TIP#261: Jak propojím Facebook a Twitter? A proč to spíše nedělat

Před pár dny jsem řešil s jedním sledujícím na Twitteru to, že retweetuje dost podivným způsobem. Se slovem „Retweet:“, zkrácenou citací původního tweetu a odkazem na fb.me. Z toho posledního bylo dost jasné, že je v tom nějak určitě zapojený Facebook. A samozřejmě byl, došlo totiž k tomu, že si dotyčný nastavil propojení svého Twitteru na Facebook ale zároveň propojení svého Facebooku na Twitter. Dobře míněná věc měla ten efekt, že pokud něco udělal na Twitteru, tak se to zveřejnilo a Facebooku a vzápětí se to znova zveřejnilo na Twitteru. V mírně pozměněné podobě.

Nechme stranou to, že si toho nevšiml, Twitter je pro řadu lidí (oprávněně) podivná zmatená záležitost. Důležitější je jedna věc – nepropojujte automaticky sociální sítě. Je to krajně nepraktické třeba proto, že mají rozdílné druhy a délky příspěvků. Pak také proto, že na to možná zapomenete a budou se časem dít podivné věci. Může to být nevhodné tam, kde byste měli na propojených sítích stejný sociální kruh.

TIP: Pokud potřebujete (chcete) jednu a tutéž věc vkládat na více sociálních sítí, tak je to snadné když použijete můj oblíbený Buffer. Viz Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu. Pomůže nejenom v plánování příspěvků, ale jednu věc můžete „jedním kliknutím“ odeslat na více sociálních sítí a profilů.

Kde a jak se propojuje Facebook a Twitter?

Napojení směrem z Facebook na Twitter najdete na www.facebook.com/twitter a je tam jak napojení týkající se osobních profilů, tak stránek. Tam můžete aktivovat propojení (výchozím je buď váš osobní profil nebo Stránka kde jste správci), ukončit propojení i nastavit jeho vlastnosti.

facebook-link-facebook-to-twitter

Nastavení vlastností vám umožní zvolit co z profilu/Stránky se „zkopíruje“ na Twitteru – textové statusy, fotky, videa, odkazy, poznámky a události. Pamatujte na to, že k tomu vždy bude připojení odkaz na původní příspěvek na Facebook (třeba i proto je dobré sdílet třeba přes výše zmíněný Buffer) a dlouhé příspěvky to zkracuje. Prostě je to takové poněkud nepraktické.

Abyste mohli svůj Facebook napojit na účet na Twitteru, tak musíte mít k tomu účtu přístup (tedy přihlašovací údaje).

TIP: V Jak dostat fotku z Instagramu na Twitter aby byla vidět? Přes IFTTT! se dozvíte jak zařídit nemožné, tedy aby fotka z Instagramu byla nasdílena na váš účet na Twitteru v plné fotkové podobě a ne jenom jako odkaz na Instagram

POZOR: Níže a výše popsané už neplatí a v nové podobě Twitteru se ztratilo i už několik měsíců předtím nefunkční nastavení. Souvisí to s vlnou uzavírání Facebooku a rušení API (kdy zmizela zcela možnost vkládat na osobní profily jinak než ručně)

Napojení opačné, tedy z Twitteru na Facebook najdete v Nastavení svého účtu na Twitteru. Tam pod Aplikace najdete hned na první místě Připojení Facebooku. Kde opět můžete propojení aktivovat, deaktivovat a nastavovat.

twitter-link-tw-to-fb

V nastavení můžete zvolit, jestli se na Facebook mají posílat tweety (příspěvky), retweety (twitterovské sdílení cizích tweetů) a kam se mají posílat (můžete si vybrat jestli na soukromý profil nebo na Stránku). Co se odpovědí (reply) týče, tak ty se neposílají nikam, stejně jako dávání hvězdiček či soukromé zprávy.

Co dodat?

Osobně jsem  podobná propojení používal velmi opatrně (dlouhou dobu existovalo například spojení @Medvidekpu na testovací Stránku Daniel Bradbury Dočekal, ta ale žádné užití nemá) a dávám přednost buď nasazení Bufferu nebo ručnímu vkládání a sdílení příspěvků – hlavním důvodem je možnost snadno ovlivnit co se bude a nebude přenášet na další profily.

Poměrně často používám pro napojení mezi sociálními sítěmi či službami IFTT (viz IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet), který dokáže propojit i to co propojitelné normálně není. Například Pinterest na WordPress či Tumblr. Ale třeba také došlé SMS na telefon přeposlat do e-mailu. Ale je toho daleko víc.

Ve všech případech automatického propojení je ale nutné to hlídat. Jestli propojení funguje, jestli nezačalo dělat něco co nemá, jestli se to netluče s něčím dalším. Jestli není lepší to začít dělat ručně či jinak.