@365tipu

Jak na Windows 11

V říjnu 2021 Microsoft uvedl Windows 11 s řadou změn ve vzhledu i funkčnosti. Což znamená i to, že původní ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 se už trochu nehodí pro přidávání tipů právě pro Windows 11. Proto v září 2021 vznikl tento přehled s novými tipy a triky právě pro Windows 11.

Mějte na paměti, že většina tipů pro Windows 10 stále bude platit i pro Windows 11. A občas to bude platit i opačně.

Windows 11 základní podstatné věci

Jak stáhnout Windows 11? Tedy i ještě předtím, než budou venku.

Protože Windows 11 budou vyžadovat podporu a zapnutý Secure Boot i TPM, tak je vhodné začít tipy Jak v BIOSu/UEFI povolit SecureBOOT a Jak v BIOSu/UEFI povolit TPM

Jak nainstalovat Windows 11 na nepodporovaný počítač pro případ, že váš počítač nemá podporovaný procesor, jenom TMP 1.2 a MBR místo GPT.

Co je to TPM a proč Windows 11 vyžadují, aby to váš počítač měl? Ale také jak si zkontrolovat zda ho máte (máte aktivní).

Co se stane, když z Windows 10 nepřejdu na Windows 11? Řešit to budeme až za pár let, ale je dobré vědět co nás čeká.

Jaký je rozdíl mezi Windows 365 a Windows 11 (Windows 10)? Když už 2. srpna Microsoft uvedl na trh Windows 365.

Které věci z Windows 10 už nenajdete ve Windows 11 je poměrně kompletní přehled. Co navíc časem bude doplňovaný.

Máte Windows 10/11 a Ubuntu přes Dual Boot a ztrácí se v Ubuntu WiFi adaptér? Jak ve Windows zakázat Fast Boot (rychlé spuštění) je jeden tip, který řeší dvě věci. Jednu tedy pro Ubuntu, ale druhou pro Windows .

Ovládání Windows 11

Jak ve Windows 11 přesunout tlačítko Start na (původní) levé umístění poradí aspoň v jedné věci jak napravit nepovedený nový taskbar (panel nástrojů). A když už jsme u Start tlačítka, tak ještě Jak ve Windows 11 vyvolat Power User Menu (Nabídku rychlých odkazů ve Windows 10)

Jak na Windows 11 (a Windows 10) nastavit pozadí pracovní plochy (desktopu) protože kdo by chtěl mít na pozadí pořád jenom jednu barvu nebo obrázek.

Jak ve Windows 11 (ale i Windows 10) přizpůsobit zamykací obrazovku pro případ, že byste tam nechtěli mít věci od MIcrosoftu.

Jak vypnout, restartovat, odhlásit se, uspat a hibernovat Windows 11? Nic nového nečekejte, jen to vypadá trochu jinak.

Jak ve Windows 11 (i Windows 10) otevřít Ovládací panely (Control Panel). Místo kde je stále většina možnosti nastavování a právy Windows.

Jak přimět konkrétní aplikaci ve Windows, aby se otevřela na konkrétním displeji? Záludné, protože Windows na více displejích je stále poněkud nedotažená záležitost.

Mají Windows Spotlight co má MacOS? Jak funguje vyhledávání ve Windows a jaké alternativy můžete mít pokud byste chtěli něco lepšího, než jen ten základ.

Bezpečnost a soukromí ve Windows 11

Kde ve Windows 11 najdu hesla pro Wi-Fi? Nic revolučně nového nečekejte.

Jak na Windows 10/11 zapnout šifrování disku je dobré nastudovat hlavně pokud máte notebook a hrozí riziko ztráty či odcizení.

Windows 11 mají účet Administrator, ale je neaktivní. Jak ho povolit?

S´´íť a připojení k Internetu vůbec

Jak ve Windows udělat reset WinSocku/nastavení sítě je přesně to co budete potřebovat, pokud vás zlobí sí´t

Příkazová řádka

Jak ve Windows 10/11 umožnit copy/paste v příkazové řádce. Protože tohle rozhodně budete jednoho dne potřebovat.

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Nepotřebujete něco?