TIP#400: Co to znamená royalty-free?

Než přesněji vysvětlíme termín royalty-free, tak je potřeba hned na počátek říct jednu důležitou věc. Neznamená to, že něco je zadarmo. A pokud na tenhle rozšíření omyl naletíte, tak se můžete lehce dostat do velkých problémů.

Royalty-free znamená, že daná věc (obrázek, video, hudba, nejčastěji) je použitelná bez placení opakujících se poplatků za použití nebo placení za objem využití či dobu kdy ji využíváte. S royalty-free je zpravidla spojeno pouze jednorázové zaplacení.

Royalty-free je věc spadající do autorského práva a netýká se jenom obrázků, fotek, videa a hudby. Jde obecně o jakékoliv intelektuální vlastnictví a cokoliv spadající pod autorské právo.

TIP: V Co to znamená Creative Commons a proč (a k čemu) se vám to může hodit najdete informaci o licenčním schématu, které slouží k poskytování věcí „zadarmo“

Vyskytuje se třeba i u operačních systémů nebo licencí na různorodé průmyslové standardy (v počítačích to jsou i třeba věci jako různé video či audio formáty), kde ti co je využívají ve svých produktech (hardware i software) musí odvádět za každé využití poplatky. Royalty-free něco takového eliminuje, ale jak už bylo napsáno, zaplatit musíte.

A to je v zásadě všechno, co k tomu má smysl psát. To nejdůležitější je, že „free“ v tomto případě neznamená zadarmo.

TIP: Nejčastěji se s tímto termínem získáte u licencí za fotografie. A tady vám může pomoci ještě Kde získat fotky k použití zdarma? a také Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem?