Jak používat Facebook pro marketing – praktická příručka

Tož Twitter for dummies bychom na @365tipů měli, takže je jasné, že je potřeba mít i praktickou příručku pro Facebook. Takovou co se nevěnuje primárně soukromí, protože na to budeme mít příručku samostatnou. Ale takovou, která se bude hodit firmám i jednotlivcům pro účely marketingu na Facebooku. Tedy zejména s pomocí Stránek (neboli Facebook Page).

Jaké jsou celosvětově největší Stránky značek na Facebooku vám pomůže podívat se na to, jak to dělají jiní. Zda a jak se jim daří, co dělají, kolik mají fanoušků.

Pokud byste si chtěli udělat obrázek o tom jak si Facebook stojí proti ostatním sociálním sítím, tak pomůže Největší přehled sociálních sítí, médií a služeb, který na @365tipů aktualizujeme kdykoliv je něco nového. Konkrétně k Facebooku je tu velmi detailní pohled v Kolik má v Česku Facebook uživatelů? Jak je to s věkem? Proč jsou ta čísla tak podivná?

facebook-page-coca-cola

Všechno co potřebujete vědět o firemních profilech na Facebooku

V roce 2019 je nutné na samý počátek uvést tento tip: Jak skončit s Facebookem. Návod pro provozovatele weby, firmy a podnikání

Než začnete, tak je možná vhodné si projít Kdy si založit či nezaložit Stránku na Facebooku? a Jak se přihlásit na Facebook? Kde najdu přihlášení (login) na Facebook? Kde si založit účet?

Průvodce založením Stránky na Facebooku (1)  řeší začátek, ten úplně  úplně nejzačátečnější začátek. Jak založit Stránku a co vás čeká. Novější postup je v Jak založit firemní profil na Facebooku? a odpovídá vzhledu a funkci Facebooku od září 2020.

Při zakládání pamatujte na potřebu popsanou v Jak na pojmenovávání účtů na sociálních sítích (zejména pokud jich zakládáte víc)

Průvodce založením Stránky na Facebooku (2) aneb začátek je těžký ukazuje další kroky, které váš čekají  bezprostředně po založení Stránky.

Fanouškům se netyká – tak trochu další průvodce založením Stránky na Facebooku (3) se věnuje vlastně jenom jedné jediné věci. Tomu, že fanouškům byste opravdu neměli tykat. Dost hodně s tím souvisí i Jak odpovídat za firmu na sociálních sítích? Neutrální my vs. osoba operátora?

TIP: Dobré vědět – Má Facebook nějakého správce? Jak kontaktovat Facebook? a Jak zjistit, kdo je správce Stránky na Facebooku, profilu na Twitteru či Instagramu? Jak kontaktovat?

Co s hashtagy na Facebooku. Průvodce založením Stránky na Facebooku (4) se v dalším díle zabývá hashtagy. Pokud se vám to nechce číst (ale měli byste), tak to stručné je – na Facebooku bohužel spíš nefungují. Něco více o hashtazích můžete najít i v jiném souhrnném tipu, který se jich týká. Na Twitteru či Instagramu, kde hashtagy opravdu fungují, jsou totiž velmi cennými pomocníky.

Pokud vám není jasné jak se hashtagy dostávají k příspěvkům, tak je jednoduché, prostě se píší přímo v textu příspěvku, ale blíže viz Jak přidám hashtag na Instagram? A vlastně nejenom na Instagram

Proč by konference či akce měla mít hashtag a jak s ním pracovat  vám ukáže jedno praktické využití hashtagů.

Vlastní někdo hashtagy? Mohu používat jaký hashtag chci? Důležitá věc týkající se hashtagů.

TIPPrůvodce soukromím na Facebooku je přesně pro vás, pokud hledáte něco o tom jak si lépe uspořádat život na Facebooku. Pardon, ne život, ale soukromí a tak.  Pokud vám nejde jenom Facebook, tak bychom tu měli Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže

Co potřebujete ke správě Stránky na Facebooku? Průvodce založením Stránky na Facebooku (5) řeší další kroky zakládání a správy Stránek. V Jak přejmenovat Stránku na Facebooku? Nově to jde už bez omezení se dozvíte, jak případně změnit jméno, které se vám třeba nepovedlo vybrat správně, nebo které prostě, později, změnit potřebujete.

Změny dalších jmen a názvů?  Změna názvu skupiny má vlastní tip a pro osobní účty se bude hodit  Jak na Facebooku změnit jméno? Kde si přidat rodné příjmení?

Jak na Facebooku sloučit dvě (duplicitní) Stránky? prozradí jak fanoušky z jedné stránky převést do jiné. Je to ale velmi komplikované.

DŮLEŽITÉStránka na Facebooku nikdy nesmí mít jen jednoho správce. Hodně důležité pravidlo, na které opravdu nezapomínejte.

Jak na obrázek v záhlaví a profilový obrázek u Facebooku. Průvodce založením Stránky na Facebooku (6) studujte v okamžiku, kdy si nevíte rady jak velké mají být obrázky co se nahrají jako čtvercové profilové foto či velká fotka do záhlaví. Pokud vás zajímají rozměry jiných obrázků či fotek na Facebooku, tak je najdete v Jaké jsou rozměry všech těch různých obrázků na Facebooku?   Nechybí ani Jaké jsou aktuální rozměry inzerce na sociálních sítích, což vám prozradí jak je to s rozměry inzerátů.

K obrázku v záhlaví jedna novinka z července 2018: Facebook má nové možnosti pro fotku v záhlaví. Výběr fotek, koláž a slideshow

Hodně důležité je Dávat do obrázků v záhlaví na sociálních sítích loga či claimy?

A k předchozímu se hodí Není 4:3 totéž jako 16:9? A co tohle vlastně znamená?

POZOR! Stránky na Facebooku mají nový vzhled. Jak se mění Stránky od července 2016 vám pomůže přežít další velkou změnu. A aby toho nebylo málo, v listopadu 2016 přišla další dost zásadní změna. Hodně nešťastná. Viz Jak na Karty v nové podobě Stránek na Facebooku?  V březnu dorazila částečně i na osobní profily, viz Jak se změnil osobní profil na Facebooku v březnu 2017?

K předchozímu ještě pomůže i K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky?

A když už byla řeč o obrázcích, tak  Jak na Stránce na Facebook vkládat obrázky? V lednu 2016 tam došlo k větším změnám. A je tam hezká možnost vytvořit „video“ z 3 až sedmi fotek. A hodit se bude i to, že Stránka na Facebooku může foto příspěvek rovnou sdílet na Instagram a je k tomu samozřejmě nutné přepnout na firemní profil. Novinka od konce července 2018.

Šestý díl není, ale skoro by jím mohlo být povídání o tom jak postupovat při opatřování prvních fanoušků. Což je třeba tak, že do nové Stránky na Facebooku pozvete své přátele. Tak jednoduché to je. Pokud už vám Stránka běží a fanoušci dávají Líbí (a další reakce) na příspěvky, tak se bude hodit toto: Pozvěte k fanouškům Stránky ty, kterým se líbil příspěvek na Stránce

20 důvodů, proč vás lidé přestanou sledovat. Na Twitteru, ale i na dalších sociálních sítích je stěžejní tip, protože počty sledujících přeci jen potřebujete postupně navyšovat.

POZOR: Facebook vám kdykoliv může zablokovat či smazat účet. Co to bude znamenat a co s tím? aneb důležité čtení. Po přečtení ale možná propadnete depresi, kterou vám ještě posílí toto: Jak Facebook (a jiní) přijdou na to, že tam nahrávám věci, které tam nahrávat nemám?

Užitečné odkazy pro správce i nesprávce Stránek na Facebooku odvážně označím za extrémně užitečný přehled odkazů na různé služby, návody a pomůcky, které pro práci s Facebookem hodně využijete.

Mezi užitečnými odkazy je i URL Debugger, který pomůže třeba v okamžiku, kdy vám nechce Facebook správně sdílet odkaz na váš web. Více o něm v K čemu je Facebook Debugger (Sharing Debugger) a kde ho najdu?,

Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu. Ještě více se vám bude hodit, pokud máte hodně profilů, a nemusí to být jenom na Facebooku. V Jak (a pomocí čeho) plánovat příspěvky na sociální sítě se dozvíte všechno o plánování a zveřejňování příspěvků na sociální sítě, včetně dalších aplikací a software k tomu použitelných.

Pokud nevíte pomocí čeho si pořizovat atraktivní fotografie či videa i pro Facebook, tak hledejte v Instagram, Vine či Hyperlapse jsou dobré nástroje na fotografie i videa, nejenom sociální sítě. Zmíněné Hyperlapse tu má navíc svůj vlastní tip.

U fotografií ještě zůstaneme, protože vědět Co se stane fotkami nahranými na Facebook? A zda se dá použít Facebook na fotografie je dost podstatné pro firemní marketing. Zde je navíc ještě potřeba zdůraznit, že ze Stránky (Page) si vložené věci nijak hromadně stáhnout nemůžete,  takže na to pamatujte.

Proč jsou selfie zrcadlově obrácené? Jak se toho zbavit? Taky tak trochu souvisí s nakousnutým tématem fotek.

Jak z iPhone na Facebooku vytvořit 3D fotku? Něco co se může líbit všem kdo mají dvoučočkové přístroje. Ale i tip jak to udělat z klasického jednočočkového.

Pomůže přečíst Fotit fotky pro web a pro sociální sítě na výšku nebo na šířku? pokud fotky pro Facebookové aktivity pořižujete sami

Leden 2015 přinesl změnu, takže to předchozí částečně neplatí, viz Jak je možné stáhnout obsah Stránky na Facebooku? Ale pozor, typicky pro Facebook je to jen takový trik na uživatele.

Přivlastňuje si Facebook práva k mým fotografiím? Jak to vlastně je? Tohle vám pomůže pochopit, jak je to vlastně s autorským právem a Facebookem. Vhodné související téma je Vlastním práva k fotografii, ve které jsem zachycený?

