@365tipu

Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10. A Windows vůbec.

Na konci července 2015 Microsoft uvedl novou verzi Windows. Desátá „wokna“ jsou ve skutečnosti tak trochu uvedením předchozí verze (tedy osmiček) do uživatelsky použitelného stavu, byť i v tomto ohledu mají ještě co dohánět. Najdou se tam i některé další věci zlepšující multiplatformnost či cloud, a postupně by, v řadě dalších aktualizací a v nových aplikacích, mělo dojít k dalším zlepšením.

@365tipů se nijak specificky „určité“ verzi operačního systému nevěnovalo, ale je to jedna z logických možností, takže poté co vyšlo pár úvodních tipů týkajících se aktualizace a získání, tak je čas založit další souhrnnou stránku, kde bude možné vidět pohromadě tipy týkající se čistě Windows 10. A vlastně také Windows, protože ono to nemusí být až tak plně jednoznačně vymezené.

Windows 10 plocha a Start menu

Jak stáhnout Windows 10 a aktualizovat. Na co si dát pozor před i po aktualizaci? se vám bude hodit pokud chcete na Windows 10 přejít. Obsahuje mnoho dílčích krátkých tipů a postřehů. Je v zásadě pokračováním Jak stáhnout Windows 10? Mělo by to být velmi snadné kde se řešilo prakticky jenom to, jak si vytvořit ISO (DVD/USB) a začít instalovat. A také to, kde a jak můžete získat původní Product Key vašich Windows.

Jaký je rozdíl mezi Windows 10 Home, Windows 10 S, Windows 10 Professional (a dalšími verzemi)? Pro případ, že nevíte kterou verzi Windows 10 si koupit

Windows 11

Nová verze Windows, uvedená v říjnu 2021, má vlastní stránku s přehledem tipů. Skočte do Jak na Windows 11

Windows 10 May 2021 Update (Version 2105, 21H1)

Jak aktualizovat Windows 10 na May 2021 Update (21H1) a co je nového tentokrát postačí, příliš velkých změn zde není

Windows Media Creation Tool. Kde to najít a k čemu je to dobré pokud budete chtít aktualizovat přes USB klíčenku či dokonce DVD.

Co nového je ve Windows 10 May 2019 Update?

Velký přehled. Hodně velký je místo kde najdete souhrn všech novinek.

Sandbox ve Windows je nová užitečná funkce pro testování něčeho, co si nechcete instalovat do počítače. A také co teoreticky může být nebezpečné.

Jak zakázat rozmazané pozadí na přihlašovací obrazovce ve Windows 10 May 2019 Update. A ano, neuškodilo by, kdyby Microsoft nevymýšlel divné změny.

Windows 10 October 2018 Update

Hodit se vám bude Jaká čísla verzí mají jednotlivé verze Windows 10?

Co je nového ve Windows 10 October 2018 Update a na co pozor při aktualizaci najdete poznámky k průběhu aktualizace a nové a změněné věci, které nejsou tak velké, aby na to byl potřeba samostatný tip.

Windows 10 October 2018 update umí v počítači číst a posílat SMS z mobilu. Viz Váš Telefon (Your Phone) ve Windows 10 October 2018 Update umí posílat/číst SMS a pracovat s fotkami z telefonu

Schránka ve Windows nově umí historii a synchronizaci a tohle se určitě bude líbit. Šikovné. Takže viz Zapněte si ve Windows 11/10 historii schránky

Končí klasický Snipping tool, náhrada viz Lepší cesta k pořizování screenshotů včetně anotací

Co je nového v Edge ve Windows 10 October 2018 Update ukazuje na to jak hodně se Microsoft snaží, ale pořád je to dost málo.

Windows Defender se mění na Zabezpečení Windows/Windows Security a ano, jde hlavně jen o změnu názvosloví.

Notepad (Poznámkový blok) ve Windows 10 October 2018 Update má nové vychytávky. Sice žádné revoluční, ale něco by tu bylo.

Windows 10 April 2018 Update

Jaké zádrhele vám může připravit Windows 10 April 2018 Update jsou postřehy o věcech co nefungují či zlobí

Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update najdete v samostatném přehledu, ten se postupně stane i rozcestníkem na jednotlivé samostatné tipy.

Windows 10 April 2018 Update : Oprava aplikací zobrazovaných rozmazaně

Nové zobrazení úloh – Timeline aneb Časová osa je nová funkčnost, kterou najdete v Task View/Zobrazení úloh.

Pomocník pro lepší soustředění (Windows 10 April 2018 Update) je poměrně dost velká změna původního „nevyrušovat“ (období klidu)

V Lepší práce s diagnostickými daty (telemetrií) a nastavení zjistíte, že „telemetrii“ aneb diagnostická data můžete konečně trochu ovlivnit. A hlavně, prohlédnout si je.

Co je nového v Nastavení ve Windows 10 April 2018 Update? se bude hodit, pokud chcete upozornit na věci co se změnily. Nic zásadního, staré Ovládací panely jsou pořád přítomné

Co je nového v Edge ve Windows 10 April 2018 Update obsahuje i novinky z předchozích Windows 10, ale určitě neuškodí je zmínit.

Herní panel (Game Bar) ve Windows 10 April 2018 Update vám poví co všechno je nového okolo nahrávání her. Ale také o novince co umožňuje při více grafických kartách přiřadit konkrétní kartu ke konkrétní aplikaci.

Co je to „Nearby Sharing“ neboli Bezkontaktní sdílení ve Windows 10 April 2018 Update vám vysvětli jak funguje novinka umožňuje sdílet „věci“ mezi počítači/tablety s Windows 10

Jak funguje rychlé párování u Bluetooth zařízení ve Windows 10 April 2018 Update? Užitečná věc, která ale aktuálně (květen 2018) umí jenom jedna jediná sluchátka. U klasických zařízení viz Jak k počítači připojit Bluetooth myš (klávesnici či dalši zařízení)?

Ve Windows/Microsoft Store nově najdete i fonty a starý Ovládací panel je také pryč. Podrobnosti viz Windows 10 April 2018 Update mění práci s písmy (fonty) a nově jsou i v Microsoft Store

Jazykové balíčky jsou od Windows 10 April 2018 Update přímo v Microsoft Store. Usnadní to jejich opatřování. K nastavení jazyka viz Jak změnit jazyk Windows 10

Domácí skupina (HomeGroup) ve Windows 10 už není. Zásadní změna ve Windows 10 April 2018 Update u které je možné, že v vám ani chybět nebude. Řešení každopádně najdete v Jak nahradit zrušenou Domácí skupinou (HomeGroup) ve Windows 10 April 2018 Update

Jak je to s podporou HEIF/HEIC fotografií ve Windows? a hlavně Jak ve Windows pracovat s fotkami v HEIC formátu od Apple poradí co si počít s HEIC/HEIF soubory ve Windows. Ani na konci roku 2019 to ale moc radostné není.

Jak omezit využití internetu pro stahování aktualizací Windows (Windows 10 April 2018 Update) se vám rozhodně bude líbit i hodit.

Užitečná novinka viz Co je to Windows Device Application Guard (WDAG) a jak pomáhá bezpečnému brouzdání – nově i ve Windows 10 Pro (od Fall Creators bylo v Enterprise).

Líbit se bude Lepší práce s aplikacemi, nastavení vlastností a přesun na jiný disk. Byť se to samozřejmě týká je nativních aplikací (UWP)

Dobré vědět – Klávesová zkratka pro otevření Emoji panelu ve Windows 10 umožní psát emoji kdekoliv, nemusíte nutně vyvolávat on-screen klávesnice (obrázek výše). Od dubnové aktualizace Windows 10 je emoji picker dostupný i ve Windows nastavených na češtinu.

Rozčiluje vás posuvník co se ve Windows 10 April 2018 Update neustále schovává? Vypněte si to a je dost jisté, že budete ještě dlouho děkovat.

Windows 10 Fall Creators Update

Co dělat, když nejde nainstalovat Windows 10 Fall Creators Update (a jakékoliv velké update)? Dost podstatný tip, protože i v lednu 2018 můžete potkat marnou snahu o aktualizaci.

Windows 10 Fall Creators Update změnil restart a vypnutí/zapnutí. Spustí se co bylo spuštěno a budete tak muset trochu změnit své návyky.

Jak ve Windows 10 Fall Creators Update vyřešit odpojující se WiFi? K čemu je Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter?  Záchrana pokud na tenhle problém narazíte.

Windows 10 Fall Creators Update umožňuje filtry barev pro zlepšení čitelnosti. Pomoc při barvosleposti ale nejenom tehdy. Některé z těchto režimů se vám mohou hodit i když vidíte zcela normálně.

Co je to TruePlay ve Windows 10 Fall Creators Update? Aneb běda všem, kdo v hrách podváděti budou.

Jak funguje „Continue on PC“ ve Windows 10 Fall Creators Update? Nic revolučního nečekejte, tohle umí Chrome už dlouho. Ale třeba za pár dalších let Microsoft konečně přijde s trochu lepším propojení počítače a telefonu.

Windows Defender ve Windows 10 Fall Creators Update umí ochranu proti exploitům tedy to co bylo dříve možné s Microsoft EMET.

Windows 10 Fall Creators update mají novou ochranu proti ransomware. Řízený přístup ke složkám, jde o další zásadní novinku v Defenderu.

Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R? Recenze, která se vám bude hodit pokud hledáte cenově dostupný ultrabook. V druhé části se vám bude hodit i pro jiné počítače či notebooky s ohledem na instalaci a aktualizaci Windows i přidání dalších programů.

Vypínání WiFi ve Windows 10 umožňuje nové zapnutí po určité době či ihned a ne tedy že by to bylo k něčemu nějak extra dobré.

Windows 10 Fall Creators Update přinesl aktualizaci People App (Lidé). Zůstává otázka, proč vlastně. Související téma najdete v Jak ve Windows 10 potlačit rozpoznávání a detekci obličejů? – ve fotkách totiž můžete hledat právě „lidi“, jak jinak.

OneDrive ve Windows 10 Fall Creators Update umožňuje ukládat lokálně jen pokud je soubor potřeba, přichází On-Demand a máte tak šanci šetřit cenné místo na disku.

Ve Windows 10 Fall Creators Update má novou Emoji Klávesnici. Ale moc nejásejte, je dostupné pouze v USA zjistíte, že Microsoft se snaží do Windows přidat možnost psát emoji. Ale také to, že se to nějak napoprvé nepovedlo.

Dobré vědět, že Ve Správci úloh je ve Windows 10 Fall Creators Update nově informace o grafické kartě. Najdete tam nějaké základní informace o GPU.

Windows 10 Fall Creators Update obsahuje OpenSSH klienta i server a oboje se může dost hodit. Je to port pro Windows, ne unixová podoba – Server tedy umožňuje vzdálený přístup do příkazové řádky Windows.

Windows 10 Creators Update přichází v dubnu 2017

 Co je nového ve Windows 10 Creators Update? a pokračovat můžete kupou dalších tipů.

Jak funguje Game Mode (herní režim) ve Windows 10 Creators Update? Detaily sice neznáme, ale princip je jednoduchý a vědět jak tuhle věc zapnout může být užitečné.

Jak získám nové Malování 3D (Paint 3D) pro Windows 10 Creators Update aneb vyzkoušejte si místy zábavnou náhradu původního Malování.

Co je nového u Windows Defenderu ve Windows 10 Creators Update? aneb konečně jsme se dočkali a Defender se dá ovládat i na tabletech.

Windows 10 Creators Update umožňují zapnout noční režim (night light) aneb něco pro noční ptáky.

Co je to Dynamic Lock/Dynamický zámek ve Windows 10 Creators Update  aneb něco na co rozhodně nespoléhejte, pokud chcete chránit počítač.

Hodit se vám bude Co je nového v Edge ve Windows 10 Creators Update. Ono tam kupodivu pár užitečných novinek je.  A některé z novinek detailněji –

Jak mohu importovat do Microsoft Edge záložky (oblíbené) z jiného prohlížeče?

A opačně, Jak exportovat oblíbené (bookmarky) z Microsoft Edge?

Windows Subystem for Linux aneb Ubuntu Bash na Windows 10 Creators Update se vám bude líbit, tedy pokud oceníte to, že takovým trochu zázrakem vám náhle ve Windows běží věci z Linuxu. Líbit se vám určitě bude i Jak na WSL ve Windows 10 dostat WordPress (a tedy Apache, MySQL a tak)

Jak ve Windows 10 povolit souborový systém rozlišující malá a velká písmena u souborů a složek? zjistíte, že od April 2018 Update podporují Windows 10 i složky a soubory s různou velikostí písmen.

Kde ve Windows najdete Poradce při potížích (Troubleshooters)? Creators Update tyhle užitečné věci zpřístupnil v novém rozhraní, ale dostupné jsou i  původním místě. V květnu 2019 (1903 update) jsou tam navíc další novinky, viz Jak nastavit Recommended Troubleshooting/Doporučené řešení potíží ve Windows 10?

Mapy ve Windows 10 Creators Update umí Ink. Například pro měření vzdálenosti se vám bude hodit i líbit .

Windows 10 Creators Update umí uklízet disk, musíte si to ale zapnout a hodit se to bude, jak známo Windows byly vždy dobré v usilovném zaplňování Temp/Tmp složky

Windows 10 Creators Update umožňuje každé připojení nastavit jako účtované (metered). Užitečná změna, protože Ethernet doposud takto nastavit možné nebylo (jen přes malý hack v Registry). A tady ještě viz Zapněte si ve Windows 10 WiFi připojení jako „metered“ (účtované) i když není. Bude se to hodně hodit

Windows Anniversary Update přichází v srpnu 2016

Co je nového ve Start menu z Windows 10 Anniversary Update abyste věděli co vás nového čeká po kliknutí na Start.

Po instalaci Windows 10 Anniversary Update si můžete opět vyčistit disk aneb nezapomeňte, že tam zůstane předchozí verze a spousta dalších věcí.

Jak dostat Windows 10 Anniversary Update na tablet s nedostatkem místa na disku aneb Nebylo to až tak jednoduché, ale podařilo se.

Ve Windows 10 Anniversary Update (Srpen 2016) je novinka: Sdílení přes WiFi Sense je pryč

TIP: Co udělat po koupi počítače, notebooku či tabletu s Windows? Co vás čeká? vám poradí co dělat, když si něco takového jako je tablet, notebook, 2v1 či počítač koupíte. 

Zásadní tipy pro používání Windows 10 na dotykovém displeji aktualizovaný přehled jak funguje dotykové ovládání ve Windows 10 Anniversary Update.

Tipy týkající se OneDrive a případně dalších cloudových úložišť

Jak je to se soukromím v Dropboxu či One Drive? Může být šifrované online úložiště opravdu bezpečné? Tohle si nastudujte, než začnete do OneDrive dávat všechno bez ladu a skladu.

Uživatelské složky ve Windows 10 si můžete přesunout jinam. Třeba i pro synchronizaci do OneDrive se hodí nejenom pro OneDrive. Tam popsaný postup jde použít pro každé cloudové úložiště

OneDrive občas přebere vládu nad PrintScreen klávesou, co s tím? Mimochodem, dělá to už roky a ani v roce 2017 se to nezměnilo.

Jak odinstalovat OneDrive, zejména tedy ve Windows 10  pro případ, že OneDrive nepotřebujete.

Jak si nenechat zahltit Internet cloudovými službami jako je Dropbox, OneDrive či Disk Google se týká nejenom OneDrive. A jde tu o to, abyste si neucpali připojení k Internetu

OneDrive ve Windows 10 Fall Creators Update umožňuje ukládat lokálně jen pokud je soubor potřeba, přichází On-Demand a máte tak šanci šetřit cenné místo na disku.

Jak ve Windows otevírat DOC/DOCX soubory v Google Docs/Google Suite? vhodně využívá Chrome a jedno užitečné rozšíření.

Tipy týkající se WiFi

Jak se ve Windows 10 podívat na uložená hesla k WiFi? pomůže, když potřebujete někomu dát heslo, které máte uložené jenom v počítači. Pro novější Windows v Kde ve Windows 11 najdu hesla pro Wi-Fi?

Co je nového s WiFi ve Windows Anniversary Update? Sdílení přes WiFi Sense je pryč aneb kontroverzní záležitost moc dlouho nevydržela.

Zapněte si ve Windows 10 WiFi připojení jako „metered“ (účtované) i když není. Bude se to hodně hodit zejména tam, kde sdílíte mobilní připojení přes WiFi hotspot.

Jak ve Windows 10 Fall Creators Update vyřešit odpojující se WiFi? K čemu je Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter? je řešení chyby, kterou neznámo pro Microsoft neřeší přímo.

Skryjte WiFi, které nechcete aby se vám ukazovaly v počítači (Windows 10 a některé předchozí) použijte tam kde je příliš WiFi sítí nebo jsou některé s názvy co lepší nevidět.

Vypínání WiFi ve Windows 10 umožňuje nové zapnutí po určité době či ihned  a jde o něco co Microsoft doplnil až v Windows 10 Fall Creators Update. Co jde ale už dříve je použít dávkové soubory, viz Jak vypnout a zapnout WiFi ve Windows 10 z příkazové řádky?

Jak vypnout ikonu WiFi na zamykací/přihlašovací obrazovce ve Windows 10? vám poradí, pokud nechcete mít přepínání sítí na zamknuté/přihlašovací obrazovce.

Jak (ve Windows 10) zjistit rychlost WiFi síťového připojení? Jak zjistit rychlost LAN? se dozvíte, jak otestovat reálnou rychlost vaší WiFi, ale i lokální sítě.

Jak ve Windows 10 zjistit sílu Wi-Fi signálu poradí jak základní způsob (co moc neřekne) tak způsob pokročilý, velmi detailní a přesný.

Tipy týkající se sítí (a případně WiFi)

Vytvořte z vašeho počítače/notebooku s Windows 10 WiFi hotspot poradí, kde se zapíná a nastavuje Wi-Fi hotshpot.

Jak sloučit (spojit) Internet přes Ethernet s Internetem přes WiFi ve Windows 10? Hodně užitečný tip jak řešit možnost sloučit dvě cesty do (a z) Internetu do jedné silnější linky.

Ve Windows 10 se můžete podívat kolik dat proteklo přes WiFi i klasické připojení a jakkoliv to moc detailů neumí, pro základní zjištění to stačí.

Hodně užitečné je Jak ve Windows zjistit co mi zatěžuje Internet (připojení k sítí)

Kde ve Windows 10 zapnu podporu DLNA abych počítač fungoval jako DLNA server a dal se použít pro chytré televize jako zdroj filmů a seriálů.

Windows 10 obecné a starší tipy (před Windows 10 AU)

Důležité: Jsou Windows 10 zadarmo? A jak dlouho budou zadarmo? Nebude se platit roční poplatek? obsahuje odpovědi na řadu fám a pověr.

Víte, že ve Windows 8 máte službu jménem Historie souborů? A také to, že stejnou službu máte, pochopitelně, i ve Windows 10?

Jak ve Windows 11 (i Windows 10) otevřít Ovládací panely (Control Panel). Místo kde je stále většina možnosti nastavování a právy Windows.

Jak ve Windows 10 změním výchozí prohlížeč? se vám bude hodit, protože Windows 10 změní výchozí prohlížeč na Edge a vůbec si s tím nedělají hlavu.

A když už jsme u prohlížeče, tak : Jak získat nové Microsoft Edge (založené na Chromium)? a Jak do nového Microsoft Edge (Chromium Edge) instalovat rozšíření?

Windows 10 nejsou dokončené, což je tak nějak jasné. Ale Windows 10 is unfinished to poměrně dobře dokumentuje, zejména to absurdní zmatení v několika dostupných variantách uživatelského rozhraní. Windows 7 a Windows 8 věci jsou stále přítomny a k tomu jsou některé současně i ve Windows 10 podobě a některé dostupné jenom v podobě staré. Těch nedokončených věcí je samozřejmě daleko víc.

Vrtá vám hlavou Jak vypnout Windows (a hlavně Windows 10)? Použijte prostě Alt+F4, vypnutí je v Start menu a také můžete zkusit příkazovou řádku a Shutdown. A v Jak vypnout Windows a vyhnout se čekajícím aktualizacím?, že vám shutdown může pomoci i v téhle situaci.

Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows? Tohle se vám může hodit pro řadu věcí, klidně i doma. Včetně řešení, kdy není možné zapnout Vzdálenou plochu (Remote Desktop) ve Windows 10?

TIP: Jak z Windows/Mac OS přistupovat vzdáleně na Ubuntu

Jak obnovit předchozí systém po aktualizaci na Windows 10 vám poradí, jak případně vrátit zpět předchozí verzi Windows. Ale máte na to jenom měsíc od aktualizace.

To, že Windows 10 umí nahrávat videa přímo z okna na ploše jste možná ani nevěděli, ale nejásejte. Je to bohužel dost omezené jenom na některé grafické karty.  Game DVR teoreticky i vypnout, může totiž mít negativní dopad na výkon her i když se nic nezaznamenává, ale o tom vice v Jak ve Windows 10 vypnout Game DVR (a možná mít rychlejší a snazší hraní)?

Ve Windows 10 se ztratilo přehrávání DVD. Ale možná se zase vrátí. Ale popravdě? Pořiďte si VLC. O tom ostatně bude nakonec řeč v Jak ve Windows Media Player přehrát titulky? A pokud jde o WMP, tak ještě viz Jak stáhnout Windows Media Player 12 pro Windows 10

A když už padlo DVD, tak Čím ve Windows vypalovat CD a DVD? a Jak ve Windows vypálit datové CD (DVD)?

Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)? Najdete tam takový ty věcí okolo PrintScreen a Výstřižků, ale také tipy na řadu dalších screenshotovacích programů. Hodit se může ještě OneDrive občas přebere vládu nad PrintScreen klávesou, co s tím?

První větší várka oprav pro Windows 10 dorazila do Windows Update 5: srpna, má přes 300 MB a můžete si na ní v praxi ověřit jak se dá (či nedá) nastavit automatická aktualizace a automatický restart.

Co je to přípona souboru (file extension) a k čemu je to dobré patří k základům.

Jak se ve Windows 10 zbavit vyhledávání přes Bing? a Jak nastavím v Edge jiný vyhledávač? může být dost podstatné, protože ono hledat něco českého v Bingu není zrovna výhra. Hodit se může i Jak udělat reset prohlížeče Microsoft Edge?

Windows Feedback je místem pro poučné čtení. Ale také otravnou věcí co po vás něco chce a proto vám tenhle tip poradí, kde se těch zkoumavých otázek zbavit.

Hibernace, vypnutí, uspání? Jaký je mezi nimi ve Windows rozdíl a co používat kdy vám poradí se zorientovat ve všech věcech souvisejících s vypínáním počítače. Užitečné související je

Jak připojit do Windows 10 kalendáře z Google, iCloudu, Outlooku či odjinud? poradí nejenom jak to napojit, ale také vlastně upozorní na to, že ve Windows je opravdu povedená kalendářová aplikace. A slušná integrace s dalšími částmi Windows 10. Související najdete v Jak se dostat na iCloud z Windows?

Co se ve Windows 10 stalo s Windows Movie Maker vám poradí, kde stáhnout Windows Movie Maker. Což mimochodem platí i pro starší verze Windows. Pro desítky ale platí, že stáhnete ten pro osmičky.

Související s předchozím je Čím ve Windows 10 nahradit Windows Essentials?, právě Movie Maker byl součástí tohoto končícího balíku programů.

825-330-2015-12-02 09_36_27-Nastavení.png

Nejdůležitější aplikace pro Windows 10 vám poradí, jaké užitečné aplikace si můžete pořídit. Zejména takové, co jsou přizpůsobena novému rozhraní Windows 10 (ale i Windows 8).

Jak z Windows odstranit XPS Document Writer i Viewer a proč to klidně můžete udělat aneb proč si ve Windows nechávat zbytečné věci, když je můžete dát pryč.

 Jak přenést kontakty mezi poštovními programy? Například z Outlook Express do Gmailu se bude hodit i pro přenosy kamkoliv jinam. Magická slova jsou … export … import.

Jak používat účet v Gmailu s Microsoft Outlookem? Něco velmi snadné, ale zároveň něco, co lidé velmi často obtížně hledají.

Přizpůsobení plochy, menu a tak podobně

Start Menu je zpět a nahradilo původní dlaždice, byť i ty si vlastně můžete stále zapnout. Více v Co byste měli vědět o novém Start Menu ve Windows 10? a v Jak mít Start menu ve Windows 10 na celou obrazovku?

Jak se ve Windows 10 zbavit doporučovaných aplikací? zjistíte, že Microsoft umí být pěkně vlezlý a do Windows vám bude přidávat hlouposti a doporučovat záplavy dalších.

Proč mám hlavní panel (lištu nástrojů) ve Windows nahoře. A co s panely ve Windows 10 pokud chcete vědět něco o tom jak funguje hlavní panel ve Windows 10. Ale také pokud byste třeba přemýšleli o tom jak ho použít jinak. K Panelu nástrojů se bude hodit Jak ve Windows 10 vidět všechny ikonky v panelu nástrojů? Jak skrýt nechtěné?

Nastavte si Oznámení ve Windows 10 podle svého a nenechte se terorizovat se pokusí vám ukázat, jak se nastavuje nový systém oznámení od aplikací.

Jak ve Windows zobrazit při výpisu souborů složky nahoře a pak teprve soubory aneb taková jednoduchá věc a tak zásadní pomoc.

Windows 10 umí rolovat oknem nad kterým je kurzor a jiné drobnosti k myši a touchpadu, kde se možná ještě pár maličkosti změnilo. Související užitečná věc je popsaná v Jak ve Windows zapnout aktivování okna při přejetí kurzorem myši

Jak ve Windows 10 nastavit lépe viditelný kurzor myši? Když už v předchozím odstavci padlo slovo myš.

Co je to Precison Touchpad (u počítačů s Windows)? A jakou to hraje roli? vám vysvětlí, proč je dobré mít notebook s touchpadem nesoucím označení Precision Touchpad. A v Zápasíte na touchpadu s náhodnou změnou zvětšení/zmenšení písma v prohlížeči? Nastavte si vše podle vlastní potřeby zjistíte, proč je to tak dobrý nápad.

Jedna z hodně dobrých novinek jsou virtuální pracovní plochy, více se dozvíte v K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“ a jak mohu mít virtuální pracovní plochy a pokračovat pak můžete do Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?. Tam je možné najít i další programy, které virtuální pracovní plochy umožňují.

Chcete si změnit pozadí pracovní plochy, zamknutého počítače a přihlašovací obrazovky? Poradíme v Jak nastavím pozadí plochy, zamknuté obrazovky a pozadí pro přihlašovací plochu ve Windows 10? a hodit se může i Jak se zbavit zamykací obrazovky ve Windows 10? plus Jak ve Windows 10 odstranit vaše jméno ze zamykací obrazovky. A nejnovější Jak na Windows 11 (a Windows 10) nastavit pozadí pracovní plochy (desktopu)

GodMode pro Windows (a nejenom pro Windows 10) aneb snadný přístup k řadě věcí. A trochu podobné může být Jak vyvolat poněkud utajený Apps View ve Windows 10

Chybí vám na ploše Windows 10 ikonky pro Tento počítač, Síť, Koš či Ovládací Panely? Vraťte je zpět. Kupodivu je to jednoduché, ale musíte vědět kde to v Nastavení najít.

Po prostudování Aero Snap toho ve Windows 10 umí daleko víc. Jak na pozicování oken na displeji? vám asi z těch možností a klávesových zkratek půjde hlava kolem. A bude se vám třeba hodit  Viz Jak ve Windows 10 zakázat Snap Assist? Jak změnit chování Snap Assist?

Co je nového v příkazovém řádku ve Windows 10? A jak se dá ovládat? vám prozradí užitečné věci o změnách klasického cmd.exe, příkazové řádky. Otevřeli jste si příkazovou řádku? Má spoustu klávesových zkratek.  Viz Klávesové zkratky pro příkazovou řádku ve Windows a trochu související Jak ve Windows zapnout či vypnout Předčítání?

Kam se ve Windows 10 ztratil Internet Explorer? Mohu se ho uplně zbavit? aneb on se neztratil, protože (bohužel) asi bude potřeba v řadě firem … Kdyby to nestačilo jednou, tak ještě v Jak z Windows 10 odstranit Internet Explorer

Přepněte si Windows 10 do tabletového režimu i na klasickém počítači. Co je to Continuum? Pokud nevíte dozvíte se, pokud nemáte tablet, tak to opravdu nevadí, tabletový režim vypadá povedeně.

Zbavte se zbytečných animací ve Windows. Budou rychlejší, včetně Start menu. Ale dejte si pozor, ať si nevypnete některé opravdu podstatné věci. Jako třeba náhledy (miniatury) na fotky.

K čemu je (bylo) dobré si nastavit domovskou stránku prohlížeče? Jak ji nastavit? Tohle se sice tak trochu věnuje něčemu co je pozůstatek minulosti, ale pořád to může být užitečné.

Kde ve Windows 10 vypnout či zapnout zobrazení data a času v panelu nástrojů? Je to jednoduché, znáte to, když víte kde to hledat.

Jak mít na displeji Windows 10 tabletu panel nástrojů i klávesnici? pomůže pokud používáte tablet.

Jak vypnout nebo zapnout Centrum akcí (Action Center) ve Windows 10 vám poradí, jak se případně zbavit té věci co na tabletu vytahujete zprav a na PC otevíráte přes ikonku v liště.

Jak ve Windows 10 změnit barvu nadpisu (titulku) okna (pouze pro pokročilé) a prosím pěkně, to o tom „pro pokročilé“ fakt berte vážně.

Povolte si ve Windows 10 skrytý temný motiv vám pomůže vydat se na temnou stranu.

Hodit se vám bude i Jak ve Windows 10 připnout webovou adresu do Start obrazovky? ale nečekejte, že by to snad bylo jednoduché. A už vůbec nečekejte přejmenovávání, dokonce ani snadné mazání.

Jak ve Windows změnit rozlišení? Jak na změnu rozlišení displeje? Zní to jednoduše, ale kupodivu se k tomu dá dostat až přes druhé klíkání. Dost zvláštní nápad, tohle by mělo být snadno ihned dostupné.

Je dobré vědět, že ve Windows Home je na výběr Windows Spotlight a tady se vám bude hodit tip Jak vypnout inzeráty na obrazovce zamknutých Windows 10?

Jak zrychlit otevření pomalu se otevírající složky ve Windows. Třeba té se staženými soubory sice nevypadá jako něco extrémně užitečného. Ale tohle pochopíte, až na to narazíte.

Hodit se bude určitě i Jak ve Windows zobrazit skryté soubory?

Kde ve Windows najdu Group Policy Editor a k čemu je to dobré? Tohle vám poradí s užitečnou věcí. Česky se jmenuje Editor místních zásad skupiny (ano, děsně) a zkratku má GPE.

Jak nastavit Windows, aby se neptaly čím mají otevřít soubor? vás může zbavit jednoho otravného dialogu.

Jak nastavit synchronizaci nastavení Windows 10 mezi počítači? můžete brát jak úvod do tajuplných možností synchronizace nastavení uživatelského účtu. Ale třeba i jako dobrou radu jak si při každém změně obrázku na ploše v počítači nezměnit ten v notebooku.

Jak udržet pozice/rozložení ikon na ploše při změnách rozlišení a připojování externích monitorů? Pomůže v okamžiku, kdy se potýkáte s neustále se měnícím rozložením ikon na ploše. Nebo prostě jenom pro udělání si „zálohy nastavení“.

V Jak ve Windows 11/10 zamezit automatickému přeskupování ikon na ploše je k předchozímu ještě jedno užitečné řešení.

Jak si usnadnit život při používání Windows na více displejích? vás naučí nějaké ty vychytávky pro práci s dvěma (a více) displeji.

Co dělat, když se mi náhle ve Windows 10 ztratily barvy? Jak vypnout/zapnout filtr barev? Nutno dodat, že tohle platí pouze od Windows 10 Fall Creators Update

Jak se dostat na pracovní plochu ve Windows? Dvě možné odpovědi, jak už to tak bývá. Klávesová zkratka a pomocí myši.

Otazníky okolo soukromí a bezpečnosti

Důležitá věc týkající se bezpečnosti Wi-Fi sítí je k nalezení v Jak vypnout sdílení WiFi ve Windows 10? Jak zamezit sdílení hesel k vaší WiFi? POZOR: Ve Windows 10 Anniversary Update (Srpen 2016) je novinka: Sdílení přes WiFi Sense je pryč

Jak se ve Windows 10 podívat na uložená hesla k WiFi? Snadno, dokonce je to možné více způsoby.

Jak se ve Windows 10 zbavit uložených Wi-Fi sítí? poradí jak to udělat myší i příkazovou řádko.

Jak zamezit využití mého počítače pro aktualizace dalších počítačů s Windows 10? může být dost podstatný tip, zejména pokud máte třeba mobilní připojení, ale i bezpečnostní hledisku tu hraje roli. Co se Windows Update týče, tak ještě věnujte pozornost

Když instaluji grafické ovladače pro (například Nvidia), mám instalovat vše co mi to nabízí? se sluší ukázat, když už padlo to slovo ovladače. A jisté je, že  Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu? se vám bude taky hodně hodit. A související je ještě Potlačte odesílání údajů o vašem systému (telemetrii) z Nvidia ovladačů kde zjistíte ještě pár věcí, které můžete chtít vypnout pokud máte Nvidia.

Jak zjistím aktuální verzi DirectX? A co to vlastně to DirectX je? trochu souvisí s předchozím. A třeba pomůže.

Dvě podstatné věci – 1 Jak přeinstalovat Windows na nový disk (ideálně na SSD) a Mám Windows pravidelně přeinstalovat? Proč se počítač s Windows časem zpomaluje?

Zcela zamezit aktualizacím (a tím i restartům)? Ano, i to je možné, ale jde jen přes vypnutí služby Windows Update a pokud se to rozhodnete udělat, měli byste vědět co děláte.

Pokud řešíte jak se zbavít personalizované inzerce od Microsoftu (ve Windows 10 i jinde), tak poradíme i v tomto ohledu. A netýká se to jenom Windows 10. Pokračovat můžete v Proč mají moje Windows 10 přiřazený unikátní inzertní identifikátor?

Kde u Microsoftu smazat vaše nashromážděné osobní informace?  souvisí s předchozím, protože tady zjistíte, kde u Microsoftu na webu můžete smazat všechno možné (i nemožné) co si o vás shromažďuje.

TIP: Smluvní dokumenty, které byste měli znát jsou Smlouva o poskytování služeb společnosti Microsoft a Prohlášení společnosti Microsoft o zásadách ochrany osobních údajů

Na Lupě vyšlo Jak je to s Windows 10 a zásadním útokem na naše soukromí kde je shrnutí doposud zjištěných „zádrhelů“, které ovlivňují ve Windows 10 soukromí. Dojde na ně i ve zdejších tipech, ale asi jedno po druhém. A určitě se najde ještě leccos dalšího. Některé věci už nicméně pokryté jsou.

Jak vypnu Cortanu ve Windows 10? Je Cortana bezpečná? je možná jeden z těch podstatnějších kousků. Tedy pokud jste paranoidní, protože pro „obyčejné“ lidi tohle není téma.

Cortana ve Windows 10 Anniversary Update umí řadu nových věcí a v Česku máme opět smůlu je smutný dodatek z uvedení nových Windows v roce 2016. A v Jak do Androidu dostat Cortanu od Microsoftu? A co to umožní? zjistíte, jak ji přeci jen mít, ač to v Česku není podporované. Ale platí to až od Windows 10 Anniversary Update.

Windows 10 umožní instalovat aplikace i odjinud, než z Windows Store je trošku specializovanější záležitost, spíš pro vývojáře, ale až narazíte na „sideloading“ a nutnost „to povolit“, tak to je ono. A když už jsme u té instalace, Jak ve Windows zamezit uživatelům instalovat další programy se třeba taky bude hodit.

Co je nového u Microsoftu v Pravidlech ochrany osobních údajů? na Lupě prochází poměrně podrobně podmínky Microsoftu týkající se soukromí.

Přidejte si na přihlašovací obrazovku Windows informaci o vlastníkovi počítače – ta se ukáže komukoliv kdo zapne, například, váš ztracený či někde zapomenutí notebook či tablet.

Jak ve Windows zaheslovat složku? Tohle je vlastně tip, který vás tak trochu zklame.

Co to znamená, když Windows 10 upozorňuje na aplikaci používající moji polohu? A dozvíte se tam i jak aplikacím zjišťování polohy zakázat.

Hodit se vám může ještě K čemu je (nejen) ve Windows soubor hosts a kde ho najdu a jak ho mohu editovat?. a také Co je to MAC adresa? A jk zjistit jakou ji mám v počítači (či jinde)

Jak zakázat Windows Script Host (WSH), tedy spouštění JavaScript/VBScript kódu ve Windows?  se dozvíte něco užitečného pro ochranu proti ransomware, které se objevilo v červnu 2016.

Jak bezpečně smažu obsah pevného disku  vám poradí v okamžiku, kdy se zbavujete staršího počítače nebo prostě pevného/SSD disku samotného.

Jak šifrovat data na USB klíčence? je dobré téma, protože USB klíčenka občas obsahuje věci, které rozhodně nikdo cizí dostat do rukou nemá. Přitom je to tak snadné ji ztratit.

Jak na Windows 10/11 zapnout šifrování disku se týká hlavně pevného disku a ochrany pro případ ztráty či odcizení, ale fungike i pro výše uvedenou USB klíčenk.

Jak vyčistit USB disk, SD kartu či disk vůbec? Jak napravit problémy s oblastmi a kapacitou? sice nic s šifrováním ani bezpečným mazáním nic společného nemá, ale jednoho dne tohle rozhodně potřebovat budete.

Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass? najdete přehled správců hesel, které si můžete pořídit. Pro počítač, tablet i telefon.

Jak nastavit notebook či tablet s Windows 10 pro dohledání v případě ztráty či odcizení? Nečekejte mazání na dálku či snad přesnou polohu (Windows 10 na notebooku či tabletu bude mít málokdy GPS), ale pořád je tu jedna věc, kterou je dobré udělat.

Jaké to je, mít Windows 10 na tabletu?

Toshiba Encore WT8-A prošla aktualizaci z Windows 8.1 na Windows 10 a postupně vzniká soupis toho, co si o Windows na tabletu myslet. S čím se budete potýkat, co je dobré, jak řešit některé věci, jaký software/aplikace si můžete pořídit. Začíná to případně prvním dílem, pokračuje druhým a zde přichází třetí (v tom právě najdete nějaké tipy na užitečné nativní aplikace).

Pozor na viry, malware a crapware spojené s Windows 10

Chcete rychle Windows 10? Reagujete na e-mail a pořídíte si bitcoinové ransomware. Ano, tak to je, falešné maily těží z toho, že lidé (zbytečně) čekají na „rezervaci“ Windows 10. A související kousek?  Mohu si z Internetu stáhnout nějaké software, které se normálně prodává? Najdete v něm screenshot z nabídky Torrentů, je plná Windows 10.

Vypněte si podporu SMBv1 ve vašich Windows. Dost podstatné pro lepší zabezpečení a jakkoliv to dost souvisí s útokem WannaCry v květnu 2017,  může se to stát znovu.

Co je to RAT (Remote Access Trojan) a jak se proti tomu bránit je dobré pro seznámení s jedním velmi specifickým druhem malware.

Jak se ve Windows 10/Windows 11 zbavit (předinstalovaného) McAfee. Protože tenhle antivirus fakt nechcete. A protože předinstalované bloatware je vždy špatný nápad.

Windows Defender

Pokud máte Windows 10 Anniversary Update (AU), tak čtěte Co je nového ve Windows Defenderu ve Windows 10 Anniversary Update

Kde vypnout a zapnout Windows Defender? A jak je to s antivirem ve Windows 10? vám prozradí, že ve Windows 10 je zabudovaný Windows Defender.

Jak ve Windows 10 zakázat Windows Defender. A jak ho odinstalovat? Tohle vám ukáže, jak opravdu Defender vypnout. Ale bohužel, odinstalovat ho nejde.

Jak nastavit Windows Defender aby hledal i Potenciálně nechtěné programy (PUP) je docela dobrá vychytávka. Protože klasicky, Defender tyhle zvířátka vůbec neřeší. A měl by.

Správa účtů a skupin

Jak se ve Windows dostat k pokročilé správě uživatelů? Taková trivialita a ono to je takové schované.

Jak ve Windows 10 (ale i dřívějších verzích) získat použitelný účet správce? budete určitě dříve nebo později potřebovat.

Jak ve Windows vytvořit nového uživatele z příkazové řádky? Tohle se bude hodit v okamžiku kdy se vám (například) poškodí uživatelský profil.

Proč je (dobré)(špatné) mít k Windows účet od Microsoftu? A nejenom k Windows řeší tzv. Microsoft Account, dřívější Windows Live ID.

Jak smazat Microsoft účet a přihlašovat se do Windows lokálním účtem? vám poradí jak ve Windows přepnout na lokální účet a případně i jak Microsoftí účet smazat. Obecně k mazání účtu mrkněte do Jak ve Windows 10 smazat uživatele? a přidejte Co se ve Windows stane s daty uživatele smažu-li účet uživatele?

Jak změnit e-mailovou adresu spojenou s Microsoft účtem? není až tolik záležitost Windows, ale je dobré to vědět.

Víte Jak se ve Windows přihlásit (přehlásit) na jiný účet? Respektive, víte vůbec, že můžete mít v počítači víc účtů?

S předchozím souvisí také to, že můžete povolit účet pro hosta (guest account)? A určitě se vám jednoho dne bude hodit Jak se automaticky přihlásit do Windows 10?

Řešení chyb a záludností

Co je to „clean boot“ (čisté spuštění) u Windows vás naučí jak restartovat Windows do jednoho z možných režimů řešení problémů. Ten druhý režim je nouzový režim (safe mode).

Máte Windows 10/11 a Ubuntu přes Dual Boot a ztrácí se v Ubuntu WiFi adaptér? Jak ve Windows zakázat Fast Boot (rychlé spuštění) je jeden tip, který řeší dvě věci. Jednu tedy pro Ubuntu, ale druhou pro Windows .

Co dělat, když počítač s Windows přestane reagovat (vytuhne), restartuje se či se jinak chová podivně? Hodně dlouhý přehled věcí, které můžete jednu po druhé kontrolovat.

Co je to Problem Steps Recorder (Záznam postupu) ve Windows? Pomůcka, o které jste nejspíš vůbec nevěděli.

Co s chybou 0x80073cf0 ve Windows 10? A tím nefunkční aktualizací aplikací ze Store?

Jak vyřešit zasekávající se klávesy ve hrách ve Windows? A věřte mi, tohle je tak nepříjemná věc, že budete hodně jásat jakmile se jí zbavíte. Na tohle téma ještě Jak nastavit Windows aby nedocházelo k vypínání USB zařízení a Co dělat, když se vám odpojuje zálohovací USB disk?

Jak kalibrovat dotykový displej ve Windows 10? Co dělat, když špatně snímá dotyk? Tohle vám možná pomůže napravit stávkující dotykový displej.

Jak ve Windows restartovat Explorer? je dobré vědět v okamžiku, kdy je to právě Průzkumník Windows (Explorer) co stávkuje. A když už jsme u restartů, tak ještě Jak často restartovat telefon, tablet, počítač? Jak poznat kdy je to vhodné?

TaskManager/Správce úloh ve Windows umí zkopírovat informace do Schránky a to se vám může čas od času hodit.

Jak aktivovat Windows 10 je tip, který byste vlastně ani nemuseli potřebovat, ale kdo ví. Patří k němu i Jak aktivovat Windows 10 po přeinstalaci?, která možná budete potřebovat více, lidé v tom nemívají jasno. Pomůže případně i Jak aktivovat Windows 10 po zásadní změně hardware? A co to je vůbec zásadní změna hardware?

Je bezpečné se stát beta testerem Windows 10? Co hrozí při vstupu do Windows Insider programu? Čtěte bedlivě, než se rozhodnete aktivovat přísun beta verzí. A přidejte i Je bezpečné si na telefon, počítač, notebook či tablet dát beta verzi operačního systému?

Jak ve Windows vyvolat aktualizaci data a času? Prostě abyste to zbytečně nemuseli zadávat.

Notebook nereaguje, zamrzl. Jak vyřešit nereagující notebook? Tohle řeší příznak, ale příčinu budete muset hledat poté.

V Jak odinstalovat Skype UWP aplikaci z Windows 10 najdete řešení problému s otravným a nepoužitelným Skype. Pryč s ním.

Jak přimět konkrétní aplikaci ve Windows, aby se otevřela na konkrétním displeji? Záludné, protože Windows na více displejích je stále poněkud nedotažená záležitost.

Jak ve Windows udělat reset WinSocku/nastavení sítě je přesně to co budete potřebovat, pokud vás zlobí sí´t

Windows a hardware

Jak přenést Windows z HDD na SSD. Nejsnazší cesta a Jak přeinstalovat Windows na nový disk (ideálně na SSD) jsou dva dost zásadní a dobré tipy k instalaci, přeinstalaci a klonování.

Jak zjistím co mám v počítači za grafickou kartu? se dozvíte kudy na detekci GPU (grafické karty). A nejenom pro Windows.

 Jak zjistit co mám v počítači za komponenty/hardware? vám poradí jak zjistit co všechno se ještě ve vašem počítači skrývá

Jak zkontrolovat jak je na tom pevný disk (HDD) či SSD z hlediska životnosti a zdraví. Co je to SMART? Tohle vás naučí něco, co má ve výbavě prakticky každý pevný disk i SSD.

Jak ve Windows a Linuxu monitorovat teplotu procesoru, grafické karty, disků a dalších komponent je dobré místo kde začít pokud potřebujete řešit teplotu komponent v počítači či notebooku

Kolik paměti má moje grafická karta? A jak ji přidělit ve Windows 10 více paměti? si přečtěte, pokud vám hra tvrdí, že má vaše karta málo paměti. Ale zázračná řešení nečekejte

Dobré vědět, že Ve Správci úloh je ve Windows 10 Fall Creators Update nově informace o grafické kartě. Najdete tam nějaké základní informace o GPU.

Jak hrát hry? Fullscreen (celá obrazovka), Windowed (v okně) nebo Borderless (bez okraje)? sice zdánlivě s hardware nesouvisí, ale to propojení je, že tohle budete nejvíc potřebovat pokud máte dva (a více) displejů.

Jak zjistit v jakém stavu je baterie v notebooku? Tohle budete potřebovat, když vás bude zlobit baterie.

Jak do počítače co nemá Wi-Fi dostat Wi-Fi? a  Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? poradí s rozšířením možnosti vašeho počítače.

Microsoft Office

Jak odinstalovat Microsoft Office? vám poradí jak na to, když klasické odstranění programu přes řídící panel nefunguje.

Jak zakázat Microsoft Office Upload Center s Office tak trochu souvisí, ale pozor, tuhle zbytečnou věc do počítače dostanete i s One Drive.

Starší i novější tipy, které se netýkají pouze Windows 10

Jak funguje „Reset This PC“ ve Windows 10 a Windows 8? Jak uvést Windows do počátečního stavu? Užitečná funkčnost, u které je dobré vědět jak to funguje.

Jak zjistím verzi Windows? se vám bude hodit v řadě případů. A budete si dokonce moci vybrat z velmi různorodých způsobů.

Kde ve Windows najdete Poradce při potížích (Troubleshooters)? se týká sice hlavně Windows 10, ale i v předchozích verzích už některé z těchto užitečných pomocníků byly.

Jak najít koš ve Windows? Co to ten Koš vůbec je a proč ho občas vysypat? Základní věci týkající se Koše (Recycle Bin).

Jak omezit velikost Koše (Recycle Bin) ve Windows? Taková trochu trivialita, ale občas to někdo neví.

Jak ve Windows vysypat Koš? Tři klasické metody a jak na to, když to nejde běžnou cestou se vám zcela určitě jednoho dne také bude hodit.

Tenhle tip, tedy Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware, asi raději ani nechtějte potřebovat. Protože pokud si ve Windows něco takového pořídíte, bude to dost špatné. Patří k tomu ještě Co dělat, když na mém počítači vyskakují reklamy?

Co je to to bloatware  najdete vysvětlení tohoto termínu a navazuje Jak se zbavit bloatware?

Jak defragmentovat disk? Je to vůbec potřeba? vám odpoví na letitou otázku, zda je potřeba ještě stále pouštět defragmentaci disku.

A když už je řeč o discích, tak Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat. Protože zálohování je hodně důležitá věc.  Jak udělat (ISO) image vašich kompletních Windows? A nejenom Windows se bude hodit, pokud si chcete udělat kopii (klon) vašeho disku

POZOR: Čtěte pozorně Na historii Souborů (File History) ve Windows 10 jako zálohování se nespoléhejte. Opravdu ne

Občasné zálohování vám práci nezachrání. Jak se chránit proti ztrátě souborů, když náhle odejde počítač? je hodně užitečné shrnutí více nutných tipů jak zálohovat.

Jeden užitečný kousek k zálohování najdete v Jak ve Windows synchronizovat dvě složky pomocí Robocopy

Podobné je to s Mám ve Windows někdy čistit Registr? Prostě to nechte plavat.

A když už je řeč o Registru, tak Jak spustit ve Windows Editor Registru (Registry Editor) a k čemu je to dobré

Jak odstranit z vašeho počítače JavuJak zakázat Flash a jak odstranit QuickTime se pro Windows sakra hodí. Všechny tyto věci jsou zdrojem zásadních bezpečnostních problémů. A pěkně shrnuté do jednoho tipu to najdete ve Věci, které byste velmi rychle měli odstranit z Windows. S řadou dalších věcí, kterých je dobré se zbavit.

Hledáte alternativní programy k různým placeným věcem? Tady je řada různých tipů: K Adobe Illustrator za Photoshop. Případně v Tipy na hodně užitečné software, které navíc můžete mít zdarma najdete desítky různorodých tipů na software pro Windows.

Klávesové zkratky, aneb znáte Ctrl+C? Ctrl+V? Ctrl+Ins? Shift+Ins? Pokud je neznáte, tak tady je poznáte. A mohou vám ušetřit spoustu času.

Jak se píše zavináč? Aneb „takový to divný a“ neboli „@“ možná i „&“. A jak se píše hashtag?  se vám bude hodit, pokud se ještě nevyznáte v tajích české klávesnice. A samostatně i viz Jak na počítači napsat zavináč a související je ještě Jak na notebookové klávesnici napsat * (hvězdičku) a další symboly?

Jak přes numerickou klávesnici ve Windows zadávat znaky z Unicode? Tady se dozvíte jak si přepnout numerickou klávesnici, aby šla použít pro Unicode znaky.

A když už tedy jsme u té klávesnice, tak následující tip sakra oceníte: Pořiďte si normální dotykovou klávesnici na Windows 10 tabletu, ne tu českou hrůznost

Jak zjistím, jestli mi funguje připojení na Internet? poslouží nejenom těm co mají Windows.

Co je to ten DOS? A příkazová řádka? Víte, že vaše Windows něco takového mají? A že to může být velmi užitečné?

Naučit se virtualizaci může být hodně dobrá věc, zkuste se o tom víc dozvědět ve Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí. Microsoft má navíc ve vyšších verzích Windows vlastní Hyper-V o kterém se vše potřebné dozvíte v Jak ve Windows 10 zprovoznit virtuální stroj bez extra software

Jak ve Windows bezpečně testovat programy? Virtuální stroj nebo sandbox se bude hodit každému, kdo si už dříve instalacemi věcí co nakonec nepoužívá přivodil postupně méně a méně fungující Windows

Bude se vám k tou ještě hodit Jak vytvořit bootovatelný USB disk ve Windows (ale i Linuxu) a Jak ve Windows spustit původní programy pro DOS?

Jak zjistím co mi zaplňuje disk? Přináší tipy na pomůcky pro vyčištění disku. A až se pro některou rozhodnete, můžete pokračovat do Jak získat volné místo na SSD (ale i prostě na disku) ve Windows? SSD v názvu tipu se nenechte mýlit, poslouží vám to velmi dobře u jakéhokoliv disku. A v Jak získat skryté volby v Nástroji na Vyčištění disku ve Windows se dozvíte, že Nástroj na vyčištění disku toho umí vyčistit více.

Pro případné uvolnění místa se může hodit i Jak se ve Windows 10 zbavit předinstalovaných aplikací  a Jak ve Windows 10 ušetřit místo na disku pomoci Compact OS coby další užitečná možnost jak si pořídit další volné místo na disku.

Příkaz compact z předchozího tipu je tématem i v Jak ve Windows zjistím, které soubory a složky jsou systémem komprimované?

Jak ve Windows 10 zobrazit nápovědu? Kde ji najdu? A moc se nedivte, ono to není tak jednoduché.

Microsoft Edge má také ladící nástroj pro webové vývojáře. Visí na F12 a bude se vám hodit stejně jako v Chrome nebo ve Firefoxu.

V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí. Tohle vám poradí, co si na PDF pořídit, pokud nechcete „originály“ od Adobe.

Jak podepsat PDF dokument? Windows, Mac OS, iOS, Android, Linux když už jsme načali téma PDF.

Nastavte si lépe vyhledávání ve Windows. Případně ho můžete i vypnout, protože možná jste na tom jako autor tipu, vlastně něco takového nikdy nepoužíváte. Hodit se bude Jak najít soubor v počítači?

Mají Windows Spotlight co má MacOS? Jak funguje vyhledávání ve Windows a jaké alternativy můžete mít pokud byste chtěli něco lepšího, než jen ten základ.

Jak smazat soubor, o kterém Windows píše, že ho něco používá? Pokud jste tohle potkali, tak víte, že to vůbec není zábavné. A podobný tip,  Jak ve Windows smazat soubor, který má příliš dlouhé jméno? poradí jak smazat soubor návratem na samý počátek. Do doby kdy světu vládl DOS. A konečně Jak ve Windows zjistím, který program drží zamčený/otevřený nějaký soubor? je dobré k tomu, abyste se naučili najít původce potíží.

Jak přesvědčit Windows aby při spuštění byl aktivní NumLock se vám bude hodit možná současně k  Ve Windows 10 si k přihlašovacímu heslu můžete pořídit PIN. A je to hodně užitečné a souvisí s tím i Jak ve Windows 10 vypnout heslo po probuzení? Případě, pokud vůbec nechcete heslo, tak viz Jak ve Windows vypnout heslo? Je odstranění hesla bezpečné?

A když už byla řeč o Numlock: Jak na notebookové klávesnici ve Windows vyvolat (a vypnout) numerickou klávesnici

Dvojková, desitková, šestnáctková a osmičková soustava? Co s tím? ve skutečnosti je i tipem na to, že kalkulačka ve Windows toho umí víc než jenom základní operace.

Jak nastavit jas displeje notebooku/laptopu?  Tady poradíme i co dělat, když vám displej po zapojení napájení zhasne.

Nepostradatelná rozšíření pro Chrome mohou pomoci v řadě věcí. Produktivitě, bezpečnost, zpřístupnit užitečné služby. A v Jak zjistím, co mi nadměrně zatěžuje Google Chrome? poradíme, že Chrome má Správce úloh. A bude se vám hodit, pokud si pořídíte příliš mnoho rozšíření. Máte-li Firefox, je tu Jak zjistím co mi nadměrně zatěžuje Mozillu Firefox? A nechybí ani Jak zjistím co mi nadměrně zatěžuje Internet Explorer či Edge?

2017-04-01 10_13_12-Store

Když už jsme u těch rozšíření, tak ještě viz Umí Microsoft Edge rozšíření? a samozřejmě ještě související Jak blokovat reklamy v Edge ve Windows 10?

S předchozím trochu souvisí Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy a pokud byste nevěděli, tak Jak stáhnout a nainstalovat Google Chrome

 Jak změním písmeno disku ve Windows (pevného, CD/DVD, virtuálního, USB, atd). a Jak ve Windows 10 připojit ISO image (či VHD image) jako disk? se hodí hezky k sobě.

A když už jsme u disků (a USB) tak je tu důležitá otázka. Mohu vytáhnout USB klíčenku z počítače bez odpojení v menu?

Pokud máte dostatek paměti ve Windows, můžete zkusit zrušit virtuální paměť? Vlastně na tohle je jednoduchá odpověď. Můžete. Ale je dobré vědět víc věcí, které s tím souvisí. Začít se dá například v Jak zjistím co používá nejvíce paměti RAM v mých Windows

A v Co je to Superfetch a Prefetch. A jak to zakázat se dozvíte o něčem, co je možná lepší vypnout, než řešit odkládací paměť.

V Jak mít v počítači s Windows iTunes ale spouštět je jen podle potřeby zjistíte jak se zbavit věčně běžících a náročných služeb souvisejících s iTunes. Ve Windows tenhle software je reálně potřeba tak párkrát do roka.

Jak rychle otevřít příkazovou řádku Windows jako správce? poradí jedno užitečné urychlení oproti běžným cestám. Vhodné doplnění v Jak ve Windows 10/11 umožnit copy/paste v příkazové řádce

Hodně dlouhé Jak ve Windows šetřit paměť, procesor a vůbec zlepšit výkon počítače shrnuje vše podstatné k tématu a přidává věci, které (prozatím) nemají samostatný tip. V kratší a přehlednější podobě to najdete v Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle

Související velmi důležité je Mám pro Windows používat optimalizátory paměti RAM?

Jak zálohovat poštovní schránku? Jak stáhnout všechny e-maily do počítače? je hodně užitečná rada, kterou nejspíš budete nutně potřebovat až poté, co přijdete o e-maily.

K čemu slouží ve Windows příkaz ipconfig vás naučí jeden zajímavý příkaz (pro příkazovou řádku). A K čemu slouží ve Windows příkaz netstat? vás naučí další.

Jak ve Windows 10 nastavit, že určité připojení je účtované podle objemu dat aneb dobrá zpráva je, že tohle jde nastavit pro WiFi, ale ne pro Ethernet. A u Bluetooth je mnoho otazníků.

Jak ověřit integritu systémových souborů ve Windows a opravit je? Pomocí SFC a Jak se opravují Windows 10? Kdy zvolit CHKDSK, SFC a DISM spolu s FixWin for Windows 10 vám může pomoci napravit řadu věcí vám pomohou při řešení problémů. Ne 100% ale často ano.

Jak zrychlit síť ve Windows, pokud jste na opravdu rychlém připojení ukazuje na dva užitečné způsoby změny nastavení TCP/IP sítě pomocí příkazu netsh.

Mám ve Windows spoustu Visual C++ Redistributable. Mohu ty starší odstranit? Nabízí řešení jedné letité stále se vracející záhady.

A když už jsme u té odinstalace, Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows? poradí pomůcky na odinstalaci, které jsou podstatně lepší, než klasicky Přidat/Odebrat Programy.

Jak instalovat programy do Windows? Musím ve Windows používat Windows (Microsoft) Store? je řeč o rozdílných aplikacích a různých způsobech jejich instalace

Novinky z června 2018 je ta, že Microsoft Store umožňuje instalovat aplikace vzdáleně na vaše zařízení

Jak ve Windows vypnout Aero? se Windows 10 vlastně už netýká. Dokonce už ani moc ne Windows 8/8.1. Ale třeba máte Visty nebo sedmičky.

Jak je to s projekcí displejů mobilních telefonů na Windows 10? A co je to Miracast? vlastně poradí v několika věcech. Co že je to ten Miracast, pomůže s Androidem, ukáže jak připojit Windows na bezdrátový projektor.

V Co je to RAMDisk a jak si ho pořídit ve Windows? se možná dovíte o něčem, co jste nikdy v životě nepotkali.

V Co je to Dual Boot? zjistíte, že na jednom počítači je možné mít více operačních systémů a spouštět je podle potřeby.

Kde získávat hry PC zdarma? poradí kde hledat hry zdarma.

Kde ve Windows 10 najdu uložené slovníky a automatické opravy? Možná tohle nebudete potřebovat často (kontrola pravopisu se odehrává přeci jen jinde než tady), ale co kdyby?

Jak spustit kalkulačku ve Windows? Víte to? Hodně nováčků netuší.

Jak ve Windows 10 získat návrhy textu při psaní na klasické (hardware) klávesnici? Tip ve kterém se dozvíte jak mít to co znáte z mobilních telefonů. Našeptávač na překlepy i další slovo.

Jak otevřít RAR – jak otevřít soubor s příponou RAR? A jak otevřít ZIP a další formáty poradí co si pořídit na otevírání archivního souborů. Zejména jiných než ZIP.

Jak ve Windows otevřít TGZ či TAR? Tedy další komprimační a archivní formát.

Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner? To proto, že jmenovaný se stal dost nedůvěryhodným. Popravdě, tohle možná nikdy nebudete potřebovat.

Jak mezi iPhone, iPadem, Mac počítačem a Windows či Androidem přenést webovou adresu (URL). Velmi praktická maličkost, která se bude hodit pokud máte telefon/tablet a k tomu počítač/notebook.

Jo a víte, že když někde vidíte nějaký ten obrázek a chcete ho šoupnout na váš Facebook či Twitter, tak ho nemusíte ukládat do počítače či mobilu ale můžete to vzít rychleji přes copy/paste?

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Nepotřebujete něco?