@365tipu

Na historii Souborů (File History) ve Windows 10 jako zálohování se nespoléhejte. Opravdu ne

O Historii souborů je řeč už v Zálohování není radno podceňovat. Víte, že ve Windows 8/10 máte službu jménem Historie souborů? a poměrně dlouh jsem ji měl aktivní. Zálohovalo na externí NAS. Jenže, při psaní jednoho z novějších tipů týkajících se zálohování v reálném čase (což skoro je Hitorie souborů) jsem zjistil pár nepříjemných věcí.

Nezálohuje, protože máte moc dlouhá jména

Ta nejvíce nepříjemná věc je, že vás asi nenapadne pravidelně zkoumat Event Log (a ujistit se, že Historie Souborů skutečně něco dělá. Není to totiž moc jisté – neznámo proč zde Microsoft nechává řadu let jednu zásadní chybu. Pokud máte moc dlouhá jména souborů či dlouhá jména složek, tak Historie souborů prostě ty soubory či složky nebude zálohovat – ne že by ty soubory s moc dlouhými jmény prostě přeskočila a dostali jste upozornění.

2019-03-03 12_34_24-Prohlížeč událostí.png

Pokud vám File History odmítá zálohovat (nebo ji podezíráte, tak si projděte Event Log (má tam vlastní log) a možná zjistíte, že se zastaví na tom, že máte příliš dlouhá jména souborů a složek. Ano, vážně, v roce 2019.

TIP: Ta chyba má Event ID 100 a text „File was not backed up due to its full path exceeding MAX_PATH limit or containing unsupported characters“. Řekne vám i jaký soubor to byl, takže ho sice můžete přejmenovat, ale nic vám to nepomůže, když někdy v budoucnu nastane tatáž situace.  Někdy bude znamenat, že se nezazálohoval jenom ten jeden konkrétní soubor, někdy bude znamenat kompletní konec zálohování.

Že nezálohuje se nedozvíte, nevíte ani co zrovna dělá

Tuhle nepříjemnou věc je nutné připomenout samostatné. To že Historie Souborů přestala kompletně zálohovat (jedno z jakého důvodu) se prostě nedozvíte. Záznam ani není v Event Logu, prostě to vypadá jako když všechno proběhlo, ale na cílovém místě se vůbec neobjeví (a neobjevují) soubory.

Protože to běží někde na pozadí, tak ani není možné se podívat co zrovna zálohuje, případně kolik toho bude ještě zálohovat.  

2019-03-03 12_35_43-Prohlížeč událostí.png

Mimo výše zmíněné chyby 100 je ještě zajímavý chyba s ID 201: Nelze vyhledávat změny v uživatelských knihovnách a provádět zálohování změněných souborů pro konfiguraci ….\AppData\Local\Microsoft\Windows\FileHistory\Configuration\Config. Důvod má neznámý a řešení také neznámé.

Přijít na to co brání v záhohování? Zkuste v Nastavení postupně začít odebírat jednotlivé zálohované složky. Vážně. S největší pravděpodobností tady může jít o problém s přístupovými právy k daným složkám, ale moc jasné není jak přesně by měly vypadat, aby to celé fungovalo jak má.

2019-03-03 12_15_25-Nastavení.png

Zálohuje jenom věci co jsou v Knihovnách a uživatelskou složku

File History/Historie souborů neumí zálohovat libovolné složky, jenom to co se nachází ve vašem účtu ve Windows nebo je přidáno do knihoven. Takže pokud máte například Disk Google a Dropbox odsunutý jinam, přes tuto službu prostě zálohovat nebude možné – jedině pokud projde přidání do Knihovny.

Což ale ne vždy funguje a File History (Historie Souborů) je stále poněkud chaotický nespolehlivý pomocník. Jedno z častých řešení problému je také klasické – zrušit File History, smazat vše na cílovém disku a poté znovu File History zapnout.  Pak se vám zpravidla podaří, že to co jste si přidali do knihoven začne konečně File History poznávat a zálohovat.

2019-03-03 12_15_42-Nastavení.png

Některé složky ale nikdy nepůjde přidat do File History (ač je přidáte do Knihoven). Typicky v mém případě třeba „Disk Google“.

Pokud se ve Windows všechno co děláte odehrává v uživatelské složce a v Knihovnách, tak je to docela použitelné. Pokud ale všechny věci máte někde jinde, tak je to zbytečně komplikované.

TIP: Občasné zálohování vám práci nezachrání. Jak se chránit proti ztrátě souborů, když náhle odejde počítač? je hodně užitečné shrnutí více nutných tipů jak zálohovat

Špatně se určuje co nemá zálohovat

Zálohování uživatelské složky (/Users) je užitečná věc. Možná si budete chtít některé věci ze zálohování vyjmout – typicky například Downloads/Stažené soubory, protože to možná ani zálohovat nechcete.

Bohužel žádný snadný pohled na „strom“ toho co zálohuje (a co nemá zálohovat) tady není. Můžete přidávat složky a můžete přidat složky, které se nemají zálohovat.

TIP: V Jak zálohovat Mac OS pomoci Time Machine se dozvíte, že Mac OS má totožný software. Na rozdíl od Windows ale funguje.

Zabírá to hodně místa

File History vytváří kopii každého souboru co se změnil – kopie zachovává tak dlouho, jak jste si zvolili v nastavení. Znamená to ale tedy i to, že pokud tam máte 100 GB velký soubor a každý den se v něm něco změní, tak budete mít den co den dalších 100 GB zabráno na místě kam „zálohujete“. Není to inkrementální záloha, prostě to dělá kopii celého souborů (pojmenuje ho skoro stejně, k původnímu jménu přidá informaci o tom ze kterého dne pochází).

Tady musíte pamatovat na nastavení jak dlouho se kopie uchovávají – výchozí je totiž navždy a může to po určité době znamenat problém s místem. Což obnáší i to, že o nedostatku místa se nijak nedozvíte (tedy jedině tak, že se podíváte na onen disk nebo do Event Logu).

Neumí to ani hlídat kolik dat to přenáší přes síťové rozhraní (pokud zálohujete na NAS a tak podobně), takže ho to pochopitelně může vytížit na maximum.

První záloha udělá kompletní kopii

Při prvním spuštění dojde ke kompletní kopii všeho, co se v zálohovaných složkách nachází. Dobré na to pamatovat, protože to může určitou dobu trvat a také to může dost využít místní síť.

Není to záloha v reálném čase

Nejkratší interval zálohování je 10 minut (výchozí je jedna hodina), takže to není záloha v „reálném“ čase. Pokud používáte Dropbox/Disk Google tak víte, že okamžitě jakmile se nějaký soubor změní, tak se synchronizuje do cloudu – na tohle musíte pamatovat a případně si nastavit kratší interval.

Obnovení jde, ale je to uživatelsky značně nepřívětivé

Z Historie Souborů jde obnovit soubory i celé složky, ale rozhraní je značně nepřívětivé. Nedá se v něm dobře hledat, po mnoha měsících chodů jsou tam stovky „záloh“. Obtížně se procházejí, tváří se to jako klasický Průzkumník/Explorer, ale chybí tam pokročilejší navigace. Stejně jako chybí možnost zobrazit si určitý soubor a jeho „verze“.

Nemůžete zálohovat na více míst

Zálohovat jde jenom na jedno jediné místo. Pokud chcete umístění změnit, tak musíte Historii Souborů deaktivovat a nastavit na nové místo. Což vyvolá opět kompletní zálohu, ale přijdete o předchozí historie. Na původním místě zůstanou soubory původní zálohy, takže je případně musíte ručně smazat.

Používat Historii souborů nebo nepoužívat?

Pokud si občas budete hlídat zda a zda vůbec zálohuje, tak je Historie souborů určitě užitečná funkčnost – je poměrně nenáročná, protože toho nikdy nebude kopírovat víc. Není to další extra software (zálohovací software) co musíte mít nainstalované.

Tradičně platí,že zálohovat jenom jednou není dostačující, takže pokud si k tomuto pořídíte doplněk v podobě synchronizace do cloudu tak to může být dobré. A určitě neuškodí mít klasické zálohování.

PS: K zálohování Windows jsou tu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky