@365tipu

TIP#1143: Služby pro hledání fotografií ve více online zdrojích

Vedle klasických fotobank je možné ještě využít několik užitečných služeb pro hledání fotografií, které mají určité specifické způsoby licencování – nejčastěji pravděpodobně „CC“ neboli Creative Commons. Tyto služby zpravidla umí prohledávat více zdrojů, takže vás snadno mohou přivést k potřebným fotografiím – samozřejmě jen tak snadno, jak dobře dokážete fotografii popsat klíčovými slovy.

Jak a kde na Internetu hledat fotografie poradí jak najít fotografii pomocí popisku, klíčových slov. Obsahuje tipy na obecné vyhledávače, ty další jsou konkrétní pro hledání fotografií s určitou licencí a umí navíc hledat napříč řadou online foto bank a služeb.

The Stocks – thestocks.im  – se objevila někdy na konci 2016 či 2017  a spojuje dohromady poměrně hodně zdrojů fotografií do jednoho místa – ne že by v nich uměli vyhledávat, prostě vlevo je rozcestník a a vpravo v IFRAME je kýžená služba. [11.03.17]

POZNÁMKA: Fotobanky také většinou umí vyhledávat, takže když využijete něco jako osvědčené Pexels či Foter (viz Kde získat fotky k použití zdarma?) můžete je i prohledávat.

2018-08-08 08_01_54-CC Search prototype.png

CC Search – search.creativecommons.org – umí hledat v poměrně velkém množství zdrojů – Europeana, Flickr, Fotopedia, Google, Open Clip Art Library, SpiXpress, Wikimedia Commons či Pixabay. Vedle obrázků umí hledat videa a hudbu, takže se může hodit i pro jiné účely.

Everystockphoto – www.everystockphoto.com – hledání zdarma dostupných obrázků (uvádí něco přes 21 milionů v databází) z řady zdrojů. Opět zde platí, že případné nalezení obrázky je lepší prozkoumat s ohledem na faktickou licenci.

TIP: V Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? je řeč o reverzním hledání. Tedy okamžiku kdy máte fotografii a hledáte odkud je

Image Finder – imagefinder.co – je, ano, asi to uhádnete správně. Další možnost, jak hledat v obrázcích na Flickru.

Photo Pin – photopin.com – asi nepřekvapí, protože jde o další hledání na Flickru.

Can We Image – canweimage.com – umí hledat obrázky ve WikiMedia Commons.

2018-08-08 08_03_06-Prague Free Photos, Stock Images - FreePhotos.cc.png
Na freephotos.cc je vidět typický obchodní model. Vedle zdarma dostupných fotek se zobrazují i ty z placených fotobank. Na to si mimochodem dávejte pozor, ať se vám do výsledku nepřiplete něco za co se nedoplatíte. 

Freephotos.cc – freephotos.cc – nový přírůstek z počátku roku 2017.  [29.04.17]

Poznámka. Výše uvedený přehled byl již dlouho součástí Kde získat fotky k použití zdarma? a byl čas to vytáhnout do samostatného tipu a také prověřit zda vše stále funguje. Takže se to stalo právě 8.srpna 2018. V tom původním tipu to vyšlo 3. ledna 2015 a je to jeden z prvních tipů z počátku @365tipů a zároveň jeden z často aktualizovaných.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky