TIP#800: Jak mohu nějak automaticky třídit, přesouvat a zpracovávat soubory?

Už pár let používám složku tmp do které prostě ukládám všechno možné, hlavně screenshoty při psaní věci na @365tipů či pro odeslání na sociální sítě. Aby nenarostla do závratných rozměrů, má podsložky do které vždy v novém měsíci odsunu všechno z toho minulého. Dělám to ručně, ale asi by nebylo marné, kdyby to „něco“ umělo automaticky.

Stejně tak by mohlo něco smazat všechny soubory ze složky kam padají stažené soubory  okamžiku, kdy je stažený soubor starší než určitý počet týdnů. Nebo reagovat na změny souboru a automaticky je někam zazálohovat či odeslat. Případně detekovat nový soubor v určité složce a pak s ním něco udělat. V zásadě, něco jako IFTTT ale pro lokální soubory.

File Juggler (Windows) má zdarma trial a za 40 USD si ho pak můžete koupit.

Hazel (MAC) si můžete pořídit za 32 USD.

Když už výše zazněl IFTTT, tak se k částečně také dá použit. Nemůžete ale spouštěcí mechanismus napojovat na lokální soubory, ale na ty co se ukládají do cloudu. A připojená akce samozřejmě také není lokální, ale můžete využít to co IFTTT umí. Takže můžete například nastavit pravidlo, že když do určité složky v Dropboxu nahrajete fotku, tak se automaticky uveřejní na sociální sítě.

Dropit (Windows) může být vhodný už jenom tím, že je zdarma a Open Source. Je to jednak souborový manažer pro práci s větším množství souborů, ale můžete si ho nastavit, aby potřebné dělal později sám.

Hygeia (Windows) je zdarma použitelná pro osobní použití a vedle přesouvání umí zpracovávat hudbu, obrázky, spouštět externí aplikace, rozbalovat archivy.

TIP: Jak ve Windows přesunout soubory ve složce do jiné po určitém počtu dní poradí jak přesouvat pomocí dávkového souboru

Folder Agent (Windows) je dostupný zdarma a umí toho poměrně hodně. Monitorovat složku, kopírovat, přesouvat, spouštět externí programy, posílat e-maily, vytvářet Zip soubory, monitorovat SFTP, spouštět Powershell skripty, měnit velikost obrázků a řadu dalších věcí.

Redirect File Organizer (Android) je ukázkou toho, že podobné pomůcky mohou být dostupné a zajímavé i pro mobilní telefon či tablet. Musíte si sice pořídit placenou verzi, ale tahle aplikace navíc integruje i vaše mobilní zařízení s vaším počítačem.

watchDirectory (Windows) má placenou podobu a 30 denní trial. Podobně jako řada předchozích toho umí poměrně hodně, ale cena není malá.

Belvedere (Windows) je další Open Source, takže nejenom zdarma, ale dostupné včetně zdrojových kód§.

Pokud jste zkušení, tak si samozřejmě takovéhle věci můžete programovat sami. Powershell ve Windows a všechny ty různorodé shell-y v Linuxu umí všechno co potřebujete. Spouštět připravené skripty pak můžete buď ručně nebo automaticky, přidáním do Plánovače úloh ve Windows, do Cronu v Linuxu. Velmi výrazně vám tady navíc může pomoci Google, protože řada hotových skriptů už existuje (příklad move files to folder based on date)

POZNÁMKA: Tohle je takový trochu rozpracovaný tip, který potřebuje ještě nějaký čas na další doplnění. Ale už ho příliš dlouho nechávám v TODO podobě.