@365tipu

TIP#148: IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet

V nedávném tipu Jak dostat fotku z Instagramu na Twitter aby byla vidět? Přes IFTTT! jste se mohli seznámit se službou IFTTT, snáze zapamatovatelnou jako písmena z IF THIS THEN THAT, něčeho co vystihuje o co jde. A v tipu jsem slíbil, že se k IFTTT a dalším podobným službám vrátím. Takže je to tady. Co je to IFTTT, k čemu je to dobré, jak to funguje.

IFTTT (a pár dalších podobných služeb, viz dále) slouží k automatizaci vašeho Internetu. Funguje hlavně tak, že umí přebírat informace z nějaké služby – e-mailu, sociálních sítích, cloudových úložišť a řady dalších služeb. Podle toho co se na výchozí (zdrojové) službě stane (třeba jste udělali novou fotku, dali Líbí, nahráli nový soubor, atd) tak pak umí něco udělat a výsledek umístit na cílovou internetovou službu.

Samozřejmě, trochu je to zjednodušené, protože on toho IFTTT (a jemu podobní) umí ještě víc, respektive časem bude umět ještě víc. Třeba to, že bude umět reagovat na Internet věcí (IoT, Internet of Things) a pracovat s různými senzory na vstupu a ovládat nějaká zařízení na výstupu. Ale to teď vynechme.

Základem používání všech těchto služeb je, že si v nich založíte účet, připojíte služby (ať už ty co slouží pro vstup nebo jako cíl výstupu, IFTTT jim bude říkat kanály/channels) a nadefinujete si pravidla (recepty, předpisy). Ty jsou v určitém intervalu, zpravidla 15 minut, spouštěna a služba tak prostě jedno po druhém vykoná. Pokud se událo to na čem je pravidlo založené, tak způsobí výstup, akci, pro kterou bylo stvořeno.

ifttt-choose-a-trigger-channel

Žádná z těchto služeb není dokonalá, takže pravidla mohou přestat fungovat, rozbít se, nedokázat se spojit. Nemůžete tedy mít 100% spolehnutí na to, že se opravdu vše nadefinované bude vykonávat. Zpravidla se ale o problému dozvíte, můžete vše zkontrolovat, případně ručně spustit.

Velká výhoda těchto služeb je, že nemusíte umět programovat a přitom vlastně programovat dokážete. Naprogramujete si třeba to, že pokud si označíte hvězdičkou článek v RSS čtečce (viz K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst) tak se má článek zveřejnit na blogu ve WordPressu (výsledek je vidět třeba v medvidekpu.wordpress.com) .  Nebo, další příklad, fotografie co připínáte na Pinterest i ty co pořizuje váš Instagram přenášet do podoby jednoduchého blogu na Tumblru (můžete vidět na medvidekpu.tumblr.com)

Ještě větší výhoda je to, že vám tyto služby umožní něco, co třeba není možné – třeba to co bylo zmíněno na počátku, tedy přenos fotografie z Instagramu na Twitter v plně čitelné podobě.

Pokud se budete ptát, k čemu používám IFTTT, tak řadě užitečných věcí. Fotky z Instagramu posílá na Linkedin a na Stránku na Facebooku, SMS z mobilu přeposílá do e-mailu, z Pinterestu dává věci na extra účet na Twitteru/Tumblr, hvězdičkované věci z Feedly do WordPressu. Mimo těchto aktuálních receptů jsem ještě využíval věci jako články získané z RSS vkládané na Stránku na Facebooku či oblíbené z DeviantArtu do WordPressu, fotky z Instagramu do Dropboxu.  A v Jak automaticky dostávat obsah na firemní Stránku na Google+ zjistíte i vhodné nasazení pro Google+. Trochu širší povídání najdete v Jak z webu jako je @365tipu automaticky plnit různorodé sociální sítě

POZOR: Od 1. března 2019 přestal IFTTT podporovat Linkedin.

Ze zmínky o SMS v předchozím odstavci plyne, že IFTTT si můžete pořídit i pro mobilní telefon či tablet a tím značně rozšířit možnosti, protože se rázem zpřístupní řada dalších zdrojových i cílových míst a aktivit s nimi spojených. Což může například znamenat i to, že si třeba můžete nastavit poslání SMS v reakci na něco (něco podstatného).

Opravdu byste měli vědět, že tyhle služby (tedy alespoň IFTTT i Zapier) toho umí opravdu hodně. Umí pracovat skoro se vším – všechny sociální sítě, poštovní služby, počasí, YouTube/Vimeo, Slack, RSS, blogovací systémy, cloudová úložiště, Evernote, Pocket, Buffer, Feedly, Android, iOS, Foursquare/Swarm, Last.fm, Flickr … prostě na co si

TIP: Jak z konference posílat foto, video i texty na více sociálních kanálů? Instagram a IFTTT pomohou je velmi praktická ukázka toho jak využít Instagram pro pořizování fotografií, které poté nasdílíte na další sociální sítě.vzpomenete.

IFTTT vám pomůže často vyřešit něco, co nějaká aplikace/software neumí. Třeba viz Jak ukládat (sdílet) fotografii pořízenou na Instagramu do Flickru (a jinam) pro vyřešení odstraněného sdílení z Instagramu na Flickr (zrušeno v květnu 2017)

Co tu tedy máme?

 IFTTT – www.ifttt.com. Je komplet zadara, najdete o něm nespočet článků a návodů, má snadno použitený web, ale až v okamžiku, kdy si zvyknete na to, že je všechno dost značně originální. Na druhou stranu, po srovnání s dalšími řešeními zjistíte, že tady prostě něco snadno a rychle nastavíte a ono to (většinou) rovnou funguje. A ne nepodstatné je, že funguje zadarmo. Je navíc velmi pravděpodobné, že nakonec budete mít na IFTTT více účtů, protože má jedno omezení – lze na něj připojit pouze jeden účet/profil z určité služby, takže pokud máte třeba více Facebooků (i více Stránek), tak musíte rozdělit mezi více IFTTTů.

TIP: Na IFTTT si buď můžete najít už hotové recepty (v Browse) nebo prostě vytvořit recept vlastní (Create a Recipe) kde prostě budete krok po kroku volit vstupní kanál (a s ním spojeném možnosti) a výstupní kanál (a s ním spojené možnosti).

Zapier – www.zapier.com, kde ale narazíte velmi rychle na zásadní omezení bezplatné verze (pouze 100 vykonání úlohy měsíčně). A nutno dodat, že webové rozhraní a vše okolo je místy zbytečně komplikované. Na druhou stranu to vypadá, že Zapier míří trochu více na propojování i velmi profesionálních služeb. Čemuž nakonec odpovídá to, že než nastavíte (například) přenos fotek z Instagramu na Stránku na Facebooku, tak budete tápat, jak se to dělá.

V únoru 2016 doplnil Zapier možnost řetězit úkony do více kroků. Což vypadá jako docela dost užitečný věc.

zapier-apps-grid

Yahoo Pipes pipes.yahoo.com/pipes – je mimochodem jedna ze služeb, kterou využijete běžně ve spojení s IFTTT. V mém případě je použitá pro zpracování Pinterestu do použitelné podoby. Jinak je to ale samostatná služba, která umí spoustu kouzel s obsahem. A je opravdu hodně zajímavá.

POZOR: Yahoo oznámilo na začátku června 2015 konec Yahoo Pipes. Vydrží v chodu zhruba do září, takže pokud je používáte, začněte hledat náhradu. Až se @365tipů podaří nějakou (nějaké) najít, tak bude tento tip určitě doplněn. Vy můžete pomoci, pokud máte náhradu.

TaskerGoogle Play – je trochu jiný než IFTTT/Zapier/další, je to aplikace pro Android a umožňuje zásadní množství automatizací/reakcí na různé události, které se odehrají ve vašem telefonu či tabletu.

Workflow – workflow.is – je nutné zmínit když už byl zmíněn tasker, tohle byla skvělá automatizační aplikace pro iOS, bohužel později ji koupilo Apple a postupně se stává horší a horší. A protože je to iOS, tak „automatizace“ vyžaduje, abyste úlohy spouštěli ručně. Vážně.

WappWolf Automator for Dropbox –  wappwolf.com/dropboxautomator – je zajímavý tím, že se týká čistě Dropboxu – funguje tak, že umí reagovat na nový soubor v určité složce – udělá z něj PDF, PDF převede na Text, nahraje do Googel Drive, vytiskně přes Google Cloud Print, odešle do Kindle, odstranit EXIF a řadu další věcí. Zadarmo pouze 10 souborů denně a maximální velikost souboru 25 MB

Automate.io – automate.io – je podobné Zapieru – umí vícekrokové automatizace a míří spíše na firemní použití.

Hugginngithub.com/huginn/huginn –  je zajímavý tím, že je Open Source a běžet musí na vašem vlastním serveru – popsatelné možná jako kombinace Yahoo Pipes a IFTTT:

Další služby osobně neznám a odzkoušené či prozkoumané je nemám. Takže bez bližších komentářů (používáte-li, můžete s ozvat se zkušenostmi).

[08.09.17] Integromat – www.integromat.com/cs/ – je povedený český projekt, který se zcela určitě vyplatí přidat a hlavně prozkoumat.

Velmi pravděpodobně by se jich našla ještě řada dalších, ale tohle prozatím stačí, případně se ozvěte, pokud sami něco používáte a podělíte se o zkušenosti.

Ale ještě není konec, ještě pár dalších služeb, které se vám k IFTTT budou hodit.

Visual Ping – visualping.io – vám pomůže zjistit, že někde na webové stránce došlo k nějaké změně

Page2RSS – page2rss.com – jakoukoliv webovou stránku promění v RSS. Což může být třeba výsledek vyhledávání v Twitteru.

Google Alerts – www.google.com/alerts  – velmi pravděpodobně znáte, ale možná nevíte, že si zde vytvoříte monitorovací alerty, které potom mají vlastní RSS. A to můžete napojit na IFTTT.. Podrobněji viz Google Alerts můžete použít k monitorování zmínek. Jména, firmy, konkurentů, témat

Co ještě připomenout na konec?

To, že IFTTT autorizujete pro přístup k vašim dalším službám (či jakkoliv umožňujete přístup) znamená, že byste si měli přihlašovací údaje do IFTTT dostatečně chránit. A protože jde pouze o e-mail a heslo, tak jedině tím, že heslo bude dostatečně silné a někde ho nevytrousíte.

Vaše předpisy/recepty/pravidla jsou spouštěna v určitém Intervalu (IFTTT běžně patnáct minut, ale jsou i kratší u některých), takže mějte trpělivost. Pokud si prostě nastavíte přenos z Instagramu na Twitter, tak to nebude okamžité, jako když to uděláte přímo v Instagramu.

Pokud budete přes IFTTT sdílet na Facebook, tak pamatujte, že je zde vhodné správně nastavit soukromí – zejména pokud chcete aby příspěvky či fotky takto nasdílené byly vidět věřejně, protože počáteční nastavení je „pouze přátelé“. Nastavuje se to mezi aplikacemi, kde si musíte najít IFTTT.  A řeč o tom už byla i v Nastavte si Instagram aby sdílel fotky na Facebook jako (ne)veřejné. A nejenom Instagram

IFTT-prava-facebook

IFTTT má jeden značný zlozvyk, že se mu čas od času rozpadnou připojené kanály – běžně se to děje u WordPressu. Tady doporučím hlavně dobře sledovat upozornění, které vám pošle e-mailem. A protože možná máte IFTTT profilů víc (nic jiného nezbývá) tak si nastavte přeposlání/forward těchto mailů na hlavní e-mail.

iftt-wordpress-error-again

Další praktické příklady k čemu používat IFTTT

TIP: V Jak mohu nějak automaticky třídit, přesouvat a zpracovávat soubory? zjistíte, že existují podobné věci jako IFTTT pro práci se soubory na lokálních/síťových discích

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky