Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce

Raspberry Pi patří k jednodeskovým počítačům malého rozměru (někdy se říká, že má rozměr platební karty).  Existuje v několika variantách a třech generacích – ta poslední, Raspberry Pi 3 Model Bza  rozumné peníze (okolo 50 USD nebo od 1100 do 1500 Kč na Alza.cz) získáte zajímavé použitelný počítač – budete ale k němu potřebovat dokoupit ještě nějaké příslušenství a naučit se ho používat.

825-330-Raspberry-Pi-3-Ports-1-1833x1080

Využití je od klasického vytvoření počítače pro základní práci, brouzdání, sledování filmů, spouštění retro her, psaní textů až po připojování dalších zařízení a řadu dalších velmi různorodých věcí.

@365tipu v tom trochu pomůže, sérií tipů od samého počátku, až po pokročilejší využití. Jako vždy vytvořený v praxi, to co je v následujících tipech popisováno je založené na pořízení Raspberry Pi 3 Model B a dalšího potřebného příslušenství.

Tipy budou vycházet postupně, začínáme na začátku února 2018. Pokud níže vidíte nějaký tip co ještě nemá odkaz, tak už je napsaný a čeká na vydání.

Začínáme s Raspberry Pi

Co si k samotnému Raspberry koupit? (1) poradí, než vyrazíte do obchodu. Můžete použít jako inspiraci, nebo prostě koupit přesně to co je v tipu popsáno.

Jak zapnout Raspberry a zprovoznit operační systém (2) vás naučí, jak na Raspberry Pi dostat operační systém. S využití NOOBS si nainstalujete Raspbian

Co po prvním zapnutí Raspberry s Raspbian udělat (3) shrne pár věcí, které je na čerstvě nainstalovaném Raspbianu vhodné nastavit či změnit.

Patřit sem bude i První tip zabezpečení: přednastavené heslo je první zásadní riziko (4)

A extrémně užitečné povídání o tom, jak zapnout Vzdálený přístup (5)

x-825-330-raspberry-pixel-login.jpg

Pokračujeme se základními věcmi

Aktualizace Raspbianu (6)  je ve skutečnosti jedna z věcí, kterou také uděláte hned čerstvě po zprovoznění.

Hodit se bude Jak restartovat, vypnout a zapnout Raspbian/Raspberry? (7). Na Raspberry Pi totiž nenajdete žádné tlačítko.

Určitě oceníte Užitečné a nepostradatelné software pro váš Raspbian (8), ale Raspbian je Linux, takže tady toho je možné najít opravdu hodně.

A když už jsme u software, tak Raspbian je jeden z možných operačních systému, ty další najdete v Co zkusit, pokud vám nestačí Raspbian? Jiné distribuce než Raspbian (9)

Něco mírně pokročilejšího

Zálohujte, platí to i tady. Můžete klonováním SD karty nebo klasicky (10) připomene něco, co byste neměli podceňovat.

Malá odbočka, která se bude hodit: Jak v Linuxu pořizovat Screenshoty a natáčet desktop?

Aktualizace firmware (11) není něco co budete často potřebovat, ale hodí se v okamžiku, kdy máte pocit, že něco nefunguje jak má.

V Restartování Wi-Fi a připojení k WiFi vůbec (12) zjistíte, že Linux má rád příkazovou řádku.

Hodit se bude Udělejte si z Raspberry Pi síťový disk či dokonce NAS (13). Byť si můžete pro NAS pořídit něco jako QNAP či Synology, ale tady se nabízí možnost si vytvořit něco vlastního. Navíc levnějšího a použitelného i na další věci.

Raspberry znamení Malina.  Bohužel v Unicode obrázek maliny nevedou, takže v menu je odkaz na tento speciál s jiným ovocem. Strawberry  (🍓), jahodou. Třeba někdy v Unicode bude i Rasberry.

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Reklamy