@365tipu

TIP#1144: Jak najít soubor v počítači?

Jedna věc je na tomto tématu zajímavá. Žijeme v době, kdy pomocí Google dokážeme najít skoro cokoliv. Navíc velmi rychle a pohodlně. Jenže když přijde na hledání věcí co máte uložené v počítači, není to až tak snadné.

Ještě zajímavější na tom je, že otázku toho jak najít něco co máte v počítači uložené se dlouhodobě řeší. Samotný operační systém se v tom postupně zdokonaluje. Můžete si i pořídit nějaké další software, které to zvládá. Jenže to stále naráží na jeden poměrně zásadní háček – většina hledání je postavena na tom, že víte jak se hledaný soubor jmenuje a teprve pokročilejší řešení umí hledat v obsahu souborů.

Řešení je hodně, otázkou zůstává, které vám bude nejvíce vyhovovat. Osobně hodně často používám to nejjednodušší – vyvolám příkazovou řádku, přepnu se do kořenového adresáře a tam použiji „dir jméno /s“ (případně přidám ještě /p pokud hrozí, že by výsledků bylo mnoho). Tohle zajistí prohledání celého disku a nalezení všech výskytů onoho konkrétního souboru. Pokud mám disků více, tak je nutné to zkusit i na dalších.

2018-08-09 06_50_16-2018-08-09 06_49_52-Find file - Far 3.0.3367 x64.png.png

Varianta předchozího je, že v příkazové řádce si otevřu FAR (souborový manažer) a přes Alt+F7 vyvolám Find/Hledání – tam je možné už nejenom vyplnit název souboru (stejně jako v předchozím případě fungují * a ? při nejistotě o jméně či příponě), ale jde hledat i v obsahu souborů – ale pozor, hledá to bez ohledu na formát, takže v obsahu Wordu či Excelu to prohledávat neumí. Výhoda je, že sestaví tabulku s nalezenými a vy si je můžete postupně prohlížeč a zpracovávat.

Samotná Windows mají vyhledávání – ve Windows 10 je to lupa vedle Start tlačítka. Ale moc nepočítejte, že by to snad umělo dobře hledat soubory někde „těžko říct kde“ na disku. Museli byste si v Možnosti indexování nastavit podstatně širší možnost – což přinese dost zásadní obtěžování při indexaci (zatěžování počítače, disku, atd). Výhodu to má v tom, že umí pracovat s různorodými souborovými formáty (zvládne ty z Office) a umí prohledávat i třeba poštu v Outlooku (kdo by dneska něco takového ale používal).

TIP: Pokud používáte něco jako Google Docs, tak otázka hledání souborů (dokumentů) v počítači odpadá. Budete je hledat v cloudu a s výhodou toho, že je k dispozici velmi dobré fulltextové vyhledávání od Google.

Další možnost hledání ve Windows najdete v Průzkumníku (Explorer) – moc vás bavit nebude, ale nakonec je to jenom taková základní pomůcka kdy prostě použijete vyhledávací políčko. Hledá v názvech souborů, umí hledat i v obsahu některých souborů. Využívá k tomu i již výše zmíněné indexování. Ani tohle hledaní vám ale neumožní nějakou pokročilejší filtraci (jako třeba „všechny obrázky pořízené v Praze mezi rokem 2010 a 2014).

macOS má Spotlight což by podle všeho mělo být podstatně lépe propracované vyhledávání věcí v počítači – viz Spotlight na Mac OS. K čemu to je a čím to nahradit

TIP: Je dobré při pojmenovávání souborů pamatovat na to, že je možná jednoho dne budete chtít najít. Dnes můžeme používat dlouhá jména a používat i češtinu (což nemusíte, stačí psát cesky místo česky). Název souboru by měl prostě co nejvíce pomoci nejenom pro pochopení co v něm je, ale v jeho nalezitelnosti

Některá řešení hledání vycházejí trochu z toho jak tohle umí Linux – zpravidla fungují tak, že si indexují (pamatují) kompletní obsah disku (disků) a nad tím mají postavené filtrace či doplňkové funkce. Zpravidla je potřeba aby tato řešení byla rychlá (počáteční indexace i aktualizace). Zkusit můžete třeba

V Linuxu, když už o tom výše padla řeč, je to všechno spíše otázka příkazové řádky (shellu) a můžete tam začít nejvíce klasickým příkazem find (u kterého nezapomeňte na řadu možných parametrů).

Další dobrou variantou je locate – bývá rychlejší (pokud se nepletu tak hlavně proto, že si udržuje databázi souborů a neprojíždí tak pokaždé celý disk, k čemuž se hodí znát i příkaz updatedb). Oba tyto nástroje hledají ale jenom podle názvu souboru.

TIP: Výše uvedená poznámka o správném pojmenování je hodně důležitá třeba u archivu fotek, ať už těch vašich, nebo těch co si shromažďujete z fotobank pro použití na sociálních sítích a článcích. Tam je hodně potřeba v názvu souboru dát co nejvíce klíčových slov vystihujících obsah fotografie. Řeč je o tom v Jak řeším obrázky pro (nejenom) @365tipu

Pokud budete v Linuxu chtít hledat v obsahu souborů, tak zcela určitě narazíte na starý dobrý grep – nebude umět prohledávat různorodé formáty (jako je Office, PDF, atd), ale na všechny ty záplavy textových souborů je ideální. A když už jsme u alternativ, zkuste se podívat na fd

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky