@365tipu

TIP#1183: Jak nahrát hudbu do iPhone či iPadu?

Je to tak trochu zvláštní muset v roce 2018 řešit něco tak triviálního, jak dostat hudbu do mobilního telefonu či tabletu. Ale ani po mnoha letech existenci iOSu od Apple se vlastně nic moc nezměnilo v tom, že se příliš nepočítá s tím, že by tam mělo jít cokoliv snadno dostat. Zlé jazyky tvrdí, že Apple prostě počítá s tím, že si hudbu budete kupovat a nikoliv si tam chtít dávat nějakou svou vlastní.

Peklo jménem iTunes

První čím je nutné začít je, že Apple navíc počítá s tím, že použijete iTunes – tohle chronicky problematické software je vlastně exklusivně určeno k tomu, abyste si přes něj řešili hudbu, filmy, podcasty i e-knížky. Apple k tomu má návod v Manually manage content on your iPhone, iPad, or iPod touch using iTunes a jakkoliv to nijak složitě nezní, narazíte při tom na řadu zádrhelů, chyb a nedostatků.

V příznivém případě prostě připojíte váš mobil/tablet přes USB k počítači, spustíte si iTunes a přesunete hudební či video soubory ze složek v iTunes (nebo z složky v počítači) na ikonku vašeho zařízení. Narazíte ale na takové zábavné věci, jako že nesmíte mít aktivní iCloud Music Library – v takovém případě prostě do telefonu hudba nahrávat nejde (jenom video). Detailněji o tom jak tohle překonat je řeč v Jak do iPhone/iPadu dostat ve Windows přes iTunes hudbu. Co dělat když drag&drop nefunguje

macos-itunes12-7-library-choose-content.jpg

Do iTunes můžete z počítače přidávat hudbu v podobě (nejčastěji) MP3 souborů – můžete používat drag&drop nebo v přes File – Add Folder To Library můžete přidávat celé složky. Stejně tak je možné přidávat audio CD (tedy pokud máte ještě v počítači mechaniku nebo máte image média) vložením CD do mechaniky a využitím Import CD.

TIP: V Jak do iPhone či iPadu dostat vlastní videa? zjistíte, že s videem je to stejně komplikované. 

Přidávání počítá s tím, že si udržujete Knihovnu (Library) s hudbou, filmy, e-knihami – a určujete co se má synchronizovat s telefonem či tabletem.  Po výše popsaném přidání hudby proto nezapomeňte na nutnost spustit synchronizaci a počkat na dokončení.

U iTunes pozor na záludnosti v podobě omezení a velké ochoty smazat hudbu a videa, která si myslíte, že v telefonu nesmaže. Velký pozor si dejte na občasnou chuť iTunes kompletně smazat všechnu hudbu – v žádném případě se nemůžete na iTunes spolehnout jako na jediné místo kam si MP3 dáváte.

Nakupování hudby přímo

Druhá varianta je koupě hudby, videa i e-knihy přímo na iPhone/iPadu – v iTunes Store najdete to o co máte zájem a koupíte si. Hudba se stáhne, takže pozor na případnou nutnost připojit se na WiFi – stane se i součástí vaší knihovny a kdykoliv si ji budete moci stáhnout znovu.

Třetí možností je používání Apple Music, tedy služby pro streaming hudby  – z této služby můžete při aktivaci iCloud Music Library hudbu ukládat /stahovat/ i do mobilu. Což vám umožní ji přehrávat i v okamžiku, kdy nejste připojení k Internetu. Tady oceníte Jak přenášet playlisty mezi hudebními platformami (například přejít mezi Spotify a Apple Music)

TIP: Ano, iPad i iPhone můžete připojit přes USB a objeví se jako disk. Jenže, hudby se to netýká. Jediné co je takto zpřístupněno jsou fotky a videa vytvořená v zařízení. Dobré pokud je chcete zálohovat a smazat, ale bohužel už pro nic dalšího

Cestou cloudu

Čtvrtá možnost je použít některé další streamovací aplikace – Spotify, Google Play Music jsou asi ty nejčastější pro české prostředí. Streaming hudby má i Amazon, v USA (a jinde) je dostupná ještě třeba Pandora . Výhoda použití něčeho jako Google Play Music je i  v tom, že si tam můžete dávat „vlastní“ hudbu a ta se pak stane dostupnou i v aplikaci v iOSu.

Pátá cesta je skrz cloudová úložiště – hudbu můžete mít v Dropboxu, One Drive či Google Drive. Z těchto úložišť ji můžete dostat do telefonu i tabletu, ale připravte se na to, že ačkoliv od iOS 11 se objevil „souborový systém“, stále je to stejné peklo – to nastane v okamžiku kdy nebudete chtít soubory prostě přehrávat přímo z aplikace (například) Dropboxu, ale dostat je „do mobilu“ pro klasické použití (a začlenění ve vaší Knihovně v iTunes). Dropbox umí i soubory stáhnout do zařízení pro offline použití, ale čeká vás poctivá ruční práce.

Náhrady (alternativy) k iTunes

Šestá cesta je dobrá pro ty, kdo rozhodně nechtějí (zejména ve Windows) mít iTunes. Už se to tu řešilo v Čím nahradit iTunes pokud máte Windows a k tomu iPhone/iPad/iPod? a je tam několik tipů na software, které umí nahradit iTunes – stále to ale bude fungovat tak, že si v počítači budete spravovat onu Knihovnu a náhradní software bude provádět synchronizaci s iPhone/iPadem.

Z těch ve starším tipu zmíněných je nejčastěji doporučován CopyTrans Manager nebo Media Monkey. Za zmínku asi ještě stojí pomůcky jako AnyTrans for iOS.

USB či síťové úložiště

Pokud máte doma nějaké síťové úložiště nebo síťově přístupný disk, tak je to další cesta. Musíte mít ale alespoň iOS 13 kde dorazila podpora pro síťové disky. Tady viz Nově můžete připojit síťový disk přes SMB

Vvarianta je USB klíčenka/externí disk – před příchodem iOS 13 to bylo ale také velmi komplikované (viz Jak k iPhone či iPadu připojím USB disk či klíčenku (a přes Files se dostanu k obsahu)?). Pak dostalo Apple po mnoha letech rozum a máte-li zařízení s iOS 13 (a pozdějším) tak to už „normálně“ jde (viz Jak spojit iPad či iPhone s externím diskem).

Prostě stáhnout z webu

Sedmý způsob využívá toho, že z webu můžete stahovat soubory – takže můžete stáhnout hudbu, filmy, e-knihy. Stačí tedy najít weby kde lze hudbu pořídit zdarma nebo kupovat. Moc praktické to ale nebude, Apple prostě nějak nemíní přijmout to, že lidé nechtějí používat iTunes a jenom hudbu co si koupili – abyste takto opatřené MP3 dostali mezi vaši hudbu, musíte je nejprve dostat do počítače, poté přidat do iTunes a pak synchronizací do mobilu.

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahují řadu dalších (a mnohdy i podstatně zábavnějších a méně komplikovaných) tipů pro iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky