@365tipu

TIP#592: Je provoz na neplaceném WordPress.com něčím omezující?

@365tipů vzniklo už před více než rokem a půl, prvního ledna 2015. Impulsivní rozhodnutí, experiment, dost hodně podmíněný i tím, že „to nesmí nic stát, než vlastní čas“. Proto se ocitlo na www.wordpress.com místo na vlastním hostingu využívajícím WordPress. S tím už je zkušeností dostatek, běží tam www.justit.cz, www.feedit.cz, www.bradbury.cz i poněkud spící www.bookz.cz. Stojí to peníze, čas, znalosti a tak vůbec.

Proto @365tipů vzniklo na řešení, které provozuje a zajišťuje společnost, která stojí za Open Source řešením jménem WordPress. Na www.wordpress.com lze založit blog (blogy) a mít je buď zdarma, nebo si připlatit a získat něco navíc. Má to zásadní výhodu v tom, že nemusíte řešit žádné technologické zapeklitosti, žádný hosting, aktualizace, údržbu, to jestli vám pořízený hosting vydrží zátěž.

Ale má to také řadu omezení, ke kterým se čas se vrátit. Třeba i proto, že je řeší školení, které mezitím vzniklo (viz Od nuly k funkčnímu webu ve WordPressu) a na které se můžete přihlásit v Dobrém webu. Ale také proto, že s blížícím se září 2016 asi dojde k tomu, že experiment pokročí k zaplacení WordPress.com. Byť jak je snadné zjistit toho nezískáte výrazně mnoho, pár užitečných věcí by se tam našlo.

Co nemůžete mít na WordPress.com?

Tady upozorním, že to co nemůžete mít na WordPress.com je oproti tomu co můžete mít na vlastním WordPressu, který získáte na www.wordpress.org a musíte si pro něj pořídit hosting, nebo si pořídíte nějaký jiný hosting WordPressu.

Co chybí asi občas nejvíce je, že nemůžete použit žádný HTML kód nad rámec základního HTML– OBJECT, SCRIPT, FRAME, IFRAME ale i FORMuláře jsou vyloučeny (což docela dost vadí, nelze udělat ani obyčejný formulář pro přihlášení k odběru e-mailů). Omezena je i práce s tabulkami (musíte si je připravovat ve vlastním HTML editoru a pak kopírovat).

2016-08-24 08_06_58-WordPress.com_ Create a free website or blog

S předchozím souvisí, že nelze mít vlastní šablony a do nabízených šablon nelze nijak zasahovat (v placené verzi můžete měnit jenom CSS, samotné šablony nadále ne, ani vlastní šablony vám to nepřinese). Šablon je dostatek, ať už zdarma nebo placených. A nutno dodat, že řada z nich je velmi dobrá.

Nemůžete mít reklamu, je to jednak přímo vyloučeno v Podmínkách užívání, ale ani ji nemáte na web jak umístit. Tím že můžete použít jen základní HTML (všechno ostatní je bez milosti odstraňováno) je to vcelku jasné, protože reklama použije nějaké ty SCRIPT či podobné věci. V placené verzi by mělo být možné z reklamy na vašem blogu (přidává jí tam provozovatel) podíl z příjmů. Zapomeňte na Google AdSense (jako by k něčemu bylo pro blogy).

Nemůžete se zbavit reklamy pod vašimi texty, jedině tak, že si připlatíte. Osobně v tom problém nevidím, zejména proto, že tohle je malá cena za to, že mohu bez problému provozovat cokoliv potřebuji.

Nepořídíte si Google Analytics pokud nebudete platit a nutno dodat, že tohle je jedna z věcí, který chybí nejvíc. Statistiky WordPress.com jsou nespolehlivé, běžně i řadu dní nefunkční (a to jsou přitom podle všeho stejně založené na Google Analytics). Špatné na tomhle omezení je, že GA je dostupné až v nejdražší „profi“ variantě, která je nákladově poněkud příliš na „obyčejný blog“.

Od října 2019 je ale dobrá zpráva, podpora pro Google Analytics je už v Premium verzi, tedy té poměrně snadno dostupné placené. Nemůžete si sice nahrát měřicí kód, ale prostě zadáte ID a je hotovo.

Nepořídíte si vlastní pluginy, byť WordPress.com má v plug-inech prakticky všechno, co nutně budete potřebovat. Ale znamená to například to, že na WordPress.com nevybudujete e-shop (podporuje to až drahá „profi“ verze).

Nelze mít blog na vlastní doméně, pro něco takového už si musíte připlatit. Proto byla na počátku dresa @365tipů v podobě 365tipu.cz. Je to jedna z těch věcí co tolik nevadí. Pořád si ji můžete pořídit a někde zaparkovat s přesměrováním.

Nejde mít video, to opět podporuje až připlacená verze a říkají tomu VideoPress. Na druhou stranu, tohle je snadno řešitelné tím, že můžete mít videa z YouTube, Vimeo a dalších služeb. Tohle umí zdarma poskytovaná verze bez problémů.

TIP: Hodit se vám bude Je WordPress zadarmo? Budu za něco platit? Najdete tam srovnání tří možných variant používání WordPressu a jak je to s náklady.

Nebudete mít podporu, tedy technickou podporu – tu ve zdarma dostupné verzi řeší „komunita“ (prostě musíte hledat a ptát se ve fórech). V připlácené je přes e-mail a v dražší podobě navíc Live Chat). Tohle vadí minimálně, protože WordPress.org si budete provozovat sami a podpora tam také není.

Dostanete „jenom “ 3 GB místa. Což se sice může zdát jako málo, ale není tomu tak. @365tipů bylo někde na jedné desetině po více než roce a půl provozu. V připlacené podobě je to 13 GB (drahá profi podoba je bez omezení).

Kdykoliv vás mohou vyhodit, takže je potřeba myslet na to, jestli chcete zveřejňovat něco, co bude „někomu“ trnem v oku. Z vlastního hostingu (na kterém budete mít WordPress.org) vás sice mohou nakonec vyhodit taky (porušování zákonů, nelegální obsah, spam), ale bude to většinou poněkud složitější.

Žádný FTP/SSH přístup. Pochopitelně, protože tohle nebude váš server. Na druhou stranu, tohle opravdu potřeba není.

Předchozí i nemožnost vlastních pluginů znamená, že to není až tak snadné se zálohováním a případným přesunem na WordPress.org řešení. Stáhnout obsah (články a další věci) problém není, XML Export funguje stále stejně (ale nemůžete to dělat automaticky). S obrázky (a soubory vůbec) to už není tak snadné (ale dá se to). Po přestěhování ale budete ale například také muset zaplatit za přesměrování starých adres na novou.

Všechno? Snad ano, pokud jste narazili na něco na co jsem zapomněl, tak dejte vědět.

TIP: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 1: Export je začátek série, rozsáhlejší série, o tom jak migrovat weby z vlastního hostingu (.org) na WordPress.com. A taky tam vlastně zjistíte, že na začátku uvedené weby nakonec po pár letech skončily na WordPress.com

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky