@365tipu

Chytrá domácnost (Smart Home)

Chytrá domácnost je označení pro využití různých forem (různě) inteligentních zařízení v domácnosti. Může jít o zařízení pouze zapínatelná a vypínatelná jinak než klasickým vypínačem – žárovky a svítidla. V pokročilejší podobě sem patří robotické vysavače, chytré topení, velké množství různých čidel i kamer.  Ovládaní potom buď přes mobilní telefon nebo s využitím hlasových asistentů (chytrých reproduktorů).

@365tipu nemá velké možnosti k opatření a testování věcí spadajících pod chytrou domácnost, takže zdejší kolekce tipů bude růst poměrně pomalu. Dost hodně i pro požadavek, aby vše na @365tipu popisované bylo skutečně odzkoušeno, nasazeno i pochopeno. Některé ze zde uvedených věcí jsou samozřejmě i v Recenze a praktické zkušenosti

Základy  chytré domácnosti

Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? je dobré si nejenom nastudovat, ale vždy na to hledět, když si pořídíte něco dalšího „chytrého¨

K předchozímu je vhodné si přečíst Internet DSL nefunguje? Co s tím?Mám vypínat router při odjezdu na dovolenou? Mám ho vypínat přes noc?

Chytré reproduktory a asistenti

Jak na Google Home? Všechno co je potřeba vědět o Google Assistant, Home a tak je souhrn řady samostatných tipů.

Všechno o Amazon Echo a Alexa je další souhrn, týkající se chytrých reproduktorů od Amazonu.

Siri Shortcuts (Zkratky) jsou novinka v iOS 12. Konečně můžete vytvářet posloupnost akcí a připomenutí, že i Siri může být pomocníkem v chytrých domácnostech.

Jak funguje Bixby v chytrých televizích od Samsungu? Další z chytrých asistentů se jmenuje Bixby a najdete ho mobilech ale i chytrých televizích.

Jak na Apple HomePod je vstupní bod k rozsáhlému návodu pro chytrý reproduktor od Apple. Případně můžete začít prvním dílem Jak na Apple HomePod (mini): Zprovoznění, změna WiFi, Nastavení a jak aktualizovat (1)

Chytré žárovky a svítidla

Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat. Vysvětlení principů chytrých žárovek.

Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT  a tím i napojení přes hlasové ovládání

Chytré žárovky od TP-Linku (bílá LB120 a barevná LB130) (recenze) jsou dva praktické příklady od TP-Linku

Chytré LED pásky. Všechno co potřebujete vědět je povídání o páscích co se dávají (například) za televizi, do počítače, za stůl a prostě všude, kde chcete mít nějaké ty světelné efekty.

Chytré zásuvky

Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo a zároveň cesta jak hloupé zařízení můžete proměnit v chytré.

Chytré vytápění

Jak na chytré vytápění (1) je začátek desetidílného seriálu o tom jak funguje chytré vytápění a jak využít Netatmo.

Netatmo Personal Weather Station aneb jak sledovat počasí venku (i doma) s vytápěním mírně souvisí a rozhodně se vám bude líbit.

Chytré televize a TV boxy

Android TV – Z69 Max TV Box (recenze a praktické zkušenosti) – nejsnazší cesta jak z hloupé televize udělat chytrou.

825-330-Deco-M5-1

Co to je a k čemu je dobré Google Chromecast? Vlastně také jeden mírně chytrý TV box.

Samsung The Serif 2020. Jaký je poslední model designové chytré televize s Tizenem (recenze)

Síťová zařízení

Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze) aneb chytrou síť nemusíte mít jenom od O2. Mesh zařízení jsou hodně užitečné. Více teorie v Co je to Wi-Fi Mesh? Mám si něco takového koupit?

Jak na Internet na druhém konci bytu či domu? Test D-Link PowerLine AV2 1000 Gigabit aneb domácí síť přes 240 V zásuvky.

Kolik Wi-Fi zařízení lze připojit k routeru? A proč se Wi-Fi nehodí pro chytrou domácnost? Dost důležité vědět.

Nový O2 Smart Box (druhá generace). Jaký je a co nového přináší? VDSL/Wi-Fi Router a Z-Wave hub pro chytrou domácnost.-

Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač) a pro domácnost je to snadné a ani ne drahé.

Změna “stáje”.. Zprovoznění QNAP TS-364 a první zkušenosti protože mít doma úložiště s velkou kapacitou a řadou dalších možností je dobrý nápad.

Zabezpečení domácnosti i samotných zařízení

Jak bezpečně používat zařízení v chytré domácnosti? Na co dát pozor u webkamer a dalších udělátek je dost dobré v upozornění na to, že i zařízení v chytré domácnosti mají hesla.

Yi Dome Camera (recenze a praktické zkušenosti) je jeden z mnoha příkladů domácí (vnitřní) kamery.

Co je to UPS (záložní zdroj) a k čemu se hodí? sice nevypadá jako když patří do zabezpečení, ale je tomu tak. Zajistí to, že vaše chytrá domácí zařízení budou fungovat i když vypadne proud.

Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout se může týkat i bezpečnosti vašich Amazon zařízení a minimálně alespoň toho, jestli chcete aby vaše Echo využíval pro přenos dat (třeba) sousedovic zvonek.

Chytrý alarm oxidu uhelnatého od Netatmo je takové dost jednoduché a jednoúčelové zařízení. Pokud se vybavujete věcmi právě od Netatmo tak je to dobrý doplněk.

Další chytrá zařízení

Xiaomi chytrá váha, Smart Weight Scale (V2) aneb jak chytře na měření váhy co vás možná konečně bude bavit.

Jak funguje chytrý vysavač od Roomby? Jeden z nejlepších pomocníků, které si můžete koupit.

Další tipy týkající se AirTagu

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Nepotřebujete něco?