@365tipu

Jak na WordPress pro blogování i vytvoření webu

@365tipů používá WordPress a měli byste vědět, že ten od www.wordpress.com, tedy řešení kde si zaplatíte za hostovaný WordPress bez možnosti do něho jakkoliv zasahovat. Má to zásadní výhodu v tom, že to zvládá vysokou zátěž, nemusíte řešit zabezpečení, trápit se s rozšířeními, zálohováaním, správou Linuxu/SQL serveru ani aktualizacemi. To celé za velmi slušnou roční částku, kterou navíc pro slušně navštěvovaný web můžete lehce pokrýt příjmem z podílu na reklamě.

Tipy týkají se WordPressu jsou na @365tipů poněkud roztříštěné. Což je dáno tím, že jsou náročnější na tvorbu a není z nich odpovídající výsledek – potřebuje je málo lidí. Hodit se ale mohou, takže je tady tato souhrnná stránka.

Srovnání různých variant WordPressu

Je provoz na neplaceném WordPress.com něčím omezující? Základní čtení, které vám umožní rozhodnout se pro (nebo proti) použití WordPress.com. Můžete přidat i Co získáte použitím WordPress.com místo vlastního hostingu z delší „migrační“ série

Hodit se vám bude Je WordPress zadarmo? Budu za něco platit? Najdete tam srovnání tří možných variant používání WordPressu a jak je to s náklady.

Opačné postřehy najdete v Jak na vlastní WordPress. Co bude chybět z WordPress.com

Jaké jsou alternativy pro WordPress? Užitečný rychlý přehled těch nejzásadnějších možností jak si pořídit web či blog na něčem jiném než na WordPressu.

Zprovoznění webu/blogu na WordPressu

Jak nastavit web na WordPress.com než ho pustíte na veřejnost si prostudujte ideálně hned po založení nového webu.

Změnit adresu blogu na WordPress.com jde, ale není to uplně ono a ne že by to nešlo, ale z tohoto experimentu plyne v celku jasně to, že když už začnete vytvářet web na WordPressu, tak to rovnou dělejte na správné (konečné) doméně. Předcházet tomu vlastně dost dobře může Doména sem, doména tam aneb potřebujete pro váš projekt doménu?

Jak můžete na vlastní web dostat vyhledávání se vlastně WordPressu moc netýká, tam je vyhledávání přímo k dispozici. Možná ale budete chtít lepší, protože to od WordPressu toho neumí tolik co Google

Jak se bránit proti komentářovému spamu na blogu/webu? Zásadní tip, protože tohle budete na WordPress webu/blogu muset správně nastavit a řešit. Nezapomeňte ani na níže uvedené Věci, které byste měli změnit v Nastavení

Problémy, problémy a jenom problémy. S fonty …. prostě problémy budou, takže při zprovoznění webu/blogů na WordPressu si ověřte, že ten super font co jste si vybrali umí opravdu česky.

Jaké cache použít? Odpověď najdete v Jaké cache použít pro váš WordPress web?

Editor pro psání příspěvků

Jak převést starý příspěvek ve WordPressu na nový blokový editor? Povinné čtení pokud máte původní příspěvky a budete je chtít opravovat. Gutenberg editor je prostě peklo.

Jak se ve WordPressu zbavit zadávání data a času při zveřejnění příspěvku. Jednoduchá věc co ušetří spoustu času

Praktické postřehy k blokům a widgetům na WordPressu jsou přehled velmi různorodých věcí ke Guttenberu.

Chybí vám v Guttenbergu přístupnější možnosti formátování? Klávesové zkratky? Původní rychlé a efektivní ovládání? Tak špatná zpráva je, že to tak zůstane.

WordPress a SEO

Co se stane, když 365tipu.cz přesunete na 365tipu.cz dost jasně napovídá, že změna domény u webu (a nejenom na WordPressu) je dost zásadní zásah z pohledu vyhledávačů.

K čemu je dobré používat Google Search Console. A jak tam přidat blog na WordPress.com a proč to vlastně chtít. Věc co byste rozhodně neměli vynechat. A hodí se nastudovat i Přidat web do služeb jako Ahrefs, Yandex? Jak nastavit indexaci od Google, Bingu a dalších?

Prověřujte čas od času 404 chyby na webu či blogu a vyplatí se to dělat i na WordPress.com hostovaném blogu. 404 ky (chybějící adresy) si totiž můžete způsobovat sami. Je dobré je poctivě řešit.

Co je to SEO?,   Co je to linkbuilding? K čemu jsou dobré zpětné odkazy? a Mám prodávat zpětné odkazy? jsou další tipy co byste měli nastudovat

robots.txt? K čemu něco takového je? A proč je to užitečné? Co s tím můžete nebo nemůžete dělat a proč je dobré si to hlídat.

Je dobré vědět, odkud k vám přicházejí lidé. Co že je to ten referer? Další věc co si budete určitě čas od času hlídat, byť dnes už je to s refererovými informacemi beznadějně špatné.

Proč jsou důležité ALT texty (popisky) obrázků na webu? Důležité z hlediska použitelnosti, přístupnosti a ještě navíc SEO.

Migrace z WordPress.org z/na WordPress.com

Hodně dlouhá série tipů popisujících velmi detailně jak to probíhalo, když se několik webů stěhovalo z vlastního hostovaného WordPressu (což je www.wordpress.org) na placený WordPress.com – dost zásadní čtení, kde jsou informace netýkající čistě migrace.

  1. Export
  2. Import
  3. Najít šablonu
  4. Věci, které byste měli změnit v Nastavení
  5. Přidání domény
  6. Kontrola a náprava odkazů a obrázků
  7. Co získáte použitím WordPress.com místo vlastního hostingu

V roce 2021 přišla opačná cesta, přechod z WordPress.com na český BlueBoard.

Jak na vlastní WordPress. Migrace z WordPress.com na BlueBoard (1)

WordPress a obsah na něm

Nejčtenější články, čtenáři je mají rádi a vám pomohou a vy byste určitě něco takového měli mít minimálně na hlavní stránce. Po přečtení klidně pokračujte do Nějaké další drobnosti k blogu aneb co by tam ještě mělo být, protože těch věcí co by na blogu (a webu) měly být je víc.

Jak napojit WordPress Blog na Stránku na Google+? Opět pomůže IFTTT a nutno dodat, že WordPress.com tohle umí sám. Tohle se tedy hodí více pro vlastní WordPress kde nechcete tohle řešit přes plug-in. Vhodný doplněk je Jak z webu jako je @365tipu automaticky plnit různorodé sociální sítě i Jak automaticky dostávat obsah na firemní Stránku na Google+

Požírá vám copy/paste do WordPressu odkazy? Možná jste si zapnuli „Paste as text“ a neuvědomili si to. Aneb když na něco kliknete a ono to dělá náhle něco co nemá

Mrkněte do Co je to Markdown? Naučíte se alternativu k WYSIWYG

Celé články nebo jenom upoutávky? Obvyklé dilema u blogu. WordPress na tohle má značku a vy tak snadno můžete mít opravdu „správnou“ podobu blogu. Nebo „nesprávnou“, která bude poněkud praktičtější. Výběr je na vás. A rozebrané je to ještě v Co by mělo být hlavní stránkou blogu? Přehled článků nebo statická stránka?

Mám texty pro blog psát přímo na blogu nebo si je připravovat v počítači (mimo blog)? Sice tohle nesouvisí přímo s WordPressem, ale při tvorbě obsahu pro něj budete toto dilema řešit.

Trochu související s předchozím je Proč je dobré mít na tabletu (či mobilu) aplikaci od WordPressu? a K čemu je dobrý desktopový klient pro WordPress (pro Windows)

Co dělat se starým obsahem je místem, kde můžete začít studovat jak na údržbu webu, který se už rozrostl.

Jak si usnadnit blogování? Rychle, snadno, šetřit čas a hlavně – vrátit se k blogu místo socnetům je trochu delší povídání o soužití blogu a sociálních sítí.

Jak do příspěvků na WordPressu vkládat odkazy i s náhledy? WordPress to totiž umí jen pro některé weby (třeba YouTube, Twitter, Facebook, a podobně).

Práce s fotkami a obrázky

Co s obrázky a fotkami ve formátu WebP? Jak převést WEBP na JPG/PNG? Malý úvod do souborového formátu, který WordPress.com v roce 2019 stále nepodporuje.

Proč je nutné hlídat, jak velké obrázky dáváte na web či do e-mailů? Tady zjistíte, že WordPress nebude za vás zmenšovat obrázky, které si tam nahrajete. Takže když tam fláknete pár megabajtů velkou fotku, tak na to přijdete až když vás budou čtenáři nenávidět.

Ještě lépe a důkladněji je předchozí téma zpracované v Jak na web vkládat obrázky. Co všechno byste měli vědět. Nejen o velikosti a rozměrech

Jedna z nejžádanějších věcí na webech (nejenom) postavených na WordPressu. Když se klikne na fotku, tak ji zobrazit ve větší podobě. Snadno řešitelné – Jak na WordPressu mít “vyskakovací” zobrazení fotek (Lightbox)?

Štítky jako zásadní nástroj

Jednou za čas si dělejte kontrolu rubrik a štítků. Budete dost překvapení, protože štítky mají tendenci nekontrolovaně růst a je tedy vhodné je čistit. Rubriky zase mají tendenci zůstávat prázdné.

Štítky (i hashtagy) jsou dobrá cesta k zprostředkování obsahu i dalším věcem a zejména na blozích patří k těm nejzásadnějším nástrojům, nakonec i pro SEO.

Ještě důkladnější návod najdete v Jak pracovat se štítky u článků? Kompletní návod jak na štítky u obsahového webu (1) a dalších dvou dílech:

Jak ve WordPressu smazat rubriku a co všechno to znamená poradí nejenom jak zvládnout smazat rubriky co mají tisíce článků, ale vše potřebné k tomu co to pro váš web bude znamenat.

WordPress a reklama

Má smysl si na WordPress.com zapínat WordAds? Kupodivu tady neplatí staré známé žurnalistické pravidlo vedoucí k odpovědi „ne“. Má to ale háček.

Něco pro vývojáře a provozovatele

Jak stáhnout WordPress vám prozradí jak si opatřit WordPress v „org“ podobě, tedy ten vlastní.

Co to znamená, když prohlížeč označuje web jako nezabezpečený? Proč je https důležité a http musí skončit? A proč rozhodně musíte váš web/blog na WordPressu mít jako https (což vám mimochodem WordPress.com zajistí automaticky)

Jak na WSL ve Windows 10 dostat WordPress (a tedy Apache, MySQL a tak) vám poradí, jak si můžete přímo ve Windows vytvořit testovací WordPress

Jak je to s „ochranou“ proti kopírování textu na webových stránkách? Něco o jedné věci, kterou byste nikdy neměli na váš web přidávat.

Mám dávat na web sdílecí prvky ze sociálních sítí? Dává to ještě smysl? Opět něco co se týká každého webu a budete se muset rozhodnout i při zprovoznění vašeho WordPressu

Jak dostat na web nesmyslný souhlas s cookies (co vyžaduje EU)? Na WordPressu tohle můžete řešit pomocí nějakých těch pluginů. Nebo to nechat plavat, protože smysl to nedává.

Google Analytics si na WordPress.com bez placení nepořídíte, vědět čísla je ale užitečné a k dispozici je mít budete. WordPress.com navíc používá ve skutečnosti Google Analytics. Od října 2019 je ale dobrá zpráva, podpora pro Google Analytics je už v Premium verzi, tedy té poměrně snadno dostupné placené. Nemůžete si sice nahrát měřicí kód, ale prostě zadáte ID a je hotovo.

Jak na vyhledávání na webu s WordPressem? Co vás čeká za komplikace? Něco co je potřeba začít řešit včas. To co umí WordPress je totiž hodně omezené.

Jak na WordPressu hromadně nahradit něco v článcích (databázi) za něco jiného. Řešení nezahrnující to, že se stanete otroky a budete opravovat záplavy příspěvků.

Jak z WordPressu automaticky sdílet na Linkedin poradí pár možností, ale protože je to okrajové Linkedin, tak žádné z řešení není spolehlivé ani dobře použitelné.

Prvky co na webu mít a nemít

Uvádět na webu u článku počet přečtení? Důležitá otázka ke které je vhodné dodat, nepodléhejte pokušení, tohle ne.

Jak na související články (příspěvky) na WordPressu je důležité čtení. Protože ač to zní jednoduše, je to dost komplikované téma

Jak zobrazovat Twitter feed/timeline na webu s WordPressem. Protože tohle se může hodně hodit, byť efekt bývá minimální

Bezpečnost vašeho WordPressu

Jak bezpečně používat WordPress a proč se weby na WordPressu tolik kradou? Souhrn věcí, které se týkají zabezpečení.

Nezapomeňte na Jak se bránit proti komentářovému spamu na blogu/webu? , které bylo už zmíněno výše

Aktualizace WordPressu, jak na to? Mám nechat automaticky aktualizovat? Jak s pluginy a šablonou? Důležité informace, zejména když se objeví nějaká ta bezpečnostní chyba.

Ponechat na WordPress webu pouze aktivní šablonu nebo i jednu z výchozích?  Nic zásadního, byť i nepoužívané šablony mohou být bezpečnostní riziko

Řešení problémů

Co dělat s Wordfence zaplňující SQL v tabulce wp_wfhoover? Něco co se stává poměrně běžně a Google ani WordPress.org fóra vám moc nepomohou.

Co je to WordPress Recovery mode a jak pomůže, když se něco rozbije? Něco co vlastně potkat nechcete.

Co dělat, když vašemu WordPressu dochází diskový prostor? Připlatit si hosting, pokud možno. Ale i tak byste měli vědět proč se to děje.

Jak na monitoring dostupnosti/funkčnosti serveru? Je důležité se dozvědět že vám nejede web

Co ještě dodat?

Na @365tipů je množství článků týkajících se témat s WordPressem a blogováním souvisejících. Nemá smysl je sem uvádět všechny, najít si je můžete zkusit přes štítky BlogBlogování, WordPress či  SEO. Vhodný ke studiu je i souhrn v ‣ Pomocník Webdesignera

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Nepotřebujete něco?