@365tipu

TIP#067: Co byste měli vědět o cloudovém zálohování? Přehled služeb pro zálohování do cloudu

O zálohování byla na @365tipů už párkrát řeč (dokonce tu máme štítek zálohování). Byl by tu TIP #052: Čím zálohovat počítač s Windows? A proč vůbec zálohovat a ještě TIP #008: Zálohování není radno podceňovat. Víte, že ve Windows 8 máte službu jménem Historie souborů?.

Nepřímo související je i TIP #007: Dropbox, nebo jakékoliv jiné cloudové, souborové úložiště. Hodně to umí pomoci, protože právě souborová úložiště na Internetu (v cloudu) jsou použitelná pro zálohování. Dnes ale bude řeč o trochu pokročilejším cloudovém zálohování.

Dnes najdete více služeb, které umožňují kompletní zálohu počítače do cloudu. Umožňují to i některá zálohovací řešení (třeba mnou používá Acronis True Image má také cloudové zálohování), ale existuje několik poměrně zajímavých služeb zaměřujících se pouze na tuto jednu činnost. A musím k tomu dodat, že některé vypadají jako hodně užitečné.

Zálohovat do cloudu celý počítač (nebo alespoň jeho značnou část) vás bude zpravidla stát peníze – musíte se připravit na to, že půjde o desítky až stovky gigabajtů a tam už zdarma dostupná uložišitě zpravidla nejsou nebo sice dostupná jsou, ale mají různá omezení (třeba velikost souboru, který tam můžete nahrát). A také většinou nemají potřebný software, který by zálohování (což je něco jiného než synchronizace) dělal.

Druhá věc, kterou je potřeba si před použitím cloudového zálohování uvědomit je, že budete potřebovat slušné připojení k Internetu. S nějakou takovou klasickou ADSL/VDSL linkou co má nějaký ten 1 Mbps upload se bude zálohovat obtížně. S mobilním připojením zatíženým FUP ještě hůře. Jinými slovy, tohle si propočítejte a ověřte dopředu.

K rychlosti a kvalitě připojení patří ještě jedna důležitá věc – vámi vybraná služba musí umět buď dobře automaticky nebo ručně nastavit kolik z vašeho připojení pro zálohování využije. Protože když to umět nebude, tak vám z 15/1M ADSL zbyde sice těch 15M pro stahování, ale kompletně ucpaných 1M bude znamenat, že si s na Internetu ani nešrktnete.

TIP: Pokud budete chtít řešit jenom cloudové zálohování fotek, tak tu máme extra tip: Kam online dávat fotky a má vůbec tohle nějaké dobré řešení?

Nezapomeňte, že cloudová záloha je opravdu záloha, není to náhrada Dropboxu/OneDrive/Box.net a dalších.

Ale teď už k těm tipům na cloudové zálohování

CrashPlan www.crashplan.com – se mi velmi líbí, z těch několika rešení asi nejvíc. Jediné co mi u této služby chybělo a proč jsem si ji nepořídil je to, že neumí zálohovat na externí NAS. Osobně bych šel totiž jedině do kombinace NAS (mám Synology) a cloud. CrashPlan funguje tak jako většina cloudového zálohování – průběžně ukládá všechno co se změnilo a na doma vyjde na 60 dolarů ročně – velmi příznivá cena za kterou získáte neomezený prostor.

POZOR: V srpnu 2018 CrashPlan zrušil domácí verzi podobu služby a má jenom Small Business podobu.

TIP: Proč jsem si nepořídil Crashplan ani Backblaze aneb cloudové zálohování není pro každého

Umí toho ještě víc – na externí NAS sice zálohovat neumí (respektive asi by uměl, ale je nutné to poněkud přiohnout), ale na klasicky připojené disky ano. Také umí zálohovat na jiné počítače vybavené Crashplanem. A pro Synology má rozšíření, které umí věcí z NAS zálohovat do CrashPlanu. Verzi zadarmo má jenom pro lokální zálohování – online/cloud si ale můžete vyzkoušet 30 dní zdarma. U CrashPlanu (a ještě i leckde jinde) se setkáte i s další podstatnou vlastností – šifrováním.

crashplan

MozyHomewww.mozy.com – jsem před pár lety dost dlouho používal a umí i některá další kouzla jako synchronizaci či mobilní klienty. V porovnání s předchozím je otázka, jestli 5 USD za 50 GB měsíčně (9 USD za 125 GB měsíčně) je v době poněkud větších dostupných prostorů opodstatnitelné.

Carbonite www.carbonite.com – je klasické průběžné zálohování do cloudu, neomezené úložiště i mobilní aplikace. Cena je nakonec vlastně stejná jako u CrashPlanu – 60 USD na rok za jeden počítač (Windows/Mac). Pokud byste chtěli ještě zálohovat na externí disk a nějaké další vychytávky, tak mají pro Windows řešení za 100 USD na rok.

TIP: Kam se ve Windows 10 (Windows 8) ztratilo zálohování? Jak zálohovat Windows 10? se vám bude líbit, ve Windows 10 je totiž zpět klasické Zálohování z Windows 7. Plus bitové kopie, One Drive a HIstorie souborů.

Backblaze www.backblaze.com – si pořídíte za 50 USD za rok (Windows/Mac) a nelimitovaný prostor. Zajímavé může být, že uvádějí neomezené zálohy na externí disky (ale opět to nevypadá na NAS). Zmiňují i verzování (30 denní záloha), což je jedna z dalších užitečných věcí u těchto služeb (ale také například u Dropboxu). A ještě jednu důležitou věc zmiňuji – žádná omezení velikosti souborů.

⇒ Tento tip s číslem #067 sponzoruje Magazín 067 ⇐,
Magazín, který se nechce zavděčit všem
a proto se jmenuje 067 neboli 6.7%.
Tak velká, či malá, je část populace,
kterou chce zaujmout.
Má navíc tu odvahu,
býti čtrnáctideníkem.
Najdete ho na @067cz,
FacebookuGoogle+
i YouTube.

SOS Online Backupwww.sosonlinebackup.com – vyjde na 8 USD měsíčně za „nekonečný“ prostor. Nabízí PC, MAC, Android a manuální zálohování pro iOS. Mobilní přístup, zálohování na externí disky. Zmiňováno je i zálohování otevřených souborů – tady to navíc vypadá, že nejde o průběžné zálohování, ale klasický způsob (tedy v určitou dobu se spustí zálohování).

Amazon Glacier aws.amazon.com/glacier – si nechám jako poslední z těch zajímavějších – zde se platí (velmi nízké) částky za GB na měsíc a hodí se opravdu pro velké objemy dat. Možná ani ne tak pro klasické zálohování počítače, jako pro archivaci skutečně velkého objemu dat. A je dobré vědět, že to tak nějak patří k rozsáhlým cloudovým řešením od Amazonu.

TIP: Řada z cloudových zálohovacích služeb je použitelná i pokud potřebujete zálohovat nějakého to NAS zařízení.

PS: Záměrně uvádím pouze ceny pro domácí/osobní užití. Každá ze služeb má ještě další cenové plány, ať už rodinné (více počítačů, lepší cena) nebo firemní.

Google Drive v roce 2017 uvedl Backup and Sync tool (pro GSuite viz Drive File Stream) a někdy v průběhu roku 2018 bude původní Google Drive nahrazen právě touto novou aplikací.  Podrobněji viz Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google Disk)? Zásadní tipy pro používání

Jaké jsou další možnosti? A co rizika?

Samozřejmě, nejsme zdaleka u konce, ale teď už opravdu jenom stručně. A také ještě jedna důležitá věc – používat cloudové zálohování může znamenat některá rizika.

TIP: V Mám používat více cloudových úložišť? Praktické postřehy k životu se soubory v cloudu najdete hodně velmi užitečných postřehů k tomu jak  používat cloudová úložiště.

První podstatné je, že vaše služba může kdykoliv přestat fungovat (proto to chce lokální zálohy). Druhé samozřejmě to, že se vaše data dostanou do nepovolaných rukou, což částečně může řešit šifrování (kde ale nemáte nikdy jistotu, pokud si nešifrujete přímo sami privátním klíčem). Třetí se řeší v  Mohu se spolehnout, že se věci z cloudu neztratí?, protože ani cloud není zárukou, že vám z nej nebudou mizet uložené soubory.

TIP: Občasné zálohování vám práci nezachrání. Jak se chránit proti ztrátě souborů, když náhle odejde počítač? je hodně užitečné shrnutí více nutných tipů jak zálohovat

Dodatky, doplňky a tak

V Jak často zálohovat Mac/Mac Book? A čím zálohovat? najdete přehled aplikaci a služeb pro zálohování. Místním, síťové i cloudové. pro Mac OS.

TIP: V Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači? se dozvíte o tom, co výše uvedené služby často také umí, ale co můžete chtít řešit bez uložení někde v cloudu. Tedy o synchronizaci souborů mezi zařízením (počítači, mobilními zařízeními, úložišti).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky