@365tipu

TIP#190: Emotikony? Smajlíci? Znáte co všechny ty :) ;) :-) či :D znamenají?

Těžko se s nimi nesetkat, známe je už prakticky celou dobu co existuje Internet a říkáme jim emotikony, česky smajlíci. V původní podobě, kterou potkáte dnes stále, jde o kombinace znaků, která když se na ni vhodně podíváte, tak něco ukazuje. Úsměv, mrkajícího člověka, vyplazený jazyk, údiv, zamračený obličej. Jsou jich stovky a dnes je postupně nahrazují grafické, mnohdy animované, podoby. Proto můžete (třeba) na Facebooku napsat „:)“ a ono se to promění ve žlutého smějícího se ksichtíka.

Jednu věc byste měli o smajlících vědět. Lidé je obecně znají málo, jejich znalost se liší podle věku, ale také podle toho, kam člověk patří. Lidé hrající hry budou znát záplavu emotikonů, které nikdo jiní nikdy neviděl. Hodně lidí se neshodne, co znamená „;)“, tedy smajlík kde jedno oko mrká. A jedni to budou považovat za souhlas, jiní za ironii, třetí za něco zcela jiného. Jedna teorie dokonce říká, že pokud nedokážete napsat na Internetu bez nutnosti použít emotikony, tak děláte něco špatně.

 Emotikony? Smajlíci? Znáte co všechny ty :) ;) :-) či :D znamenají?
Tohle vám mimochodem pomůže, protože tohle ukazuje emotikony otočené o devadesát stupňů.

Každopádně, dnes emotikony pomáhají zlehčit něco co píšete. Vyjádřit, že se při tom smějete. Nebo se při tom strašně moc divíte. A pokud jste se je tedy ještě nenaučili, je nejvyšší čas. A nějaké si ukážeme.

🙂 🙂 😀 :o) :] :3 :c) :> =] 8) =) :} :^) :っ) – ano, tohle všechno může být úsměv nebo šťastný obličej. Ten první má nos, ten třetí se směje velmi velmi nahlas s otevřenou pusou. A ty další moc nedávám ani já. Mimochodem, můj oblíbený je prostě ten 🙂 … je krátký a jasný.

:-)) je ještě více šťastný smajlík a děje se to prostě tím, že přidáte více úst.

😀 8-D 8D x-D xD X-D XD =-D =D =-3 =3 B^D – jsou další hodně se smějící, ale spíše se šklebící. Z téhle sady se můžete dost často setkat s xD

>:[ 🙁 🙁 :-c :c :-< :っC :< :-[ :[ :{ jsou všechno nešťastní, zamračený smajlící. Poměrně časté a běžné jsou 🙁 a 🙁

TIP: Emotikony mají své novější pokračování, kterému se říká Emoji a je čistě obrázkové a založené na Unicode. O tom už jsme ale trochu psali v Emoji? Jak je psát, kde je vzít a k čemu je to dobré?

;( je typicky problematický smajlík, protože by měl znamená smutek se sarkasmem, ale cosi z toho odnesete je těžké předvídat.

:-|| :@ >:( jsou prý smajlíky rozlobené. Našel jsem je, jako většinu základu ve Wiki, ale vidím je víceméně poprvé v životě. Stejně jako následující

:‘-( :‘( jsou plačící smajlíky. Na což asi přikývnete až poté, co dostanete vysvětlení a dojde vám to.

:‘-) :‘) a stačí je otočit a jsou z toho slzy štěstí.

D:< D: D8 D; D= DX v.v D-‚: sami od sebe asi také nedáte, horor, znechucení, zděšení, smutek.

>:O :-O :O 😮 😮 8-0 O_O o-o O_o o_O o_o O-O  naznačuje překvapení, šok, ale také třeba zívnutí.

:* :^* ( ‚}{‚ ) představuje polibek a líbající se pár

😉 😉 *-) *) ;-] ;] ;D ;^) :-, mrknutí, ale také samolibé šklebení či hloupé uculování se. A teď si vyberte

>:P 😛 😛 X-P x-p xp XP :-p :p =p :-Þ :Þ :þ :-þ :-b :b d: jsou označovány jako emotikony vyplazeným jazykem, Situace kdy se vlastník tváří drze či hravě.

>:\ >:/ :-/ :-. :/ :\ =/ =\ :L =L :S >.<  skeptické, otrávené, nazlobené, nerozhodnutí, neklidné, váhavé smajlíky

Takhle by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho, takže spíš doporučím se podívat na Smajlík či Emotikon ve Wiki, kde zejména v tom druhém najdete řadu dalších vysvětlení. Třeba to, že :DD je hlasitý smích a také to, že 😮 a :-O jsou dvě různé věci (údiv vs. zděšení).

TIP: Nepřehánějte to s emotikony u příspěvků na sociálních sítích, zejména na firemních účtech a ač se vám to možná nezdá, je k tomu několik dobrých důvodů. Stejně tak to platí v e-mailech, viz Používat v e-mailech emotikony (smajliky)? Kdy ano, kdy ne

Mezi emotikony ale patří idalší věci, které jsou spíše symbolickým vyjádřením něčeho zcela jiného než emocí.

@@@:-)  Marge Simpsonová

(.)(.)  malá prsa
( . Y . ) velká prsa

YOI vidlička s nožem a talířem uprostřed

Od emotikonu je samozřejmě jenom krůček k nádherným věcem jménem ASCII ART. A tím toho pro dnešek (a pro tento tip necháme).

DODATEK – Aby WordPress nechal nedotčené všechny ty smajlíky výše, je nutné v administraci potlačit výměnu textových za grafické. Což jsem také musel udělat 🙂

WordPress a vypnutí převodu textových smajlíků na grafické

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky