jak to můžete ovlivnit – odstranit nechtěné, přidat vlastní.

Kalendář, Mail, Kontakty, Připomínky a Poznámky na MacOS. Jak připojit další účty a jaké jsou alternativy poradí jak připojit účty od Google, Microsoftu a dalších míst do MacOS. A jaké lepší aplikace pro tyhle účely si pořídit.

Jak zrychlit Mac/MacBook? Několik tipů na rychlejší Mac OS co asi nebudete potřebovat hned po pořízení nového počítače či notebooku. Ale ono to časem přijde. Stejně jako situace popisovaná v Pomalý Mac? Probouzení trvá desítky sekund? Proč byste měli zavírat otevřené aplikace

Hodit se bude ještě Co je to na Macu Spinning Wheel of Death/Kolečko smrti? Jak řešit otáčející se barevné kolečko? a Jak v Mac počítači uvolnit paměť?

Jak zjistit jaké aplikace mám nainstalované v mém Macu poradí dvě cesty k získání seznamu všeho co jste si do Macu nainstalovali.

Jak zálohovat Mac OS pomoci Time Machine vás naučí vše potřebné o tom jak zálohovat data na vašem Macu/MacBooku.

A v Jak často zálohovat Mac/Mac Book? A čím zálohovat? najdete přehled aplikaci a služeb pro zálohování. Místní, síťové i cloudové. To kdybyste Time Machine nechtěli.

Jak na ploše v Mac OS vidět ikonky zařízení (disků, CD/DVD a síťových disků). Byť to asi moc potřebovat nebudete plocha na Mac OS není něco co má smysl používat.

Jak na Mac OS změnit jazyk přihlašovací obrazovky je něco, co možná nebudete potřebovat. Ale až budete, tak je tam zábavný zádrhel.

Jak vymazat obsah a nastavení počítače/notebooku s Mac OS? Tovární nastavení pro Mac. Třeba když se něco pokazilo a už to nejde opravit. Nebo když budete Mac prodávat.

Uživatelské účty

Jak na Mac/MacBooku změnit profilovou fotku k Apple ID. Tu co se pak používá porůznu i veřejně, tak na to myslete.

Jak na Mac OS povolit root uživatele a přihlásit se jako root je něco, co asi často potřebovat nebudete. Ale co kdyby….

Jak se na Mac OS přihlásit pod jiným účtem. Jak přepínat přihlášené uživatele se bude hodit, pokud počítač či notebook budou používat i další lidé.

Přidejte si na Mac účet hosta (Guest) je další užitečná věc týkající se uživatelských účtů.

E-mail a Pošta/Mail aplikace

Jak v Pošta/Mail na iPhone/iPadu/Mac OS využít ochranu e-mailu proti šmírování poradí jak zapnout dvě novinky od iOS/iPad OS 15 a Mac OS

Práce s PDF na Mac OS

Jak podepsat PDF dokument? Windows, Mac OS, iOS, Android, Linux je věc na kterou nebudete potřebovat nic, umí to přímo operační systém.

Jak na MacOS dostat více obrázků do jednoho PDF? Snadno a nebudete potřebovat ani nic stahovat a instalovat.

Pro MAC OS viz Jak na MacOS zmenšit velikost PDF souboru se určitě bude také hodit.

Jak na Mac OS konvertovat/převést PDF na JPG je další základní šikovný tip pro práci s PDF. Rozšířená podoba pro více PDF na jeden zátah v Jak na Mac OS konvertovat/převést více kompletních PDF na JPG

Řešení problémů

Jak získat zpět peníze za (nejen) aplikaci koupenou v App Store? Hodně užitečné, když koupíte něco co se nepovedlo.

Jak restartovat Mac/MacBook do Safe Mode (Bezpečného režimu) pro řešení problémů? Něco co snad nebudete potřebovat nijak často.

Proč nejde Mac/MacBook uspat? pro případ, že se vám stroj vzpouzí proti spánku.

Co udělat s Mac počítačem či MacBookem co nereaguje je jednoduché, ale projděte si to dřív, než se s něčím takovým setkáte. Není to nic výjimečného

Jak restartovat iCloud ve Windows? Pomůže vyřešit nefunkční synchronizaci co prostě klidně i několik hodin stávkuje.

Trápí vás změny jasu na Mac/MacBooku? Vypněte si to a nastavujte si jas ručně

Různé

Jak na Mac OS používat diktování (převod hlasu na psaný text) se bude hodit i přehledem povelů, které diktování umí (nejen interpunkci, ale i řadu další).

Hlasu se týká i další tip – Jak na Mac OS a hlasové ovládání.

Zkratky (Shortcuts) na Mac OS. K čemu je to dobré a jak používat. Novinka od Monterey.

AirPlay to Mac umožňuje sdílet na Mac/MacBook z dalších zařízení (Od Mac OS Monterey). Jak na to? Takže nově můžete iPad/iPhone zrcadlit na Mac/MacBook.

Jak na Macu najít složku Library/Knihovna a čím je důležitá? Povídání o složce, kterou Apple před uživateli schovává.

V Je bezpečné si na telefon, počítač, notebook či tablet dát beta verzi operačního systému? najdete pár důležitých věci pokud byste se rozhodli zkoušet betu Mac OSu.

Jak se na počítači dívat na Apple TV+ a jak poslouchat na počítači Apple Music se bude hodit i na Macu. Byť nezapomeňte – pro hudbu máte v Macu přímo aplikaci Music/Hudba a pro TV+ je předinstalovaná aplikace TV..

Jak si posílat hlasové zprávy místo textových? iOS, Android, Mac OS a další ukáže kde v Mac OS můžete nahrávat a poslouchat hlasové zprávy.

Jak mít na obrazovce pravítko? Tipy na užitečnou pomůcku pro všechny platformy.

Vyplatí se Apple One? Co v Apple One najdete? A proč nemůžete mít Premiere variantu? Prostě vše co potřebujete vědět o Apple One spuštěném v září 2020. Pro Mac nutno dodat, že tohle se týká hlavně toho, že máte iPhone nebo iPad.

Jak na Mac OS zvolit výchozí (aktivní) mikrofon a zvukový výstup. Dost jednoducháý věc, když už tedy víte kde ji hledat.

Jak na Mac OS a iPhone nahrávat volání přes (nejen) FaceTime. A nedivte se, tole je věc, kterou Apple prostě odmítá uživatelům umožnit.

Jak z Mac/MacBooku přistupovat vzdáleně na Windows? Znáte Chrome Remote Desktop? Hodně se hodí i na Macu.

Jak z Windows přistupovat vzdáleně na Mac/MacBook pro opačný směr

A opačným směre vše najdete v Jak z Windows/Mac OS přistupovat vzdáleně na Ubuntu

Jak na Rychlé poznámky/Quick Notes na Mac OS kde najdete i odkaz na tip týkající se Rychlých poznámek na iPhone/iPadu. Nedodělek od Apple co dorazil v Monterey

Návod pro Apple Reminders (Připomínky). Plus pokročilejší tipy a triky pro případ, e byste to chtěli opravdu používat jako TODO.

Věci co už spíš nebudou potřeba

Jak si na Mac OS pořídit Adobe Flash Player už potřebovat nebudete. V lednu 2021 už Flash neexistuje a existovat (naštěstí) nebude

Nepotřebujete něco?