@365tipu

TIP#003: Kde získat fotky k použití zdarma?

Znáte ten vtip o „Zdroj: Internet“ nebo „Zdroj: YouTube“, který česká média v minulých letech tak ráda používala? Trvalo několik let, než se to odnaučila (a nutno dodat, že jenom některá). Přitom co se obrázků a fotografií týče, moc dobře ví, že platí nejenom autorský zákon, ale také různé povinnosti uvádět zdroj tam, kde zákon dává možnost něco využít bez placení. Nově doplněné tipy jsou označeny pomoci [nové] nebo k nalezení na konci.

Pokud máte blog, web či profil na sociálních sítích, budete hodně často potřebovat ilustrační i konkrétní fotografie, různorodé obrázky, piktogramy či ilustrace. Nemůžete samozřejmě prostě vzít obrázek, který vám našel Google, a použít ho. V zásadě tak máte tři možnosti, kde podobné věci získávat – všechno si vytvořit či vyfotit vlastními silami, nakupovat ve fotobankách či od jednotlivých autorů. A samozřejmě můžete zkusit štěstí ve zdrojích zdarma dostupných obrázků a fotografií.

Než se vydáte zkoumat níže uvedené desítky zdrojů volně či zdarma použitelných obrázků, přidám jedno upozornění: předtím, než se rozhodnete nějaký obrázek (a platí to i pro část obrázku) použít, podívejte se, jestli licence umožňuje to, co se s ním chystáte udělat. Můžete se setkat třeba s omezením na nekomerční použití, nutností specificky uvést autora, vyrozumět autora o použití snímku, atd. A rozhodně si schovávejte informaci o tom, odkud použitý obrázek pocházel a s jakou licencí byl poskytnut.

Kde hledat volně/zdarma použitelné obrázky a fotografie?

TLDR; aneb nechcete zkoušet a hledat? Moje dlouholetá sada – Pexels, Gratisography, Unsplash, Fancycrave, Pixabay, Foter.

Pexelswww.pexels.com – nabízí fotografie pod CC0, tady kopírovatelné, měnitelné, šiřitelné a zpracovatelné jak pro komerční, tak pro osobní použití a bez nutnosti uvedení zdroje. (nové 05/2015)

Gratisography – www.gratisography.com – je, jak název napovídá, grátis. Nečekejte nic enormně velkého, ale i malé věci se mohou hodit.

Unsplash – unsplash.com – přidává každý deset dnů deset nových fotografií. A je docela z čeho vybírat. Do archivu tudy.

Fancycrave – fancycrave.com – pokud hledáte nějaké trochu kreativnější věci.

Pixabay – pixabay.com – občas trochu pobaví podivnou češtinou, ale jinak je to klasika. Zdarma dostupné obrázky velmi různorodé kvality míchané s výsledky ze Shutterstocku.

Foter – foter.com – postupem času docela solidně roste a je slušnou konkurencí pro Pexels.

Další záplava možností

CG Textures – www.cgtextures.com – je, jak název trochu napovídá, vhodný zdroj textur, ale najdete zde řadu fotografií, které k texturám mají hodně daleko.

placekitten – placekitten.com – je tak trochu legrace. Prostě když budete potřebovat obrázky kočiček, tak tady je najdete.

Albumarium – www.albumarium.com – nabízí obrázky a fotografie různorodých licencí. Je potřeba být opatrný, ale najdou se zde zdarma použitelné fotografie.

Compfight – compfight.com – je kombinace fotobanky a vyhledávání a budete si muset trochu více dávat pozor na to, jestli je nalezené zdarma – respektive to ovlivnit volbou licence (Creative Commons vs Komerční).

titania foto – www.titania-foto.com – jsou fotografie Tanii Timpone ze sousedního Německa nabízené k volnému užití.

Dreamstime – www.dreamstime.com – je poměrně hodně rozsáhlá databanka s řadou různých fotografií, ale také řadou různých licencí. Ty zdarma dostupné najdete v „Free Images“. A v placené části najdete poměrně přijatelné ceny.

Flickr – www.flickr.com/creativecommons – má přímo samostatnou sekci fotografií s Creative Commons lincencemi či licencemi podobnými. A neváhejte, kolekce volně použitelných fotografií na Flickru je opravdu hodně velká.

Flickr a Internet Archive Book Images www.flickr.com/photos/internetarchivebookimages – jsou poněkud specifické fotografie. Hodně historické a pocházející z knih. [nové]

Flickr a The British Library – www.flickr.com/photos/britishlibrary/sets/ – na Flickru si oblíbíte, pokud chcete něco historického, vintage.

TIP: Jak je to s autorskými právy pro animovaný GIF?

Pickupimage – pickupimage.com – je fotobankou se zdarma dostupnými fotografiemi i public domain fotografiemi. Najdete zde ale i grafické záležitosti v podobě ikonek a ilustrací.

Ancestry Images – www.ancestryimages.com – je mírně specifický zdroj, jde o historické fotografie a najdete zde například i staré historické mapy.

Imagefree – www.imagefree.com – je další fotobanka zdarma dostupných fotografií. Stejně jako jinde i zde platí, že jsou velmi různorodé kvality a použitelnosti.

FreeMediaGoo – www.freemediagoo.com – nabízí obrázky, textury i pozadí.

FreeDigitalPhotos – www.freedigitalphotos.net – fotografie či ilustrace použitelné zdarma, ale hodně z nich bude ve skutečnosti za peníze. Je to klasický postup: vezme se množství zdarma dostupných i placených věcí a využije se „synergie“.

www.freedigitalphotos.net
www.freedigitalphotos.net

FreePhotosBank – freephotosbank.com – nabízí zdarma použitelné fotografie, pouze pokud mají autora „freephotosbank“ – ostatní fotografie dalších autorů mohou mít samozřejmě vlastní licenční podmínky.

Death to the Stock Photo – deathtothestockphoto.com – funguje mírně jinak – každý měsíc dostanete „na e-mail“ dávku čerstvých zdarma použitelných fotografií.

iStockPhoto – www.istockphoto.com – je samozřejmě klasická fotobanka. Co vás ale může zajímat je „Free Stock Files Every Week„, tedy kolekce zdarma použitelných fotografií, doplňovaná každý týden.

RGB stock – www.rgbstock.com – nabízí zdarma použitelné fotografie jak pro komerční, tak pro osobní využití. Samozřejmě za předpokladu, že si dáte pozor, na kterou část výsledků hledání kliknete.

StockVault – www.stockvault.net – je dobrým příkladem toho, proč je nutné si přečíst podmínky užití. V tomto případě je možné fotografie použít pro nekomerční účely.

Freerange Stock – freerangestock.com – míchá komerční Shutterstock s volně dostupnými fotkami. A narazíte zde na další častou podmínku – nutnost registrace.

IM Free – www.imcreator.com/free – má trochu širší záběr, vedle fotek zde najdete i šablony a ikony.

Google LIFE photos archive – images.google.com/hosted/life – je k nalezení na Google Images a jde o historické obrázky a fotografie z amerického časopisu LIFE. Od roku 1750 až do současnosti.

TIP: Víte co to znamená royalty-free? Měli byste, protože je to takový trochu chyták. V Co to znamená Creative Commons a proč (a k čemu) se vám to může hodit najdete informaci o licenčním schématu, které slouží k poskytování věcí „zadarmo“

Little Visuals – littlevisuals.co – je další služba, kde na e-mail dostanete sedm hi-res fotografií každý týden. Volně použitelných.

Morguefile – www.morguefile.com – spojuje jak zdarma dostupné fotografie (velmi různorodé kvality), tak hledání v iStockPhoto, Getty, Dreamstime, DepositPhotos a Fotolii.

New Old  Stock – nos.twnsnd.co – jsou další historické fotografie ve volně použitelné podobě.

openclipart – www.openclipart.org – nabízí nejenom kliparty, byť to název napovídá.

Open ImageBank – www.openimagebank.com – nabízí fotky pro komerční i nekomerční použití, pokud uvedete autora a odkaz.

Openphoto – openphoto.net –  je nové v dubnu 2015, tedy nové coby přídavek. Jinak je v chodu už tak od roku 1998.

Picjumbo – picjumbo.com – jsou fotografie od jednoho člověka k volnému užití. A najdete tam docela povedené kousky.

TIP: V Jak snadno vytvářet obrázky pro blog či sociální sítě? najdete mé tři nejvíce používané služby na získání fotek zdarma. A pak také další služby, které vám umožní je využít dál. 

http://picjumbo.com/
http://picjumbo.com/

Bigfoto.com – www.bigfoto.com – podmiňuje použití fotografií odkazem na tuto službu na vašem webu či blogu (případně fanouškovstvím jejich facebookové stránky).

Public Domain Archive – publicdomainarchive.com – je mírně odlišné tím, že fotografie zde dostupné jsou public domain.

Public Domain Pictures – www.publicdomainpictures.net – vás především pobaví přeložením do češtiny přes Google Translate. Ale jinak jde o obrázky dostupné v rámci public domain licence z velmi různorodých zdrojů.

PDpics.com – www.pdpics.com – je další variantou, kde získávat public domain fotografie.

Stockified – www.stockified.com – zdarma pro osobní i komerční užití z Indie.  (nové 02/07/2016)

Stockphotos.io – stockphotos.io – nabízí přes 25 tisíc obrázků pod public domain či creative commons. V lednové aktualizaci zjištěno, že nejspíš přestalo existovat.

Superfamous Studios – superfamous.com –  je samozřejmě i leccos jiného, ale najdete zde fotografie dostupné pod CC 3.0.

Freeimages – www.freeimages.com – se ještě nedávno tvářili jako sxc.hu, ale nějak ani nevím proč změnili název. Každopádně tohle je jeden z mých oblíbených zdrojů, původně známý jako sxc.hu, ale někdy na přelomu 2014/2015 došlo ke změně.

TIP: V Ilustrační fotografie? Jak na ně? Pozor na ty, které používá na Internetu skoro každý, vyhněte se jim. najdete pár užitečných a zásadních poznámek na téma jak pracovat s fotkami z free zdrojů

Wikimedia Commons – commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page – má svá vlastní pravidla užití a je vhodné si dobře všímat, jestli obrázek/fotka nemá nějaké specifické podmínky.

Wylio – www.wylio.com – má v neplacené podobě jen pět obrázků na měsíc, ale možná vám spíš pomohou obrázek najít někde jinde.

SpaceX Photos – www.flickr.com/photos/spacexphotos  – jsou volně použitelné fotografie od SpaceX, které podobně jako NASA uvolnilo své fotografie k volnému užiti. (nové 03/2015)

Kaboompicswww.kaboompics.com – se budou určitě líbit, licence je totiž CC0, osobní i komerční využití, bez nutnosti atribuce. (nové 07/06/2015)

FreeStockPhotos.org – www.freestockphotos.stfi.re – je zajímavé tím, že za ním stojí HubSpot. A také tím, že mají nějaké ty kategorie a štítky, takže usnadňují vyhledávání. (nové 07/03/2016) [05.08.17] už neexistuje na výše uvedené adrese. Existuje ale na www.freestockphotos.org 

FotoPiq – www.fotopiq.com – vzniklo v březnu 2016 a je to česká služby, stojí za ní Dalibor “Dála” Musil  (nové 08/03/2016)

Burst – burst.shopify.com – od Shopify nabízí CC0 licenci a poměrně specifický výběr fotografií. [08.04.17]

Magdelaine – magdeleine.co  – nabízí den co den novou zdarma použitelnou fotku. Přes hledání se dostanete k dalším. [15.04.17] 

Raumrot – raumrot.com – nabízí sady fotografií, ale nic vám nebrání je získávat a používat jednotlivě. [15.04.17]

Visual Hunt – visualhunt.com – je zajímavý tím, že hledání začíná barvou. tedy pokud chcete. Jinak funguje stejně jako vše jiné. [15.04.17]

500pxwww.500px.com – mělo širokou nabídku Creative Commons fotografií, ale v červnu 2018 s nimi skončilo. [02.07.18]

Imageric – imageric.com – CC0 a záplavě těch co najdete na Pexels i jinde. [07.08.18]

Pikwizardwww.pikwizard.com – klasický model, uvádějí 100K fotek, 20K exklusivních, plány dojít až k celkovému počtu jednoho milionu.  [27.11.18]

Old Book Illustrations nejsou, jak název napovídá, fotky ale ilustrace ze starých knih. [13.02.20]

ArtVee je databáze uměleckých děl v Public Domain. Můžete si je odtamtud rovnou stáhnout i ve vysokém rozlišení.  Neuvěřitelné poklady. [21.05.21]

Hledání fotografií ve více zdrojích?

Když už je řeč o fotkách, tak Služby pro hledání fotografií ve více online zdrojích určitě prostudujte.

Reverzní vyhledávání fotografií?

Více o reverzním hledání fotKdyž už je řeč o fotkách, tak Služby pro hledání fotografií ve více online zdrojích určitě prostudujte.ografií najdete v Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? a zjistíte tam, že služeb na hledání podle fotky je více. A tohle téma si prostě zaslouží vlastní tip.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky