@365tipu

TIP#1609: Přechod z Androidu na iPhone (8): Chytrá domácnost, Focení, kupa neprobraných drobnosti a shrnutí

Poslední díl dlouhého a velmi důkladného seriálu o přechodu z Androidu na iPhone.  Počátek má v březnu 2019 a vznikal až do dubna 2020 kdy dozrál čas ho pustit ven a důkladně projít díl po dílu, doplnit, přidat zkušenosti s odstupem času. Začít můžete číst klasicky od prvního dílu – na konci každého dílu je odkaz na pokračování. Předchozí díl řeší Sluchátka, telefonování, mobilní Internet, Wi-Fi

Chytrá domácnost. GOOGLE VYHRÁVÁ

Homekit a chytrá domácnost by asi dávala o trochu víc smysl, pokud by bylo doma Apple TV nebo HomePod – tedy hub umožňující ovládat věci. Bez něj je to omezené, ale je nutné dodat, že celý Homekit v telefonu je absurdní uživatelsky nedodělek co bude potřebovat pár let aby to bylo uživatelsky použitelné. Ovládání hlasem je opět omezeno angličtinou – pokud to další lidé v rodině neumí, je to konečná (problém s jazykem má samozřejmě i Google i Alexa).

Osobně pro chytrou domácnost jednoznačně Alexu v nejhorším Google. Když totiž začnete srovnávat podporu zařízení a výrobců, tak je Apple opravdu hodně pozadu. Pozadu až o několik řádů.  Způsobili si to bohužel sami tím, že chtěli stejně striktně uzavřený ekosystém jako je App Store.

Ve skutečnosti tedy Alexa vyhrává nad Google, ale protože tady srovnáváme Apple a Google…  Ten je na tom lépe i co se hlasových schopností týče, protože tady Apple doplácí i na situaci se Siri.

Focení. NEROZHODNĚ

Focení je s iPhone 11 skvělé (a to nemám ani Pro). Dvě čočky dokáží divy, ale to dokázaly i u Xiaomi za 3 500 Kč. Jen s tím rozdílem, že iPhone skvělé fotí za horších až špatných světelných podmínek (velmi temných podmínek), umí velmi dobrý portrétní režim. Čímž se opět dostaneme k levným šuntům co sice mohou mít spoustu megapixelů, ale mají šuntovou optiku co software nemůže vyřešit. Focení s iPhone 11 mě opět začalo víc bavit a jeden dobrý důvod je mimochodem ten, že se foťák otevře hned a také hned fotí.

20200510_053337000_iOS.jpg
Je to tak půl na půl. Když chcete zvolit jiný zoom tak místo toho posunete volbu režimu. Mimochodem ta šipka nahoře (tady na obrázku je vlevo) taky moc smyslu nedává. Použití se projeví zcela jinde. 

Snad časem trochu dotáhnou ovládání foťáku, kde se nastavení zoomu tluče s nastavením režimu focení a taky platí, že byste si měli předem prostudovat návod, protože hodně věcí je někde schovaných nebo za neurčitou ikonkou.

Budu tady trochu stranit Apple a dám nerozhodně, ale je k tomu nutné dodat, že Apple má ve focení a foťácich v mobilech neustále zpoždění proti značkovým telefonům s Androidem. Dvě a více čoček jste si tam mohli pořídit dávno předtím, než s tím s velkou slávou přišlo Apple.

20200507_164611000_iOS.jpg

Podcasty, Hudba a Filmy. NEROZHODNĚ

O hudbě už byla řeč v Přechod z Androidu na iOS (3): Aktualizace, aplikace, ekosystém ale ještě se k téhle kategorii vrátím. Jen připomenu, že co se hudby týče, Spotify prostě nemá konkurenci a Apple Music má roky zpoždění. Takže jsem sice šel do Apple Music a asi tam zůstanu, ale spíš jsem měl jít do Spotify (používám stále v počítači i notebooku). Ale chtěl jsem zmínit něco jiného než Spotify.

iPhone mě přivedl k poslouchání hudby v mobilu a podcastům. V Androidu jsem tohle vůbec nedělal – vlastně nevím proč. Dost na to asi mají vliv i AirdPods Pro, ale asi dva měsíce jsem je neměl a poslouchal na drátových sluchátkách co Apple přikládá k mobilům (jsou mimochodem překvapivě dobrá a výrazně lepší než to co se dává k Androidím telefonům).

Filmy jsou na tom podobně jako Hudba. Jsou lepší věci než si pořizovat filmy u Apple či Google, filmový a seriálový streaming Google nemá, Apple má TV+, ale to je tak nové a s tak chudou nabídkou, že to je skoro jako by (prozatím) nic nebylo. Jděte do Netflixu, hodí se HBO GO. A pokud chcete řešit filmy vlastní cestou, tak Plex nebo Kodi (kde u Apple samozřejmě narazíte a má tam zásadní minus).

Tady ale nakonec Apple ani Google nemají žádnou konkurenční výhodu (tedy když opominu opravdu hloupou Apple Music appku). Je tu Spotify, Google Music, Amazon a řada dalších. Jsou tu podcastové aplikace od Google i Apple a řada dalších. U Filmů totéž, obě platformy v pohodě ale řada lepších možností je jinde.

Na co jsem zapomněl a proč?

Pokud jste četli pozorně, tak zjistíte, že jsem na některé věci zapomněl. Například na poznámky a úkolník – důvodem je, že je nepoužívám a  jeden velký důvod je prostý, není je jak dostat do počítače jiného než Mac. Jinak by to možná bylo docela dost užitečné, kdyby to tedy nemělo absolutně příšerné uživatelské rozhraní. Samozřejmě částečný důvod je i ten, že na úkoly a todo používám kombinaci zápisů do Google kalendáře a Trello. A popravdě, cokoliv z TODO a poznámkovníků má lepší rozhraní než to od Apple.

20200507_164727000_iOS.jpg
Tolik let je ta Rokytka v novém korytě a vše vypadá jinak, ale Apple Mapy stále nic.  On tedy Google zrovna tady taky stále nějak nic. Prostě jsme v Česku.

Apple Mapy bych asi také mohl dát jako extra kategorii a strhnout Apple bod, ale neberu to jako férové a nutné.  Těžko se mohou rovnat síle Google. A taky těžko chtít, aby v tak malých a bezvýznamných zemích mapy od Apple byly tak aktuální a schopné jako ty od Google. Takže ano, používám Google Maps a Waze.

20200507_165002000_iOS.pngApple Health/Zdraví je hezké, ale neuchvátilo, má totiž obvyklý problém se zcela zmateným a odrazujícím rozhraním. Takže jasně, všechno z Apple Watch tam padá, občas se tam podívám, ale vždy je to otravné. Ostatně ježdění na kole primárně řeší Strava. Sem patří i Activity co mě přestalo bavit po prvních dvou měsících (a po vypnutí skoro všech otravných věcí co posílá) – ale koncept je to zajímavý a pro někoho může být užitečný.  A už jsem říkal, že nechápu nedostupnost Zdraví na tabletu?

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje záplavu tipů a triků pro iPhone, iPad, Apple Watch a brzy i MacOS

Čtení e-knih je tak trochu jako kdyby nebylo, protože je vlastně moc nečtu. Mám Kindle, které vůbec nepoužívám, na iPadu jsem četl v aplikaci Kindle i v Books od Apple.  Funguje to. To je asi tak všechno. Apple i Google jsou v tomhle nastejno.

Správa hesel je na iPhone/iPadu řešená příšerně, nepřívětivě a bohužel podpora aplikací jako je LastPass je ve stavu „nechceme je, ale budeme je tu trpět“. Na Androidu to je lepší a částečně to řeší i to, že používám Chrome – takže se mi synchronizuje s účtem v počítači. Ale pro hesla do aplikací je to občas peklo – například když se chcete přihlásit a odejdete tedy do LastPass abyste zjistili přihlašovací údaje a pak se vrátit zpět a aplikaci už to zabilo, takže znovu píšete e-mail a vzápětí zjistíte, že to heslo co jste si dali do schránky tam prostě není.  Navíc jsem nikdy nepřišel na to jak Apple přesvědčit aby se přihlašovací údaje zapamatovaly, klasicky je to černá skříňka, co si dělá co chce.  Zvyknete si. Ale Apple za to body „odebírat“ nebudu.

20200508_050501000_iOS.pngJednu absurdní věc najdete v GUI od doby kdy nahoře udělali „notch“ a přidali kulaté rohy. Notch zabírá horní kus displeje, takže to vyřešili zmenšenou a rozdělenou horní lištou a i po měsících vám bude notch připadat jak nepatřičná díra do displeje (není vidět jedině když máte displej černý). Ještě absurdnější je řešení kulatých rohů – dole na displeji je prostě linka co nemá žádnou reálnou funkci. Tedy žádnou jinou, než že zabrala kus špatně použitelné části displeje.  Nejlepší na tom je, že to v Apple začali vydávat za „home indicator“ a tvrdit, že to tam být musí, protože jak dali pryč Home knoflík, tak by lidé nevěděli, jak se vrátit na domovskou obrazovku. Pro Apple typické. Kolosální hloupost vydávat za přednost.

Zapomněl jsem ještě na něco? Klidně napište, doplním, ať je ten přehled kompletní. A prosím nezapomeňte, tohle všechno jsou mé osobní zkušenosti.

Závěr?

Občas to drhne, ale jako u každé změny platformy se prostě musíte přizpůsobit (nechtějte vědět jak to drhne když z Google Apps přejdete na Microsoft Office365) a není to nic co bych považoval za vadu. Když se nad tím zamyslím celkově, tak se vlastně nedivím proč se jablíčkářům jejich platforma tak líbí a nechtějí přecházet – on přechod opačným směrem je příliš mnoho změn a příliš svobody a volnosti.

Zpět se mi vlastně ani vracet už nechce. K tomu všemu „stěžování si“ totiž musím dodat, že jsem spokojený. Ale já jsem spokojený s Windows, Linuxem i Androidem.

Po dlouhém přemýšlení vím o jednom hlavním důvodu spokojenost. O na počátku popsané zásadní změně v citlivosti a reakci displeje. Tak malá věc jako klávesnice co vás neustále neirituje má hodně velký vliv.

Co když to všechno hodnocení převedeme na skóre (nerozhodně 1:1, vyhrává bod pro výherce a nulu pro toho kdo prohrál):

Apple Google
Jednoduchost užívání 1 1
Rozhraní plochy, widgety 0 1
Ovládní „na omak“ 1 0
Multitaskin, aplikace na pozadí 0 1
Aktualizace 1 0
Aplikace a ekosystém 0 1
Ekosystém a spolupráce mezi zařízeními. 1 1
Siri vs. Google Assistant 1 1
Bezpečnost. 1 0
Online placení. 1 1
Mail, Kalendář, Kontakty, Zprávy 0 1
iCloud vs. Google, Dropbox, Microsoft 0 1
Hardware 1 1
Sluchátka 1 1
Telefonování 1 1
Mobilní Internet 0 1
Wi-Fi 0 1
Chytrá domácnost. 0 1
Focení 1 1
Podcasty, Hudba a Filmy 1 1
SEČTENO 12 17

Musím se přiznat, že jsem to čekal těsnější, ale také musím dodat, že to samozřejmě není zcela fér. Některé věci by měly mít větší váhu (za víc bodů) a někde je spojeno příliš mnoho věcí nebo naopak je to příliš zjednodušené. Ale když nad tím tak přemýšlím, tak asi ano, Android na tom je opravdu tak z jedné čtvrtiny lépe než Apple.

PS: Seriál začal  v prvním díle a je to dlouhé čtení.  Vynechal Apple Watch i AirPods (Pro) a časem se objeví ještě zkušenosti s hodinkami i sluchátky (k těm je tady kupa užitečných tipů samostatně v  Nejvíce užitečné tipy a triky pro Apple AirPods a AirPods Pro). A taky se začnou objevovat tipy a zkušenosti s přechodem na MacBook/Mac OS. Ten totiž má dorazit za pár dni.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky