@365tipu

Tipy a triky pro Apple iOS (iPhone, iPad i Apple Watch)

V září 2017 se objevila jedenáctá verze iOSu, operačního systému používaného pro iPhone, iPad a iPod zařízení. Což bylo dobrým důvodem k vytvoření řady tipu – iOS 11 přeci jen přinesl dost nových (a jinak se chovajících věcí).  Proto vznikl tento souhrnný speciál. Jeho součástí samozřejmě jsou i tipy starší, @365tipu se iOSu věnovalo průběžně od spuštění v roce 2015.

Později se objevily i tipy pro Apple Watch, s pořízením iPhone i řada dalších pro iOS i iPadOS a v roce 2020 začnou přibývat i tipy pro macOS/macBook.

x2018-09-18 07.28.40.png

Jaké je to přejít z Androidu na iPhone

Samostatný seriál založený na přechodu na iPhone v září 2019. Postupně psaný řadu měsíců, vycházet začal až 1. května 2020. Aby to opravdu bylo možné posoudit s dostatečným odstupem.

  1. Ovládání dotykem a multitasking
  2. Jednoduchost užívání a věci okolo GUI/UX
  3. Aktualizace, aplikace, ekosystém
  4. Siri, bezpečnost a placení
  5. Mail, Kalendář, Kontakty, Zprávy
  6. Cloudové služby a hardware
  7. Sluchátka, telefonování, mobilní Internet, Wi-Fi
  8. Chytrá domácnost, Focení, kupa neprobraných drobnosti a shrnutí

Jaké je to přejít z Windows 10 notebooku na MacBook

Nový seriál, začíná vycházet 13. května, nové díly budou vycházet večer. Číslované pokud jsou to makonkrétní tfipy, nečíslované pokud je to popis/recenze. Vzniká živě a průběžně, MacBook dorazil 12. května. Čase přejde do podoby samostatného „speciálu“, tento zůstane jen pro iPhone, iPad, Apple Watch a AirPods.

Mac OS (MacBook) má vlastní speciál se souhrnem tipů a triků. Skočte do 💻 Jak na Mac OS

  1. Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Začínáme (1)
  2. Zprovoznění MacBooku aneb vždy je něco poprvé. Pokračujeme v nastavování (2)

iOS 15 a iPadOS 15

Hodně nepříjemné změny v Safari. Většina z nich nejde vrátit zpět, pár z nich jde trochu přenastavit.

iOS 14 a iPadOS 14

Září 2020 přineslo iOS 14 a iPadOS 14 s řadou novinek z nichž řada je nedotažená. Bohužel ty nejzajímavější nejsou dostupné na iPadu, ačkoliv není žádný důvod proč by tomu tak mělo být.  Dorazily widgety na plochu (pouze iPhone a velký nedodělek), App Library (velmi užitečné, ale opět pouze pro iPhone) a desítky menších věcí.

Vše co se objevilo v iOS 14 najdete v Co je nového v iOS 14 pro iPhone a iPad. Kompletní přehled a pokud máte Apple Watch, tak mrkněte do Co je nového ve watchOS 7

Pokud chcete vědět co je navíc nového pro iPad a co tam chybí tak se podívejte do Co je nového v iPad OS 14 pro iPad

iOS 13 a iPadOS 13

Září 2019 přineslo osamocení iOSu pro iPad, dostal nový název iPadOS.

Přehled co vše je nové v iPadOS 13 najdete  v iPadOS 13: Co je nového v tabletové verzi iOSu. Jednu z novinek pak v Jak pro Mac použít iPad jako druhý displej

Samostatný velmi dlouhý souhrn v iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět popisuje vše co se týká novinek a změn v iOS 13 jako takovém. Což znamená, že jde i o věci, které fungují na iPadu.

Apple Watch, Apple TV, TV+, HomePod

V Jak na Apple TV najdete přehled všech tipů pro Apple TV (hardware) i Apple TV+ (placený streaming filmů a seriálů).

Jak na Apple HomePod (mini): Zprovoznění, změna WiFi, Nastavení a jak aktualizovat (1) je žačátek dlouhé série recenze i návodu pro Apple Homepod (klasický i mini).

iOS 12 a co všechno je k němu dobré dodat

Mrkněte do Nové a výrazně aktualizované aplikace v iOS 12: Books, Voice Memos, Stocks, Measure a další pro přehled nových a aktualizovaných appek.

Screen Time vám spočítá čas trávený aplikacích a s displejem. A také umožní omezit. Místy užitečné, místy spíš tlak veřejnosti aby Apple „něco“ udělalo se závislostí na mobilech. Přečtěte si ale také Jak obcházet rodičovskou kontrolu od Apple. Nespoléhejte se na Screen Time.

Upozornění (notifikace) v iOS 12 jsou konečně lépe použitelné a méně otravné. Tohle se vám bude líbit

Jak zjistím kolik mobilních dat spotřebovávají aplikace na iPhone či iPadu? Rovnou poradí i to, kde můžete zamezit aplikacím čerpat mobilní data a vhodné čtení k tomu je Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet? a případně ještě popsáno v Jak zamezit Apple Music (a dalším aplikacím) využívat mobilní datové připojení

Ovládací Centrum v iOS 12 se vyvolává jinak a jsou v něm novinky. Třeba přidání čtečky QR kódů. Ale nových knoflíků je tam více. A až na způsob vyvolání se nic moc nezměnilo.

Jak zjistím co mi na iPhone či iPadu požírá baterii? Vcelku nic světoborného, tohle už tam chvíli je, ale iOS 12 přinesl vylepšení.

App Switcher slouží k přepínání i zavření aplikace na iOSu (iPhone, iPad). V iOS 12 se s ním nic revolučního nestalo, ale nějaká ta drobná změna se najde.

Siri Shortcuts (Zkratky) jsou novinka v iOS 12. Konečně můžete vytvářet posloupnost akcí a pokud jste používali Workflow, tak budete vědět o co jde. Pokud jste začátečníci, tak si přečtete Jak na iPhone/iPadu přidávat zkratky (Shortcuts) odjinud než z Galerie?

Hodit se vám bude i Jak na Apple HomePod (mini): Ovládání chytré domácnosti přes ShortCuts. Nenechte se mýlit zařazeném do „návodu“ pro HomePod, je to praktické i obecně pro iPhone/iPad a Apple Watch.

iOS 11 aneb velké změny co nebudou mít konce

Dost zásadní je iOS 11 přinese konec 32 bitových aplikací? Jak zjistím, jestli nějaké mám? A co to znamená? Možná máte v iPhone či iPadu staré 32 bitové aplikace.

Nový Dock v iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem.  K čemuž je nutno dodat, že tohle je opravdu zásadní změna i novinka.

S předchozím souvisí Spustit více aplikací do multitaskingu v IOS 11 je možné i bez použití Docku, přímo z plochy.

iOS 11 a multitasking aneb jak vypnout více aplikací a video v popupu souvisí trochu s předchozím. A není příliš jisté, proč byste něco takového vůbec měli dělat. Jednu užitečnou možnost multitaskingu bychom tu měli, najdete ji Jak na iPadu otevřít více oken Chrome. Takže multitasking nevypínejte, je to sice nepříjemné na používání, ale občas se to hodí.

iOS 11 má nové Přepínání aplikací, Dock i Ovládací centrum. Ne bez problémů aneb „důraz na design“ se u Apple dost vytratil.

iOS 11 má nové nastavení týkající se aplikací co používají geolokaci. Raději si to zkontrolujte. Byť tady je nutné dodat, že tohle už bylo dostupné v některých z poslední verzí 10.něco

iOS 11 má nové možnosti správy využití paměti iPhone či iPadu. Odstraní nepoužívané aplikace (ale zachová jejich data)  a vy byste měli vědět, že tohle taky Apple ne zrovna dotáhlo do zdárného konce.

iOS 11 umožňuje v multitaskingu drag & drop mezi aplikacemi  a je to, tak trochu, revoluce. Tedy v mobilním světě ano. Kopírování je navíc možné i bez multitaskingu, ale o tom viz Drag&Drop kopírování/přetahování v iOS 11 lze i bez nutnosti používat multitasking

iOS 11 doplnil Budík o kouzelníka co vám spočítá a ohlídá spaní. Ale, to je legrační, když už máte nastavený budík, tak vám neřekne za jak dlouho to nastane.

Jak na iPhone nastavit samostatně hlasitost buzení bez ovlivnění hlasitosti vyzvánění? Podstatně užitečnější tip týkající se buzení.

iOS 11 doplnil sdílení hesel k Wi-Fi a založené je to na tom, že prostě dáte blízko k sobě dvě iOS 11 zařízení

Apple Siri: Se Siri v iOS 11 si už můžete psát, není nutné s ní mluvit. Pomůže vám s překlady. Bohužel, češtinu stále Siri neumí.

Jak funguje nová aplikace Files/Soubory v iOS 11? Dorazil souborový systém nebo ne? Špatná zpráva je, že skutečný souborový systém nedorazil, tedy ne takový, jak ho známe z Windows či Linuxu. Dobrá zpráva je, že Files umí užitečné věci a je naděje, že časem i ten souborový systém bude.

Poznámky/Notes v iOS 11 mají nový skener dokumentů. A vypadá dobře a znamená to, že pokud máte iPhone/iPad s iOS11, tak nijak extra žádnou aplikaci shánět nemusíte.

Jak na iPhone/iPadu (iOS) číst QR kódy? Od iOS 11 už přímo namířením kamerou, v Chrome, Peněžence nebo v některé z aplikací, které si stáhnete.

iOS 11 odstranil integraci Facebooku, Twitteru a dalších sítí. Nepříjemnost, na kterou budete často narážet a navíc nezbývá než doufat, že časem to vyřeší nějak do použitelné podoby.

Jak v iOS 11 vypnout iCloud? budete potřebovat, pokud se chcete odstřihnout. Ale nepočítejte s tím, že to bude snadné.

Jak se dostat na iCloud z Windows? poradí kudy na to jak dostat věci z iCloud do Windows. Ale spíš to nefunguje. A Jak se na iPhone (iPadu) pracovat s cloudovými úložišti – iCloud, Google Drive/Photo, OneDrive, atd. se podívá na cloudové zádrhele detailněji

Jak restartovat iCloud ve Windows? Pomůže vyřešit nefunkční synchronizaci co prostě klidně i několik hodin stávkuje.

Jak je to se soukromím v Dropboxu či One Drive? Může být šifrované online úložiště opravdu bezpečné? Týká se samozřejmě i iCloudu. Vaše data tam rozhodně nejsou v bezpečí.

iOS 11 a Ovládací centrum / Control Center

Noční režim/Night Shift se v iOS 11 schoval pod ovládání jasu, prostě dlouze stiskněte.

Jak vypnout automatickou změnu jasu v iOS 11 (iPhone i iPad)? vám ukáže, že jste se nezbláznili, to jen v Apple lidi co mají na starosti UX moc nemyslí. A Co dělat, když iPhone/iPad sám od sebe mění jas se bude hodit, pokud se váš iPhone chová podivně a vy netušíte proč.

Vypnutí Bluetooth a Wi-Fi v ovládacím centru na iOS 11 je již nevypíná. Pozor. Jak je tedy vypnout? Prostě když Apple nemyslí na uživatele …

Co je to letový režim (režim letadlo, airplane mode) a k čemu se vám bude hodit? Možná si říkáte že přece moc dobře víte, co to je. Třeba tam ale najdete něco co ještě nevíte.

Ovládací centrum (Control Center). Jak na něj. A pozor, v iOS 11 je radikálně jiné  se dozvíte vše o tom jak funguje (nové) Ovládací centrum.

Kam se v iOS 11 podělo Centrum upozornění (Notification Center) a jak s tím pracovat aneb jak to nejlépe prostě vypnout

iOS 11 a iTunes, Apple Music, App Store

Jak získat zpět peníze za (nejen) aplikaci koupenou v App Store? Hodně užitečné, když koupíte něco co se nepovedlo.

Nebaví vás žádosti aplikací na iPhone či iPadu o recenzi? Vypněte si to snadno v Nastavení.

iOS 11 přinesl nový App Store. V počítači v iTunes navíc aplikace už nenajdete aneb pohled na nový Ap Store a pár poznámek.

Pozor na to, že App Store v iOS 11 automaticky přehrává video inzerci. Vypněte si to

Jak přenášet playlisty mezi hudebními platformami (například přejít mezi Spotify a Apple Music)

Co dělat, když mi na iPhone zabírá příliš prostoru Hudba/Music? Prostor v mobilu či tabletu prostě není nekonečný.

Jak na iPhone/iPadu zrušit předplatné nějaké aplikace či služby, protože zcela určitě něco jednoho dne už nebudete chtít platit.

iOS 11 spotřeba baterie a běh aplikací

Co je to režim nízké spotřeby (Low Power Mode) u iPhone? A jak ho v iOS 11 aktivovat ručně? Ale pozor, tohle platí jenom pro iPhone.

Jakou koupit nabíječku na mobil? Jak je to s nabíjením mobilních zařízení (a nejen těch od Apple) je dobré na pochopení která nabíječka je nejlepší (poměrem cen/výkon) a jak to s těmi nabíječkami vůbec je. Pokračování najdete v Jak na rychlonabíjení mobilních telefonů (opět nejen pro Apple) a Jak na bezdrátové nabíjení mobilního telefonu či tabletu

Jak umožníte aplikacím na iOS 11 běh na pozadí? Nastavte si u kterých to chcete ale nepočítejte s tím, že by snad iOS 11 přinesl skutečný multitasking, tedy to, že by skutečně mohlo běžet víc aplikací.

Jak restartovat či vypnout iPhone? Jak resetnout iPad?  bylo doplněno o tom jak vypnout iOS 11 zařízení přes menu. Bez nutnosti použití tlačítek. Hodit se k tomu bude ještě Jak často restartovat telefon, tablet, počítač? Jak poznat kdy je to vhodné?

Foto, focení, video

Jak funguje Photo Stream (Můj fotostream) na iPhone/iPadu a Mac počítači a Jak fungují iCloud Photos (Fotky na iCloudu) v iPhone, iPadu a na Macu

Využijte iPhone či iPad pro „scan“ dokumentu na Mac/MacBooku a stejnou cestou můžete do Mac/Mac Booku dostat fotku, nemusí to být nutně PDF.

Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba je kompletní návod k albům, složkám, organizování knihovny a fotografií.

Jak na iPhone/iPadu udržet pořádek ve Fotky/Photos? řeší některé možnosti jak udržet v Knihovně fotek (a videí) pořádek.

Jak smazat všechny fotky a videa z Knihovny na Mac OS, iPhone či iPadu. Na jaké problémy narazíte? Velmi podrobně o tom jak mazat fotky z iPhone a iCloudu a jak nedodělané a plné problémů to je.

Změny ve Fotoaparát/Camera aplikaci a ve Fotkách v iOS 14 je přehled všech změn v čtrnáctém iOSu (září 2020). Je jich hodně.

K čemu je dobrý „burst“ režim (mode) při focení na iPhone a jak ho zapnout poradí něco co možná neznáte. A také vysvětlí, jak se to změnilo od iPhone 11.

Co je to Live Photo na iPhone a jak s tím pracovat? Věc co je tak trochu kříženec mezi fotkou a videem. A rozhodně ne totéž jako Burst

Jak z iPhone na Facebooku vytvořit 3D fotku? Něco co se může líbit všem kdo mají dvoučočkové přístroje. Ale i tip jak to udělat z klasického jednočočkového.

iOS 11 umožňuje screenshot oříznout a upravit. Velmi šikovné, musíte ale hned po vytvoření a jakkoliv se nic nezměnilo na knoflících k pořízení, pokračování je hodně jiné. Šikovně jiné.

Související s předchozím: Ve Files v iOS 11 můžete pro některé soubory vyvolat Markup Editor ale je to jenom pro obrázky a (některá) PDF.

Od iOS 11 je možné nahrávat dění na displeji. Stačí spustit nahrávání v Ovládacím centru a ve potřebné najdete v tomto novém tipu.

Při focení na iOS 11 si můžete zobrazit pomůcku pro nastavení souběžnosti s podkladem aneb bude se hodit při focení dokumentů.

iOS 11 změní formát fotek a videí z JPEG/H.264 na HEIF/HEVC. Může to být problém ale důvod pro paniku asi ne. Jak to nakonec dopadne poznáme za hodně dlouho let. Jak ve Windows pracovat s fotkami v HEIC formátu od Apple poradí co si počít s HEIC/HEIF soubory ve Windows. Ani na konci roku 2019 to ale moc radostné není.

Live Photos jsou v iOS 11 vylepšené kvalitou i možnostmi. Rychlejší, nové „animace“ a vylepšená editace

Jak na iPhone vypnout zvuk foťáku kdyby vás to náhodou vytáčelo nebo nechtěli alarmovat všechny v okolí.

Jak na iPhone či iPadu spojit více videí do jednoho ukáže k čemu se hodí iMovie.

Jak na iPhone/iPadu změnit snímkovou frekvenci pro natáčení videa? 24, 30, 60 či snad dokonce 240 fps. To všechno dnešní iPhone umí.

Jak se na iPhone zbavit upozornění na vytvořené Vzpomínky/Memories. Pokud byste snad chtěli vytváření Vzpomínek vypnout zcela, tak bohužel.

e-mail (elektronická pošta) a Mail/Pošta aplikace

Do e-mailu v Mail aplikaci v iOS 11 můžete přidávat ručně malované obrázky . Šikovné.

Jak v Pošta/Mail na iPhone/iPadu/Mac OS využít ochranu e-mailu proti šmírování poradí jak zapnout dvě novinky od iOS/iPad OS 15 a Mac OS

Jak přes iMessages posílat fotky v původní kvalitě poradí jak vypnout poškozování fotek při poslání přes Zprávy. Ale jedno byste měli vědět, pro poslání foto podkladů pro další zpracování se to opravdu nehodí.

Mapy a navigace

Hledáte kde jste nechali auto? Využijte váš mobil abyste ho našli a nemusíte vůbec nic stahovat, máte vše už dávno v mobilu

Vychytávky pro Apple Mapy na iPhone či iPadu. A co je nového v iOS 11 si pročtěte, začíná to být tak komplikované,  že brzy bude potřeba detailní návod.

Jak na iPhone/iPadu mít offline mapy? Čeká vás totiž jedno velké překvapení

Obecné tipy – bezpečnost a soukromí

Jak Apple zabránit, aby hledalo v mých fotografiích závadný obsah poté co dorazí iOS 15.

Co je nového v iOS/iPadOS 14 co se týče ochrany soukromí je delší čtení. iOS 14 toho přinesl poměrně hodně. O pár pozdějších verzi dorazilo i slibované blokování šmírování (IDFA), podrobněji v Co je to App Tracking Transparency na iPhone/iPadu? Proč se Facebook bojí? A jak s tím zacházet?

Co je to iCloud Private Relay (Soukromý přenos) vysvětli novinku od iOS 15 výše, kterou můžete používat pokud si platíte iCloud.

Apple někdy v roce 2020 doplnilo do Safari a do iOSu kontrolu, kterou se určitě vyplatí čas od času využít a napravovat co se dá napravit. Podrobnosti v Safari umí hlídat, jestli nedošlo ke kompromitaci hesel. Využijte to pro zlepšení bezpečnosti

Jak zapnout dvoufázové ověření pro AppleID (iOS, iPhone, iPad) a jak už to tak bývá, tohle je hodně důležité. Chraňte si své Apple ID.

S předchozím dost souvisí i Jak chránit váš iPhone či iPad šifrováním? A proč to dělat?

Jak na bezpečně používání iPhone? je souhrn všech rad týkajících se bezpečí na iPhone.

Co znamená hláška „Your Apple ID and phone number are now being used for iMessage and FaceTime on a new iPhone“ si nastudujte dříve, než vás to překvapí.

Jak zálohovat iPhone/iPad? A kdy je dobré zvolit lokální zálohu? Také téma bezpečnosti. Nejenom pro možnost obnovy, ale také s ohledem na bezpečnost záloha a soukromí. Další co byste měli k zálohování vědět najdete v Co vše se zálohuje do iCloudu z iPhone/iPadu a hodit se jednoho dne může Jak změnit místo ukládání záloh iPhone/iPadu v Mac OS i ve Windows

Čím bezpečněji chránit telefon? PIN? Gesto? Otisk prstu? Heslo? je sice tip netýkající se přímo iPhone/iPadu, ale je dost důležitý. Nezapomeňte si k tomu přečíst i Jak dočasně znemožnit otevření iPhone pomocí obličeje či otisku prstu

Stejně tak Je bezpečné si rootnout Android či udělat jailbreak iPhone či iPadu? To pro případ, te byste nad tímhle začali uvažovat.

Co dělat, pokud jsem zapomněl Apple ID či heslo k Apple ID? Popravdě? Tohle byste raději zapomenou neměli, ale řešení to má, jsou popsaná v tomto tipu a ještě v Jak vytvořit Klíč pro zotavení/obnovení (Recovery key) pro Apple ID?

Kde v Google Chrome v iOSu najdu uložená hesla? Dost dobré vědět, pokud hledáte nějaké to heslo co jste zapomněli.  Možnosti kde hesla najít je ale poněkud víc, najdete je v Kde a jak v iPhone, iPadu a Mac/MacBooku najdu uložená hesla?

Předchozí vás navíc přivede i k Jak na iPhone zjistit kompromitovaná (uniklá) hesla? Jak odhalit slabá hesla či ta co používáte opakovaně?

Hodit k heslům se možná jednoho dne bude Jak přenést hesla z (nejen) LastPass do Klíčenky na iPhone/Mac (iOSu) a Jak v iCloud for Windows získat hesla z Klíčenky (Keychain).

iOS 11.2 přinesl do iPhone a iPadu nové Apple Pay, co byste měli vědět. Byť to nejpodstatnější je třeba říci hned – v Česku v roce 2017 Apple Pay není a příchod je v nedohlednu

Co jsou to na iPhone/iPadu „Významné lokace“ (Significant Locations či Frequent Locations). Nebylo by lepší to vypnout? Jak bezpečné je, že se v mém telefonu či tabletu dá najít, kde se hodně vyskytuji?

Jak ve jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci? Pro Apple to nebude snadné, na tohle se moc nemyslí. Ale některé věci je možné mít.

Jak připravit iPhone, iPad či iPod touch k prodeji? Důležité čtení v okamžiku, kdy chcete vaše zařízení prodat nebo předat někomu dalšímu. Pokud jste kupující, tak důležité čtení je Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad

Co to znamená požadavek „žádá o možnost vyhledávat zařízení ve vaší místní síti“ na iPhone či iPadu? Dialog co snadno můžete potkat a je dobré vědět co to znamená.

Vypněte si Spotlight na zamčené obrazovce na iPhone i IPadu. Není prostě dobrý nápad aby někdo mohl na zamčeném zařízení vytahovat vyhledávání.

Obecné tipy – Internet a tak

Co vědět o blokátorech inzerce pro iOS? Jak blokují? A co je na výběr souvisí také se soukromím, inzeráty jsou dnes zásadním nástrojem narušování.

Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet? Důležitý souhrn opatření na zachování mobilního Internetu celý měsíc v chodu. Hodí se k němu ještě Jak na iPhone/iPadu nastavit zúčtovací období pro mobilní data a jak hlídat čerpání (FUP)

Máte iPad či iPhone u T-Mobile a nefunguje vám osobní hotspot nebo LTE? Dost dobře to půjde napravit velmi rychle. K hotspotu ještě Jak na iPhone zprovoznit hotspot a připojit se k němu

Jak na iPhone/iPadu poslat velké přílohy e-mailem? Využijte Mail Drop v aplikaci Mail od Apple vás naučí jednu hodně užitečnou vychytávku Mail/Pošta aplikace.

Jak na iPhone/iPad přidat web přímo na plochu a moci otevřít webovou stránku z plochy.

Zlobí vás otevírání webů na iPadu v mobilní podobě? Nastavte si to, návod v Jak na iPadu zajistit otevření všech či určitých webů v desktopovém režimu

Klávesnice na iPhone či iPadu

Vytáčí vás „česká“ klávesnice od Apple na iPhone/iPadu? Pořiďte si jinou a jakkoliv není jisté, že to pomůže, za zkoušku to rozhodně stojí.

Jak na mobilním telefonu napsat zavináč? A vůbec různé další podivné znaky. Jakkoliv to zní jednoduše, tak tomu tak velmi často není.

Velmi důležité k tomu předchozímu je Jak pro iPhone/iPad mít českou prediktivní klávesnici a české swype. Jak se zbavit stále se přepínající klávesnice?

Jak na iPhone/iPadu vymazat obsah vlastního slovníku poradí s touto jednou věcí. Ale neporadí, jak opravovat uložené chybné tvary. To totiž … nejde.

Přestala se na iPhone či iPadu ukazovat klávesnice? Nepanikařte, má to nejspíš jeden jediný jednoduchý důvod.

Extra symboly (Flick Keys) na klávesnici na iPadu si v Nastavení iOS 11 můžete vypnout. Vyplatí se to udělat a získat tak zpět přehlednou klávesnici.

Jak je to s klávesnici od Apple na iPhone/iPadu v iOSu. Co je nového v iOS 11? se dozvíte, jak se klávesnice od Apple chová a co je v ní nového od iOS 11.

Co je to Společné ovládání/Universal Control pro Mac/iPad a jak to zapnout a používat je návod k novice z března 2022.

Obecné tipy – Plocha

Jak změnit kam se ukládají nové aplikace na iPhone vás naučí užitečnou změnu, co se objevila v iOS 14 (září 2020)

Widgety přímo na ploše v iPhone a jak je to v iPadu od iOS 14 (září 2020) a podobně užitečná novinka týkající se plochy v V App Library na iPhone se všemi aplikacemi a jak nemít aplikace na ploše.

Jak nejlépe uspořádat ikonky aplikací na iPhone či iPadu? Ať vám to připadá jakkoliv podivné řešit tohle v tipu, najdete tam hodně zajímavých nápadů.

Jedna praktická maličkost pro iPhone a iPad. Cesta k čistému Spotlightu.  Pokud máte rádi čisté vyhledávací políčko, tady máte návod

Jak si přizpůsobit vzhled iPhone pomoci fotografií, vlastních ikon a widgetů naučí něco co je možné od iOS 14.

Obecné tipy – Telefonování a věci okolo

Co je to Wi-Fi Calling/Volání? Jak to zapnout? A také jaké to v praxi je jak dobře či špatně to funguje.

Jak na iPhone nahrát záznam telefonního hovoru? Chcete-li to rychle a rovnou, tak nijak. Musíte to složitě obejít a nebude to levné. Pro Mac to najdete v Jak na Mac OS a iPhone nahrávat volání přes (nejen) FaceTime.

Jak nastavit hlasitost při telefonování mobilním telefonem? A neříkejte, že jste to nevěděli.

Obecné tipy – používání iPhone / iPadu

Jaká gesta můžete používat na iPhone a iPadu? Je jich záplava, od základních jedním či dvěma prsty až po složité tří a čtyřprsté konstrukce. Vlastní gesta mohou mít i aplikace.

Jak zajistit aby se mi nevypínal displej iPadu (iPhone)? Třeba když ho chcete použít v kuchyni pro zobrazení receptu při vaření.

AirPlay to Mac umožňuje sdílet na Mac/MacBook z dalších zařízení (Od Mac OS Monterey). Jak na to? Takže nově můžete iPad/iPhone zrcadlit na Mac/MacBook.

Vyplatí se Apple One? Co v Apple One najdete? A proč nemůžete mít Premiere variantu? Prostě vše co potřebujete vědět o Apple One spuštěném v září 2020

Jak kopírovat a vkládat (copy & paste) mezi iPhone/iPadem a Mac/MacBookem. Aneb aktivujte si Universal Clipboard. Nebo naopak ne, pokud vám komplikuje život.

Jo a víte, že když někde vidíte nějaký ten obrázek a chcete ho šoupnout na váš Facebook či Twitter, tak ho nemusíte ukládat do počítače či mobilu ale můžete to vzít rychleji přes copy/paste?

Jak na iPhone/iPadu používat nerušit (do not disturb) a proč to volajícím zavěšuje? Aneb jak zařídit, aby se vám ti nejbližší dovolali a vy jim to netípali a oni nebyli naštvaní.

Tady pozor na – Soustředění/Focus – jak využít novinku v MacOS, iOS a iPad OS je rozšíření doposud používaného Nevyrušovat. Dorazilo v říjnu 2021

Jak sdílet složku v iCloudu (novinka od iOS/iPad OS 13.4)

Jak najít zbytečné aplikace ve vašem iPhonu či iPadu? A jak se jich zbavit? Návod jak zbavit váš mobil či tablet nepoužívaných aplikací a tím uvolnit paměť. Možné snadno až od iOS 11 výše.

Plná paměť v iPhone či iPadu? Jak uvolnit místo na iOSu? Soupis všeho co můžete dělat, abyste si uvolnili poněkud plnou paměť mobilu či tabletu-

Jak restartovat či vypnout iPhone? Jak resetnout iPad? Nemyslete si, že něco takového nebudete potřebovat.  Souvisejí je Co to obnáší uvést iPad do výchozího stavu a obnovit z iCloudu? a Pomalý iPad či iPhone? Pomůže smazání (factory reset) a obnovení nebo nová instalace?

Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu? Jak nahrávat dění na obrazovce je sakra užitečná věc. Nezapomeňte si ale nastudovat i Jak na iPhone/iPadu rozmazat ve fotce obsah, co nemá být vidět

Ušetříte si na iPhone (iPadu) baterií tím, že ukončíte nepoužívanou aplikaci? Máte rádi mýty? Tady jeden je.

Zpomaluje Apple záměrně iPhone/iPad, abyste museli pořídit novější? Co je to kurvítko? Vhodné pro milovníky konspirací, ale také pokud chcete poněkud lépe pochopit, proč se ta udělátka v čase prostě zpomalují.

Jak na Dark Mode ( na Messengeru, Twitteru, Instagramu a dalších aplikacích? Ale i na iPhone a dalších zařízeních).

Jak na iPhone pracovat s kontakty. Mazání, hromadné mazání, duplicity, atd. je dost nutné čtení, protože ti co tohle u Apple dělají moc na uživatele nemyslí.

Jak přesvědčit Siri aby volala správně kontakty a jak pomocí Siri vytáčet aby opravdu zavolala správné číslo?

Proč se mi někdy obrazovka na iPhone zmenší na polovinu? Užitečná pomůcka, kterou můžete vypnout. Byť tedy to slovo o užitečnosti berte trochu s rezervou. Užitečné by to bylo, kdyby se to dalo používat.

Nejvíce užitečné tipy a triky pro Apple AirPods a AirPods Pro vás velmi rychle přesvědčí, že ke sluchátkům od Apple se fakt vyplatí si přečíst návod. Doplňující užitečné čtení je v Jak zjistit verzi Apple AirPods/AirPods Pro a jak aktualizovat firmware a Zlobí sluchátka Apple AirPods? Co zkusit pro nápravu

K AirPods ještě užitečné Jak na iPhone/Mac vypnout automatické přepínání (AirPods) sluchátek

Co dělat, když nefunguje AirDrop a vlastně i tak trochu jak Airdrop používat (když už tedy výjimečně funguje). A vhodné k přečtení je i Přenos videí či fotografií přes AirDrop může snížit rozlišení. Jak tomu předejít?

V Je bezpečné si na telefon, počítač, notebook či tablet dát beta verzi operačního systému? najdete pár důležitých věci pokud byste se rozhodli zkoušet betu iOSu.

Použitelnost a přizpůsobení pro ty co to potřebují

Jak na iPhone/iPadu ovlivnit velikost písma a použitelnost jednotlivých aplikací?  Šikovné pokud máte určitou aplikaci, co má (například) příliš malé písmo i přes zvětšení systémově.

Jak v iPhone nastavit akce na poklepání na zadní stranu telefonu (Back Tap)? Můžete tak na mít Screenshot na poklep, ale možnosti jsou velké. Pomůcka pro lidi s postižením se hodí pro každého.

Safari či další prohlížeče a webové věci

Jak stáhnout a nainstalovat Google Chrome poradí jak se zbavit uživatelsky zmateného Safari. Uvnitř Chrome ale stejně Safari zůstane schované, bohužel.

Jak mezi iPhone, iPadem, Mac počítačem a Windows či Androidem přenést webovou adresu (URL). Velmi praktická maličkost, která se bude hodit pokud máte telefon/tablet a k tomu počítač/notebook.

Jak se na Safari (iPad, iPhone a Mac OS) zbavit záplavy otevřených záložek. Šetří to čas a usnadní použití prohlížeče. A jde to nastavit automaticky

Užitečná rozšíření pro Safari. Desktopové (mac OS) a občas i mobilní (iOS, iPadOS). Jak pořídit a používat. Návod kombinovaný s užitečnými tipy.

Jak Safari přepnout, aby na iPhone nahrávalo verzi webu pro desktop pro případ, že by vám mobilní verze něco neukazovala.

Apple Pencil

Proč mi nefunguje psaní s Apple Pencil na iPadu? Jak aktivovat Scribble a využití i pro kreslení obrazců/tvarů. Vysvětlení proč nemůžete psát česky.

Jak na Apple Pencil 2. Druhou generaci pera pro iPady – delší souhrn věcí, které o peru potřebujete vědět a jako základním použití.

Obecné tipy – software a aplikace

Jak funguje aplikace Translation/Překladač pro iPhone a jak překládat offline ukáže novinku od iOS 14. Co pro češtinu stejně není použitelná, takže zůstaňte u Google Translate.

Bude mi stačit iPhone či iPad s 64 GB paměti? Jaký model koupit a proč? Podstatné vědět, než si iPhone či iPad koupíte.

K čemu je dobré Apple Family Sharing (Rodinné sdílení)? Užitečná věc co vám může ušetřit peníze a dělat některé věci, které normálně dělat nejde.

Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou? Pomůže pokud se chcete pustit do poslouchání mluveného slova.

Jak zastavit automatické stahování nových aplikací na více iOS zařízeních?  Tohle ocení ti co mají víc než jen iPhone či iPad pod jedním účtem. Související užitečnost najdete v Jak na iPhone/iPadu stáhnout aplikace větší než 200 MB přes mobilní připojení?

Jak odinstalovat aplikaci z iPhone/iPadu? Vypadá to jako něco zcela jasné a měl by to znát každý, ale není tomu tak. Vhodné další čtení je Jak v iOSu smazat data aplikace?

iOS 11.4 přinesl zprávy (Messages) v iCloudu, jak to aktivovat a co to znamená? Tedy mimo toho, že pokud si to zapnete, tak si připravte 5 USD měsíčně, 5 GB iCloudu vám stačit nebude.

Jak aktualizovat iOS? Něco co byste v zásadě vůbec nemuseli potřebovat, ale jednoho dne to budete chtít třeba udělat „ručně“. A pár zádrhelů okolo tam také je

Nepostradatelné aplikace pro iPad či iPhone. Nevíte-li coby, tak poradíme co si pořídit  a čas od času tenhle přehled užitečných aplikací doplňujeme.

Čím nahradit iTunes pokud máte Windows a k tomu iPhone/iPad/iPod? Připadá-li vám tohle jako zvláštní, tak jste asi nikdy iTunes nepoužívali. A snad raději ani nechtějte. Případně ještě může pomoci Jak mít v počítači s Windows iTunes ale spouštět je jen podle potřeby

Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)? se netýká jenom železa od Apple, ale hodit se může.

Jak na starší iPhone či iPad dostat starší verze aplikací? Protože prostě možná máte něco, kam už novější verze iOSu nejde ani dát.

Jak na iPadu či iPhone číst e-knihy? Dobré vědět, protože s telefonem či tabletem můžete mít k dispozici záplavu knih.

Jak k iPhone či iPadu připojím USB disk či klíčenku (a přes Files se dostanu k obsahu)? Pokud si totiž náhodou myslíte, že by něco takového váš telefon měl umět, tak zapomeňte. A pokračování to má v Jak spojit iPad či iPhone s externím diskem

Jak nahrát hudbu do iPhone či iPadu? a Jak do iPhone či iPadu dostat vlastní videa? Všechny možnosti, od iTunes až po ty další. A patří k tomu i Jak do iPhone/iPadu dostat ve Windows přes iTunes hudbu. Co dělat když drag&drop nefunguje

Jak otevřít RAR – jak otevřít soubor s příponou RAR? A jak otevřít ZIP a další formáty poradí co si pořídit na otevírání archivního souborů. Zejména jiných než ZIP. V Jak na iPhone/iPadu otevřít ZIP? Jak otevřít RAR? zjistíte jak je to na iOSU a vědět budete potřebovat i Jak na iPhone či iPadu vytvořit ZIP soubor  spolu s Jak na iPhone či iPadu vytvořit ZIP s fotografiemi

Jak na iPhone zjistit nadmořskou výšku? A nemyslete si, že je to tak jednoduché jak to vypadá.

Jak na iPhone/iPadu mít na displeji prázdná místa a lépe uspořádané ikonky? Dají se vytvořit průhledné ikony? Samé otázky, na které bohužel neexistuje snadná odpověď.

Jak si posílat hlasové zprávy místo textových? iOS, Android, Mac OS a další. To kdybyste už byli otrávení z psaní SMS.

Jak podepsat PDF dokument? Windows, Mac OS, iOS, Android, Linux je něco co se vám dříve nebo později bude 100% hodit.

Jak na iOSu mít Linuxový shell? Dokonce včetna balíčků a dalších vychytávek

Jak se do Poznámek/Notes z iPhone/Macu dostat na Windows? Něco co by se mohlo hodit pokud jste víceplatformní.

Návod pro Apple Reminders (Připomínky). Plus pokročilejší tipy a triky pro případ, e byste to chtěli opravdu používat jako TODO.

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Nepotřebujete něco?