TIP#1769: Nákupní rádce: Jak si pořídit externí SSD koupí samostatných komponent. Jak to funguje?

Když jsem psal Jak si pořídit externí SSD? uvedl jsem tam jako možnost pořízení externího SSD koupi nějakého pouzdra a do něj SSD disků – ať už v klasické 2.5″ podobě nebo v novější M.2 (pomalejší a levnější SATA M2 nebo rychlejší a dražší SATA NVMe) „čipové“ podobě.

Na Alza.cz měli (už bohužel nemají) šikovný  I-TEC MySafe External Case for 2x SATA M2 umožňující osadit dvojicí SSD (SATA M2). Včetně podobě podpory RAID0, RAID1 a JBOD. Protože se dost hodí mít něco malého a rychlého, tak jsem nakonec koupil poslední kus co měli.

POZNÁMKA: Cenově to vyšlo na 2×2999 Kč + 869 Kč, tj. 6 867 Kč. Pokud bych koupil už hotové externí SSD (co nepůjde později osadit novými SSD a mít větší kapacitu) tak by to cenově bylo tak o tisícovku víc (Samsung SSD T5 za 7 999 Kč, WD My Passport za 9 799 Kč). Velká úspora to určitě není, ale hodí se, byť tohle řešení bude pomalejší.

I-TEC MySafe External Case for 2x SATA M2 je malá kovová krabička co má uvnitř dva konektory pro M2 SATA (ty vypadají trochu jako paměti do počítače, jen konektor je na kratší straně) – zasunete je do konektoru, na druhé straně přichytíte šroubem. Vzal jsem dvakrát WD 1 TB M2 SATA. To proto, že chci 2 TB prostoru a prostě to cenově vyšlo v daný moment dobře  (2 TB M.2 se stále nevyplatí)

Do téhle krabičky se vejdou všechny délky M.2, včetně této nejdelší varianty – další věc na kterou si dávejte pozor při kupování. Ty délky existují čtyři a jsou označeny číslem co jasně udává rozměr – 2230 (22×30 mm), 2242 (22×42 mm), 2260 (22×60 mm) a 2280 (22x80mm).

Způsob využití disků

Mimo to je uvnitř krabičky ještě dvojice přepínačů nastavujících konfiguraci – tedy to jakým způsobem bude krabička s disky zacházet.

  • RAID 0 pokud vám jde o rychlost, data se zapisují střídavě a tím je dosaženo vyšší rychlost, čtení totéž. Pokud odejde jeden disk, přijdete o data, kapacita je součtem obou disků.
  • RAID 1 je zrcadlení, což znamená že data se zapíší na oba disky a každý tak bude obsahovat samostatnou kopii. Pokud jeden odejde, o data nepřijdete. Kapacita je poloviční
  • JBOD s oddělenými disky poskytne oba disky jako samostantě, v mém případě by to tedy bylo 2x 1TB disk. Data vám to nijak nechrání.
  • JBOD  se spojenými disky poskytne součet kapacity disků a data budoz postupně zaplňována od prvního až po druhý. Data vám to nijak nechrání. Někdy se tomuto mimochodem říká RAID 0 s řetězením.

V případě výše uvedeného pouzdra je uvnitř krabičky ještě RESETovací tlačítko – to podržíte alespoň na pět sekund pokud změnit způsob využití – ale samozřejmě pozor, pokud na discích něco bylo, tak o to přijdete.  Případně změny byste prostě museli řešit zazálohováním, změnou nastavení a poté obnovou. Stejně tak jako pokud byste se rozhodli použít větší SSD.

Na počátku je tedy potřeba se rozhodnout co vlastně chcete. Jeden velký 2 TB disk (RAID 0 pro rychlost, JBOD se spojenými) bez ochrany dat, dva 1 TB disky (JBOD s oddělenými disky) bez ochrany nebo jeden 1 TB disk (RAID 1) s ochranou dat pomocí zrcadlení.

POZNÁMKA: Krabičky co mají místo pouze pro jeden SSD samozřejmě výše uvedené volby nemají a ani nepotřebuji. Prostě je osadíte diskem a začnete používat.

Jednu užitečnou věc tahle krabička ještě má – na zadní straně vypínač. Šikovnější než muset vytahovat USB konektor pro vypnutí.

Připojení k počítači

Další věc co budete potřebovat řešit je jak je externí disk připojený k počítači – v případě výše uvedeného je na něm USB-C konektor, takže budete potřebovat minimálně odpovídající sadu kabelů s USB-C na jedné straně a USB-A/USB-C (což pokryje i Thunderbolt) na straně druhé. Nezapomenout (u USB-A) že musí jít u USB 3.0 jinak SSD rozhodně nevyužijete  tj. kabely i konverze prostě musí mít „modrý“ vnitřek.

Pokud na sobě krabička má USB-C tak je to dost rozumná výhoda, prozatím skoro vše směřuje právě k USB-A a tím pádem budete mít vždy po ruce nějaké odpovídající kabely. Zároveň je funkčně i konektorově kompatibilní s Thunderboltem.

Poslední věc je napájení – výše uvedená krabička se dodává bez zdroje a mělo by postačit ji napájet z USB 3.x portu – pokud by to ale nestačilo, musíte koupit odpovídající zdroj.

TIP: Co dělat, když se vám odpojuje zálohovací USB disk?

Použití v počítači

Poté co to celé smontujete, nastavíte a poprvé připojíte do počítače je nutné disky naformátovat – pokud je budete chtít univerzálně použitelné pro Windows i MAC tak exFAT, pokud pouze pro Windows tak NTFS a pouze pro MAC to bude APFS.

Dost zásadní pokrok proti klasickému pevnému disku přes USB. Tam je 72 MBps čtení a 71 MBps zápis (sekvenční). Ten náhodný raději ani nechtějte vědět.

Můžete uvažovat o rozdělení disku na více oblastí nebo si nechat jeden velký disk. Pokud budete ale chtít větší disk využít pro zálohování přes TimeMachine na Macu, tak musíte vytvořit samostatnou oblast – nic dalšího do ní totiž už dávat nemůžete.

Poznámky

Na co ještě můžete narazit je přehřívání – málokdy podobné externí boxy mívají aktivní chlazení. Budete-li takový disk používat tak ho nechte volně položený, nepřekrývejte ho, neucpávejte otvory pro průchod vzduchem, dejte na nějakou podložku co odvádí teplo (což není dřevěný stůl ani podložka pod myší).

Nahoře NVMe (jedna „díra“ mezi konektory), dole SATA (dvě „díry“ mezi konektory)

PS:  M.2 SATA a M.2 NVMe se liší provedením konektoru, tak pozor co budete kupovat – musíte začít u oné krabičky (co umí za disky) a podle toho vybrat. Aby toho nebylo málo musíte ještě hlídat jestli je SATA v B-KEY (6 pinů na straně) nebo M-KEY (5 pinů na straně)

Pokud chcete mít doma něco víc než jen krabičku s disky, tak na to musíte jinudy – pořízením NAS. Třeba něco základního jako je QNAP NAS TS-228A nebo odpovídající Synology DS214se (dnes už budou mít jiné novější modely)

TIP: Jak rychle přenesu 100 GB přes .. USB 2.0, USB 3.0, Ethernet, Wi-Fi, Internet? Dost podstatné čtení.

Další nákupní rádci

TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

Fitbit Flyer poněkud zestárly a výdrž baterie se dostaly na dvě hodiny nepřetržitého hraní, což není moc dobré. Na kolo přeci jenom člověk jde tak na tři až čtyři hodiny. A protože jsem si letos víc oblíbil něco poslouchat (ne ve městě a ne tam kde je provoz, tam je třeba opatrnost) tak to chtělo … Pokračování textu TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

V Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon? jsme na to už narazili. Můžete si pořídit mikrofon se sluchátky, co se zpravidla připojují audio konektory (občas i USB) nebo nějaký dražší větší mikrofon co se skoro vždy připojuje přes USB (ale jsou takové, které mají audio konektor). Pro úplnost je tu ještě varianta s bezdrátovými … Pokračování textu TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

Možná máte jenom notebook a nechcete kupovat další „stolní“ (velký) počítače. Možná vám to takhle bude vyhovovat, protože budete moci všechno mít vždy po ruce. Nebo možná nemáte doma (či v kanceláři) dostatek místa na to, aby ještě někde stál nějaký ten desktop či věž s počítačem. Skutečnost je ta, že dnešní notebooky jsou běžně … Pokračování textu TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

TIP#1761: Proč mají myši různé nastavení DPI?

Pokud máte nějakou trochu lepší myš, tak má velmi pravděpodobně možnost přepínat DPI – bývá to většinou tlačítkem, které u některých myší bývá umístěné poněkud nevhodně, takže si čas od času DPI přepnete, aniž byste chtěli. To tlačítka postupně mění DPI (dots per inch) od nejnižší po nejvyšší hodnotu. U Logitech G403 myši je to  … Pokračování textu TIP#1761: Proč mají myši různé nastavení DPI?

TIP#1756: Nákupní rádce: Jak je to s Bluetooth reproduktory? Jak fungují, na co hledět při koupi. Včetně příkladu LAMAX Sounder2

Bluetooth reproduktory jsou velká móda mezi dětmi a mládeži od základní školy výše. Také je to poměrně praktická věc tam, kde chcete snadno pustit zvuk v trochu lepší podobě a neposlouchat to z reproduktoru počítače či notebooku (či dokonce mobilu). Většinou mají podobu válce (ale může být i trochu jiná) menších až středních rozměrů. 

TIP#1702: Nákupní rádce: Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad

Před pár dny jsem se pár týdnů snažil o prodej starého iPadu Mini z roku 2013. Zachovalý, baterie stále velmi dobře držela, nepoškozený, včetně dobrého ochranného obalu. Byla to zajímavá zkušenost, protože drtivá většina kupujících vůbec nechápala, že kupují starý tablet, na který už řada dnešních aplikací není nainstalovatelná.  Někteří mi pak překvapeně děkovali poté, … Pokračování textu TIP#1702: Nákupní rádce: Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad

TIP#1700: Jaký je rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem?

U mobilních telefonů se u kamery (fotoaparátu) běžně setkáte s tím, že mají „zoom“, tedy přiblížení a pyšní se třeba i 100 násobným (100 x zoomem). Potkat je to možné i u digitálních fotoaparátů, zejména u takových, které mají pevný objektiv (což mají právě i mobilní telefony). A celé je to tak trochu podfuk.

TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy

Pro dnešní notebooky (a MacBook Air zejména) je vhodné mít nějaké to rozšíření možností připojit další periferií – určitě budete potřebovat možnost připojit monitor/projektor přes klasické HDMI a mít alespoň jeden klasicky USB-C port (rozhodně v provedení 3.0, tedy dostatečně rychlý). Můžete to řešit různorodými kabely a redukcemi, ale podstatně užitečnější je pořídit HUB – … Pokračování textu TIP#1663: Canyon USB-C a Thunderbolt 3 huby rozšíří (nejen) MacBook o potřebné výstupy

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.