@365tipu

TIP#2060: Jak na Apple AirTag: Zprovoznění nového AirTagu a k čemu to slouží

Apple AirTag je malý disk, který je možné vyhledávat s pomocí dalších zařízení od Apple, tedy zejména iPhone, iPadu a Mac/MacBook počítačů. Můžete si ho koupit jednotlivě nebo v balení po čtyřech kusech. 

AirTag funguje tak, že vysílá přes Bluetooth signál s identifikací, takže ho všechna (jablečná a podporovaná) zařízení v okolí dokáží zachytit a nahlásit polohu. Vlastník konkrétního AirTagu pak polohu vidí v aplikaci Najít/Find My.

Pokud máte zařízení podporující UWB (iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Mac, 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max, 13, 13 mini, 13 Pro a 13 Pro Max) tak Najít umí navádět na místo, kde AirTag leží – zobrazuje směr i přesnou vzdálenost, pokud jste dostatečně blízko, pochopitelně.  Podpora UWB je klíčová – na starších iPhone či iPadech totiž nelze využít přesné hledání, jen “navigaci” na místo, kde “někde” poblíž AirTag je. 

Zajímavé na AirTagu je, že celosvětová síť iPhone/iPadu a Mac umožňuje “najít” i AirTag, který jste někde nechali, ztratili, byl vám ukraden, je umístěn v něčem co mění polohu. Samozřejmě je nutné, aby se dostal do blízkosti dalšího zařízení – to pak může nahlásit polohu.

Pokud AirTag označíte za ztracený tak se při objevení jeho polohy o tom dozvíte na vašem zařízení – případný nálezce si navíc na svém telefonu bude moci zobrazit informaci o vlastníkovi. 

V AirTagu je baterie a měla by vydržet více než rok – až bude docházet, dozvíte se to a je možné ji vyměnit. Stačí si pořídit jednu CR2032 a vyměnit – zatlačením na kryt (ocelová strana s logem) ho můžete otočit proti směru hodinových ručiček.

AirTag je také voděodolný, takže snese i nějaké to vlhké zacházení. 

Dosah AirTagu je s jistotou zhruba do 30 metrů, prostě tolik kolik zvládá klasické Bluetooth LE. Teoreticky ale až 100 metrů. 

K AirTagu je vhodné si pořídit různé doplňky – klíčenky a poutka, které vám umožní ho připevnit k něčemu co vlastně chcete hlídat/sledovat. Můžete ho ale také vložit do peněženky, připevnit někde na kolo (ideálně tak, aby nebyl vidět). 

Zprovoznění nového AirTagu

AirTag je nutné spárovat s konkrétním iPhone (iPadem, iPod Touch) co má minimálně iOS/iPad OS 14.5  a nutno dodat, že je to možné jenom s jedním zařízením – nefunguje sdílení (tak jako u běžných zařízení v Najít/Find My). Mírně omezující, ale takto AirTagy fungují. Musíte také mít aktivní dvoufaktorové ověření, službu Najít, Bluetooth, polohové služby a pro aktivaci je nutné být připojen k Internetu. 

AirTag vyjměte z obalu a musíte odstranit umělohmotný obal a hlavně vytáhnout kratší kousek (ouško) co aktivuje baterii – poznáte tím, že se ozve zvuk. Poté ho přibližte k telefonu – zahájí se aktivace, která vás provede základním nastavením.

Můžete si vybrat název předmětu ke kterému AirTag chcete přiložit, pokud nechcete ty předvyplněné, tak si nastavte vlastní (umožní vám to vybrat i vlastní ikonku). 

Po dokončení registrace/aktivace najdete AirTag v Najít/Find My na záložce Předměty/Items

AirTagů můžete mít pochopitelně víc a stačí je přidávat jeden po druhém, ale pozor, maximum je šestnáct.  

Přejmenování AirTagu 

Pokud se vám nelíbí pojmenování již používaného AirTagu tak nic nebrání přejmenovat – v aplikaci Najít/Find My si ho musíte otevřít a dole najdete Přejmenovat předmět/Rename Item. Opět máte na výběr z předdefinovaných jmen nebo můžete využít Vlastní/Custom (kde lze nastavit i vlastní ikonku). 

Odstranění spárování AirTagu

AirTag můžete komukoliv dát, nezůstává navždy váš. V Najít/Find My si otevřete váš AirTag a dole najdete Odstranit předmět/Remove Item. Pak ještě proveďte reset:

Reset AirTagu pokud ho chcete prodat/darovat

Zatlačením na ocelová záda a pootočením proti směru hodinových ručiček se dostaňte k baterii a tu vyjměte. 

Nyní ji vraťte zpět a tlačte na ni dokud se neozve zvuk. Poté co utichne ji opět vyjměte a opakujte celkem čtyřikrát (zvuk tedy uslyšíte celkem pětkrát). 

Po posledním zvuku vraťte zadní kryt, zatlačte na něj dokud se nezove další zvuk (tentokrát bude jiný). Poté co skončí můžete kryt zacvaknout a AirTag je resetovaný. 

Kdokoliv může takto resetovat nalezený AirTag, nezapomeňte. 

KOUPIT Apple AirTag můžete u Apple nebo na Alza.cz – AirTag jeden kus za 899 Kč, čtyři kusy AirTagů za 2 990 Kč (jeden tak vyjde na 747.50 Kč).

Další tipy týkající se AirTagu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky