Tipy a triky pro Apple iOS (iPhone, iPad)

V září 2017 se objevila jedenáctá verze iOSu, operačního systému používaného pro iPhone, iPad a iPod zařízení. Což bylo dobrým důvodem k vytvoření řady tipu – iOS 11 přeci jen přinesl dost nových (a jinak se chovajících věcí).  Proto vznikl tento souhrnný speciál. Jeho součástí samozřejmě jsou i tipy starší, @365tipu se iOSu věnovalo průběžně od spuštění v roce 2015.

x2018-09-18 07.28.40.png

iOS 13 a iPadOS 13

Září 2019 přineslo osamocení iOSu pro iPad, dostal nový název iPadOS.

Přehled co vše je nové v iPadOS 13 najdete  v iPadOS 13: Co je nového v tabletové verzi iOSu.

Samostatný velmi dlouhý souhrn v iOS 13: Co je nového, co se změnilo a co byste měli vědět popisuje vše co se týká novinek a změn v iOS 13 jako takovém. Což znamená, že jde i o věci, které fungují na iPadu.

Apple Watch

Jak aktualizovat Apple Watch? Aneb tady za vás bude chtít Apple aktualizovat spíš.

Jak na Apple Watch pořídit screenshot (snímek obrazovky)? Ani tahle vychytávka na hodinkách od Apple nechybí

iOS 12 a co všechno je k němu dobré dodat

Mrkněte do Nové a výrazně aktualizované aplikace v iOS 12: Books, Voice Memos, Stocks, Measure a další pro přehled nových a aktualizovaných appek.

Screen Time vám spočítá čas trávený aplikacích a s displejem. A také umožní omezit. Místy užitečné, místy spíš tlak veřejnosti aby Apple „něco“ udělalo se závislostí na mobilech.

Upozornění (notifikace) v iOS 12 jsou konečně lépe použitelné a méně otravné. Tohle se vám bude líbit

Jak zjistím kolik mobilních dat spotřebovávají aplikace na iPhone či iPadu? Rovnou poradí i to, kde můžete zamezit aplikacím čerpat mobilní data

Ovládací Centrum v iOS 12 se vyvolává jinak a jsou v něm novinky. Třeba přidání čtečky QR kódů. Ale nových knoflíků je tam více. A až na způsob vyvolání se nic moc nezměnilo.

Jak zjistím co mi na iPhone či iPadu požírá baterii? Vcelku nic světoborného, tohle už tam chvíli je, ale iOS 12 přinesl vylepšení.

App Switcher slouží k přepínání i zavření aplikace na iOSu (iPhone, iPad). V iOS 12 se s ním nic revolučního nestalo, ale nějaká ta drobná změna se najde.

Siri Shortcuts (Zkratky) jsou novinka v iOS 12. Konečně můžete vytvářet posloupnost akcí a pokud jste používali Workflow, tak budete vědět o co jde.

iOS 11 aneb velké změny co nebudou mít konce

Dost zásadní je iOS 11 přinese konec 32 bitových aplikací? Jak zjistím, jestli nějaké mám? A co to znamená? Možná máte v iPhone či iPadu staré 32 bitové aplikace.

Nový Dock v iOS 11. Jak s ním zacházet. Co si možná vypnout. A co má společného s multitaskingem.  K čemuž je nutno dodat, že tohle je opravdu zásadní změna i novinka.

S předchozím souvisí Spustit více aplikací do multitaskingu v IOS 11 je možné i bez použití Docku, přímo z plochy.

iOS 11 a multitasking aneb jak vypnout více aplikací a video v popupu souvisí trochu s předchozím. A není příliš jisté, proč byste něco takového vůbec měli dělat.

iOS 11 má nové Přepínání aplikací, Dock i Ovládací centrum. Ne bez problémů aneb „důraz na design“ se u Apple dost vytratil.

iOS 11 má nové nastavení týkající se aplikací co používají geolokaci. Raději si to zkontrolujte. Byť tady je nutné dodat, že tohle už bylo dostupné v některých z poslední verzí 10.něco

iOS 11 má nové možnosti správy využití paměti iPhone či iPadu. Odstraní nepoužívané aplikace (ale zachová jejich data)  a vy byste měli vědět, že tohle taky Apple ne zrovna dotáhlo do zdárného konce.

iOS 11 umožňuje v multitaskingu drag & drop mezi aplikacemi  a je to, tak trochu, revoluce. Tedy v mobilním světě ano. Kopírování je navíc možné i bez multitaskingu, ale o tom viz Drag&Drop kopírování/přetahování v iOS 11 lze i bez nutnosti používat multitasking

iOS 11 doplnil Budík o kouzelníka co vám spočítá a ohlídá spaní. Ale, to je legrační, když už máte nastavený budík, tak vám neřekne za jak dlouho to nastane.

iOS 11 doplnil sdílení hesel k Wi-Fi a založené je to na tom, že prostě dáte blízko k sobě dvě iOS 11 zařízení

Apple Siri: Se Siri v iOS 11 si už můžete psát, není nutné s ní mluvit. Pomůže vám s překlady. Bohužel, češtinu stále Siri neumí.

Jak funguje nová aplikace Files/Soubory v iOS 11? Dorazil souborový systém nebo ne? Špatná zpráva je, že skutečný souborový systém nedorazil, tedy ne takový, jak ho známe z Windows či Linuxu. Dobrá zpráva je, že Files umí užitečné věci a je naděje, že časem i ten souborový systém bude.

Poznámky/Notes v iOS 11 mají nový skener dokumentů. A vypadá dobře a znamená to, že pokud máte iPhone/iPad s iOS11, tak nijak extra žádnou aplikaci shánět nemusíte.

Jak na iPhone/iPadu (iOS) číst QR kódy? Od iOS 11 už přímo namířením kamerou, v Chrome, Peněžence nebo v některé z aplikací, které si stáhnete.

iOS 11 odstranil integraci Facebooku, Twitteru a dalších sítí. Nepříjemnost, na kterou budete často narážet a navíc nezbývá než doufat, že časem to vyřeší nějak do použitelné podoby.

Vychytávky pro Apple Mapy na iPhone či iPadu. A co je nového v iOS 11 si pročtěte, začíná to být tak komplikované,  že brzy bude potřeba detailní návod.

Jak v iOS 11 vypnout iCloud? budete potřebovat, pokud se chcete odstřihnout. Ale nepočítejte s tím, že to bude snadné.

Jak je to se soukromím v Dropboxu či One Drive? Může být šifrované online úložiště opravdu bezpečné? Týká se samozřejmě i iCloudu. Vaše data tam rozhodně nejsou v bezpečí.

iOS 11 a Ovládací centrum / Control Center

Noční režim/Night Shift se v iOS 11 schoval pod ovládání jasu, prostě dlouze stiskněte.

Jak vypnout automatickou změnu jasu v iOS 11 (iPhone i iPad)? vám ukáže, že jste se nezbláznili, to jen v Apple lidi co mají na starosti UX moc nemyslí.

Vypnutí Bluetooth a Wi-Fi v ovládacím centru na iOS 11 je již nevypíná. Pozor. Jak je tedy vypnout? Prostě když Apple nemyslí na uživatele …

Co je to letový režim (režim letadlo, airplane mode) a k čemu se vám bude hodit? Možná si říkáte že přece moc dobře víte, co to je. Třeba tam ale najdete něco co ještě nevíte.

Ovládací centrum (Control Center). Jak na něj. A pozor, v iOS 11 je radikálně jiné  se dozvíte vše o tom jak funguje (nové) Ovládací centrum.

Kam se v iOS 11 podělo Centrum upozornění (Notification Center) a jak s tím pracovat aneb jak to nejlépe prostě vypnout

iOS 11 a klávesnice

Extra symboly (Flick Keys) na klávesnici na iPadu si v Nastavení iOS 11 můžete vypnout. Vyplatí se to udělat a získat tak zpět přehlednou klávesnici.

Jak je to s klávesnici od Apple na iPhone/iPadu v iOSu. Co je nového v iOS 11? se dozvíte, jak se klávesnice od Apple chová a co je v ní nového od iOS 11.

iOS 11 a e-mail

Do e-mailu v Mail aplikaci v iOS 11 můžete přidávat ručně malované obrázky . Šikovné.

iOS 11 a Safari či další prohlížeče a webové věci

Jak na iOS 11 snadno uložit webovou stránku jako PDF? A jak ji anotovat a doplnit? Odpověď zní, překvapivě snadno. V Safari.

iOS 11 a iTunes, App Store

Nebaví vás žádosti aplikací na iPhone či iPadu o recenzi? Vypněte si to snadno v Nastavení.

iOS 11 přinesl nový App Store. V počítači v iTunes navíc aplikace už nenajdete aneb pohled na nový Ap Store a pár poznámek.

Pozor na to, že App Store v iOS 11 automaticky přehrává video inzerci. Vypněte si to

iOS 11 spotřeba baterie a běh aplikací

Co je to režim nízké spotřeby (Low Power Mode) u iPhone? A jak ho v iOS 11 aktivovat ručně? Ale pozor, tohle platí jenom pro iPhone.

Jak umožníte aplikacím na iOS 11 běh na pozadí? Nastavte si u kterých to chcete ale nepočítejte s tím, že by snad iOS 11 přinesl skutečný multitasking, tedy to, že by skutečně mohlo běžet víc aplikací.

Jak restartovat či vypnout iPhone? Jak resetnout iPad?  bylo doplněno o tom jak vypnout iOS 11 zařízení přes menu. Bez nutnosti použití tlačítek. Hodit se k tomu bude ještě Jak často restartovat telefon, tablet, počítač? Jak poznat kdy je to vhodné?

iOS 11 foto, focení, video

iOS 11 umožňuje screenshot oříznout a upravit. Velmi šikovné, musíte ale hned po vytvoření a jakkoliv se nic nezměnilo na knoflících k pořízení, pokračování je hodně jiné. Šikovně jiné.

Související s předchozím: Ve Files v iOS 11 můžete pro některé soubory vyvolat Markup Editor ale je to jenom pro obrázky a (některá) PDF.

Od iOS 11 je možné nahrávat dění na displeji. Stačí spustit nahrávání v Ovládacím centru a ve potřebné najdete v tomto novém tipu.

Při focení na iOS 11 si můžete zobrazit pomůcku pro nastavení souběžnosti s podkladem aneb bude se hodit při focení dokumentů.

iOS 11 změní formát fotek a videí z JPEG/H.264 na HEIF/HEVC. Může to být problém ale důvod pro paniku asi ne. Jak to nakonec dopadne poznáme za hodně dlouho let.

Live Photos jsou v iOS 11 vylepšené kvalitou i možnostmi. Rychlejší, nové „animace“ a vylepšená editace

Obecné tipy – bezpečnost a soukromí

Jak zapnout dvoufázové ověření pro AppleID (iOS, iPhone, iPad) a jak už to tak bývá, tohle je hodně důležité. Chraňte si své Apple ID.

S předchozím dost souvisí i Jak chránit váš iPhone či iPad šifrováním? A proč to dělat?

Čím bezpečněji chránit telefon? PIN? Gesto? Otisk prstu? Heslo? je sice tip netýkající se přímo iPhone/iPadu, ale je dost důležitý.

Stejně tak Je bezpečné si rootnout Android či udělat jailbreak iPhone či iPadu? To pro případ, te byste nad tímhle začali uvažovat.

Co dělat, pokud jsem zapomněl Apple ID či heslo k Apple ID? Popravdě? Tohle byste raději zapomenou neměli.

Kde v Google Chrome v iOSu najdu uložená hesla? Dost dobré vědět, pokud hledáte nějaké to heslo co jste zapomněli.

iOS 11.2 přinesl do iPhone a iPadu nové Apple Pay, co byste měli vědět. Byť to nejpodstatnější je třeba říci hned – v Česku v roce 2017 Apple Pay není a příchod je v nedohlednu

Co jsou to na iPhone/iPadu „Významné lokace“ (Significant Locations či Frequent Locations). Nebylo by lepší to vypnout? Jak bezpečné je, že se v mém telefonu či tabletu dá najít, kde se hodně vyskytuji?

Jak ve jednom mobilním telefonu oddělit osobní a pracovní věci? Pro Apple to nebude snadné, na tohle se moc nemyslí. Ale některé věci je možné mít.

Obecné tipy – Internet a tak

Co vědět o blokátorech inzerce pro iOS? Jak blokují? A co je na výběr souvisí také se soukromím, inzeráty jsou dnes zásadním nástrojem narušování.

Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec se sice týká hodně Androidu, ale některé věci vám pomohu i na iPhone či iPadu.

Máte iPad či iPhone u T-Mobile a nefunguje vám osobní hotspot nebo LTE? Dost dobře to půjde napravit velmi rychle.

Obecné tipy – používání iPhone / iPadu

Jak nejlépe uspořádat ikonky aplikací na iPhone či iPadu? Ať vám to připadá jakkoliv podivné řešit tohle v tipu, najdete tam hodně zajímavých nápadů.

Jak najít zbytečné aplikace ve vašem iPhonu či iPadu? A jak se jich zbavit? Návod jak zbavit váš mobil či tablet nepoužívaných aplikací a tím uvolnit paměť. Možné snadno až od iOS 11 výše.

Vytáčí vás „česká“ klávesnice od Apple na iPhone/iPadu? Pořiďte si jinou a jakkoliv není jisté, že to pomůže, za zkoušku to rozhodně stojí.

Jak restartovat či vypnout iPhone? Jak resetnout iPad? Nemyslete si, že něco takového nebudete potřebovat.  Souvisejí je Co to obnáší uvést iPad do výchozího stavu a obnovit z iCloudu?

Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu? Jak nahrávat dění na obrazovce je sakra užitečná věc.

Ušetříte si na iPhone (iPadu) baterií tím, že ukončíte nepoužívanou aplikaci? Máte rádi mýty? Tady jeden je.

Zpomaluje Apple záměrně iPhone/iPad, abyste museli pořídit novější? Co je to kurvítko? Vhodné pro milovníky konspirací, ale také pokud chcete poněkud lépe pochopit, proč se ta udělátka v čase prostě zpomalují.

Jak nastavit hlasitost při telefonování mobilním telefonem? A neříkejte, že jste to nevěděli.

Jak na Dark Mode ( na Messengeru, Twitteru, Instagramu a dalších aplikacích? Ale i na iPhone a dalších zařízeních).

Obecné tipy – software a aplikace

Jak zastavit automatické stahování nových aplikací na více iOS zařízeních?  Tohle ocení ti co mají víc než jen iPhone či iPad pod jedním účtem.

Jak odinstalovat aplikaci z iPhone/iPadu? Vypadá to jako něco zcela jasné a měl by to znát každý, ale není tomu tak.

iOS 11.4 přinesl zprávy (Messages) v iCloudu, jak to aktivovat a co to znamená? Tedy mimo toho, že pokud si to zapnete, tak si připravte 5 USD měsíčně, 5 GB iCloudu vám stačit nebude.

Jak aktualizovat iOS? Něco co byste v zásadě vůbec nemuseli potřebovat, ale jednoho dne to budete chtít třeba udělat „ručně“. A pár zádrhelů okolo tam také je

Nepostradatelné aplikace pro iPad či iPhone. Nevíte-li coby, tak poradíme co si pořídit  a čas od času tenhle přehled užitečných aplikací doplňujeme.

Čím nahradit iTunes pokud máte Windows a k tomu iPhone/iPad/iPod? Připadá-li vám tohle jako zvláštní, tak jste asi nikdy iTunes nepoužívali. A snad raději ani nechtějte. Případně ještě může pomoci Jak mít v počítači s Windows iTunes ale spouštět je jen podle potřeby

Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)? se netýká jenom železa od Apple, ale hodit se může.

Jak na starší iPhone či iPad dostat starší verze aplikací? Protože prostě možná máte něco, kam už novější verze iOSu nejde ani dát.

Jak na iPadu či iPhone číst e-knihy? Dobré vědět, protože s telefonem či tabletem můžete mít k dispozici záplavu knih.

Jak k iPhone či iPadu připojím USB disk či klíčenku (a přes Files se dostanu k obsahu)? Pokud si totiž náhodou myslíte, že by něco takového váš telefon měl umět, tak zapomeňte. A pokračování to má v Jak spojit iPad či iPhone s externím diskem

Jak nahrát hudbu do iPhone či iPadu? Všechny možnosti, od iTunes až po ty další.

Jak otevřít RAR – jak otevřít soubor s příponou RAR? A jak otevřít ZIP a další formáty poradí co si pořídit na otevírání archivního souborů. Zejména jiných než ZIP.

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Reklamy