@365tipu

TIP#019: Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu.

Před nějakým tím rokem jsem objevil Buffer – www.bufferapp.com – a musím říct, že je to jedna z nejpodstatnějších pomůcek, které pro sociální sítě používám. Hodně se vyplatí tam, kde toho zveřejňujete hodně. Což u mě znamená, že na něj mám napojené všechny své sociální účty (osobní, Pooh.cz, Justit.cz a Twitter, Facebook, Google+ i Linkedin) a platím si plnou verzi.

Je dobré vědět, že Buffer má verzi použitelnou zdarma. Nejde na ní napojit tolik účtů a neumí neomezeně příspěvků, ale pro některé věci perfektně stačí. Takže přišel i čas přidat ho k @365tipu.

K čemu slouží Buffer? Umožní vám naplánovat dopředu zveřejnění příspěvků na libovolné sociální sítě (Twitter, Facebook osobní úče*)t i Stránka či skupina, Google+ Stránka, Linkedin osobní účet a stránka, od května 2015 i Pinterest). Plánovat můžete ručně (tj. vyplnit datum a čas), stejně jako si předdefinovat časy zveřejnění a „sypat to do Bufferu“ (a on to bude postupně pouštět ven).

*) POZOR – Facebook znemožní správu osobních profilů přes aplikace a od 26. července 2018 bude možné osobní účty plnit jen ručně přes Facebook samotný

Nebudu se rozepisovat detailně, protože na Lupa.cz v Buffer: plánujte příspěvky na více sociálních sítích i několik dní předem jsem to udělal už v září 2013. Dočtete se tam i jak ho používám pro mé ostatní aktivity na socilálních sítích (kde se toho zveřejňuje opravdu hodně).

Co udělat po založení Bufferu

Buffer v neplacené podobě umožní připojit Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest, Google+ i Linkedin – od každé sítě jeden účet. Což třeba právě pro @365tipu stačí, zatím je tady jenom Twitter, takže ten jsem použil pro přihlášení na www.bufferapp.com, čímž se založil i účet – později přešli na zakládání čistě přes e-mail (umí i dvoufaktor, viz Dvoufaktorové ověření použijte všude tam, kde chcete lépe zabezpečit účet). Pak ještě vyplnit e-mail, zvolit párkrát Skip (přeskočit) v zbytečném průvodci a první co je vhodné udělat je, nainstalovat rozšíření pro prohlížeč – umožní přidávat to co máte právě otevřené.

Pak doporučím jít do MyAccount -> Email Settings a vypnout upozornění e-mailem (nechávám zapnuté jen Update Failure, tedy selhání zveřejnění příspěvku).

Třetí důležitý krok bude nastavení časů zveřejňování, vrátíte se zpět na Dashboard (kde máte připojený například už právě Twitter) a vyberete si Schedule – od Bufferu tam máte vymyšlené čtyři časy pro zveřejňování, já tam kdysi dávno nechal dva – Buffer bez placení umí 10 příspěvků dopředu, takže tohle umožní naplnit pět dní dopředu (nebo deset, pokud bych nechal jenom ráno a večer řešil novým blognutím ručně, což asi stejně nakonec udělám). Nejvhodnější v úplně základní podobě je ráno a večer, tak můžete jít třeba do 8:30 ráno a 19:40 večer.

Později to došlo k 15 slotům v průběhu dne a přechodu na placený Twitter, tím zrušíte omezení na 10 příspěvků dopředu. Pak ještě později jsem přestal platit a přešel zpět na neplacenou verzi . 15 slotů zůstalo a stále používám Buffer stejně – v průběhu dne do něj postupně sypu příspěvky a ty postupně zveřejňují.

Naplánovat příspěvky

Buffer a zveřejnění

A máte hotovo. Teď už stačí otevřít jakýkoliv příspěvek, internetovou adresu, a pomocí rozšíření v prohlížeči přidat příspěvek do fronty. „Fronta“ znamená, že se budou postupně plnit volné „sloty, ve kterých Buffer bude poté postupně pouštět naplánované ven.

V okamžiku vkládání navíc můžete buď zvolit vlastní datum a čas (Schedule Post), nasdílet to ihned (Share Now) nebo zařadit na nejbližší naplánovaný slot(Share Next) – tedy pokud máte placenou verzi, Share next v neplacené například není. Add to Queue přidá příspěvek na „konec“ fronty.

Měnit naplánované a pár poznámek

buffer-scheduled

Výhoda Bufferu je i v tom, že když už máte něco ve frontě, tak se k tomu můžete vrátit a měnit. Lze tak například snadno opravit překlep, chybu (tu jste nejspíš uviděli až v okamžiku po odeslání). Ale lze také měnit pořadí, zveřejnit kterýkoliv příspěvek ihned, naplánovat na jindy. Najdete tam i Shuffle pro náhodné promíchání pořadí.

Buffer má i mobilní aplikace, takže je dobré si na Android či iOS pořídit i tu. Budete odtamtud moci sdílet zajímavé odkazy na vaše sociální sítě, ale také samozřejmě měnit již naplánované. Případně sledovat jak se příspěvkům daří.

TIP: V  Jak napojit WordPress Blog na Stránku na Google+? Opět pomůže IFTTT se nejenom dovíte o  dalších podstatné pomůcce, ale hlavně zjistíte, jak lze Buffer kombinovat s dalšími věcmi.

Pokud Buffer v základní neplacené podobě nebude stačit, tak můžete vždycky přejít na Awesome plán, stojí 102 dolarů na rok (10 měsíčně), což vůbec není špatná cena. A vyplatí se to, pokud jdete do sociálních sítí intenzivně, nebo jste profesionál.

Buffer bude odkazy automaticky zkracovat přes vlastní zkracovač (Buff.ly) a díky tomu budete mít přístup ke statistikám, tedy k tomu kolik lidí přes příspěvek prošlo. Což se samozřejmě může hodit, pokud máte v oblibě čísla. Lze to vypnout, pokud něco takového nepotřebujete a jako vždy doporučím to nedělat. Zkracovače adres jsou zbytečné zlo.

TIP: V Jak (a pomocí čeho) plánovat příspěvky na sociální sítě se dozvíte všechno o plánování a zveřejňování příspěvků na sociální sítě, včetně dalších aplikací a software k tomu použitelných.

V roce 2021 je k Buffer nutné dodat to, že kdysi velmi vstřícná firma se snadno použitelným produktem se rozrostla do masivních rozměrů a má nefunkční uživatelskou podporu se kterou se prakticky nedá komunikovat, všechno odmítají a zákazníka považují za něco obtěžujícího. Původně dobré UX/GUI se řadou nedodělků a nesmyslů proměnilo v komplikované.

Pokud tyto dva nedostatky dokážete překonat, je ale stále Buffer užitečná pomůcka. V možnosti z prohlížeče odeslat věci extrémně rychle „do front“ prakticky nemá konkurenci. U Hootsuite na toto šlo používat Hootlet, ale ten v únoru 2021 přestal fungovat a na uživatelské podpoře mi bylo řečeno, že ho neplánují obnovit a bude ukončen.

Pokud plánujete příspěvky a nepotřebuje je „odesílat z prohlížeče“ tak Buffer nepotřebujete. Twitter, Facebook i Instagram mají vlastní plánování.

Další tipy týkající se přímo Bufferu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky