@365tipu

TIP#705: Jak zálohovat externí disk (NAS)?

Řekněme, že máte nějaký ten externí disk, ideálně takový co se připojuje přes klasickou šíť (Ethernet), ne jenom obyčejný externí USB disk. Ukládáte na něj poměrně dost věcí, které by stejně jako hlavní věci v počítači bylo dobré zálohovat. Ne nutně nijak často, ale tak aby v případě selhání disku v takovémto zařízení někde byla záloha.

Záleží nějak, co se vlastně bude zálohovat? Obecně platí, že pokud budete zálohovat (=kopírovat) velké množství malých souborů, bude to vždy vyžadovat podstatně více práce a bude to trvat podstatně déle. Málokdy to je ale možné nějak ovlivnit, takže tohle byste prostě měli jenom vědět. A nedivit se, až něco takového potkáte.

Hodně může pomoci, pokud vaše NAS umí (zejména cloudově) zálohovat průběžně, nikoliv jenom „najednou“ všechno co je potřeba zálohovat. Ale i tam pamatujte, že ukládání někam do cloudu přes něco jako typické české VDSL může znamenat, že budete mít těžce nepoužitelný Internet. Ale i pro případnou domácí síť tohle může znamenat vyšší zaťížení.

Nejjednodušší řešení? Externi USB disk

Většina z takovýchto zařízení umožňuje připojit externí USB disk.  Ty je dnes snadné mít za rozumnou cenu v kapacita od 1 do 2 TB a s USB 3.0 půjde i o slušnou rychlost zálohování. Výhoda tohoto řešení může být i  v tom, že případné zálohování nezatíží počítačovou sít, pouze samotné NAS zařízení. Pokud ten připojený disk nevyžaduje vlastní napájení a USB porto ho utáhne, bude to ještě jednodušší.

V tomto případě, ale i všech dalších, je dobré se podívat, jaké možnosti zálohování (či replikování, kopírování, zrcadlení) vaše NAS umožňuje. Jednodušší NAS zařízení, jako je třeba postarší Seagate BlackArmor, umí bez problémů zálohovat na připojené USB disky. A co je také důležité, mělo by být možné naplánovat zálohy, tak aby se vykonávaly automaticky.

TIP: Má váš router USB port? Můžete ho využít pro vytvoření síťového disku  poradí jak z obyčejného USB disku udělat síťový.

Zálohování na další NAS zařízení

Druhá varianta, kde si prostě pořídíte ještě další NAS, k něčemu pokročilejšími a dražšímu jako Synology si pořídíte něco levnějšího, ale v obou případech připojitelného na domácí (Ethernet) síť. Pak podobně jako v předchozím případě najdete zálohování („NAS to NAS“) a nastavíte si ho. Tady ale pamatujte na to, že běžící zálohování vám bude zatěžovat jak obě zařízení, tak domácí síť. Bude potřeba si dát pozor, aby sítové propojení nebylo nějaké to pomalé (např. 10 Mbps Ethernet se k tomu moc hodit nebude).

Poměrně užitečnou variantou zálohování na další NAS může být ta, kdy můžete druhý NAS umístit někde do jiné geografické lokace a máte internetové připojení dostatečně silné k zálohování do vzdáleného NASu.

Zálohovat na další počítač

Tak jako tak, varianta předchozího a předpokládá, že máte někde k dispozici počítače s dostatkem prostoru. A poněkud to je postavené na hlavu, protože externí disky v NAS podobě si kupujeme právě proto, abychom nemuseli data mít v počítači. Ale zmínit je to vhodné.

Tady je nutné dodat, že cenově i použitelnosti je podstatně efektivnější si pořídit právě další NAS a dát do ní dostatek disků. Případně si pořídit novou, co umí více disků, RAID a tu předchozí využít pro dodatečné zálohování.

TIP: Pokud řešíte jak zálohovat počítač s Windows, tak zkuste Kam se ve Windows 10 (Windows 8) ztratilo zálohování? Jak zálohovat Windows 10? a Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat. Nezapomeňte na užitečnou historii souborů.

Co dělat pokud NAS neumí zálohovat?

Dost nepříjemná situace, protože pak budete muset k zálohování využívat váš počítač a z jednoho „síťového zařízení“ (disku) zálohovat na jiný. Což ale bude znamenat zatížení obou zařízení, vašeho počítače a dvojí zatížení sítě – nejprve se data budou stahovat do počítače, z počítače pak posílat na další zařízení.  Dá se využít něco jako například software jako Resilio Sync (bývalý BitTorrent Sync), ale musí umět synchronizovat síťové disk (UNC cesty – u některých řešení pro zálohování můžete narazit na to, že s nimi neumí pracovat, takže tohle si ověřte předem (Resilion Sync běží jako služba a umět to nebude). Viz Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači?

TIP: Před pár lety jsem řešil zda si pořídit NAS či nikoliv. Výsledkem bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v posledních letech. Viz NAS nadoma: Vybral jsem si Synology DS214se. Třeba se budou hodit zkušenosti

Zálohování do cloudu

Poměrně pokročilá možnost, se kterou se můžete setkat u lépe vybavených NAS (například výše zmíněné Synology to umí). Bude záležet co vaše konkrétní zařízení umí a budou zde všechna další omezení jako při zálohování do cloudu – tedy hlavně kapacita vašeho Internetového připojení, ale i kapacita cloudu. Hodně vhodné bude vybrat správnou dobu, tak aby vás to co nejméně omezovalo v práci (záloha do cloudu vám může kompletně ucpat připojení do Internetu). Zásadnější omezení bude i v tom, že většina cloudových úložišť má podstatně menší kapacity než jeden a více TB.

Tady se vám případně může hodit Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další, pokud si nejste jisti co všechno je k dispozici. Ale to hlavní je v Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování?. Jakkoliv je tam řeč o zálohování počítače do cloudu, týká se to i této situace.

Zálohování v rámcí téhož NAS

Je další alternativou, ale tady je nutné abyste měli NAS osazenou více disky a ta podporovala přímo zrcadlení (RAID0 například) – pak půjde o zálohování v reálném čase a při selhání jednoho disku bude vše stále fungovat. Pokud ale selže celá NASka (nebo oba disky), tak o vše stejně přijdete – proto je trochu nešťastné tohle brát jako skutečnou zálohu (a popravdě, tohle opravdu zálohování není). Stejně jako variantu dvou disků v témže zařízení a kopírování/zálohování mezi nimi.  Obecně a prakticky by zálohování mělo vždy být „někam jinam“. A vůbec ideální „jinam“ je to, které není ve stejném místě jako původní data.

Nezapomeňte, že zálohování NAS nebude zálohováním disku v tomto zařízení, ale vždy bude probíhat na čistě souborové úrovní (s výjimkou výše zmíněného RAID řešení). Pokud budete zálohovat váš počítač, tak je většinou možné zvolit zálohu na úrovní disku, která je navíc podstatně rychlejší (podle toho kam zálohujete).

TIP: V QNAP Entry Level NAS TS-228A (2x 1 TB Seagate). Recenze a praktické zkušenosti najdete pohled na NAS vhodný pro domácnost.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky