@365tipu

TIP#1875: Co na Mac OS dělat když nejde vysunout (eject) externí disk z důvodu používání

Máte k Mac/MacBooku připojená externí (USB například) disk a chcete ho vysunout(eject). Ve Finderu Control+kliknete a vyberete vysunutí, chvilku to něco dělá aby vám to řeklo „Disk „jméno disku“ nebyl vysunut, protože jej zřejmě používá jeden nebo více programů. Máte možnost Zrušit, Zkusit znovu nebo Vynutit vysunutí

Jedna rychlá možnost je zvolit Vynutit vysunutí – můžete to udělat, pokud jste si jisti, že nic váš disk nepoužívá a prostě tam jenom něco zůstalo viset (třeba Time Machine co už ve skutečnosti nezálohuje). Bezpečnější samozřejmě je zkusit zjistit co váš disk používá – nebo opakovaně zkoušet Zkusit znovu pokud snad náhodou neuspějete.

Jak přijít na to co používá disk

Jedna možnost jak to zjistit je spustit Terminal a tam nejprve zjistit jak se disk jmenuje a pak s pomocí jména zjistit co ho ho používá.

1) ls /Volumes/  – použijete pro zjištění všech disků, které jsou v systém přítomny. V mém případě „Macontosh HD“ a a „Time Machine Backup“. To první je vnitřní disk MacBooku, to druhé je disk co chci vysunout

2) sudo lsof | grep „/Volumes/Time Machine Bakcup“ – vám vypíše všechny procesy, které disk používají (v uvozovkách to je proto, že v názvu disku jsou mezery). Budete muset zadat heslo (protože sudo).

To co získáte moc přehledné nebude – uvidíte názvy procesů (první sloupec), které disk používají. Velmi pravděpodobě tam bude Spotlight (skrývá se pod označením mds a mds_store) protože se zrovna vydal (možná zbytečně) indexovat disk. Na konci řádku za názvem vašeho disku (tedy za /Volumes/jméno_disku/) také uvidíte co má případně daný proces otevřené. Můžete tam být například QuickLoook což je rychlý náhled na soubor, který neznámo proč i po zavření okna stále drží (některé) soubory otevřené (video zcela s jistotou).

Pokud stále chcete disk vysunout, tak musíte procesy co ho drží ukončit (zabít). V Terminalu snadno pomocí sudo kilkall jméno_procesu. Případně to můžete udělat v Monitoru aktivity/Activity monitor ( Co je to Activity Monitor a jak na sledování dění v Mac OS. Včetně alternativ. )

TIP: Pokud tím kdo drží váš disk je mds/mds_sttore tak je možné vypnout indexování tohoto disku -uděláte to pomocí sudo mdutil -Ei off „/Volumes/jméno_disku“ nebo v Předvolby systému – Spotlight -> Soukromí a tam přidejte disk do položek co mají být vynechány. Probléém je, že to například nejde použít právě na disky používané pro Time Machine

Pak by mělo být možné disk vysunout. Zkusit to můžete z Finderu nebo z Terminalu pomocí diskutil unmnout /Volumes/Jméno_disku

What’s Keeping Me aplikace

Pokud nechcete používat Terminal můžete zkusit freeware What’s Keepign Me – jen pozor, není to podepsané, takže při spuštění budete muset v Předvolby Systéímu -> Soukromí povolit spuštění. Po spuštění zcela určitě zaškrtněte políčko As Administrator a vyberte váš disk a dejte Search Selection (budete zadávat heslo). Po určité době se vám objeví vlastně tentýž výstup jako výše, jen bude trochu lépe čitelný.

Další postup je ale stejný, musíte přijít na to co váš disk drží a buď počkat až ho držet přestane nebo příslušný proces zabít. 

TIP: Pokud byste dočasně chtěli vypnout indexaci Spotlightu, tak k tomu slouží „sudo mdutil -a -i off“. Pro opětovné zapnutí „sudo mdutil -a -i on“.

Apple v těchto případě mimochodem radí abyste se odhlásili a znovu přihlásili. Což může často pomoci, ale občas také ne. Nepomůže-li to, radí Apple vypnout počítač. Logické, protože poté určitě můžete disk od počítače odpojit. Moc praktické to ale není, ani v jednom případě.

Disková utilita

Třetí možnost je spustit Disková utilita/Disk Util a tam je k dispozici Odpojit/Eject u disku. Má jenu zajímavou výhodu, říká kdo že drží disk a brání provedení. Což vás paradoxně přivede k zvláštnímu zjištění – poví vám, že odpojení brání Finder – pokud tedy Finder restartujete, odpojení se zpravidla povede. Může to být ale cokoliv jiného. Podstatně je, že tato poslední cesta je tou nejjednodušší jak zjistit potřebné.

TIP: Další tipy a triky pro Mac najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky