TIP#262: Proč je 1337 magické číslo? Jsou ještě nějaká taková?

Možná jste nevěděli, ale 1337 je takové magické číslo. Tak trochu to souvisí s fenoménem „Hacker Sp33k“, někdy též známým jako „leet“, „leetspeak“ či „elite“. A ve skutečnosti je to část ještě lepšího magického čísla – 31337 což znamená „eleet“ (tedy něco jako elitní/elita). Pokud se na to trochu lépe podíváte, tak zjistíte, že tady jde o přepis některých písmen do číselné podoby (prostě „3“ je „E“, „1“ je „L“ a „7“ je „T“).

Na 31337 je mimochodem zajímavé ještě to, že šlo o port (UDP), který byl používán (a je to už dost dávno) hackerskou skupinou Cult of Dead Cow pro přístup do Windows 95 pomocí programu jménem Back Orifice. No a 1337 je tím pádem prostě „leet“.

Podobných konstrukcí je možné najít víc, ne všechny se týkají jenom onoho přepisu čísel, ale prostě patří k „hackerské“ kultuře. Časem se staly součástí komunikace v online hrách

 • h4x0rz – haxorz (hackeři z původního hackers)
 • hax – (hack)
 • pwn – own (ovládnout, zvítězit, uspět v hacku)
 • pwn3d – pwned od owned (moment kdy někdo nad někým zvítězil či se hackerovi podařilo ovládnout web či počítač)
 • n00b – noob (v zásadě označení pro nováčka, původem ze slova newbie)
 • 133t – leet (elitní, jak už bylo uvedeno výše)
 • 3l33l – eleet (elitní, jak už bylo uvedeno výše)
 • pr0n – porn (občas i jako p0rn, používané zejména tam, kde filtr zabraňuje použít slovo porn)
 • sux – případně i suxx (z původní sucks, tedy v zásadě stojícího za houby, zkrácená podoba je hlavně ukázkou toho že se pisateli proste nechce vypisovat celé sucks)
 • w00t – woot (ač by se mohlo zdát, že jde o dotaz, není tomu tak, jde o vyjádření štěstí, spokojenosti a můžete potkat i jako whoot)
 • geez – jeez (z původního Jesus, Ježiši)
 • 5x1llz – skills (zkušenosti,schopnosti)
 • e-peen aneb elektronický penis

TIP: Pokud si chcete pohrát s textem a získat ho 1337speak podobě, tak se vám bude líbit Universal Leet COnverter. Jen nezapomeňte, že na češtinu se moc hodit nebude. Mimo převodu na leetspeak to umí i opačně, ale tam už to nemusí být tak uplně snadné, protože převod na leetspeak sice jde, ale zpět už nemusí být výsledek jednoznačný. Můžete si to zkusit třeba na „J00 kn0 h0w 1 PwN3d z3m M1cr0$0-ft? H4x0rn @ 1t5 b357“, ale ideálně až poté, co se to sami pokusíte rozlušit.

S výše uvedenými podivnostmi se běžně setkáte v MMORGP (online hrách vůbec, viz Co je to MMO? MMORPG? MOBA? Aneb kdo si hraje, nezlobí). Pak třeba můžete potkat „Haha that n00b got pwned.“ a můžete si to volně přeložit jako „haha, ten nováček to projel, prohrál“. A když už jsme se ještě dostali k n00b/noob, tak je vhodné dodat, že se velmi často používá v mírně pejorativní podobě.

V Znáte anglické zkratky vyskytující se v chatech a na sociálních sítích? Co znamená THB, IMO a další? najdete záplavu dalších zkratek už trochu jiného charakteru

Do podobného kategorie jako tyto slangově vyjádřená slova patří ale nakonec i Emotikony – o těch se dočtete více v Emotikony? Smajlíci? Znáte co všechny ty :) ;) :-) či :D znamenají?

google-leeetspeak-search

TIP: Možná jste to nevěděli, ale Google má leetspeak podobu svého vyhledávání. A pokud byste třeba chtěli ještě nějaký ten materiál ke studiu, tak co třeba NetLingo List of Chat Acronyms & Text Shorthand

Leetspeak se objevil někdy v osmdesátých letech skutečně hlavně mezi hackery. Umožňoval jim společně komunikovat na Internetu a zároveň znesnadnit vyhledávání či detekci toho co píší. O další desetiletí později se leetspeak stal součástí prvních her pro více hráčů (legendární Doom například) a také tím, že se tím odlišovali zcela „cool“ a zkušení hráči od těch nezkušených (noobz) a dostatečně zmatených.

Pokud máte tu čest mít doma něco co hraje Minecraft a je tomu tak okolo devíti let, tak mohu doporučit čas od času poslouchat (pokud hraje přes Skype) či sledovat (můžete-li) chat mezi hráči. Setkáte se tam s výše uvedenými věcmi, ale také hlavně tím, že kdokoliv kdo cheatuje (podvádí) je pro ně prostě hacker. A strašně touží po tom, aby na tom svém minecraft serveru byli také hackeři.

A jestli si chcete ještě pozkoušet své schopnosti, tak tady máte pár kousků: „ph34r my 1337 hax0rz ski11z„, „If j00 w3r3 r34lly l33t j00d kn0w it n00b.„.