@365tipu

TIP#1021. Co to znamená Creative Commons a proč (a k čemu) se vám to může hodit

Creative Commons je licenční model, ujednání, pomocí kterého můžete šířit nějakou vaši práci. Nejčastěji jde o software, ale může to být i článek, pojednání, studie, fotografie, obraz či video. Z „creative“ v názvu je jasné, že se nejvíce hodí pro kreativní díla.

Creative Commons má zásadní výhodu v tom, že licence automaticky umožňuje dalším lidem vaše dílo používat, využívat, dál šířit či pracovat s ním. Oproti tradičním pojetím autorského práva tak odpadá nutnost pro každou takovou činnost poskytovat a dohadovat dílčí licence a smlouvy.

V rámci Creative Commons (CC) se můžete setkat se sedmi základními stupni poskytnutí vašeho díla – pokud se například podíváte na @365tipu,  tak zdejší tipy a triky jsou poskytovány v CC BY-NC-SA. O co se jedná pochopíte z uvedených zkratek:

  • Public Domain (PD)
  • Attribution (CC-BY)
  • Attribution and Share-Alike (CC-BY-SA)
  • Attribution and Non-Commercial (CC BY-NC)
  • Attribution and No Derivatives (CC BY-ND)
  • Attribution, Non-Commercial, and Share-Alike (CC BY-NC-SA)
  • Attribution, Non-Commercial, and No Derivatives (CC BY-NC-ND)

creative-commons-783531_640.png

Rozsah licence, se kterou dílo začnete šířit, je velmi důležitý – hlavně proto, že později už to nemůžete změnit. Jedna ze základních vlastností Creative Commons totiž dává dalším lidem bezpečí v tom, že jim z ničeho nic nezměníte práva na užívání.

Výhoda Creative Commons je i ta, že běžně v online službách najdete podporu právě pro jednotlivé varianty – pokud budete dávat fotky na Flickr, 500px či videa na YouTube/Vimeno, tak ke každému vašemu dílu můžete snadno přiřadit odpovídající licenci.

TIP: 500pxwww.500px.com – mělo širokou nabídku Creative Commons fotografií, ale v červnu 2018 s nimi skončilo. Viz 500px zavírá Marketplace a končí s podporou Creative Commons.

Podrobnější informace o Creative Commons najdete na creativecommons.org a k dispozici je i „kouzelník“, který vám usnadní výběr a zformuluje onu potřebnou „zkratku“, která licenční podmínky jasně definuje. Včetně dalších drobností, jako jsou návody jak (například) do vašich webových stránek umístit META značky s informací o licenci. Velmi se může hodit i česká podoba těchto stránek .-creativecommons.org/choose/?lang=cs

Public Domain (PD) je ta podoba, kde své dílo dáváte kompletně volně k užití komukoliv jakýmkoliv způsobem.

Attribution (BY) znamená, že ke splnění licence je potřeba uvést autora. Pokud je to pouze samotné CC-BY, tak vaše dílo může kdokoliv využít jakkoliv, včetně odvozenin, komerčního využití, ale jediné co bude povinen je uvádět odkud pochází dílo či původní dílo. Může ale pozměnit i další licenční podmínky.

Share-Alike (SA) může být poměrně dost podstatné pro zachování licenčních podmínek původního díla u dalšího šíření nebo odvozenin. Můžete se tak chránit proti tomu, že někdo vezme vaše dílo, uvede vás jako autora, ale  změní licenční podmínky.

Non-Commercial (NC) zakazuje komerční využití, další využití vašeho díla je tedy možné jedině, pokud bude v nekomerčním prostředí a nekomerčním způsobem.

Non Derivates (ND) vyžaduje ponechání díla v původní podobě, tedy žádné změny, odvozeniny.

POZNAMKA: CC BY-NC-SA u @365tipu znamená, že zdejší tipy můžete dále šířit, ale je nutné uvést původní zdroj i zachovat licenční schéma odpovídající původnímu a je vyloučeno, abyste tyto tipy a triky jakkoliv komerčně využívali. Mimochodem, na to se vztahuje i to, že byste si je dávali na svůj „zdarma dostupný“ web, ale obalovali je reklamou.

Když už je řeč o fotkách, tak Služby pro hledání fotografií ve více online zdrojích určitě prostudujte.

K tématu autorského práva se vám dost dobře budou hodit tyto tipy:

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky