@365tipu

TIP#1324: Občasné zálohování vám práci nezachrání. Jak se chránit proti ztrátě souborů, když náhle odejde počítač?

O nedávnem víkendu spolužačce ze školy prostě přestal fungovat notebook. Taková ta klasika, temno, nespouští se, nic nepomáhá. Další klasika, měla v něm zrovna asi měsíc práce, kterou (další klasika) příští týden měla odevzdávat. A další klasika, nezálohovala, takže tu práci měla opravdu jenom v tom notebooku.  Přímo učebnicový případ, ke kterému je vhodné napsat samostatný tip.

Především, klasické zálohování v tomto případě stejně nepomůže – málokdy se děje denně, takže sice možná něco bude v záloze, ale může to být dny i týdny staré. Navíc bude komplikované z té zálohy dostat konkrétní soubory – počítač ze kterého zálohujete je totiž mrtvý a nejspíš narazíte na to, že vlastně ani pořádně nevíte, jak z té zálohy něco dostat.

Klasické zálohování je dobré pokud chcete obnovit kompletní počítač. Málokdo ale zálohuje inkrementálně (tedy průběžně vše co se změnilo) a má k dispozici zálohovací software jinde, než na zálohovaném počítači. Běžný zásadní omyl bývá i ten, že lidé zálohují na disk na stejném počítači, takže když už se něco stane (co třeba útok ransomware?) tak je to totéž, jako kdyby nezálohovali.

TIP: Vlastně o tom byla řeč už v Pár zásadních poučení, když vám odejde hlavní pracovní stroj. Aneb život v cloudu. Je tam ještě řeč o důležitých věcech, které nejsou jenom zálohování.

1) Zálohujte synchronizací do cloudu. Tohle mít musíte

Dost nejpodstatnější věc, kterou právě pro náhlou ztrátu souborů rozhodně doporučím – vtip je v tom, že nezálohujete celý počítač ale jenom soubory typu Word, Excel atd. Zálohují se vždy, když se některý z nich změní – prostě si nastavíte synchronizaci do Dropboxu, Google Disku, OneDrive či iCloudu. Vyžaduje to připojení k Internetu, ale to přece dnes už máte. Trochu to občas otravuje tím, že připojení k Internetu ucpe, ale máte zálohu v reálném čase. A nemusíte nic řešit, nic spouštět, na nic pamatovat.

Druhý vtip je, že kdykoliv jakýkoliv soubor potřebujete, můžete se k němu dostat odkudkoliv – z mobilu, tabletu, z dalšího počítače. Ideální kombinace je, že máte notebook a k tomu klasický domácí počítač a přes cloudové úložiště se synchronizují soubory mezi nimi – přestane-li jeden fungovat, prostě zapnete ten druhý a můžete okamžitě pracovat.

Pokud máte Windows 10, tak tam Microsoft počítá s tím, že vaše dokumenty a uživatelská data bude ukládat do OneDrive. Možná to máte zapnuté, aniž o tom víte. Zdarma přístupné OneDrive má ale stejná omezení jako ostatní (Google, Dropbox), je tam málo místa (něco jako 5 GB).

POZNÁMKA: Osobně si platím G-Suite a tím pádem mám k dispozici 1 TB diskové úložiště v podobě Disku Google (Google Drive). Tam jsou synchronizované některé věci, ale hlavně je tam spousta dokumentů přímo, už je neřeším lokálně. Na ty lokální mám ještě Dropbox se zhruba 25 GB prostoru. A protože mám počítač a notebook, tak vše z těchto cloudů je vždy na dvou počítačích.

Můžete jít i do jiných cloudových zálohování, tedy do těch o kterých je řeč v Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování? Nic tomu nebrání, tedy až na to, že většina těchto řešení je dnes placená a je prostě jednodušší používat výše uvedené (Disk Google, Dropbox, One Drive, iCloud).

TIP: Hodit se bude Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google Disk)? Zásadní tipy pro používání

2) Zálohujte průběžně na domácí NAS nebo externí disk

Pomocí něčeho jako Apple Time Machine, File History ve Windows nebo nějakého samostatného řešení, které takto funguje (částečně například CrashPlan, BackBlaze, Mozy/Carbonite, Duplicati). Nemusí to být nutně domácí NAS, stačí externí rychlý disk připojený přes USB 3.0 – celé to ale funguje podobně jako ono zálohování do cloudu. Některé ze zmíněných neumí zálohovat na síťové zařízení, takže ten externí disk bude potřeba.

Kdykoliv dojde k nějaké změně souboru, tak se soubor zálohuje do externího úložiště – jsou tam k dispozici všechny starší verze, po určité době (třeba po půl roce) se odmazávají. A kdykoliv můžete jeden konkrétní soubor získat. Některá z řešení to umí při každé změně (podobně jako záloha do cloudu) nebo si můžete nastavit jak často se mají tyhle průběžné zálohy spouštět.

POZNÁMKA: Nevěřte, že „zálohování“ běží. Kontrolujte si, že (například) Disk Google nepadl (dělá to dost často už asi rok) a že File History opravdu ukládá nové soubory. Na cílovém úložišti může dojít místo, nebo to prostě přestalo neznámo proč fungovat. Ostatně viz Na historii Souborů (File History) ve Windows 10 jako zálohování se nespoléhejte.

Výše uvedené věci jako CrashPlan, Mozy či Carbonite jsou také použitelné jako průběžná záloha, řeč je o nich v Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování? a můžete zkusit i tuto cestu, málokdy ale bude zadarmo a není to tak jednoduché a flexibilní.

POZNÁMKA: Osobně jsem používal Historii souborů co odkládala věci na NAS, ale musel jsem najít náhradu. Používám také Resilio Sync pro synchronizaci některých složek mezi počítačem a notebookem (co nejsou synchronizovány do cloudu).  O Resilio Sync je řeč v Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači? Zajímavé na něm je to, že Resilio Sync je i na Synology NAS, takže náhradou Historie Souborů z Windows se stalo právě Resilio Sync. Viz ještě poznámka na konci.

TIP: V Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat je přehled dalšího software, které můžete použít pro zálohování. Pokud máte Mac OS, tak viz Jak zálohovat Mac OS pomoci Time Machine

3) Plnou zálohu systému

Můžete ji dělat ručně třeba jednou měsíčně – ta vám usnadní případné obnovení celého systému. Osobně bych asi doporučil mít rychlý větší (1 až 2 TB) externí USB 3.0 disk a na něm mít kompletní (image disků) zálohu určenou opravdu jenom pro obnovení.  O tom jak zálohovat Windows 10 je řeč v  Kam se ve Windows 10 (Windows 8) ztratilo zálohování? Jak zálohovat Windows 10? a je k tomu nutné dodat, že jsem jen výjimečně zažil, že by tohle „zabudované“ zálohování bezproblémově fungovalo.  S tím jak řešit kompletní image disků pomůže Jak udělat (ISO) image vašich kompletních Windows? A nejenom Windows.

POZNÁMKA: Osobně jednou za čas udělám image systémového disku. Dřív jsem používal Acronis a inkrementální i image zálohy, ale bylo to krajně nespolehlivé software (viz Proč se brzy rozloučím s Acronis True Image 2014), takže tak trochu riskuji v tom, že kdyby odešel systémový disk, tak budu prostě muset Windows nainstalovat znova. Součástí onoho risku je, že mám počítač a notebook a na obou všechno co potřebuji k práci.

TIP: Resilio Sync (používám pro synchronizaci složek mezi počítačem a notebookem) je docela zajímavé řešení pokud máte NAS, na které jde nainstalovat. V mém případě jde o Synology a tam je Sync dostupný. Můžete tak synchronizovat z počítače na NAS – stačí si založit složku a pomoci read-only klíče nechat dělat kopii – není potřeba obousměrná synchronizace. Jedna věc – Sync je pomalý.  zejména u malých souborů a stejně nevyužívá naplno lokální síť – lokálně ale kopíruje po sítí, neběhá to přes Internet. A druhá – Synology NAS vám přestane hibernovat disky, o tom viz Sync Prevents HDD From Sleeping On NAS…

2019-03-28 07_08_03-Sync Home.png

Co dodat

Nepodceňujte to o čem je řeč. Počítač může kdykoliv odejít, pevný disk či SSD v něm také, mají nakonec omezenou živnost. Soubory se vám mohou poškodit, může se objevit virus, omylem si můžete nějaké soubory smazat. Vždy je dobré mít více záloh než jenom jednu. Ideální je kombinace cloudu a externí zálohy v reálném čase.

TIP: Když už na počátku tipu byla řeč o cloudu, tak můžete pokračovat do Jak pracovat s cloudem? Stahování, synchronizace a co všechno to vlastně umí

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky