TIP#052: Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat

Pokud @365tipů sledujete, tak víte, že tématu zálohování (backup) už bylo částečně pár tipů věnováno. V TIPu #008 se můžete dočíst o Historii souborů ve Windows. Což je jedna z velmi užitečných pomůcek, které vám mohou pomoci zálohovat. V TIPu #007 je řeč o souborových úložištích, které jsou také jeden z nástrojů pro zálohování.

Zálohovat je více než vhodné – hlavně by to mělo být zálohování takové, že zachová nejenom vše potřebné a aktuální, ale zachová to mimo počítač, který zálohujete. Protože jedině tak se k zálohovaným souborů dostanete i v okamžiku, kdy počítač fungovat nebude. Zálohujete navíc proto, aby se v případě havárie (poškození) disku či počítače nestala ztráta vašich souborů noční  můrou. Proto je vhodné také myslet na to, že zálohovat je potřeba i váš notebook, mobil i tablet. A zálohujete nakonec i proto, abyste si mohli obnovit něco, co jste třeba omylem smazali či přepsali.

Jak zálohuji já

Mé řešení zálohování aktuálně využívá externího NAS (Synology, ale to už taky tak trochu možná víte – viz první díl seriálu NAS nadoma) na který dělám plné zálohy počítače (s pomocí Acronis True Image 2014) a notebooku (s pomocí Zálohování ve Windows) následované několika dny inkrementálních záloh. Zároveň běží již výše zmíněná Historie souborů, která zálohuje průběžně dokumenty na NAS.

Vedle NASu mám samozřejmě ještě pořád k dispozici Dropbox, kam se neustále synchronizují dokumenty – to ale neřeší zálohu nainstalovaných programů a řady dalších věcí, které se v počítači postupně objevují. Ale řeší to, že mám veškeré dokumenty dostupné kdykoliv a kdekoliv.

Jeden čas jsem zálohoval  ještě do MozyHome (za nějakých 5 USD je tam tuším možné  mít neomezený prostor), ale jenom ve zdarma dostupné podobě. A ještě je asi dobré dodat, že některé věci jsem z počítače přímo přesunul do Synology NAS – je tam mirror (zrcadlení), takže je zbytečně „zálohovat“ věci, které se, například, nikdy měnit nebudou (můžete si pod tím představit třeba sbírku MP3, ale i záplavy fotek).

Čím můžete zálohovat Windows

Tenhle tip má být ale klasicky hlavně tip na software, které slouží k zálohování, takže to pojďme splnit.

 • Acronis True Image si musíte koupit, není zadarmo. A otevřeně řečeno, umí hodně zlobit a mé zkušenosti jsou takové, že je neuvěřitelně pomalé. A také, že má stálou ochotu si poškozovat úlohy pro zálohování a vyžaduje velmi pozornosti. Neumí ani dobře konsolidovat. Ale mám ho něco přes rok a ve výsledku několikrát pomohlo. Dnes má Acronis True Image verzi 2015, kterou si už kupovat zcela určite nebudu. Měli byste také vědět, že True Image toho umí mnohem víc (třeba klonovat disky) a může být hodně užitečné.
 • Cobian Backup vypadá, že právě tímto software zkusím Acronis nahradit. Má jednu velkou výhodu, je zadarmo. Co jsem zatím zkoušel, tak je navíc nesrovnatelně rychlejší, než Acronis (dost podstatné, protože 460 GB velká záloha trvá Acronisu běžně 6 až 8 hodin).

Cobian-backup-counting

 • SyncBack Free je také zadarmo (mají i placenou pokročilejší verzi) a patří, stejně jako další uváděné software, k doporučeným od jiných lidí. Jak název napovídá, může vám pomoci i tam, kde nejde o zálohování, ale o synchronizaci)
 • Duplicati  je zajímavé i tím, že umožňuje zálohovat do cloudových úložišť (Amazon S3, SkyDrive, Google Drive a další) a zároveň je zadarmo a navíc Open Source. Co navíc, je jak pro Windows, tak pro Linux (ale ne jako nativní).
 • Backup Maker je zdarma pro osobní použití, za 13 Eur můžete mít „profi“ variantu (liší se ale jen možností použít ve firmě a dostupností technické podpory).
 • AOMEI Backupper je také zdarma i s verzemi za peníze. Vedle zálohování umí i klonovat, ale samozřejmě, jak dobře funguje či nefunguje, vám neprozradím. Vycházím z doporučení jiných lidí.

Dodatky po vydání

 • Zbyněk Říha mi na Google+ připomněl, že ve Windows je stále Robocopy (aneb Robust File copy). Před lety jsou ho používal pro řadu synchronizačních skriptů. Takže to je další užitečná možnost, byť to „zálohovácí“ software není, hodit se může hodně.

TIP: Kam se ve Windows 10 (Windows 8) ztratilo zálohování? Jak zálohovat Windows 10? se vám bude líbit, ve Windows 10 je totiž zpět klasické Zálohování z Windows 7. Plus bitové kopie, One Drive a HIstorie souborů.

 • Martin Malý používá CrashPlan kde se nenechte zmást placením, protože to je za cloudové zálohování (o tom více v tipu Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování?). Lokální disky to opravdu umí zadarmo (jen s těmi externími ve Windows budete mít smůlu, nepodporují je). A cloudové zálohování má nakonec docela příjemnou cenu.
 • Matus Lichy napsal, že zkouší FBackup – další zdarma dostupné řešení (mající i komerční alternativu).
 • Martin Mareš má dobré zkušenost s Paragon Backup & Recovery 15 – zdarma trial, jinak jde o placené řešení.
 • Honza Piškvor Martines na Facebooku přišel s rdiff-backupwww.nongnu.org/rdiff-backup –  což je řešení, které rozhodně stojí za doplnění. Je navíc multiplatformní, což je o to lepší.
 • GoodSync umí nejenom zálohovat, ale tak synchronizovat, včetně real-time a P2P (musíte koupit). Od stejného zdroje je doporučení i na EasuUS TODO Backup (mají zdarma dostupné pro domácnost). Díky @olivievranska za tip.

Co dodat? Klasicky jako vždy.

Pokud máte tip na nějaké další software pro zálohování, sem s ním (365tipu@gmail.com, @365tipu na Twitteru i 365tipů na Facebooku). Uvítám i tipy pro zálohování na MAC/Linuxu, protože tam zkušenost nemám – ale rád tipy přidám, ať už do tohoto nebo do dalšího samostatného tipu.