TIP#1183: Jak nahrát hudbu do iPhone či iPadu?

Je to tak trochu zvláštní muset v roce 2018 řešit něco tak triviálního, jak dostat hudbu do mobilního telefonu či tabletu. Ale ani po mnoha letech existenci iOSu od Apple se vlastně nic moc nezměnilo v tom, že se příliš nepočítá s tím, že by tam mělo jít cokoliv snadno dostat. Zlé jazyky tvrdí, že Apple prostě počítá s tím, že si hudbu budete kupovat a nikoliv si tam chtít dávat nějakou svou vlastní.

Peklo jménem iTunes

První čím je nutné začít je, že Apple navíc počítá s tím, že použijete iTunes – tohle chronicky problematické software je vlastně exklusivně určeno k tomu, abyste si přes něj řešili hudbu, filmy, podcasty i e-knížky. Apple k tomu má návod v Manually manage content on your iPhone, iPad, or iPod touch using iTunes a jakkoliv to nijak složitě nezní, narazíte při tom na řadu zádrhelů, chyb a nedostatků.

V příznivém případě prostě připojíte váš mobil/tablet přes USB k počítači, spustíte si iTunes a přesunete hudební či video soubory ze složek v iTunes (nebo z složky v počítači) na ikonku vašeho zařízení. Narazíte ale na takové zábavné věci, jako že nesmíte mít aktivní iCloud Music Library – v takovém případě prostě do telefonu hudba nahrávat nejde (jenom video). Detailněji o tom jak tohle překonat je řeč v Jak do iPhone/iPadu dostat ve Windows přes iTunes hudbu. Co dělat když drag&drop nefunguje

macos-itunes12-7-library-choose-content.jpg

Do iTunes můžete z počítače přidávat hudbu v podobě (nejčastěji) MP3 souborů – můžete používat drag&drop nebo v přes File – Add Folder To Library můžete přidávat celé složky. Stejně tak je možné přidávat audio CD (tedy pokud máte ještě v počítači mechaniku nebo máte image média) vložením CD do mechaniky a využitím Import CD.

Přidávání počítá s tím, že si udržujete Knihovnu (Library) s hudbou, filmy, e-knihami – a určujete co se má synchronizovat s telefonem či tabletem.  Po výše popsaném přidání hudby proto nezapomeňte na nutnost spustit synchronizaci a počkat na dokončení.

U iTunes pozor na záludnosti v podobě omezení a velké ochoty smazat hudbu a videa, která si myslíte, že v telefonu nesmaže. Velký pozor si dejte na občasnou chuť iTunes kompletně smazat všechnu hudbu – v žádném případě se nemůžete na iTunes spolehnout jako na jediné místo kam si MP3 dáváte.

Nakupování hudby přímo

Druhá varianta je koupě hudby, videa i e-knihy přímo na iPhone/iPadu – v iTunes Store najdete to o co máte zájem a koupíte si. Hudba se stáhne, takže pozor na případnou nutnost připojit se na WiFi – stane se i součástí vaší knihovny a kdykoliv si ji budete moci stáhnout znovu.

Třetí možností je používání Apple Music, tedy služby pro streaming hudby  – z této služby můžete při aktivaci iCloud Music Library hudbu ukládat /stahovat/ i do mobilu. Což vám umožní ji přehrávat i v okamžiku, kdy nejste připojení k Internetu. Tady oceníte Jak přenášet playlisty mezi hudebními platformami (například přejít mezi Spotify a Apple Music)

TIP: Ano, iPad i iPhone můžete připojit přes USB a objeví se jako disk. Jenže, hudby se to netýká. Jediné co je takto zpřístupněno jsou fotky a videa vytvořená v zařízení. Dobré pokud je chcete zálohovat a smazat, ale bohužel už pro nic dalšího

Cestou cloudu

Čtvrtá možnost je použít některé další streamovací aplikace – Spotify, Google Play Music jsou asi ty nejčastější pro české prostředí. Streaming hudby má i Amazon, v USA (a jinde) je dostupná ještě třeba Pandora . Výhoda použití něčeho jako Google Play Music je i  v tom, že si tam můžete dávat „vlastní“ hudbu a ta se pak stane dostupnou i v aplikaci v iOSu.

Pátá cesta je skrz cloudová úložiště – hudbu můžete mít v Dropboxu, One Drive či Google Drive. Z těchto úložišť ji můžete dostat do telefonu i tabletu, ale připravte se na to, že ačkoliv od iOS 11 se objevil „souborový systém“, stále je to stejné peklo – to nastane v okamžiku kdy nebudete chtít soubory prostě přehrávat přímo z aplikace (například) Dropboxu, ale dostat je „do mobilu“ pro klasické použití (a začlenění ve vaší Knihovně v iTunes). Dropbox umí i soubory stáhnout do zařízení pro offline použití, ale čeká vás poctivá ruční práce.

Náhrady (alternativy) k iTunes

Šestá cesta je dobrá pro ty, kdo rozhodně nechtějí (zejména ve Windows) mít iTunes. Už se to tu řešilo v Čím nahradit iTunes pokud máte Windows a k tomu iPhone/iPad/iPod? a je tam několik tipů na software, které umí nahradit iTunes – stále to ale bude fungovat tak, že si v počítači budete spravovat onu Knihovnu a náhradní software bude provádět synchronizaci s iPhone/iPadem.

Z těch ve starším tipu zmíněných je nejčastěji doporučován CopyTrans Manager nebo Media Monkey. Za zmínku asi ještě stojí pomůcky jako AnyTrans for iOS.

Prostě stáhnout z webu

Sedmý způsob využívá toho, že z webu můžete stahovat soubory – takže můžete stáhnout hudbu, filmy, e-knihy. Stačí tedy najít weby kde lze hudbu pořídit zdarma nebo kupovat. Moc praktické to ale nebude, Apple prostě nějak nemíní přijmout to, že lidé nechtějí používat iTunes a jenom hudbu co si koupili – abyste takto opatřené MP3 dostali mezi vaši hudbu, musíte je nejprve dostat do počítače, poté přidat do iTunes a pak synchronizací do mobilu.

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahují řadu dalších (a mnohdy i podstatně zábavnějších a méně komplikovaných) tipů pro iOS