TIP#1034: QNAP Entry Level NAS TS-228A (2x 1 TB Seagate). Recenze a praktické zkušenosti

Když jsem si někdy před třemi a více lety pořídil NAS od Synology (mám v něm dva 3 TB disky, zrcadlené), zjistili jsem s odstupem času, že to byla jedna z nejlepších investic. Dnes by případné pořizování NAS bylo poněkud složitější, konkurence QNAP mezitím nabízí velmi lákavou alternativu.

Především, parametry na začátek – TS-228A má čtyřjádrový 1.4 GHz Realtek 64 bitový procesor, 1 GB RAM/4 GB eMMC, pozici pro dva disky 3.5″ SATA  (přímo součástí u testovaného balíčku je 2 x 1 TB Seagate), 1Gbps síťový port (do 112 MB/s), 1 x USB 3.1 (čelní) a 2 x USB 2.0 (zadní). Očekávejte větší váhu (dáno disky) 1.88 Kg, symaptický rozměr (187.7 x 90 x 125 mm). Ve vybavení je zdroj a síťový kabel.

2018-03-04 15_03_24-TS-228A - Features - QNAP.png

Zapnout, nastavit a jedem

Zprovoznění je snadné, prostě to připojíte do sítě, zapojíte zdroj a ono se to samo zapne. Na boční straně najdete QR kód pro instalaci MyQNAPcloud, což můžete v poklidu nechat někdy na později. Potřebovat budete install.qnap.com – přímo otevření prohledávání (scanneru) na ještě nezprovozněná NAS zařízení na síti. Vypněte uBlock/adBlock, protože s těmi to mimochodem fungovat nebude. Mimo hledání v prohlížeči si můžete stáhnout Qfinder Pro sloužící k podobnému účelu

Po „Inicializovat“ se můžete  přihlásit přes QNAP ID – ten slouží pro dálkový přístup, sdílení dat a další internetově-síťové funkce. Můžete to přeskočit, tenhle účet totiž není účtem pro NAS, ale asi je lepší si ho založit (či použít ten co již máte). Pak už jenom pojmenujte váš NAS (unikátní protože bude sloužit pro vzdálený přístup i přes Internet – získá adresu JMENO.myqnapcloud.com) a nechte stáhnout a nainstalovat aktuální firmware (pár minut na stažení a více minut na instalaci a konfiguraci). Celé to končí tím, že QNAP NAS několikrát pípne a restartuje se.

Pokud se vám v prohlížeči neobjevi po restartu automaticky pokračování v instalaci, tak prostě zmáčkněte F5. Musíte totiž ještě dokončit nastavení vašeho NAS pro použití v místní síti – budete muset vymyslet síťové jméno a pro uživatele admin přidat heslo, nastavit správné časové písmo, zvolit pevnou nebo DHCP získávanou IP adresu a zapnout cesty pro přístup k souborů (Windows a další přes SMB/CIFS), Mac (AFP), Unix (NFS) a univerzální FTP – nemáte-li doma MAC, tak nezapínat, NFS se ale může hodit pro různá další síťová zařízení. Později to můžete kdykoliv změnit.

TIP: Pokud tápete v terminologii, mrkněte do 

Využití více disků

Pak už vás bude jenom čekat rozhodnutí co s disky – nabídnuto vám bude zprovoznit je jako RAID 1, tedy zrcadlené – velmi dobré pro případ, že jeden z disků odejde, méně dobré v tom, že budete mít vlastně jen 1 TB (zhruba 922 GB) NAS. Můžete jít do RAID 0 a JBOS – což jsou varianty využívající kompletní kapacitu všech disků co v NAS máte, ale nenabízí žádnou ochranu pro případ selhání.  Mimo to je ještě možné aktivovat šifrování, kde je dobré vědět, že vás to bude stát nějaký ten výkon procesoru NASu a může zpomalovat. Můžete změnit i velikost inode (základního alokačního bloku, zjednodušeně řečeno)  – ovlivňuje to totiž nejen maximální velikost svazku, ale také maximální počet souborů – při 16K inode je to ale 12 milionů souborů, takže nic co byste museli řešit.

POZNÁMKA: Nezapomeňte, že případná změna výše uvedeného nastavení využití disků bude znamenat kompletní ztrátu obsahu vašeho NAS. Testovaný model má pouze 1 TB disky, což je dnes možná dobré spíše pro dost nenáročnou domácnost (a vyplatí se mít 1 TB v podobě dvou zrcadlených disků). Osobně doporučím abyste uvažovali nad 3 TB disky coby minimem (a určitě zrcadleně) – QNAP NAS můžete snadno osadit dodatečně koupenými disky. Stejně tak doporučím nepořizovat NAS co má pouze jeden disk.

Po nastavení disků vás čeká další restart, opět tomu dejte čas (větší minuty) a pokud se v prohlížeči (po několika pípáních) neobjeví další pokračování, tak to prostě natáhněte znova. Pak už stačí se jenom přihlásit (jako admin, ne vaším síťovým ID).

2018-02-16 12_18_52-DBDQNAPNAS.png

Rozhraní pro práci s QNAP NAS

Nakonfigurovaná QNAP NAS má webové rozhraní (k systému QTS) – pracovní plochu tak jak jste zvyklí, s ikonkami, možnostmi přizpůsobení,. menu, notifikacemi a okny jednotlivých aplikací (které lze z „obchodu“ stahovat a rozšiřovat tak funkčnost). První spuštění vám v průvodci ukáže základní věci a protože jde opravdu o plochu, tak můžete s okny hýbat, měnit jejich velikost či si tam přidávat widgety.

Nutno dodat, že právě tohle pracovní prostředí, jak plocha, tak aplikace, je hodně povedené. Místy bych osobně sice uvítal trochu zjednodušení a více prostoru, ale QNAP se většinou spíše snaží poskytnout co nejvíce možností a informací. Celé je to navíc velmi svižné a pokud jste zvyklí na obdobné prostředí z jiných NAS, snadno se budete orientovat. Pokud nemáte anglické jazykové vybavení, tak žádné obavy, vše i v češtině.

2018-02-17 18_27_19-DBDQNAPNAS.png

Základní použití NAS – síťový disk

Nejzákladnější využití NAS je jednoduché, využijete toho, že disk (disky) v něm uložené se dají připojit jako síťový disk. A začnete je používat místo lokálního disku v počítači (či počítačích). Hodí se to jak pro jednoho uživatele, tak pro více lidi – ať už jde o použití doma (rodina) nebo ve firmě.

Můžete prostě používat NAS jako jeden univerzálně přístupný domácí/pracovní disk pro všechny. Můžete v QNAP administraci vytvořit uživatele aby každý z nich měl vlastní, oddělené disky. Můžete síťové disky mapovat (připojovat) do Windows, Linuxu i dalších zařízení.

Výhoda NAS v tomto ohledu je, že nabízí některé pokročilé vlastností – RAID 1 chrání proti ztrátě dat, přes MyQNAPCloud můžete k obsahu přistupovat i mimo domov či firmu. Můžete do NAS úložiště zálohovat celé počítač, synchronizovat složky mezi více počítači i dalšími NAS. Je zde i ochrana proti smazání či napadení viry a ransomware – snímky (snapshots) umožní vrátit se „zpět“ k předchozí (předchozím) verzím.

POZNÁMKA: Doporučím nepoužívat admin účet pro běžné použití mapovaných disků. Opravdu si vytvořte uživatele a všechno používejte pomocí nového účtu.

Připojený disk z NAS se v počítači chová jako každý jiný disk (zejména pokud si ho namapujete na nějaké písmeno) – můžete na/z něj kopírovat, přímo otevírat soubory, zálohovat na něj. Tady nezapomeňte, že budete přenášet přes síť, takže mít 1 Gbps Ethernet je vcelku dost zásadní nutnost. Ve skutečnosti pevné disky budou vždy spíše pomalejší, než právě onen 1 Gbps Ethernet.

TIP: Pro snadné pamatování osobně už dlouho používám H: namapovaný na můj osobní (Home), V: namapované na uložená videa, M: namapované na uloženou hudbu (Music), B: bývá disk pro zálohování (Backup) a P: to kde jsou uloženy fotky (Photo).

Stahování torrentů, videí a tak vůbec

Dobrá věc je, že QNAP má pro své NAS k dispozici Download Station (musíte doinstalovat). Osobně tohle používám velmi často, protože to umožňuje stahovat torrenty aniž by musel být spuštění klasický počítač. Nutno dodat, že nejenom torrenty – Download Station vám stáhne i cokoliv přes FTP, HTTP, RSS. Co se torrentů týče, nechybí ani vyhledávání torrentů (BT Search). Pokud začnete využívat pro stahování torrentů, nezapomeňte si nastavit omezení kapacity stahování, ať nepřijdete o kompletní připojení k Internetu.

K předchozímu si do Chrome můžete stáhnout  HappyGet 2 for QTS 4, v menu na pravém tlačítku myší na odkazu najdete podstatnou možnost nechat stáhnout přes NAS. HappyGet 2 je použitelný i pro stahování videí z YouTube/Vimeo/Facebook a další. Jen jednu věc nevím, jsou tam dva, druhý HappyGet 2 for QTS 4 toho umí víc, ale není od QNAPu.

Co dalšího můžete dělat s QNAP NAS?

Záplavu věcí najdete v App Center a je dost jisté, že se některé budou líbit a hodit. Nabídka je poměrně široká, pokud jste na něco podobného zvyklí ze Synology, tak tady najdete prakticky totéž.

  • Nechybí integrace s IFTTT (IFTTT Agent),
  • Rozšířené možnosti zálohování (včetně cloudového, kdy můžete QNAP NAS zálohovat do cloudových úložišť) s pomoci Connect to Cloud Drive a CloudLink/CloudBackup.
  • Ze známých Open Source věcí si můžete nainstalovat Joomla, MediaWiki, WordPress, phpMyAdmin
  • Nebude-li vám stačít předchozí, tak je zde Container Station s podporu LXC/Docker – na QNAP NAS tak dostanete kompletní systém (Ubuntu, Debian, Fedora) a podporu kontejnerů, takže i řadu dalších Open Source. Včetně třeba Minecraftu.
  • Vývojáři ocení JRE, Mantis, Node.js, Perl i Python, Text Editor
  • Hodit se může VirtualHere USB Sharing (promění váš NAS v USB server, sdílející nejenom USB úložiště, ale obecně cokoliv na USB)
  • Praktická věc je i Malware Remover, nikdy nevíte co si na NAS odněkud nahrajete.
  • QcalAgent umí připojit kalendáře (Google, Outlook, CalDAV a další) a zpřístupnit je přes clooud. Podobně se může hodit QContactz ši QmailAgent. Byť dnes v době mobilních telefonů a tam přítomných kalendářů, kontaktů a pošty už něco takového není zásadní
  • Photo Station či Video Station pro správu fotek a videí, které si na NAS budete ukládat. Necbybí ani Media Streaming add-on pro podporu streamingu videá pomocí CLNA, AirPlay, ChromeCast atd.
  • Pokud máte QNAP NAS s větší paměti (4 GB minimun) tak se určitě bude líbit Virtualization Station

QNAP NAS umí přístup přes SSH (nutno povolit v Control Panel > Telnet/SSH setting, výchozí stav je „zakázáno“) pro správcovské účty (vzdáleně pouze „admin“), včetně SFTP.

TIP: Hodit se může Jak zálohovat externí disk (NAS)?

Vzdálený přístup přes MyQNAPCloud

Na www.myqnapcloud.com (kam jste si již dříve založili účet) můžete přistupovat k souborům (a funkcím) vaše NAS vzdáleně. Než to bude fungovat, tak spusťte myQNAPCloud v NASu a projděte konfigurací.

TIP: V průběhu konfigurace se objeví „Řízení přístupu“ s přednastaveným „Veřejné“. Změňte si to na „Soukromé“. Je dost zbytečné aby kdokoliv mohl váš NAS ve službě MyQNAPCloud vyhledávat. Neuškodí si pořídit SSL certifikát, ale to už je poněkud pokročilejší záležitost.

Dobré je, že webový vzdálený přístup na výše uvedené adrese funguje i bez nutnosti konfigurovat router – co nebude fungovat je vzdálený přístup na plochu. Chytrý router od O2 to automaticky konfigurovat (UPNP) neumí (je potřeba nastavit nějaký ten port forwarding a tak).

K dispozici jsou mobilní aplikace, ale stejně jako u Synology tady panuje džungle v podobě záplavy různorodých aplikací – Qfile, Qmanager, Qmusic, Qphoto, Photo Tagger, Qvideo, Qsync, Qsirch, Qnotes, Qget, QmailClient, Qcontactz, QVR Pro Client, Vmobile (oboje pro připojené dohledové kamery).  Ty zásadní jsou dostupné pro iOS, Android i Windows Phone.

Stejně tak existují nástroje pro počítač (Windows, MAC, Ubuntu i Chromebook v řadě případů) – Qfinder Pro, Qsync, NetBak Replicator a další. Tady je nejzajímavější asi zálohování a synchronizace napříč zařízeními.

Zálohování USB disků jedním kliknutím

Rychlý USB port na předním straně je doplněn „one click backup“ tlačítkem, ale než to bude použitelné je nutné si vše nastavit (Menu -> Správce Zálohování -> Kopie jedním stiskem na USB).  Přednastavené je totiž „jako externí úložiště“ a tlačítko nezálohuje – musíte vybrat buď „Kopie jedním stisken na UBS“ nebo „Chytrý import“).

Zálohování vyvoláte po připojení trochu delším (2 sekundy) stisknutím tlačítka – v nastavení je dobré si ponechat zvukovou signalizaci i to, že po zálohování se USB disk/klíčenka odpojí. Nutno dodat, že to umí i opačně, tedy z NAS na připojený USB disk.

Pár postřehů k používání

V tomto případě se vám bude líbit rozměr i to, že NAS stojí „na výšku“ a zabírá tak méně místa. Líbit se bude i snadnost otevření – ve spodní části je jeden šroub, který snadno vyšroubujete a dostanete se tak dovnitř.

Připravte se na to, že zařízení má v základně ventilátor a může se stát, že při umístění na pevném podkladu budete cítit vibrace a občas je i uslyšíte. Je dost jisté, že po nějakém tom roce a více používání to bude ještě citelnější – nezapomínejte na občasnou nutnost čistit ventilátor i vnitřek od prachu, bude ho spolehlivě nabírat jako každé zařízení.

Přednastavení vypínání disků při nečinnosti je dost zásadní vlastnost, přeci jen nedává smysl aby disky běžely (třeba) celou noc, kdy NAS nepoužíváte.

Trojice USB portů (jeden rychlý vpředu, dva vzadu) může být praktická. Přední USB port je doprovázen tlačítkem pro „rychlé zálohování“.

Jak rychlé to může být?

Pokud budete mít 1 Gbps Ethernet, tak je dost jisté, že ten brzdou na rychlosti nebude – celé to pak bude záležet klasicky na tom zda zapisujete (pomalejší) či čtete (rychlejší). A také zda kopírujete/pracujete s velkými či malými soubory.

Mé testy (RAID 0) pro 5 GB zápisu v jednom zápřahu ukazují na okolo 703 Mbps (87.88 MBps) zápis a 835 MBps (104.41 MBps) čtení (a o pár jednotek výše se z toho občas dá získat). Berte to orientačně, protože pokud budete zapisovat/část velké množství malých souburů, tak to bude podstatně pomalejší. Hodně to ovlivní i to odkud/kam budete přenášet.

Co dodat na závěr?

Pokud  jste snad, jako já, měli v oblibě Synology (a třeba i byli tři roky spokojení uživatelé), tak zkušenost s QNAP dost rychle ukáže, že tohle je velmi solidní konkurence, kterou rozhodně zvažujte, pokud se dostanete k řešení toho, že potřebujete pořídit NAS. Ať už domácí nebo do nějaké menší až střední firmy.

Hodnocení tady jednoznačně 5/5. Není co reálně vytknout, byť na jednu věc si bude potřeba počkat. Jak to bude s hlučností a vibracemi po nějakém tom roce používání. Testovaný model byl „entry level“, osobně bych šel do něčeho pokročilejšího s větší kapacitou disků.

U QNAP používajících Seagate je dobré ještě zmínit, že se vyplatí je používat se Seagate IronWolf pevné disky. Ty jsou nejenom s větší kapacitou (od 1 do 12 TB), ale přímo určené pro použití v NAS.

QNAP TS-228A (brzy, protože tohle je nový model) koupíte na Alza.cz za 4 990,- Kč (březen 2018 a bez pevných disků, ty si podle potřeby můžete osadit sami v potřebné kapacitě).  Případně přes hledání QNAP najdete i další dostupné modely.

TIP: Pokud chcete něco pokročilejšího, tak viz Čtyř-šachtový QNAP NAS TS451A. Tohle už využijete i pro menší a střední firmy (mini recenze)