@365tipu

TIP#1769: Nákupní rádce: Jak si pořídit externí SSD koupí samostatných komponent. Jak to funguje?

Když jsem psal Jak si pořídit externí SSD? uvedl jsem tam jako možnost pořízení externího SSD koupi nějakého pouzdra a do něj SSD disků – ať už v klasické 2.5″ podobě nebo v novější M.2 (pomalejší a levnější SATA M2 nebo rychlejší a dražší SATA NVMe) „čipové“ podobě.

Na Alza.cz měli (už bohužel nemají) šikovný  I-TEC MySafe External Case for 2x SATA M2 umožňující osadit dvojicí SSD (SATA M2). Včetně podobě podpory RAID0, RAID1 a JBOD. Protože se dost hodí mít něco malého a rychlého, tak jsem nakonec koupil poslední kus co měli.

POZNÁMKA: Cenově to vyšlo na 2×2999 Kč + 869 Kč, tj. 6 867 Kč. Pokud bych koupil už hotové externí SSD (co nepůjde později osadit novými SSD a mít větší kapacitu) tak by to cenově bylo tak o tisícovku víc (Samsung SSD T5 za 7 999 Kč, WD My Passport za 9 799 Kč). Velká úspora to určitě není, ale hodí se, byť tohle řešení bude pomalejší.

I-TEC MySafe External Case for 2x SATA M2 je malá kovová krabička co má uvnitř dva konektory pro M2 SATA (ty vypadají trochu jako paměti do počítače, jen konektor je na kratší straně) – zasunete je do konektoru, na druhé straně přichytíte šroubem. Vzal jsem dvakrát WD 1 TB M2 SATA. To proto, že chci 2 TB prostoru a prostě to cenově vyšlo v daný moment dobře  (2 TB M.2 se stále nevyplatí)

Do téhle krabičky se vejdou všechny délky M.2, včetně této nejdelší varianty – další věc na kterou si dávejte pozor při kupování. Ty délky existují čtyři a jsou označeny číslem co jasně udává rozměr – 2230 (22×30 mm), 2242 (22×42 mm), 2260 (22×60 mm) a 2280 (22x80mm).

Způsob využití disků

Mimo to je uvnitř krabičky ještě dvojice přepínačů nastavujících konfiguraci – tedy to jakým způsobem bude krabička s disky zacházet.

  • RAID 0 pokud vám jde o rychlost, data se zapisují střídavě a tím je dosaženo vyšší rychlost, čtení totéž. Pokud odejde jeden disk, přijdete o data, kapacita je součtem obou disků.
  • RAID 1 je zrcadlení, což znamená že data se zapíší na oba disky a každý tak bude obsahovat samostatnou kopii. Pokud jeden odejde, o data nepřijdete. Kapacita je poloviční
  • JBOD s oddělenými disky poskytne oba disky jako samostantě, v mém případě by to tedy bylo 2x 1TB disk. Data vám to nijak nechrání.
  • JBOD  se spojenými disky poskytne součet kapacity disků a data budoz postupně zaplňována od prvního až po druhý. Data vám to nijak nechrání. Někdy se tomuto mimochodem říká RAID 0 s řetězením.

V případě výše uvedeného pouzdra je uvnitř krabičky ještě RESETovací tlačítko – to podržíte alespoň na pět sekund pokud změnit způsob využití – ale samozřejmě pozor, pokud na discích něco bylo, tak o to přijdete.  Případně změny byste prostě museli řešit zazálohováním, změnou nastavení a poté obnovou. Stejně tak jako pokud byste se rozhodli použít větší SSD.

Na počátku je tedy potřeba se rozhodnout co vlastně chcete. Jeden velký 2 TB disk (RAID 0 pro rychlost, JBOD se spojenými) bez ochrany dat, dva 1 TB disky (JBOD s oddělenými disky) bez ochrany nebo jeden 1 TB disk (RAID 1) s ochranou dat pomocí zrcadlení.

POZNÁMKA: Krabičky co mají místo pouze pro jeden SSD samozřejmě výše uvedené volby nemají a ani nepotřebuji. Prostě je osadíte diskem a začnete používat.

Jednu užitečnou věc tahle krabička ještě má – na zadní straně vypínač. Šikovnější než muset vytahovat USB konektor pro vypnutí.

Připojení k počítači

Další věc co budete potřebovat řešit je jak je externí disk připojený k počítači – v případě výše uvedeného je na něm USB-C konektor, takže budete potřebovat minimálně odpovídající sadu kabelů s USB-C na jedné straně a USB-A/USB-C (což pokryje i Thunderbolt) na straně druhé. Nezapomenout (u USB-A) že musí jít u USB 3.0 jinak SSD rozhodně nevyužijete  tj. kabely i konverze prostě musí mít „modrý“ vnitřek.

Pokud na sobě krabička má USB-C tak je to dost rozumná výhoda, prozatím skoro vše směřuje právě k USB-A a tím pádem budete mít vždy po ruce nějaké odpovídající kabely. Zároveň je funkčně i konektorově kompatibilní s Thunderboltem.

Poslední věc je napájení – výše uvedená krabička se dodává bez zdroje a mělo by postačit ji napájet z USB 3.x portu – pokud by to ale nestačilo, musíte koupit odpovídající zdroj.

TIP: Co dělat, když se vám odpojuje zálohovací USB disk?

Použití v počítači

Poté co to celé smontujete, nastavíte a poprvé připojíte do počítače je nutné disky naformátovat – pokud je budete chtít univerzálně použitelné pro Windows i MAC tak exFAT, pokud pouze pro Windows tak NTFS a pouze pro MAC to bude APFS.

Dost zásadní pokrok proti klasickému pevnému disku přes USB. Tam je 72 MBps čtení a 71 MBps zápis (sekvenční). Ten náhodný raději ani nechtějte vědět.

Můžete uvažovat o rozdělení disku na více oblastí nebo si nechat jeden velký disk. Pokud budete ale chtít větší disk využít pro zálohování přes TimeMachine na Macu, tak musíte vytvořit samostatnou oblast – nic dalšího do ní totiž už dávat nemůžete.

Poznámky

Na co ještě můžete narazit je přehřívání – málokdy podobné externí boxy mívají aktivní chlazení. Budete-li takový disk používat tak ho nechte volně položený, nepřekrývejte ho, neucpávejte otvory pro průchod vzduchem, dejte na nějakou podložku co odvádí teplo (což není dřevěný stůl ani podložka pod myší).

Nahoře NVMe (jedna „díra“ mezi konektory), dole SATA (dvě „díry“ mezi konektory)

PS:  M.2 SATA a M.2 NVMe se liší provedením konektoru, tak pozor co budete kupovat – musíte začít u oné krabičky (co umí za disky) a podle toho vybrat. Aby toho nebylo málo musíte ještě hlídat jestli je SATA v B-KEY (6 pinů na straně) nebo M-KEY (5 pinů na straně)

Pokud chcete mít doma něco víc než jen krabičku s disky, tak na to musíte jinudy – pořízením NAS. Třeba něco základního jako je QNAP NAS TS-228A nebo odpovídající Synology DS214se (dnes už budou mít jiné novější modely)

TIP: Jak rychle přenesu 100 GB přes .. USB 2.0, USB 3.0, Ethernet, Wi-Fi, Internet? Dost podstatné čtení.

Další nákupní rádci

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky