TIP#019: Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu.

Před nějakým tím rokem jsem objevil Buffer – www.bufferapp.com – a musím říct, že je to jedna z nejpodstatnějších pomůcek, které pro sociální sítě používám. Hodně se vyplatí tam, kde toho zveřejňujete hodně. Což u mě znamená, že na něj mám napojené všechny své sociální účty (osobní, Pooh.cz, Justit.cz a Twitter, Facebook, Google+ i Linkedin) a platím si plnou verzi.

Je dobré vědět, že Buffer má verzi použitelnou zdarma. Nejde na ní napojit tolik účtů a neumí neomezeně příspěvků, ale pro některé věci perfektně stačí. Takže přišel i čas přidat ho k @365tipu.

K čemu slouží Buffer? Umožní vám naplánovat dopředu zveřejnění příspěvků na libovolné sociální sítě (Twitter, Facebook osobní úče*)t i Stránka či skupina, Google+ Stránka, Linkedin osobní účet a stránka, od května 2015 i Pinterest). Plánovat můžete ručně (tj. vyplnit datum a čas), stejně jako si předdefinovat časy zveřejnění a „sypat to do Bufferu“ (a on to bude postupně pouštět ven).

*) POZOR – Facebook znemožní správu osobních profilů přes aplikace a od 26. července 2018 bude možné osobní účty plnit jen ručně přes Facebook samotný

Nebudu se rozepisovat detailně, protože na Lupa.cz v Buffer: plánujte příspěvky na více sociálních sítích i několik dní předem jsem to udělal už v září 2013. Dočtete se tam i jak ho používám pro mé ostatní aktivity na socilálních sítích (kde se toho zveřejňuje opravdu hodně).

Co udělat po založení Bufferu

Buffer v neplacené podobě umožní připojit Twitter, Facebook, Google+ i Linkedin – od každé sítě jeden účet. Což třeba právě pro @365tipu stačí, zatím je tady jenom Twitter, takže ten jsem použil pro přihlášení na www.bufferapp.com, čímž se založil i účet. Pak ještě vyplnit e-mail, zvolit párkrát Skip (přeskočit) v zbytečném průvodci a první co je vhodné udělat je, nainstalovat rozšíření pro prohlížeč – umožní přidávat to co máte právě otevřené.

Pak doporučím jít do MyAccount -> Email Settings a vypnout upozornění e-mailem (nechávám zapnuté jen Update Failure, tedy selhání zveřejnění příspěvku). V My Account -> Access & Password si nastavte heslo, pro případ, že se nebudete moci přihlásit přes Twitter (umí i dvoufaktor, viz Dvoufaktorové ověření použijte všude tam, kde chcete lépe zabezpečit účet).

Třetí důležitý krok bude nastavení časů zveřejňování, vrátíte se zpět na Dashboard (kde máte připojený například už právě Twitter) a vyberete si Schedule – od Bufferu tam máte vymyšlené čtyři časy pro zveřejňování, já tam nechám dva – Buffer bez placení umí 10 příspěvků dopředu, takže tohle umožní naplnit pět dní dopředu (nebo deset, pokud bych nechal jenom ráno a večer řešil novým blognutím ručně, což asi stejně nakonec udělám). Nejvhodnější v úplně základní podobě je ráno a večer, tak můžete jít třeba do 8:30 ráno a 19:40 večer.

Naplánovat příspěvky

Buffer a zveřejnění

A máte hotovo. Teď už stačí otevřít jakýkoliv příspěvek, internetovou adresu, a pomocí rozšíření v prohlížeči přidat příspěvek do fronty. „Fronta“ znamená, že se budou postupně plnit volné „sloty, ve kterých Buffer bude poté postupně pouštět naplánované ven.

V okamžiku vkládání navíc můžete buď zvolit vlastní datum a čas (Schedule Post), nasdílet to ihned (Share Now) nebo zařadit na nejbližší naplánovaný slot(Share Next). Add to Queue přidá příspěvek na „konec“ fronty. New Scheduler je trochu komplikovanější, protože vám umožní příspěvek nastavit pro více zveřejnění.

Měnit naplánované a pár poznámek

buffer-scheduled

Výhoda Bufferu je i v tom, že když už máte něco ve frontě, tak se k tomu můžete vrátit a měnit. Lze tak například snadno opravit překlep, chybu (tu jste nejspíš uviděli až v okamžiku po odeslání). Ale lze také měnit pořadí, zveřejnit kterýkoliv příspěvek ihned, naplánovat na jindy.

Buffer má i mobilní aplikace, takže je dobré si na Android či iOS pořídit i tu. Budete odtamtud moci sdílet zajímavé odkazy na vaše sociální sítě, ale také samozřejmě měnit již naplánované. Případně sledovat jak se příspěvkům daří.

TIP: V  Jak napojit WordPress Blog na Stránku na Google+? Opět pomůže IFTTT se nejenom dovíte o  dalších podstatné pomůcce, ale hlavně zjistíte, jak lze Buffer kombinovat s dalšími věcmi.

Pokud Buffer v základní neplacené podobě nebude stačit, tak můžete vždycky přejít na Awesome plán, stojí 102 dolarů na rok (10 měsíčně), což vůbec není špatná cena. A vyplatí se to, pokud jdete do sociálních sítí intenzivně, nebo jste profesionál.

Buffer bude odkazy automaticky zkracovat přes vlastní zkracovač (Buff.ly) a díky tomu budete mít přístup ke statistikám, tedy k tomu kolik lidí přes příspěvek prošlo. Což se samozřejmě může hodit, pokud máte v oblibě čísla. Lze to vypnout, pokud něco takového nepotřebujete.

TIP: V Jak (a pomocí čeho) plánovat příspěvky na sociální sítě se dozvíte všechno o plánování a zveřejňování příspěvků na sociální sítě, včetně dalších aplikací a software k tomu použitelných.

Další tipy týkající se přímo Bufferu