TIP#695: Krok za krokem (7): Jak řeším obrázky pro (nejenom) @365tipu

Je čas se vrátit k sérii Krok za krokem (poslední díl byl Kolik času zabere @365tipů? S čím počítat, pokud chcete blog? a ty ještě starší najdete na konci tohoto tipu), která tak nějak popisuje všechny praktické a podstatné věci okolo nejenom @365tipu, ale i dalších aktivit. Díl sedmý se bude věnovat opatřování a práci s fotografiemi, obrázky. Třeba i proto, že každý zdejší tip má v záhlaví ilustrační fotografii.

Budete-li vytvářet obsah, ať už pro web nebo pro sociální sítě, budete potřebovat neustále nějaké ty fotografie. Budete je pochopitelně potřebovat opatřit legálně, tedy buď sami vyfotit, koupit nebo opatřit ze zdrojů zdarma dostupných fotografií. Osobně používám několik takovýchto zdrojů (Pexels, Unsplash, Gratisography a občas Pixabay/Foter) a mám k dispozici desítky tisíc vlastních fotografií z let minulých, ať už ze zrcadlovky nebo mobilních telefonů.

Pokud potřebuji nějakou konkrétní fotografii?

Tak to se musí vyrazit hledat – ať už ve vlastních  fotkách (tam je důležité, abyste je měli nějak dobře popsané a bude to nejspíš nejzásadnější problém) nebo ve výše uvedených zdrojích – tam funguje vyhledávání podle klíčových slovy (v angličtině samozřejmě). Dost často budete muset zdrojů projít víc a nenajdete-li nic ve svých oblíbených, tak budete muset zkusit hledat fotografie někde jinde na Internetu. Dávejte si samozřejmě pozor na dodržení autorského práva.

Osobně mám v Dropboxu (prostě v cloudovém úložišti) založenou složku foto-ilustrace a do ní ukládám všechny nalezené fotky – při uložení dodržuji to, že do názvu souboru přidám odkud přišla (název služby) a doplním klíčová slova, která popisují to co ve fotografii je. Umožní mi to později najít potřebné (Jak najít soubor v počítači?).

Protože už někdy od května řeším Pet Center, tak v foto-ilustrace mám ještě podsložku Animals, kde jsou všechny fotky zvířat (jméno takové uložené fotky pak může být třeba pexels-photo-dog-animal-yorkshire.jpg). Vždy nechávám jako součást fotky původní pojmenování, v řadě případu to obsahuje i kód, který později umožňuje fotku v daném zdroji dohledat.

Zásadně se snažím vybírat takové fotky, které umožňují použití zdarma zároveň s komerčním použitím a zároveň bez nutnosti citovat autora. Pokud fotka požaduje uvedení autora a skutečně ji chci, tak ji beru také a autora při použití samozřejmě uvedu, není žádný důvod se tomu vyhýbat.

2017-01-06 07_29_13-ThumbsPlus Pro 10 - Thumbs.tpdb8.png

Fotky si ale sbírám i dopředu

Dvakrát třikrát do měsíce zajdu na výše uvedené zdroje fotek zdarma a projdu vše, co je nové. To co vypadá jako vhodné pro použití „někdy“, prostě uložím do oné složky. Což mi umožňuje prostě sáhnout do již připravených fotografií kdykoliv, když nějakou potřebuji – ilustrační, ne zcela konkrétní. Tímhle způsobem se objevují právě hlavně ilustrační fotky pro @365tipu. Snaha samozřejmě je, pokud to jde, použít nějakou fotku co „nějak“ souvisí s tématem tipu. Nebo je prostě aspoň vizuálně zajímavá.

Jen pro zajímavost, k použití nasbíraných ilustračních fotek mám aktuálně přes 1400 (a 272 těch zvířecích). Řada z nich nikdy nebyla použita. To že jsou uloženy v Dropboxu znamená, že je mohu použít na kterémkoliv počítači (či zařízení) a odkudkoliv. Což je také jedna z podstatných věcí.

Jak zjistím, jestli už jsem nějakou použil?

Přiznám se, že to příliš neřeším, použití některých fotek si člověk prostě pamatuje a pokud s větším odstupem použije nějakou znovu, nic se neděje. Zjistit to ale jde snadno, protože fotku při použití na @365tipu nechávám v původním jménu (jen protože jde do záhlaví, tak na začátek přidám rozměry, tedy 825-330-). Není pak vcelku problém, třeba s pomocí Google nebo přímo ve WordPressu, zjistit, jestli už nějakou fotku mám použitou. Na @rychlofky se navíc fotky běžně recyklují.

TIP: V Ilustrační fotografie? Jak na ně? Pozor na ty, které používá na Internetu skoro každý, vyhněte se jim. je vlastně řeč o tom co bylo právě teď sepsané v pár předchozích odstavcích

Jak je to se screenshotováním?

Pro screenshoty používám Greenshot (viz Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)?) a ten ukládá fotky s jménem odvozeným z názvu okna, takže to poměrně dost usnadňuje jejich pozdější nalezení. Tenhle druh obrázků končí v složce tmp – ta v cloudu není, ale je synchronizovaná mezi mým notebookem a hlavním počítačem. A čas od času tu záplavu obrázků v /tmp/ přesunu podle měsíce pořízení do podsložky měsíce. Tyhle věci totiž nemají žádné další využití než v okamžiku psaní článku.

Tedy s výjimkou @rychlofky, kde se ale prostě znovu používají už fotky/screenshoty nahrané do tamního WordPressu. A opět hodně pomáhá, že název souboru fotky obsahoval nějaké to klíčové slovo, podle kterého se dá později znovu najít.

Hledání fotky ve složce a úpravy

Pro projíždění fotek v počítači mi už hodně hodně let slouží ThumbsPlus, ale v Jak na počítači lépe prohlížet obrázky a fotografie? Pomocí prohlížečů fotografií najdete řadu dalších podobných programů. ThumbsPlus slouží i k základním ořezům a změně velikostí fotek, tam nic světoborného nepotřebujete (včetně uložení v jiném formátu a základních filtrů). Žádné větší úpravy prakticky nedělám, ale tady by dobře posloužil Paint.NET (viz V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop?).

Co je podstatné? Aby to v čem prohledáváte fotografie umělo hledat podle slov, které jste si vytvořili v jménech souborů. Prostě když potřebujete kočku, tak do políčka pro filtraci napsat „cat“ a dostat všechny kočky. A ano, klíčová slova v jménech souborů používám v angličtině.

Koláže a různé další věci dělám vlastně také jenom velmi výjimečně. Pokud už je potřebuji, tak se k tomu hodně hodí online www.canva.com, ale nástrojů na tohle je více (viz Jak vytvořit koláž z fotogafií? Pro Instagram, Facebook a vůbec kamkoliv). Pointa použití něčeho jako Canva je, že to jde velmi rychle – tohle všechno jde dělat i v něčem jako Paint.NET, ale zásadní kritérium veškeré práce s obrázky a fotkami je … ušetřit co nejvíce času.

Kde jsou nějaké zádrhele a mezery?

Zádrhele a mezery jsou hlavně u fotek, které vznikají v mobilu – bylo by je potřeba nějak třídit a pojmenovávat, aby je bylo možné najít. Na což není čas ani síla. Muselo by se to navíc dělat nějak průběžně (jen pro zajímavost, je jich přes 21 tisíc z mobilu a ke stovce tisíc ze zrcadlovky a jiných foťáků z let minulých). Tady by výrazně pomohlo nějaké to strojové rozpoznávání fotek, ale prozatím nic v počítači použitelného není.

Další problém vzniká v duplikátech. Po určité době zjistíte, že máte na mnoha místech jednu a tutéž fotku. Tohle trochu řeší software pro deduplikaci souborů, osobně čas od času využiji toho, že ThumbsPlus umí hledat duplikáty fotek a ručně to projdu.

TIP: Fotit fotky pro web a pro sociální sítě na výšku nebo na šířku?

Zádrhel by mohl vzniknout i v místě potřebném pro tohle všechno – na lokálním počítači to problém není, ale v notebooku můžete mít místa méně (tam stačí omezit co se bude přes Dropbox synchronizovat) a ještě méně místa můžete mít v Dropboxu. Což je v pozdější fázi řešitelné buď využitím dalšího úložiště (OneDrive, Disk Google) nebo povýšením na placenou verzi s vyšší kapacitou. Čistě teoreticky bych tohle všechno mohl mít právě v Google Drive (platím si Google Apps s 1 TB místa), ale historicky to nejenom vzniklo v Dropboxu, ale je to právě tudy podstatně uživatelsky přívětivější. V nejhorším případě prostě můžete úložiště s fotkami postupně čistit, je vcelku snadné mazat starší fotografie.

Předchozí díly pokud si chcete počíst