@365tipu

TIP#357: Nepřehánějte to s emotikony u příspěvků na sociálních sítích, zejména na firemních účtech

Pokud máte firemní profil na sociálních sítích, nebo, lépe řečeno, pokud se podíváte na některé profily firem na Facebooku, tak spatříte takovou zvláštní věc. Neznámo proč zaplavují příspěvky smajlíky a vůbec různými dalšími emotikony. Občas je to tak absurdní, že do zcela běžného vážně míněného textu je v každé větě nacpán aspoň jednou úsměv v podobě 🙂 nebo něčeho ještě podivnějšího.

Doporučení, tedy pokud nějaké je možné dát, nepřehánějte to s emotikony (smajlíky). Nadměrný počet z nich dělá cosi podivného, přestávají fungovat, působíte směšně. Nebo ještě hůře, jste za pitomce, protože jako firma stejně smajlíky nechápete. Případně je sice možná chápete, ale k firemní komunikaci se nehodí.

2015-11-26 16_32_24-TweetDeck
Co myslíte, je to „Pí Day“ podle obrázku? Ne, ve skutečnosti ten čtvereček byl krocan a „Turkey Day“.

Emotikony pomáhají v označení něčeho, co třeba není myšleno zcela vážně. Nebo něčeho u čeho se prostě usmíváte, případně jste smutní, oznamujete něco, co není jednoduché oznámit, nejste rádi, že se to stálo. Proto byste s nimi měli šetřit, nadměrný počet působí kontraproduktivně.

Co navíc, spoléhat se na to, že pomocí 🙂 naznačíte jak jste se smáli je ošemetné. Příjemce nemusí ono podivné malé žluté kolečko vůbec pochopit (a ani si ho všimnout). Dívá-li se na váš příspěvek na malém pár palcovém displeji mobilu, nebo na velkém displeji počítače, nevidí žádné emotikony. Pouze nějakou sérii různě vybarvených grafických symbolů. Nedokáže rozlišit jestli je to původní 🙂 nebo snad ;). Ale není (na první pohled) rozdíl ani mezi 🙂 a :(.

2015-12-23 06_47_47-List of Emoticons for Facebook - Facebook Symbols and Chat Emoticons.png
Poznáte na první pohled a opravdu spolehlivě, co tato žlutá kolečka vlastně znamenají? Budete-li chtít luštit, tak v řešení vám pomůže fotka o kus níže. Ale i tam zůstanou nejistoty.

Pokud si uvědomíte, že dnes jsou k dispozici stovky emotikonů, tak je prakticky nemožné je rozlišit – ani ty původní psané znaky lidé neznali a nerozlišovali (a jsem si jist, že ani návod v Emotikony? Smajlíci? Znáte co všechny ty 🙂 😉 🙂 či 😀 znamenají? moc nepomůže).

2015-10-29 14_23_02-TweetDeck.png
Tak tak, zatímco asi v iOSu existuje emoticon pro protáčející se panenky, nikde jinde ne. 

Ještě hůře to dopadne, pokud si neuvědomíte, že dnešní emotikony jsou závislé od použitého prostředí, nejenom operačního systému, ale i verzí operačního systému. Pokud se tedy vydáte do nejistých vod vytváření příběhu z emotikonů, tak je velmi pravděpodobné, že příjemce uvidí pouze několik prázdných obdélníčků (čtverečků) za sebou. Prostě to co umí iOS neumí Android (a naopak). To co umí novější Android, neumějí starší Androidy. A to co funguje na mobilech, to v počítači nepotkáte.

2015-12-23 06_43_58-List of Emoticons for Facebook - Facebook Symbols and Chat Emoticons.png

TIP: Používat v e-mailech emotikony (smajliky)? Kdy ano, kdy ne

Zacházejte tedy s emotikony opatrně

Pamatujte na to, že pokud použijete staré známé a spolehlivé 🙂 tak to bohužel Facebook i Twitter bez ptaní převedou na nějaké to žluté, nečitelné a nerozpoznatelné kolečko. Kde není vůbec jisté, že ho příjemce uvidí, natož pochopí. Ty novější nebo pokročilejší emotikony jsou skvělé, ale málokdo bude tušit, co vlastně znamenají. Některé z nich navíc nejsou jednoznačné a mohou vést k mylnému pochopení.

To nejzásadnější poučení? Pokud něco sdělujete na sociálních sítích, musí to být pochopitelně i bez pomoci nějakých těch smajlíků. Ty jsou pouze případná přidaná věc, takové bez které to musí fungovat stejně, jako když je tam dáte.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky