@365tipu

TIP#610: Co je to souborový manažer? Tipy na ty lepší a k čemu že mi to bude?

Kdysi dávno, když ještě Windows (skoro) neexistovaly, počítačům vládl DOS a nějaké to grafické rozhraní bylo v plenkách vznikly programy jménem souborový manažer. Zjednodušovaly práci se soubory, protože v DOSu se špatně kopírovalo, mazalo i přesouvalo. Pak se objevily Windows, kde základní souborový manažer existuje v podobě průzkumníka souborů. Ale pořád některé věci neumí a na některé věci je dost nešikovný.

K čemu zejména souborový manažer používat?

Přejmenovávání, kopírování a přesouvání souborů – souborový manažer vám vždy vedle sebe umožní otevřít dvě různé složky (nebo dva různé disky) a můžete mezi nimi přesouvat a kopírovat. Některé umí otevřít i složku na počítači spolu se složkou na vzdáleném počítači (ať už přes síť nebo přes FTP).  Kopírovat, přesouvat a přejmenovávat můžete i složky, stejně jako je vytvářet.

Život vám usnadní i při vyhledávání souborů (Jak najít soubor v počítači?), prohlížení obsahu (zejména pokud jde o textové soubory). Systém panelů umožňuje i různé druhy zobrazení, například i kompletní stromové struktury disku. Přes menu a klávesové zkratky se dostanete třeba i k vlastnostem souborů. Dost často umí souborový manažer pracovat i komprimovanými/archivními soubory (ZIP, RAR a další). Některé umí výrazně zjednodušit hromadné přejmenovávání souborů a řadu dalších činností.

Užitečné mohou být i věci jako porovnání dvou složek a některé z souborových manažerů mají i systém pluginů, které do nic doplní další funkčnost. A každý souborový manažer by vám měl snadno umožnit spustit jakýkoliv program (a vůbec použít příkazovou řádku)

Souborový manažer se vám bude hodit i při vzdáleném (SSH) přístupu na Linuxový stroj – i tam bude výhodou negrafický souborový manažer a osobně musím dodat, že mít na linuxovém stroji mc (což je jeden z několika souborových manažerů pro Linux) je dost zásadní.

Jaké souborové manažery můžete zkusit

Už řadu let ve Windows používám FARwww.farmanager.com. Vyhovuje mi právě tím, že není grafický (spouští se v „DOS“ okně ve Windows, tedy v příkazové řádce) a také je to síla zvyku. Nevyžaduje instalaci a v zásadě si ho můžete nosit i na USB klíčence coby portable aplikaci. Užitečné je, že umí i FTP přístup, takže pokud potřebuji něco rychle přes FTP, pomůže i tady. A protože dost často opravuji i různé čistě textové soubory, tak hodně pomáhá i v téhle věci.

2016-09-19 06_58_49-{D__World of Warcraft} - Far 3.0.3367 x64.png

V Linuxu je dobré si pořídit Midnight Commanderwww.midnight-commander.org – je v zásadě dost podobný jako FAR, včetně ovládání. Je textový, takže ho můžete spouštět přes SSH, konzoli i v X Windows terminálu.

  • Další dobrá varianta je Nautilus (Gnome a Unity), v KDE najdete Dolphin, Xfce obsahuje Thunar, LXDE tuším PCManFM – to všechno už jsou grafické manažery a dost často jsou „závislé“ na tom patřičném grafickém rozhraní. Výhoda výše uvedeného MC je, že bude běžět všude. V GUI stačí otevřít terminal
  • Za zmínku ve spojitosti s Linuxem ještě stojí WinSCPwinscp.net – což je kombinace souborového manažeru a SFTP/SSH/FTP klienta. Jedna z věci, kterou také velmi často používám

2016-09-19 06_59_31-mc [root@linux-vds]__var_log.png

Pro Android je tu samostatný tip V šestkovém Androidu je základní souborový manažer. Ale co v těch starších? kde je pár souborových manažerů co se vám budou hodit na mobilu či tabletu s Androidem

Pro iOS, když už jsem odbočil k mobilním záležitostem, žádné skutečné souborové manažery vlastně nejsou a důvod je prostý. Apple stále neposkytuje nic co by alespoň trochu fungovalo jako použitelný souborový systém. Dost často se tyto aplikace spíše snaží usnadnit přenosy mezi mobilním zařízením a počítačem nebo cloudovými úložišti. Pár tipů:

Ale zpět k Windows – další alternativy se kterými ale žádné zkušenosti nemám, takže jenom výčet (a opět nikoliv úplný, ale alespoň těch, o kterých jsem kdy slyšel):

  • TotalCommander www.ghisler.com – by asi byla má volba, pokud bych opouštěl FAR. Je mu asi nejvíce podobný a je také jedna z letitých stálic. Grafická podoba a shareware.
  • FreeCommander freecommander.com – je dostupný zdarma (ale není to Open Source) a jde o grafické rozhraní, což přináší možnost zobrazovat obrázky a další věci, které ve výše uvedeném FAR manažeru použít nemůže
  • MultiCommander multicommander.com  – také zdarma dostupný a také grafické rozhraní
  • Explorer++ explorerplusplus.com – je poněkud jiný v tom, že vypadá jako klasický Průzkumník souborů, zatímco většina ostatních souborových manažerů používá původní dvou panelový pohled na soubory
  • XYplorer – www.xyplorer.com – má jak zdarma, tak placenou podobu. Je portable a vypadá slušně.
  • Unreal CommanderX-diesel.com – je taky už pěkný pamětník a stále má aktualizace.
  • Salamander, taky jeden z těch letitých, dnes k nalezení jako Altap Salamander a jak plyne i z domény,  náš domácí produkt. Od verze 4.0 je freeware

Multiplaformní je File Commander (Windows. Linux a Mac OS). Je i portable, takže nemusíte nic instalovat.

Mac OS X je na tom trochu hůře, hlavně co se zdarma použitelných souborových manažerů týče. A musím opět dodat, že nemám žádný MAC, takže pokud máte v tomhle nějaký tip na dobrý souborový manažer, napište.

TIP: Ve Wikipedii je k nalezení Comparison of file managers kde najdete tipy na řadu dalších souborových manažerů, včetně základního srovnání. Najdete tam i prastarý Norton Commander, předchůdce a prapůvodce většiny dnešních souborových manažerů. Na ten si také pamatuji, používal jsem ho. Stejně jako další jméno z onoho srovnání, Volkov Commander.

Na závěr klasické připomenutí: máte-li nějaký dobrý tip na souborový manažer (Windows, Linux. OS S, Android, iOS, atd), tak pošlete.A hodně štěstí při přesouvání souborů.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky