@365tipu

TIP#615: Mohu se spolehnout, že se věci z cloudu neztratí? Nechybí vám v Evernote poznámky? Jak zálohovat Evernote?

Tomáš Baránek v neděli na Twitteru vznesl dotaz v podobě „Evernote mi maže přílohy, i starší. To je brutální. Dělá vám to taky?“ a rozvinula se okolo toho docela zajímavá diskuze. Jiří Mareš se přidal s tím, že mu z nějakých 5 169 poznámek (co vidí v Evernote Desktop ve Windows) chybí nějakých 419 pokud se podívá na webu Evernote. Což je poměrně dost podstatné a pokud se podíváte do Google zjistíte, že tam lidé poměrně hodně řeší, že se jim ztrácejí v Evernote věci.

Jedna věc na začátek. Spolehnout se na to, že se vám v cloudu nic neztratí v žádném případě nemůžete. Pravdou je, že takové Google Docs či Dropbox až tak příliš zmínek o ztrácejících se věcech nemají zatímco Evernote jich má hodně. Přesto se spoléhat na cloud (cloudové úložiště) jako primární místo, kde máte své soubory, prostě nemůžete.

Problém Evernote vypadá na klasické selhávání synchronizace, kdy se věci vytvořené (či opravované) v určitém zařízení (či programu) nedostanou do cloudu a tím pádem v dalších zařízeních nejsou. Případně dojde ke konfliktu verzí a celé to nějak tak vyšumí do ztracena.

TIP: V Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování? je řeč o využití cloudu pro zálohování. Také v tomto případě platí, že se ně něco takového nemůžete spolehnout jako na jediné řešení.

Je nutné vědět, že cloudové úložiště vždy musí doprovázet odpovídající zálohy . případně to úložiště nesmí být primární. Dropbox je například skvělý na synchronizaci mezi počítači, ale rozhodně ne jako jediné místo, kde byste si soubory měli nechat (a Dropbox by to mimochodem moc chtěl). Pokud se podobně spoléháte na Google Docs (kde je podstatně snazší se takto chovat), tak byste měli mít jistotu, že to co máte „jenom“ v Google Docs je postradatelné.

U Dropboxu, když už jsme u těchto konkrétních příkladů, je zálohování jednoduché – vše co je v Dropboxu byste měli mít v alespoň jednom počítači (ideálně více) a zálohovat na nějaké to další místo (jako třeba na NAS, externí disk). Pomocí vám může i operační systém, který zachovává smazané soubory či dokáže udržovat historii souborů – cokoliv by se vám ztratilo z Dropboxu, ať už chybou nebo vlastním přičiněním, pak budete mít odkud obnovit.

Pro Google Docs to bude problematičtější tím, že tamní soubory sice můžete také synchronizovat do počítače, ale ty co jsou „přirozené“ (dokumenty, tabulky, atd) v počítači nenajdete, místo nich je tam jen odkaz na jejich uložení na webu. A pokud se ptáte jaké tohle má řešení, tak špatná zpráva je, že dost dobře žádné, tedy až na to že si budete čas od času exportovat všechny „přirozeně“ vytvořené dokumenty do nějaké té DOC/XLS podoby. Dobrá zpráva je, že klasické stažení složky (složek) z Google Docs (přes menu) tohle udělat umí. Stejně jako to umí Google Takeout.

2016-09-26 07_21_43-Nové oznámení.png

Jak zálohovat Evernote

Evernote můžete zálohovat snadno a měli byste to dělat pravidelně – pořiďte si klienta pro Evernote pro váš počítač a pomocí exportní funkce si je můžete ukládat (ideálně ve formátu ENEX). Tohle řešení ale může být trochu otravné tím, že je potřeba ho dělat ručně.

TIP: Nezapomeňte, že Evernote umí „lokální“ notebooky a můžete si tak snadno zadělat na problémy tím, že si neuvědomíte, kam jste vlastně tu poznámku umístili.

Proto je dobré vědět, že Evernote samozřejmě ukládá soubory lokálně (ve Windows do AppData\Local\Evernote\Evernote\Databases a v Mac OS X do Library/Application Support/Evernote) a není problém vše zálohovat. Ale pozor, tohle platí jen pro klasickou desktopovou verzi pro Windows, ne pro Windows 8/10 aplikace. Stejně jako to neplatí pro Evernote staženou z Mac App Store (ale platí pro tu co si můžete stáhnout přímo od Evernote).

To že Evernote ukládá soubory lokálně můžete využít i pro zálohování v reálném čase, ať už třeba přes symlinkovaný Dropbox nebo instalací něčeho co umí synchronizovat konkrétní vybrané složky (jako třeba BitTorrent Sync, viz Jak synchronizovat soubory a složky mezi počítači?).

Zálohování vám může usnadnit i to co umí přímo Windows (viz Kam se ve Windows 10 (Windows 8) ztratilo zálohování?) nebo Apple (tamní TimeMachine).

Výše popsané lokální zálohování vám ale moc nepomůže, pokud selže synchronizace. Což odhalíte jedině tak, že si budete čas od času porovnávat počet poznámek na webu, v mobilu a na počítači. Tady je asi vhodné připomenout i to, že IFTTT umí Evernote, ale pouze při vytvoření poznámky nebo přidání štítku k poznámce, bohužel neumí akci při změně poznámky (a neumí to ani Zapier).

DODATEK: Dalibor Kouřil poslal tip na Evernote Backup using Apple Script, který sám používá.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky