TIP#052: Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat

Pokud @365tipů sledujete, tak víte, že tématu zálohování (backup) už bylo částečně pár tipů věnováno. V TIPu #008 se můžete dočíst o Historii souborů ve Windows. Což je jedna z velmi užitečných pomůcek, které vám mohou pomoci zálohovat. V TIPu #007 je řeč o souborových úložištích, které jsou také jeden z nástrojů pro zálohování.

Zálohovat je více než vhodné – hlavně by to mělo být zálohování takové, že zachová nejenom vše potřebné a aktuální, ale zachová to mimo počítač, který zálohujete. Protože jedině tak se k zálohovaným souborů dostanete i v okamžiku, kdy počítač fungovat nebude. Zálohujete navíc proto, aby se v případě havárie (poškození) disku či počítače nestala ztráta vašich souborů noční  můrou. Proto je vhodné také myslet na to, že zálohovat je potřeba i váš notebook, mobil i tablet. A zálohujete nakonec i proto, abyste si mohli obnovit něco, co jste třeba omylem smazali či přepsali.

Jak zálohuji já

Mé řešení zálohování využívá externího NAS (Synology, ale to už taky tak trochu možná víte – viz první díl seriálu NAS nadoma). Dlouhou dobu jsem dělal zálohy počítače (s pomocí Acronis True Image 2014 a inkrementálního zálohování) a notebooku (s pomocí Zálohování ve Windows). Zároveň běží již výše zmíněná Historie souborů, která zálohuje průběžně dokumenty na NAS.

Později, při přechodu na SSD šel Acronis definitivně pryč (nespolehlivý a problematický) a zůstala historie souborů (pro nepoužitelnost nahrazená Resilio Sync) a k tomu jednou za čas zálohování pomocí plné Zálohy přímo pomocí Windows – na USB externí disk (protože Windows 10 nikdy nedokončí zálohu na NASku). Některé věci z NASu se čas od času zálohují na externí USB disk – viz Jak ve Windows synchronizovat dvě složky pomocí Robocopy

Vedle NASu mám samozřejmě ještě pořád k dispozici Dropbox a Google Apps (s diskem od Google), kam se neustále synchronizují dokumenty – to ale neřeší zálohu nainstalovaných programů a řady dalších věcí, které se v počítači postupně objevují. Ale řeší to, že mám veškeré dokumenty dostupné kdykoliv a kdekoliv.

Jeden čas jsem zálohoval  ještě do MozyHome (za nějakých 5 USD je tam tuším možné  mít neomezený prostor), ale jenom ve zdarma dostupné podobě. A ještě je asi dobré dodat, že některé věci jsem z počítače přímo přesunul do Synology NAS – je tam mirror (zrcadlení) dvou disků, takže je zbytečně „zálohovat“ věci, které se, například, nikdy měnit nebudou (můžete si pod tím představit třeba sbírku MP3, ale i záplavy fotek).

TIP: Občasné zálohování vám práci nezachrání. Jak se chránit proti ztrátě souborů, když náhle odejde počítač? je hodně užitečné shrnutí více nutných tipů jak zálohovat

Čím můžete zálohovat Windows

Tenhle tip má být ale klasicky hlavně tip na software, které slouží k zálohování, takže to pojďme splnit.

 • Acronis True Image si musíte koupit, není zadarmo. A otevřeně řečeno, umí hodně zlobit a mé zkušenosti jsou takové, že je neuvěřitelně pomalé. A také, že má stálou ochotu si poškozovat úlohy pro zálohování a vyžaduje velmi pozornosti. Neumí ani dobře konsolidovat. Měl jsem ho něco přes dva roky a ve výsledku několikrát pomohlo. Po příchodu  Acronis True Image verzi 2015 to ale vedlo k tomu, že dávat nové paníze za novou verzi jsem vyloučil. Měli byste ale také vědět, že True Image toho umí mnohem víc (třeba klonovat disky) a může být hodně užitečné.
 • Cobian Backup vypadá, že možná tímto software jednou zkusím Acronis nahradit (nebo spíše vypadal, mezitím poněkud přestal být aktualizován). Má jednu velkou výhodu, je zadarmo. Co jsem zatím zkoušel, tak je navíc nesrovnatelně rychlejší, než Acronis (dost podstatné, protože 460 GB velká záloha trvá Acronisu běžně 6 až 8 hodin).
Cobian-backup-counting
 • SyncBack Free je také zadarmo (mají i placenou pokročilejší verzi) a patří, stejně jako další uváděné software, k doporučeným od jiných lidí. Jak název napovídá, může vám pomoci i tam, kde nejde o zálohování, ale o synchronizaci)
 • Duplicati  je zajímavé i tím, že umožňuje zálohovat do cloudových úložišť (Amazon S3, SkyDrive, Google Drive a další) a zároveň je zadarmo a navíc Open Source. Co navíc, je jak pro Windows, tak pro Linux (ale ne jako nativní).
 • Backup Maker je zdarma pro osobní použití, za 13 Eur můžete mít „profi“ variantu (liší se ale jen možností použít ve firmě a dostupností technické podpory).
 • AOMEI Backupper je také zdarma i s verzemi za peníze. Vedle zálohování umí i klonovat, ale samozřejmě, jak dobře funguje či nefunguje, vám neprozradím. Vycházím z doporučení jiných lidí.

Dodatky po vydání

 • Zbyněk Říha mi na Google+ připomněl, že ve Windows je stále Robocopy (aneb Robust File copy). Před lety jsou ho používal pro řadu synchronizačních skriptů. Takže to je další užitečná možnost, byť to „zálohovácí“ software není, hodit se může hodně.
 • Free FileSyncfreefilesync.org – má web jak z minulého století, ale je to aktuální software.  Co navíc, je to Open Source pro Windows, Linux i Mac

TIP: Kam se ve Windows 10 (Windows 8) ztratilo zálohování? Jak zálohovat Windows 10? se vám bude líbit, ve Windows 10 je totiž zpět klasické Zálohování z Windows 7. Plus bitové kopie, One Drive a Historie souborů.

 • Martin Malý používá CrashPlan kde se nenechte zmást placením, protože to je za cloudové zálohování (o tom více v tipu Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování?). Lokální disky to opravdu umí zadarmo (jen s těmi externími ve Windows budete mít smůlu, nepodporují je). A cloudové zálohování má nakonec docela příjemnou cenu.POZOR: V srpnu 2018 CrashPlan zrušil domácí verzi podobu služby a má jenom Small Business podobu.
 • Matus Lichy napsal, že zkouší FBackup – další zdarma dostupné řešení (mající i komerční alternativu).
 • Martin Mareš má dobré zkušenost s Paragon Backup & Recovery 15 – zdarma trial, jinak jde o placené řešení.
 • Honza Piškvor Martines na Facebooku přišel s rdiff-backupwww.nongnu.org/rdiff-backup –  což je řešení, které rozhodně stojí za doplnění. Je navíc multiplatformní, což je o to lepší.
 • GoodSync umí nejenom zálohovat, ale tak synchronizovat, včetně real-time a P2P (musíte koupit). Od stejného zdroje je doporučení i na EasuUS TODO Backup (mají zdarma dostupné pro domácnost), ale viz o odstavec dále. Díky @olivievranska za tip.

TIP: V Jak často zálohovat Mac/Mac Book? A čím zálohovat? najdete přehled aplikaci a služeb pro zálohování. Místním, síťové i cloudové pro Mac OS.

Dodatky z roku 2017

 • Někdy v roce 2017 jsem se chtěl vydat vyzkoušet Veeam (vypadá dobře, umí toho dost, má dobré reference) ale přišla dvě pekla – peklo registrace pro opatření si „zdarma“ licence, poté peklo kdy každý den od nich chodily maily. Což nakonec vedlo k tomu, že jsem to vůbec nenainstaloval.
 • Stejně tak jsem zkoušel výše zmíněný EasuUS TODO Backup a nic nešlo z počítače tak rychle pryč jako právě tohle. Snaží se to narvat do počítače crapware, slib zálohování na síťové disky je jen mýtus a je to nástroj pro zahlcení reklamou a upozorňováním na to, že jste si ho nekoupili. Velmi rychle odinstalovat a vůbec nepřemýšlet o koupi.
 • S výše zmíněným externím USB diskem přišel mimochodem NTI Backup Now EZ 3 (Toshiba je dodává ke všem externím diskům) a zkušenost vcelku pozitivní, slouží už nějakou chvíli pro zálohování notebooku na NASku.

POZOR: Čtěte pozorně Na historii Souborů (File History) ve Windows 10 jako zálohování se nespoléhejte. Opravdu ne