@365tipu

TIP#824: Jaký je rozdíl mezi cloudovým, NAS, SAN a DAS úložištěm?

Cloudové úložiště ukládá vaše data kdesi „v Internetu“ (v cloudu) aniž byste věděli a řešili kde. Rychlost stahování a nahrávání je omezena rychlostí vašeho aktuálního internetového připojení, kapacity tím co nabízí konkrétní služba. Nejznámější a hojně používané cloudové úložiště může být třeba Dropbox, OneDrive či Disk Google. Viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další. Kapacity od desítek GB to jednotek TB.

825-330-synology-51drxx-k5tl-_sl1024_

NAS (Network Attached Storage) je externí disk připojený k vašemu počítači přes místní síťové připojení (nejčastěji Ethernet kvůli rychlosti, ale může být i WiFi). Provedením je to větší box, ve kterém se skrývají pevné disky. Jeden či více.  Má zásadní výhodu proti běžnému externímu disku, že přístup má kdokoliv kdo je v síti a je možné zajistit i to, že bude vše přístupné i vzdáleně, tedy přes Internet. Zpravidla umí i další funkce a vychytávky. Tady kapacity jsou běžně v jednotkách až desítkách TB, podle toho jaké pevné disky je možné osadit.

Osobně považují pořízení Synology za jednu z nejlepších investic, kterou jsem kdy udělal. Viz Vybral jsem si Synology DS214se. Třeba se budou hodit zkušenosti (1). Vhodné dodat i to, že tyhle krabičky umožní osazení více pevnými disky a zrcadlení/RAID provoz tak, aby při selhání jednoho z disků nedošlo ke ztrátě dat.

TIP: K čemu je dobré diskové pole (RAID)? A co znamenají RAID 0, RAID 1, 5, atd?

SAN (Storage Area Network) je technicky pokročilejší řešení, které asi doma mít nebudete – disková pole s připojeným velkým množstvím disků ovládané SAN zařízením, které vše zpřístupňuje dalším zařízením, vše v lokální sítí za využití optických připojení či iSCSI. Kapacity i v desítkách TB a více.

800-toshiba-canvio.jpg

DAS (Direct Attached Storage) asi jako zkratku moc znát nebudete, ale nic složitého to není – jakékoliv úložiště, které připojíte k počítači přímo „kabelem“ (proto „direct attached“). V nejrozšířenější podobě různorodé USB disky, ale může jít i o externí CD/DVD/Blu-ray mechaniky. V pokročilé podobě to už nemusí být krabička s jedním diskem, ale obdoba NAS s více disky. Podobných věcí je dobré mít několik (viz třeba Toshiba Canvio Alu 2 TB coby externí disk takřka do kapsy) v různorodých kapacitách (stovky megabajtů až pár TB) i provedeních.

Ty větší kapacity (a větších rozměrů) se hodí pro zálohování. Ty menší se středními a menšími kapacitami můžete nosit spolu s notebookem. Jsou zpravidla schopné pracovat i při napájení přímo z USB portu. Ty s větší kapacitou můžete třeba použít pro zálohování výše zmíněného NAS zařízení.  Pokud má váš router USB port, tak můžete disk připojit přes tento USB port k routeru a udělat si z něj prakticky síťový disk.

TIP: V QNAP Entry Level NAS TS-228A (2x 1 TB Seagate). Recenze a praktické zkušenosti najdete pohled na NAS vhodný pro domácnost.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky