@365tipu

TIP#960: Ilustrační fotografie? Jak na ně? Pozor na ty, které používá na Internetu skoro každý, vyhněte se jim.

Potřebujete ilustrační fotografie k článku, blognutí či k příspěvkům na sociální sítě?  Nebo snad dokonce na nový design vašeho blogu? Velmi pravděpodobně sáhnete po některém zdroji zdarma dostupných fotografií. @365tipu to tak dělá už dobré tři roky (a nejvíce čerpá z Pexels.com, Unsplash.com, Pixabay.com a občas z Gratisopgraphy.com)  – řeč o tom ostatně byla už v Krok za krokem (7): Jak řeším obrázky pro (nejenom) @365tipu. Funguje to skvělé, ale má to pár praktických háčků.

Především, nepoužívejte jednu fotografii opakovaně. Je dobré si hlídat co už jste kde použili, opakovaně jenom pokud jde o větší časový úsek od posledního použití. Každý článek by měl mít vlastní „originální“ ilustrační fotografii.

2017-12-11 06_47_08-Google Search
Čím letitější, tím více použití. Čím jasnější „výraz“ fotografie, tím více použití

Co je ale ještě důležitější? Dávejte si pozor, aby vámi použitá fotografie nebyla nějak masově oblíbená a použitá na záplavě dalších webů někde v miulosti. Dá se to případně ověřit zpětným hledáním obrázků O tomhle najdete víc v  Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem?

2017-12-11 06_44_04-ThumbsPlus Pro 10 - Thumbs.tpdb8.png

Vyhnout se použití něčemu takovému je jednodušší i tím, že si budete ilustrační fotografie průběžně a neustále opatřovat nové a vybírat spíše z těch nových. Jenom tam, kde hledáte nějakou přesně tematicky danou fotografii,  je vhodné sahat do minulosti – což předpokládá, že budete třeba dělat totéž co @365tipu. Někde v cloudu si založíte složku pro použitelné fotografie a bude do ní prostě pořád přihrávat další a další. V té zdejší !Ilustrace složce jich je přes 2 500.

Nezapomeňte, fotografie můžete upravovat – otáčet, vyříznout, změnit barevnost, kombinovat s jinými. Ostatně viz též Jak snadno vytvářet obrázky pro blog či sociální sítě?

Pokud opravdu chcete mít jistotu, že ta zásadní fotografie na první stránce vašeho webu nebude použita na tisících dalších míst, tak musíte sáhnout k placení. Fotografii si koupit ve fotobance nebo si ji pořídit od fotografa. Exklusivní použití vyjde velmi draho, ale je dost jasné, že pro některé firmy je to otázka prestiže.

TIP: V ‣ Jak používat Facebook pro marketing a v ‣ Pomocníku Webdesignera najdete množství užitečných tipů. Aspoň víte jak trávit dlouhé večery

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky