@365tipu

Jazykový koutek aneb čeština smyslu zbavená

Jsou různé věci, které se hodně týkají blogování, žurnalistiky, obsahu, copywritingu a jaksi souvisejí s tím, jak dobře umíme češtinu. Dost často se tohle, zejména tady na @365tipů, tluče s absenci korektorů, nemožnosti vidět vlastní překlepy a zásadním nedostatkem času, ale vždy je dobré vědět, jak se některé věci správně píší či proč se tak píší. A protože se jazykově orientované tipy budou čas od času objevovat, je čas jim dát vlastní domeček.

V článku musíte vždy nechat alespoň jednu chybu je takový tip trochu z legrace či recese, ale má reálný základ. Nejenom v tom, že musíte uspokojit ty, kteří se chtějí vyřádit na autorovi. Daleko více v tom, že jako autor textu prostě opravdu jste bez šance pokud si opravujete texty sami. Váš mozek, ať se snažíte sebevíc, prostě překlepy a chyby neuvidí.  Trochu vám v tom může pomoci tip Jak porazit šotka a nemít na webu chyby? Použijte 3 zbraně.

Jak psát procenta? Je rozdíl mezi 50 % a 50%? a také co je to procentní bod a co se stane, když něco o 50 % snížíte a pak to o 50 % zvýšíte.

Je rozdíl mezi Internet a internet? A co takový e-mail a email? Nebo off-line a off line, on-line a on line. e-shop, e-podpis, e-komerce, open source a open open-source a další.

Díky říkáme, když za to můžeme poděkovat. Tam kde ne, musíte použít jiné slovo. A ač se to nezdá, tohle je jeden z nejzásadnějších tipů. A také jeden z nejzásadnějších omylu, které se běžně objevují v médiích.

A teď nějaké ty oblíbené pomatené kombinace:

Psaní některých specifických věcí

A nějaká ta cizí slova či zkratky, která se vám budou hodit

TIP: Znáte anglické zkratky vyskytující se v chatech a na sociálních sítích? Co znamená THB, IMO a další? najdete záplavu dalších zkratek

TIPInternetová jazyková příručka od Ústavu pro jazyk český AV ČR je hodně užitečná pomůcka. Podobně se mohou hodit www.pravidla.cz, jen prosím pěkně pozor, nejsou to „pravá“ Pravidla českého pravopisu.

PROČ NA INTERNETU NEPSAT VELKÝMI PÍSMENY vám vysvětlí jedno z pravidel, které na Internetu platí už desetiletí. A které vás může zbytečně přivést do problémů, pokud ho porušíte.

Proč je 1337 magické číslo? Jsou ještě nějaká taková? sice není řeč o češtině, ale úzký vztah to má. A je to ohlédnutí do dnes už poměrně vzdálené počítačové minulosti.

Z trochu jiné oblasti, ale patří to do jazykového koutku: Kilobajt? Megabajt? Gigabajt? A je 1 GB opravdu 1000 nebo 1024 MB? A co KB vs KiB, kB vs Kb?

Co/kdo je to grammar nazi? Seznamte se s fenoménem, který sice má kořeny ve světě offline, ale teprve na Internetu se dokázal rozrůst do obludných rozměrů.

Jak je to s psaním názvů firem? To Apple? Ten Apple?  A není to jediný případ. Budete skloňovat IKEA nebo nebudete?

Korelace? Kauzalita? Co je co. A proč se to tak snadno plete? Tohle se sice tak extra češtiny netýká, ale tyhle dva cizí termíny je možná dobré znát.

Kdo či co je to BFU? Vysvětlení zkratky BFU vůbec není jednoduché. Navíc má zajímavou minulost.

Jak je to s tím americkým biliónem a českým bilionem? Důležité, abyste se nenechali nachytat na americké číslovky….

Co je to steampunk, kyberpunk? Tohle sice zdánlivě jazyková záležitost není, ale možná je dobré o tom vědět. Co když budete řešit jak psát ty všechny podivné cyber/kyber-punkové věci?

Co znamená zkratka PF (třeba v aktuálním PF 2016)?

Jak zapnout českou kontrolu pravopisu ve Firefoxu vysvětlí jak si pořídit velkého pomocníka v tomto prohlížeči. K jiným se ještě vrátíme v extra tipech.

Proč se mi ten web zobrazuje v jiném jazyce, než jsem chtěl? se může hodit, nejenom když na vás nějaký web bude psát v jiném jazyce než chcete, ale třeba když weby tvoříte.

Co je to UGC, uživateli generovaný obsah? A k čemu že to vlastně slouží?

PS: Budete-li se chtít vyřádit, ať už jste zmíněný grammar nazi či nejste, tak je @365tipů k dispozici. Toto je projekt dělaný pro zábavu, na který se bere čas kde to jde a nemá ani korektory ani peníze na korektory. Zdejší tipy a texty obsahují chyby i překlepy a za upozornění na ně velké díky, jak čas dovoluje, vrhám se je opravovat. Stejně jako když při aktualizaci staršího tipu uvidím konečně chybu, kterou jsem nikdy předtím neviděl.

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Nepotřebujete něco?