TIP#1274: Jak spojit iPad či iPhone s externím diskem

Hodilo by se vám mít v iPadu či iPhone externí úložiště s dostatkem kapacity a myslíte si, že to přece musí být tak snadné jako všude jinde? Bohužel, tady narazíte na typický přístup uzavřeného světa Apple. Žádné externí disky k iPadu či iPhone přímo, a už vůbec ne klasicky, přes USB připojit nejde. Byť tomu nic technicky nebrání, Apple to neumožňuje. Z jejich pohledu si prostě máte koupit zařízení s větší pamětí.

Jediná možnost jak připojit externí disk k iPhone či iPadu je bezdrátově. Narazíte ale na klasický problém, že Apple stále nemá v iOSu reálně a dobře použitelný souborový systém a do cesty se staví zmatený model aplikací, které mají oddělená úložiště. Po připojení se na síťové (bezdrátové) úložiště se sice už od iOS 11 konečně k souborům dostanete, ale bude to vždy nepraktické a budete muset velmi kreativně sdílet soubory mezi různými aplikacemi a iCloudem.

Externí disk můžete k iOSu připojit přes klasickou Time Capsule od Apple, ale také třeba tak, že si USB externí disk napojíte na USB port ve vašem routeru. Můžete si pořídit i externí disky přímo vybavené WiFi (mimochodem existuje i bezdrátově vybavené SD karty), praktický příklad viz řada WD My Passport Wireless. Připojit se můžete i přes WebDAV či FTP, pokud tedy máte čím. Vždy totiž budete potřebovat nějakou aplikací, která s obsahem na externím disku bude pracovat – může to být VLC (pokud chcete přehrávat filmy) nebo dále zmíněný FileBrowser. Pokud si přímo koupíte nějaký externí disk s WiFi, tak mívají zpravidla přímo od výrobce dostupnou aplikaci (Synology NAS má dokonce několik takových aplikací).

2019-01-17 07.32.28
DS Video pro Synology NAS přehrává videa přímo z exerního úložiště.

Usnadnit si práci se soubory v iOSu můžete pomocí aplikace FileBrowser. Usnadní vše i v tom, že najde dostupné disky (ve WiFi síti), připojí se na ně a umožní zkoumat jejich obsah a pracovat s ním. FileBrowser dobře fungoval už před iOS 11 a příchodem lepšího souborového systému, od jedenácté verze výše, se přímo integruje do Files, podobně jako Dropbox a další cloudová úložiště. Byť i to slovo integruje je dost nadsázka, prostě je tam vidět.

Možná teď namítnete, že tohle přece řešil už tip Jak k iPhone či iPadu připojím USB disk či klíčenku (a přes Files se dostanu k obsahu)? Budete mít částečně pravdu, tamní SanDisk iXpand Flash Drive je docela užitečná věc. Ale není to externí disk a je to založené na proprietárním software od SanDisku – ten funguje podobně jako výše zmíněný FileBrowser.

K iPadu ani iPhone prostě není možné připojit klasický „USB disk“.  Nakonec i v onom starším typu je zmínka o výše uvedené aplikace FileBrowser a použití nějaké aplikace, který vám ho zpřístupní.

Zajímavé je i to, že dříve (tuším do deváté verze iOSu) bylo možné na iPadu/iPhone přímo přehrávat hudbu či filmy co nejsou fyzicky přímo na iPhone. Pak se Apple rozhodlo to ještě více zkomplikovat, takže něco takového už možné není. Pro přehrávání přímo z externího disku musíte používat vždy nějakou další aplikaci, nebo obsah nakopírovat přímo do vašeho telefonu či tabletu.

TIP: Další tipy a triky pro iPhone a iPad hledejte v📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Reklamy