TIP: Pokud hledáte něco podobného, tedy nějakou takovouto příručku pro Twitter, tak ji najdete v Twitter for dummies

A kde že brát fotografie, aniž byste museli platit a bylo vše v souladu s právem? Tady poradí Kde získat fotky k použití zdarma?. S čímž souvisí i poučení o tom, jak je to vlastně s autorským právě a fotografiemi, to hledejte v Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji? a třeba i v Jak je to s autorskými právy pro animovaný GIF?

S předchozím tématem souvisí ještě třeba  Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? Když už je řeč o fotkách, tak Služby pro hledání fotografií ve více online zdrojích určitě prostudujte.

Jak snadno vytvářet obrázky pro blog či sociální sítě? najdete mé tři nejvíce používané služby na získání fotek zdarma. A pak také další služby, které vám umožní je využít dál.

Krok za krokem (7): Jak řeším obrázky pro (nejenom) @365tipu se bude hodit spolu s předchozím, byť je hlavně o vytváření blogu. Stejné fotky jako pro blog totiž poslouží i pro sociální sítě.

1600-sxc-hu-1385000_61406221

Co jsou to Události na Facebooku. V zásadě kompletní návod k Událostem/Events.

Poznámky (Notes) na Facebooku. K čemu je to dobré a co s tím? je návod jak fungují Poznámky. Trochu schovaná funkčnost Stránek (ale i osobních profilů s Skupin).

Jak smazat Stránku (firemní profil) na Facebooku? vám poradí v okamžiku, kdy se rozhodnete nějakou tu svoji Stránku smazat.

Jak může Stránka na Facebooku psát přímé zprávy fanouškům? Sama nijak, musí to být fanoušek, kterému na něco odpovíte. Podrobnosti ale v tipu.

Nastavte si na Stránce na Facebooku že nejste dostupní, ale pozor, má to některé drobné nedostatky. Možná se vám spíš bude hodit nastavení automatické odpovědi na zprávy.

V tipu Jak stáhnout video z Facebooku, YouTube, Instagramu a dalších webů?  zjistíte,  jak stahovat videa i z jiných online služeb.

K předchozímu se hodí přidat jeden dost podstatný tip – Video na Facebooku? Sdílet z YouTube nebo nahrávat přímo?

Na Stránky na Facebooku lze přidávat „aplikace a služby“ (novinky z května 2017) ale prozatím tomu asi moc pozornosti nevěnujte, pro Česko to není a celé je to jenom typický zmatek.

Jak vytvořit profil ve Facebook Business Manager? Jak vytvořit další profil? Aneb tolik let už ten BM existuje a stále je to nedodělek.

Podstatné, týkající se viditelnosti příspěvků, tvorby i cílení

To základní – Dá se na Facebook přistupovat bez účtu? Jak je to s dalšími sociálními sítěmi?

Vidí moji přátelé na Facebooku všechny mé příspěvky? A jak je to se Stránkami? vysvětluje jednu podstatnou věci. Vaši přátelé prostě nevidí všechny vaše příspěvky, stejně jako vy vidíte jen zlomek těch jejich. A jakkoliv se týká hlavně osobních účtů, najdete tam podstatné i o Stránkách.

Kdo vidí na Facebooku moje komentáře? Tohle má jednoduchou odpověď, ale tip samotný obsahuje víc užitečných věcí okolo téhle zapeklitosti. Stránek se  to týká jenom zčásti.

O Stránkách to ale nakonec máme v samostatném tipu – Se 100 fanoušky máte na Facebooku dosah v desítkách procent. Postupně ale dojdete ke 2 %. kde je vidět i dvouměsíční rozdíl (březen až květen 2015) u zdejší Stránky. Což je také jeden z důvodů Proč nemůžete sociální sítě použít jako prostředek krizové komunikace

825-2015-05-12 09.05.47

Jedno z velmi podstatných pravidel pro přispívání na sociální sítě je 40:40:20. Více se o tom dočtete v Pro sociální sítě potřebujete obsah, čas na pravidlo 40:40:20.

Věděli jste, že Na Stránce na Facebooku můžete cílit příspěvky i bez placení? Hodit se vám to bude zejména tam, kde máte větší počet fanoušků.

Co je to dark post (unpublished post) na Facebooku? K čemu je to dobré? vás naučí, jak vytvářet příspěvky v Power Editoru a měnit je v reklamu i klasický příspěvek na Stránce.

Jak připlácet na příspěvky na Facebook Stránce. Má to smysl? najdete řadu tipů a triků týkajících se klasického připlácení za příspěvky. Nezapomeňte si přečíst i Proč na sociálních sítích jít mimo stávající fanoušky? Hlavně při připlácení a cílení.   Patří sem i samostatné Jak je to s omezením textů v obrázcích v reklamě na Facebooku?

Kdy začít více zviditelňovat blog, Stránku, web, účet na Twitteru? je takový trochu zásadní tip, protože pokud si ho dobře přečtete, možná neuděláte jednu ze začátečnických chyb.

Hodně důležité je, vědět jak je to s tím Opakováním či neopakováním příspěvků na sociálních sítích? Odpověď je jednoduchá, ano opakovat, ale můžete si pomoci různými taktikami k lepším výsledkům i přijetí opakování. S tímhle tématem trochu souvisí i Jak je možné, že někdo lajkuje nebo sdílí můj měsíce starý příspěvek? a hlavně Mohu na sociálních sítích opakovat příspěvky tím, že dřívější zveřejnění smažu?

K opakování se bude hodit Mám retweetovat (a vůbec sdílet) své vlastní příspěvky? Netýká se jen Twitteru, sdílet vlastní příspěvky totiž můžete i na Facebooku

Podstatné k opakování najdete v Udělejte si inventuru obsahu do přehledného seznamu a ten poté používejte pro opakované sdílení. Popis dvou možných mechanismů, jak to doplnit o proces, mechanismus.

Poradíme i v situaci, kdy vaše Stránka není na Facebooku přístupná bez přihlášení nebo není vidět ve vyhledávání. A v Neaktivní Stránce na Facebooku je automaticky zrušeno zveřejnění se dozvíte, že je důležité plnit Stránku obsahem. Nebo návštěvností.

Nezapomeňte, i příspěvky na sociálních sítích by měly být prosté chyb. Víte, že hodně pomůže, pokud si je přečtete před publikováním nahlas?

Nepostradatelné pomůcky pro Pinterest co se hodí i pro sociální sítě je přesně to co název říká, tedy to že ačkoliv jsou pro Pinterest, najdou užití pro leccos dalšího.

Jaký je rozdíl mezi skrytím, ukončením sledování, ukončením přátelstvím a blokováním na Facebooku je trochu zapeklité, těžko vysvětlitelné a Facebook dovedené k dokonalé zmatečnosti. Hodici se tip je i Jak odstranit zablokování někoho na Facebooku? 

TIP: Jak se podívám na Twitter (Facebook) někoho, kdo mě zablokoval vám poradí, jak užitečný může být anonymní režim prohlížeče. A jak vidět obsah účtu, který vás zablokoval. Samozřejmě, obejít případné nastavení soukromí příspěvků to nedovolí. 

Jak používat na Facebooku animované GIFy vám prozradí, že na Stránce zatím stále nijak (srpen 2015), ale že se to možná v budoucnu změní.

Proč je dobré mít hodně fanoušků (na Facebooku, zejména) ale proč to není zásadní (na Facebooku, zejména) se pokouší vysvětlit jak je to s honbou za fanoušky. A ukazuje, které mechanismy jsou podstatné.

Jak funguje označování na Facebooku? Kdo může označovat koho a co? zjistíte, jak funguje označování a jaká to má specifika pro Stránky. V Proč v příspěvcích na sociálních sítích označovat další účty a lidi? zjistíte proč je to důležitý nástroj.

Jak často přispívat na váš osobní profil na Twitteru, Facebooku (atd)? se sice týká hlavně osobního účtu, ale může to být dost podstatné čtení. A je tam zmínka i o firemních.

Jak často přispívat na firemní sociální sítě? Šest užitečných pravidel najdete sadu užitečných pravidel, které vám pomohou lépe pochopit jak to je s četností přispívání u firemních účtů.

Co je to organický vs. placený (organic vs. paid) dosah (či další věci) je tu oproto, abyste neměli guláš v termitech.

A pokud chcete vědět o dalších termínech marketingu, tak můžete pokračovat do Co jsou to earned, owned a paid média? A co teprve shared a converged?

Nepřehánějte to s emotikony u příspěvků na sociálních sítích, zejména na firemních účtech a ač se vám to možná nezdá, je k tomu několik dobrých důvodů.

Jak na na sdílení cizích příspěvků na Facebooku. Víte, že příspěvek s odkazem nesdílí i doprovodný text?

TIP: Jak komunikovat a působit na sociálních sítích? je poměrně rozsáhlý přehled deseti krok, jak vůbec na sociálních sítích komunikovat a působit. Včetně toho, že obsahuje odkazy na další zásadní tipy. 

Co je to call-to-action? Tohle vám poradí, jak si polepšit v zapojení fanoušků, engagementu. Jak získat nové, jak bojovat s neochotou Facebooku zobrazovat příspěvky.

Co je to engagement neboli zapojení? A o čem to vlastně vypovídá? poradí ve všech těch variantách engagementu a jak to je vlastně s jejich vypovídací schopností.

Facebook Reactions? Jak je to s rozšířením líbí o další emotikony? Tady se dozvíte všechno o nových emotikonech doplnujících původní Líbí.

Jak změním identitu, pod kterou vkládám či komentuji na Facebooku (když mám profil i Stránky)? Tohle budete asi potřebovat, protože málokdo si dokáže všimnout, kam to Facebook schoval.

S předchozím hodně souvisí Co se změnilo u správy Stránek Facebooku po odstranění přepnutí na identitu stránky kde je popsáno vše, co se změnilo po zmizení „Use Facebook As Page“.

Jak na Facebooku vytvořit anketu? Jednoduchá otázka s jednoduchou odpovědí, která vás ale moc nepotěší.

Jak je to s doporučováním podobných Stránek na Facebooku? Jde to vypnout? A má vůbec smysl to řešit?

Co udělat se špatně vloženým odkazem na Facebooku? Jak ho napravit? Aneb ne vždy musíte mazat, opravit přes Debugger a pak znovu vkládat.

Od 17. července 2017 je důležité vědět toto: Facebook zrušil možnost úpravy sdílených odkazů a až s odstupem času to umožnil přes Business Manager, takže návod najdete v Jak na Facebook Stránce umožnit změnit obrázek připojený k odkazu

Jaká je správná délka příspěvků na Facebooku, Twitteru či blogu? je dost častý dotaz. Odpověď na něj je kupodivu snadná.

Ilustrační fotografie? Jak na ně? Pozor na ty, které používá na Internetu skoro každý, vyhněte se jim. najdete pár užitečných a zásadních poznámek na téma jak pracovat s fotkami z free zdrojů

Co všechno dělat aby vaše živé vysílání (live stream) mělo diváky? se týká hlavně toho co všechno udělat před vlastním živým vysíláním.

Dávat do obrázků v záhlaví na sociálních sítích loga či claimy? Často se vyskytující dilema.

Skupiny (Groups) na Facebooku

Co všechno byste měli vědět o Skupinách (Groups) na Facebooku? je rozsáhlý návod ke Skupinám, najdete v něm i následující jednotlivé tipy.

Potřebujete smazat Skupinu? Není to tak jednoduché, takže poradíme  v Jak zrušit Skupinu na Facebooku

Skupinu na Facebooku můžete i přejmenovat a je to poměrně jednoduché, pár věcí je ale potřeba znát. A zádrhel je u Skupin připojených ke Stránce, viz Jak změnit název Skupiny připojené k Stránce na Facebooku?

Za přijetí do Skupiny na Facebooku se (veřejně) neděkuje tak na to pamatujte. Stejně jako Proč nepsat do Skupin na Facebooku „Předem se omlouvám, pokud to sem nepatří“ ani „pokud vadí, smažu“.

Zrušili mi skupinu na Facebooku, co s tím? poradí, byť nic extra bohužel nečekejte. Tohle je Facebook.

Stránky na Facebooku mohou mít vlastní Skupiny. Jak to zapnout a jak to funguje? se týká novinky z června 2017.

Jaká omezení má Skupina na Facebooku? Co se stane, když má příliš mnoho členů je dobré prostudovat, než se rozhodnete začít s aktivitami pomocí Skupin.

Jaká je velikost obrázku v záhlaví pro Skupinu (Group) na Facebooku? zjistíte, že s obrázkem v záhlaví je to velmi velmi záludné.

Něco podstatného k tvorbě obsahu na Facebooku

Nespoléhejte se, že lidé rozpoznají vážnou věc od parodie. Co říká Poeův zákon? Tenhle tip vám pomůže, před tím abyste si naběhli s obsahem, který je možná třeskutě vtipný a fantasticky sarkastický, ale vaši fanoušci ho nepoberou.

Další příspěvky, které rozhodně potřebujete znát

Jak zjistím heslo na Facebook? Co dělat když jsem zapomněl heslo na Facebook? je delší povídání o tom, že „od Facebooku“ nikdo vaše heslo získat nemůže (ani vy nemůžete získat cizí), protože tam prostě vaše heslo nevědí. Ale také o tom co dělat, když heslo zapomenete nebo vám někdo hackne účet na Facebooku.

Mazat nevhodné komentáře na Facebooku? Nebo co s nimi tedy dělat? Tento tip vám pomůže v tom, jak zacházet s problematickým obsahem. Dokonce na praktickém příkladu. Pozdější podrobnější pokračování najdete v Jak pracovat s komentáři fanoušků i nefanoušků na sociálních sítích?

Předchozí má ještě variantu, komentáře pod reklamou. Tady viz Co dělat s (nevhodnými) komentáři pod reklamou (zejména) na Facebooku

Zkracovače adres a kdy je používat. A proč je spíš nepoužívat naučí vše potřebné ohledně všech těch t.co, buff.ly, bit.ly či goo.gl. Prostě zkracovačů adres.

Kdy nejlépe vkládat příspěvky na sociální sítě? Klout, Followerwonk a další poradí, a byť se tento tip netýká přímo Facebooku, hodit se vám bude.

Kdy nejlépe zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích (ale i blozích a webech)? rozvádí předchozí tip, který je více tipy na vhodné software a pomůcky, do podrobnější podoby.

TIP: Pomocník Webdesignera je podobný rozcestník jako tento, ale věnuje se trochu jiným věcem. Tomu co souvisí s tvorbou webů.

Pokud spravujete na Facebooku firemní Stránky, tak byste se měli hodně dobře postarat o to, aby vám nikdo nemohl hacknout účet. Velmi v tom může pomoci dvoufaktorové ověření. Jak tohle nastavit pro Facebook zjistíte v Jak ochránit účet na Facebooku proti hacknutí? Dvoufaktorovým ověřením přihlášení

Užitečné k předchozímu je Jak vám může někdo ukrást Stránku na Facebooku? A jak tomu zabránit? mající pokračování v Jak se pokusit získat zpět ukradenou Stránku na Facebooku a Co dělat, když vám Facebook smaže (firemní) Stránku?

Než začnete sledovat lidi na Twitteru či Instagramu, dejte svému účtu duši (pardon, obsah) je dobrou radou do začátku, pro Twitter, Instagram, Facebook, ale vlastně pro každou sociální síť. A osobní i firemní využití.

Nezapomeňte na aplikace, které mohou být nejenom velmi vlezlé, ale také s časem více a více riziko. Nikdy nevíte, komu se nakonec dostanou do rukou. Čas od času je dobré promazat aplikace, kterým jste dali přístup. Proč by aplikace měly zejména zajímat správce Stránek? Protože některé z nich možná mají právo přístupu právě k vašim Stránkám. Takže pozor na to.

Okrajové, ale můžete na to narazit, pokud budete potřebovat tvořit text pro web – HTML editor, ideálně HTML WYSIWYG editor.

Od června 2015 se ruší původní Page Like Box a přichází Page Plugin a i pro tento případ tady máme návod: Jak na váš web přidat informací o vaší Stránce na Facebooku

TIP: Jaké sdílecí prvky umístit na web? Proč musí být web sociální? je poměrně zásadní čtení, které se týká všech těch To se mi líbí, Tweet, Pin či G+ knoflíků pro vaše webové stránky. Vše tam popsané platilo v roce 2015. Jenže, pak to nějak začalo platit méně a méně. V roce 2017 viz Mám dávat na web sdílecí prvky ze sociálních sítí? Dáváte to ještě smysl?

Převod soukromého profilu na Stránku je na Facebooku možná (opačně už nikoliv). Jak na to se dozvíte ve Jak převést Facebookový osobní profil na Stránku. A proč to spíš nedělat

Nechcete pořizovat drahý Photoshop? V tipu V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop? najdete zdarma použitelné alternativy.

Jak z konference posílat foto, video i texty na více sociálních kanálů? Instagram a IFTTT pomohou je velmi praktická ukázka toho jak využít Instagram pro pořizování fotografií, které poté nasdílíte na další sociální sítě. Trochu širší pohled najdete v Jak automaticky dostávat obsah na firemní Stránku na Google+ a v Jak z webu jako je @365tipu automaticky plnit různorodé sociální sítě

TIP: Ještě bychom tu měli Instagram pro začátečníky aneb návod pro Instagram,  třeba se vám taky bude hodit. Nebo možná Všechno co jste chtěli vědět o Pinterestu a báli se zeptat?

Měli byste vědět, že soutěže je na Facebooku možné pořádat, stále ale platí některá pravidlaPozor na soutěžní mafie aneb „profesionální soutěžící“. Vice o tom, ale také o tom co mít v pravidlech a na co si dát pozor najdete v Co je to soutěžní mafie na Facebooku? A na co si dávat pozor při pořádání soutěží?

S předchozím trochu souvisí i Jak získám přehled fanoušků mé Stránky na Facebooku? Ale pokud se vám to nechce číst, tak jednoduše: kompletní přehled nijak, dostupný je pouze seznam 500 nových fanoušků. Ale pokud vás to zajímá přeci jenom více, tak pokračujte do  Jak získat export fanoušků Stránky na Facebooku?

Jak vytvářet world cloud, mraky slovy nemá sice s Facebookem přímo nic společného, ale word cloud vizualizace jsou velmi užitečné z obsahového hlediska.

V jakých nástrojích vytvářet infografiky a vizualizace si rozhodně nastudujte, infografiky jsou jeden z nejvíce prospěšných nástrojů pro komunikaci. Z podobného soudku jsou Online služby pro tvorbu letáků, bannerů, log, obrázků s citáty a tak vůbec

Jak na zkrácenou adresu Stránky či profilu na Facebooku vám vysvětlí jak je to s tím „username“, „uživatelským jménem“, prostě zkrácenou adresou Stránky či profilu uživatele. Důležitá drobnost je navíc k nalezení v Jak přidat Stránce na Facebooku krátké jméno i když to Facebook odmítá?

IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet ukáže hodně zajímavou službu IFTTT (a pár jejich konkurentů), která se vám může hodně hodit pro osobní i firemní Facebook.

Jak udělat z (nejenom) Facebook Messengeru aplikaci pro Windows či MAC se může hodit, protože je dost pravděpodobné, že budete muset ten bláznivý Messenger používat poněkud více.

Mohu nějak získat odkaz na příspěvek na Facebooku a nějak ho sledovat bez nutnosti komentovat či lajkovat? vám umožní sledovat komentáře u určitého příspěvku, aniž byste byli vidět jako ti, co tam komentují či lajkují.

Jde číst Stránku z Facebooku přes RSS? Jak zjistím RSS adresu Stránky z Facebooku? Vcelku podstatné otázky na které máme odpověď. Ale nevíme jak dlouho tuto funkčnost Facebook nechá.

Možná bude zajímavé umět využívat jednoduchá videa v marketingu. Tady pomůže třeba Jak vytvořit video v YouTube z posloupnosti obrázků či screenshotů. A co se nahrávání videa na Facebooku týče, tak Jak nahrávat videa a zvuk na Facebook?

Jak je to na Facebooku (i jinde) s počtem zhlédnutí videa? zjistíte, jak umí být Facebook kreativní v navyšování čísel. Ale hlavně, jak chápat čísla okolo videí.

Facebook velmi zásadně staví na Open Graphu, takže v Co je to Open Graph a proč je potřeba aby designeři webů věděli o co jde najdete další potřebné informace.

K čemu jsou na Facebooku Seznamy/Lists pomůže tam, kde si chcete lépe organizovat příspěvky co čtete od přátel a Stránek.

Možná budete potřebovat ke Stránce na Facebooku nějaký ten firemní či osobní blog. Poradíme v Kde si mohou založit a psát blog?

A čistě něco na téma bezpečnost a Facebook? Co udělat, pokud mi někdo hacknul Facebook? Co dělat, když na mém účtu jsou divné příspěvky? A věřte, když se vám to stane, čeká vás dost práce.

Co jsou to ti „milennials“, „Generace X“ a další podobná označení z marketingu? Termíny, které budete potřebovat.

Jak poznat že mi na Facebook píše pravá osoba? A nejenom na Facebooku je docela dost podstatné, ačkoliv vám to v tuto chvíli možná nemusí až tak připadat. Budete-li spravovat firemní účty, měli byste si dát pozor kdo (skoro bych spíš řekl co) vám píše.

Pracovní či obchodní komunikace do mailu na Facebooku nepatří. A na sociální sítě v zásadě vůbec ne je tip týkající se soukromí, zachování zdravého rozumu, podnikání, GTD i řady dalších věcí

Jak správně (technicky, lidsky i legálně) sbírat maily pro databází uživatelů a rozesílek sice vypadá, jako když s Facebookem a marketing na něm nemá nic společného, ale hodit se vám bude.

Nejvíce oblíbené Stránky na Facebooku českými fanoušky vám představí patnáct Stránek, které mají nejvíce českých fanoušků. A je to zajímavý pohled.

Nebere vám hlava 210 MB velký Facebook v mobilu? Zkuste alternativy a jednou z nich je maličký Facebook Lite přímo od Facebooku pro Android. Případně můžete Facebook používat v mobilní verzi v mobilním prohlížeči.

TIP: V Je pro firmu bezpečné používat Facebook Workplace? Je Facebook bezpečný pro firemní komunikaci? najdete dostatek důvodů proč cokoliv od Facebooku dovnitř firmy v žádném případě

PROČ NA INTERNETU NEPSAT VELKÝMI PÍSMENY vám vysvětlí jedno z pravidel, které na Internetu platí už desetiletí. A které vás může zbytečně přivést do problémů, pokud ho porušíte.

Jak propojím Facebook a Twitter? A proč to spíše nedělat poradí třeba i v okamžiku, kdy se vám záhadně objevují věci na účtu dvojmo. Nebo odněkud odjinud. A vy si prostě nepamatujete, že jste to propojili.

Co mám dělat, když se mi nelíbí obsah účtu, který sleduji (na Twitteru, Facebooku, atd)? je poměrné jednoduché, ale občas to lidem dost nepochopitelně nedochází. Zejména ve firemním marketingu je podstatné, abyste lidi neblokovali, takže nějaké to skrývání a tlumení je občas docela vhodný nástroj. Ale zacházejte s tím obezřetně.

Co/kdo je to grammar nazi? Seznamte se s fenoménem, který sice má kořeny ve světě offline, ale teprve na Internetu se dokázal rozrůst do obludných rozměrů.

Je dobré vědět Co/kdo je to Drama Queen? A jak se to dá léčit? Najdete tam i odkaz na další „personality“ se kterými se můžete setkat na firemních i soukromých profilech.

Je potřeba v inzerátech uvádět kontakt? Telefon, web, e-mail? Facebook? Tady najdete hodně podstatné věci ohledně toho jak do offline světa dostat váš online svět.

Podnikáte? Ujistěte se, že na vás jsou dostupné kontakty a pomůžete sobě i těm, kdo vás možná právě chtějí kontaktovat.

Znamená, že jsme fanouškem Stránky, že téma podporuji? Co znamená Líbí a sdílení? Nedělejte tu chybu, že „fanouškovství“ automaticky chápete jako podporu.

Platí „špatná reklama, taky reklama“? Aneb jak je na tom jeden z velmi oblíbených citatů?

Jak mít na sociálních sítích více profilů a snadno s nimi pracovat? Tohle poradí jak se postavit k okamžiku, kdy na vás hodí správu více věcí než jedné.

Co je to spirála mlčení (spiral of silence)? Hodně zajímavý sociologický koncept, který ovlivňuje nás i všechny okolo nás.

Co dělat, když vám něco na (nejenom) Facebooku nefunguje a fungovat by mělo? Tohle vám pomůže v momentě, kdy najednou něco nefunguje a vy nevíte proč.

Mohu věřit online recenzím? Jak poznám falešnou recenzi? A jak je vůbec možné, že existují falešné recenze a falešní recenzenti?

Proč nepoužívat poštu na Facebooku (mimo okruh vlastních přátel) vám možná vysvětli, proč jste nikdy nedostali odpověď, když jste někomu poslali něco v „poště“ na Facebooku.

Jak oslovit přes Facebook někoho tak, aby to neviděli další lidé aneb abyste náhodou něco nepověsili někam veřejně, když to veřejné být nemá.

 Jak snadno z mobilu používaného pro sociální marketing dostat fotky a další obsah? Poradí, jak věci schované v mobilu dostat do cloudu a do počítače. Což se vám pro sociální sítě bude sakra hodit.

Jak na Facebooku najdu fotky, na které někdo konkrétní dal Líbí? Co je to Graph Search?  Tohle asi ani netušíte, jak dokonalý šmírovací nástroj dokáže Facebook být

Jak je to s nastavením upozornění na Facebooku najdete v Kde a jak ve Facebooku nastavit upozornění?

Jak na monitoring médií, Internetu a sociálních sítí vás naučí monitorovat zdarma i přes placené služby.

Ověřené účty? Jak na ně? Instagram, Twitter, Facebook, YouTube, Pinterest, ….  pro případ, že byste strašně moc toužili po ověřeném účtu.

Jak uvádět sociální sítě v tištěných materiálech? vás zavede do „offline“ světa. A také na pár dalších tipů týkajících se tištěných věcí.

Jaké pomůcky pro péči o zákazníky (customer care) na sociálních sítích? vám poradí v okamžiku, kdy se začnete starat o nějaké firemní účty, kde je trochu větší provoz věcí od zákazníků. Důležitou související věc najdete v Po jak dlouhé době spíš nereagovat na zmínky a dotazy na sociálních sítích? Co s nimi?

Jak ze Stránky na Facebooku (kde jsem správcem) sdílet na vlastní osobní profil? A jak komentovat a lajkovat jako já. Dost často hledaná věc.

A nějaké zajímavosti na konec

Nasadit Meta (Facebook) Pixel? Opatrně, můžete ohrozit soukromí uživatelů a ti o tom zpravidla ani nevědí.

Kde na Facebooku najdu šťouchnutí? A co to vlastně je? se dozvíte o nejzbytečnější funkčnosti na Facebooku. Opravdu nejzbytečnější, protože i tak ji před lety vysvětlil sám Mark Zuckerberg.

K Jak se stát beta testerem aplikace pro Facebook? A jak přestat být beta testerem? je vhodné dodat, že pokud děláte firemní profily na Facebooku, tak byste žádné beta verze zkoušet neměli.

Jak na firemní blog (ale i sociální profily)? S fiktivní postavou nebo reálnou osobou? zjistíte, jak důležité je nevytvářet falešné identity.

Co kdo je to influencer? Co obnáší influencer marketing vám poradí, jak se pro marketing využívají vlivní lidé (zejména) na sociálních sítích.

TIP: V Přišla vám SMS či e-mail s kódem pro vytvoření účtu na Facebooku? se můžete podívat, jak to vypadá když se někdo snaží založit účet s vašim telefonem

Co je to Facebook Dark Ad? Dokáže tajemná psychografika ovlivnit volby? je poučné čtení o tom, jak silné by mohlo být využití velmi přesně cílené reklamy. Za předpokladu, že by Facebook (či někdo jiný) opravdu věděl co/kdo jste.

Jak změním jazyk, ve kterém je Facebook? Jaké jsou další volby týkající se jazyka?  můžete potřebovat nejenom aby na vás Facebook mluvil správně, ale také pro nastavení překladů příspěvků v cizím jazyce.

TIP: V Kolik je na Facebooku (a jinde) falešných (fake) účtů a botů? Proč je to problém? se dozvíte něco o tom, jak je to s těmi fake účty. Širší pohled je v Jak poznat, jestli má Stránka na Facebooku, profil na Instagramu či Twitteru živé fanoušky?

Může zaměstnavatel nějak mluvit do obsahu mého osobního účtu na sociální síti? Dost podstatná otázka, protože se velmi snadno můžete dostat do konfliktu.

Jak zjistím Facebook ID? se dozvíte cestu jak zjistit ID osobního profilu, ale i Stránky a dalších objektů.

Jak na Facebooku bezpečně používat více osobních profilů? zjistíte, že profily v prohlížeči mohou chránit před snahou Facebook mazat účty tam, kde potřebujete mít (spravovat) více osobních účtů

Pozor na připnutý tweet i příspěvek na Stránce na Facebooku. Ten co zůstává viset na první pozici a příliš snadno se zapomene, že jste tam něco pověsili.

Proč vám lidé na Messengeru, Twitteru ani Instagramu neodpoví na přímé zprávy? Povinné čtení. Umožní vám pochopit proč něco co pošlete přes Messenger nebude fungovat.

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti