@365tipu

Čtyř-šachtový QNAP NAS TS451A. Tohle už využijete i pro menší a střední firmy (mini recenze)

QNAP NAS jsme tu už recenzovali (QNAP Entry Level NAS TS-228A (2x 1 TB Seagate). Recenze a praktické zkušenosti), ale to šlo o malý, dvou diskový, spíše se hodící na doma nebo do velmi malé firmy. Před pár týdny dorazil ale poněkud pokročilejší, čtyř diskový, takže je čas se podívat i na něco co se dá použít pro náročnější účely.

Zprovoznění je shodné, tedy install.qnap.com jako u menší verze, ale tady je ještě jedna další zajímavost – tenhle model umí připojit (HDMI) k monitoru a pokud máte klávesnici nebo dálkové IR ovládání (to je součástí dodávky), tak můžete zprovoznit i tímto způsobem a hodí se to v okamžiku kdy není k dispozici síť. Pokračování běžné cesty je také klasické.

TIP: Něco novějšího? Jděte do Změna “stáje”.. Zprovoznění QNAP TS-364 a první zkušenosti

2018-09-14 08_54_37-.png

QNAP má webové rozhraní, kde se stačí poté přihlásit, projít aktualizací firmware a začít používat. Jako všechny NAS od QNAPu, i tenhle pokročilý modem umí přístup na dálku a další vychytávky, které jsou popsané v recenzi QNAP Entry Level NAS TS-228A.

Nezapomeňte, přednastavené přihlašovací údaje do administrace jsou klasicky admin/admin a po zprovoznění je velmi vhodné si je změnit. Váš NAS vás k tomu ostatně bude při každé přihlášení přesvědčovat.

TS451A se od dříve recenzované TS228A liší pokročilejšími možnosti – HDMI port přidává využití jako multimediální centrum i „klasicky“ coby počítač, lepší procesory umožňují virtualizaci a čtveřice slotů pro pevné disky umí hotswap, tedy vyjmout a vložit bez nutnosti vypínat (TS228A se musel vypnout a otevřít).  Jak zjistíte na konci, odpovídá tomu pochopitelně i cena.

2018-09-14 09_01_53-QNAP TS-451A.png

Líbit se bude i to, že o existenci téhle NASky prakticky nebudete vůbec vědět. Je fantasticky tichá.

Software

HDMI (na zadní straně) umožňuje připojit k televizi nebo monitoru a můžete si tak z NAS udělat multimediální centrum (nakonec máte k dispozici i dálkový ovladač) – hudba a filmy, Plex, Clementine, Youtube ale třeba i Spotify. V rámci HybriDesk Station z NAS si ale můžete udělat i počítač, používat Chrome/Firefox, Facebook, LibreOffice, Skype, hrát hry (OpenTTD, SuperTux).

2018-09-14 08_54_59-TS451A.png

Provozovat na NAS toho lze více, ale to už není součást HybriDesk station – webový server, LDAP server, SQL server (MariaDB), antivir, RADIUS server, TFTP server, NTP službu. Podporováno je síťování pro Win/Mac i NFS, můžete aktivovat Telnet/SSH, FTP, SNMP, UPnP.

Stejně jako u předchozího modelu je množství dalších zajímavých věcí v aplikačním obchodě AppCenter – VPN, synchronizace, zálohování, napojení na různorodé cloudové služby, další internetové servery (PrestaShop, SugarCMR, Joomla, WordPress, MediaWiki, PostgreSQL), vývojářské nástroje (JRE, Mantis, Perl, Python, Ruby on Rails). Nechybí Download Station pro stahování torrentů a množství multimediálních věcí. Nechybí ani podpora pro IFTTT

Surveillance Station (a pár dalších aplikací) po připojení kamer umožňuje využít jako kamerový dohledový systém.

2018-09-14 08_55_30-TS451A.png

Virtualisation Station přinese možnost virtualizace. Vlastně tak trochu zábavné na tomhle je, že si v NAS můžete pustit virtualizovaná Windows. Například (dokonce to rovnou umožní stáhnout jedno z testovacích prohlížečových image s IE8/Win7 od Microsoftu a zprovoznit). Součástí je i Container Station podporující jak Docker, tak LXC.

Linux Station umožní mít v NAS spuštěnou plochu s Linuxem (můžete přistupovat vzdáleně nebo připojit k NAS klávesnici, myš a monitor). Pozor ale, tady budete potřebovat alespoň 4 GB paměti (testovaný model s 2 GB to tedy neumožnil vyzkoušet).

Hardware

V testovaném modelu byla kombinace tří klasických Seagate pevných disků (1 TB) a jednoho SSD disku (250 GB), v RAIDU to znamenalo kapacitu 1.5 TB (maximální kapacita s tímto modelem mimochodem 128 TB). Úloha SSD je zde v podobě rychlého cache pro čtení.

TS451A má Intel Celeron 1.60 Ghz (2 jádra). 2GB operační paměti (tu lze ale rozšiřovat přes dvojici DIMM slotů), dvojici 1Gbps Ethernet portů

2018-09-14 08_56_29-TS451A.png

Rychlejší hardware a přítomnost SSD znamená mimochodem i to, že v zápisu dává průměrně 116.7 MBps, při čtení průměrně 104.7 Mbps. Ze stejného stroje a na stejné lokální sít jako v případě předchozím (tam šlo o 88 MBps zápis a 104 MBps čtení, vždy 5 x 1 GB dat). Ano, opravdu je to obráceně, zápis je rychlejší.

Jen pro srovnání, dvou disková Synology (2x 3 TB Seagate v RAIDu) má zápis průměr 35.33 MBps, čtení průměr 85.01 MBps. A když už jsme u toho srovnávání, stařičký Seagate NAS (jeden 3 TB disk) má zápis průměrně  23.98 MBps a čtení průměrně 57.6 Mbps.

2018-09-14 09_02_08-QNAP TS-451AX.png

Kde to koupit a za kolik?

Recenzovaná verze (QNAP TS-451A-2G vyjde na Alza.cz na 13 390,- Kč (září  2018) a nejdražší 8 GB verze vyjde na 17 990,- Kč. Jako vždy nezapomeňte, že toto je cena bez pevných disků, ty si musíte koupit samostatně (a máte k dispozici čtyři sloty). Ostatní modely hledejte přes QNAP TS-451.

PS: Hodnocení stejně jako u menšího domácího modelu jednoznačně 5/5

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky