TIP#1176: Je WordPress zadarmo? Budu za něco platit?

Když už před pár dny vzniklo Jak na WordPress pro blogování i vytvoření webu, tak je možná čas postupně trochu zapracovat na dalších tipech právě pro WordPress. Sice nebudou hojně vyhledávané, nezajistí vyšší návštěvnost, ale pomohou těm, kdo to nejvíce potřebují. A s novou sérií můžeme začít tím, na co se lidé často ptají – zda je WordPress zdarma a kolik to případně stojí.

WordPress.org je Open Source řešení, které je dostupné zadarmo. Prostě si stáhnete instalační „balíček“ a na Linuxu si ho zprovozníte. Za samotné software nic neplatíte a platit nebudete ani v budoucnu. Pokud ale budete s pomoci WordPress.org chtít provozovat web (blog), ta určitě budete platit za pořízení hostingu a budete také muset věnovat poměrně hodně času na provoz a správu. Toto řešení není vhodné pro někoho, kdo nemá potřebné technické zázemí a znalosti.

WordPress.com je přímo nabízený hosting, kde vše potřebné udržuje a provozuje společnost, která za WordPressem stojí (Automattic). Znamená to že budete platit měsíčně (od ccca 5 USD výše) za to, že zde můžete mít blog a nebudete se muset o nic starat. Oproti WordPress.org zde budou různá omezení (viz Je provoz na neplaceném WordPress.com něčím omezující?) ale dostanete spolehlivé řešení, které vydrží i vysokou zátěz a vy se nebudete muset o nic starat. Toto řešení je vhodné pro někoho kdo nemá žádné technické znalosti a prostě chce někde mít blog či web.

Pozor. V dubnu 2022 došlo k zásadnímu zdražení a omezení. Viz WordPress.com mění cenové podmínky, nově jen jeden cenový plán a u zdarma došlo k zásadnímu omezení.

WordPress jako služba je nabízena řadou hostingových společnosti – mají různou podobu – od té více podobné WordPress.com (hostingová firma se stará o všechno a máte různá omezení) až po nasazení WordPress.org s vaší vlastní starostí o provoz, údržbu a vše další. Tady prakticky vždy jde o placená řešení – od desítek korun měsíčně výše. Neplacené maximálně na zkoušku, nebo nějaká ta prostředí velmi omezená (třeba objemem přenášených dat).  Tady bude případná potřebná úroveň technických znalostí dána tím, jak to celé hostingová firma postaví – zkuste volit takovou, která vám umožní na 2 až 3 týdny zdarma vyzkoušet.

TIP: Pokud chcete mít „jen“ blog, tak je řada dalších zajímavých řešení. Mrkněte do Kde si mohou založit a psát blog?

Za co ještě budete možná platit

WordPress je postavený na šablonách (ty určují vzhled a funkčnost) a rozšířeních (ty přidávají další funkčnosti). Záplava šablon i rozšíření je dostupná zdarma, další záplava stojí jednotky, desítky až stovky dolarů. Je dost pravděpodobné, že si plně vystačíte se všemi těmi zdarma dostupnými, ale je dobré vědět, že některé z nich kulhají v kvalitě a také to, že si na autorech nic nevezmete, pokud budou problémy (třeba ty bezpečnostní).

Pokud budete sami provozovat hosting s WordPress.org variantou nebo si pronajmete nějaký „předpřipravený“ hosting (ona třetí varianta výše), tak časem možná zjistíte, že to nezvládá zátěž – tam začne nikdy nekončící kolečko s placením za silnější hosting, nutnost mít oddělený databázový server, přidávat různá řešení pro cache. A je i dost jisté, že se peníze dáte někomu šikovnému, kdo opravdu umí nastavit a spravovat WordPress co je hodně navštěvovaný.

Peníze možná časem budete muset připravit i na navýšení diskového prostoru – základní objem vám přestane stačit přímo úměrně tomu jak rychle budete publikovat články a blogposty (disk požírají obrázky). Stejně tak bude růst objem dat v SQL serveru (tam se ukládají všechny články i blogposty). V některých případech může být otázkou i placení za přenášená data

Zaplatit budete muset ještě za doménu na které případně budete chtít provozovat web – u WordPress.com varianty nemusíte, můžete být na něco.wordpress.com, ale vlastní doména je výhodou – platí se za doménu jako tokovou (za doménové jméno) a pak také za to, že na WordPress.com provozujete web/blog na vlastní doméně – oboje jsou měsíční poplatky v řádu stokorun. Potřebovat můžete i SSL certifikát, který také může stát nějaké stokoruny ročně.

Volte uvážlivě a správně

Pokud se zcela vážně pouštíte do nějakého projektu co bude používat WordPress je dobré volit správně hned na samém počátku. Pozdější migrace na jiný hosting či způsob je vždy časově i technicky náročná  (a může mít navíc vliv i na SEO a tím i návštěvnost).

TIP: Zdejší  Jak na WordPress pro blogování i vytvoření webu obsahuje souhrn všech zdejších tipů, které se přímo (i nepřímo) týkají WordPressu