TIP#180: Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem?

V přehledu služeb se zdarma dostupnými fotografiemi (Kde získat fotky k použití zdarma?) na konci zůstala část nazvaná reverzní vyhledávání. Dostala se tam tak, že byla původně součástí předchozího článku, ale má rozhodně na to, aby se tomuto tématu věnoval samostatný tip.

Reverzní hledání fotografií je totiž velmi užitečná možnost a funguje překvapivě snadno a mnohdy i překvapivě dobře. Máte-li fotografii, ať už na disku nebo někde na Internetu, tak možná chcete vědět odkud pochází, zda je někde jinde na Internetu použita, kdo je jejím autorem. To poslední třeba proto, že chcete mít jistotu o licenci, nebo chcete autora požádat o svolení k užití.

TIP: V Ilustrační fotografie? Jak na ně? Pozor na ty, které používá na Internetu skoro každý, vyhněte se jim. najdete pár užitečných a zásadních poznámek na téma jak pracovat s fotkami z free zdrojů

Reverzní vyhledávání fotografií

Opačné hledání, tedy takové kdy někam nahrajete obrázek a ono se to pokusí najít odkud pochází, budete potřebovat zejména v okamžiku, kdy si chcete ověřit jestli nalezený obrázek náhodou není (třeba) z fotobanky. Hodit se ale může i tam, kde chcete najít podobné obrázky – tam docela dobře zafungují Obrázky Google, protože nehledají přímou shodu (tam lépe funguje TinEye), ale podobnost.

1) Tineye – www.tineye.com – hledá obrázky na shodu. Nahrajete obrázek či ukážete kde je a TinEye se pokusí ho najít. Hodí se třeba i pro ověření, jestli ten obrázek co chcete použít není příliš „proklálý. Ale také z jaké fotobanky pochází. Případně prostě jenom k nalezení původu.

2) Obrázky Google – images.google.com – umí totéž, tedy nahrát tam obrázek od vás z počítače nebo ukázat kde na Internetu je. Pokusí se ho najít a vypsat kde všude je. Ale také zobrazí „vizuelně podobné“ obrázky. A to se může hodně hodit.

Reverzní vyhledávání obrázku na Google Images
Reverzní vyhledávání obrázku na Google Images

3) Bingwww.bing.com – umí také vyhledávat obrázky jako Google, musíte se přepnout na vyhledávání obrázků a vpravo vedle lupy je „Image Match“. Z vlastních zkušenosti má ale dost podivné výsledky, lépe řečeno, to co najde Tineye či Google, tady prostě smůla.

Ve všech případech potřebujete původní fotografii. Buď její adresu na Internetu (URI) nebo ji mít uloženou na vlastním disku (a nahrát jí do těchto služeb). Pokud se Google či TinEye podaří obrázek najít, tak se dozvíte kde všude je. TinEye hledající na přesnou shodu vám v případě neúspěchu prostě ohlásí, že nic nenašlo. U Google se dočkáte ještě podobných obrázků – což vám občas může pomoci, ale většinou spíš ne.

4) Gazopawww.gazopa.com – je momentálně mimo provoz, ale měla jednu zajímavost – zábavnou možnost „namalovat“ si obrázek a nechat vyhledat vše co je mu podobné. Je to ale nejenom zábavné, praktické využití by tu taky bylo, protože to opravdu docela i fungovalo . Podobnou věc bylo možné najít na labs.systemone.at/retrievr, ale momentálně to vrací 503, takže není jasné jestli je to jenom dočasně nebo trvale nefunkční.

5) REvIMGwww.revimg.com – umí hledat jenom v obrázcích z některých zdrojů, které při nahrávání obrázků navíc musíte předem vybrat. Moc použitelné to není, ale berte to jako koncept.

HTML clipboard

POZNÁMKA: Pokud hledáte autora fotografie či odkud pochází a nedaří se vám nic najít, tak to samozřejmě rozhodně neznamená, že fotografie je volně použitelná. Ale i o tomhle si můžete počíst, třeba v Mohu z Internetu (z Google) vzít fotku a použít ji?

Reverzní vyhledávání obrázku na Google Images
Reverzní vyhledávání obrázku na Google Images

6) Reverse Image Search by Image Raiderwww.imageraider.com – slouží trochu k něčemu jinému, umožňuje vám hlídat „vaši“ fotografii a kde se objevila. Ale můžete ho použít i pro úplně obyčejné nalezení fotografii stylem stejným jako TinEye či Google.

7) Multi-service image searchwww.iqdb.org – hledá vaši fotku v několika velmi specifických zdrojích obrázků.

TIP: Víte co to znamená royalty-free? Měli byste, protože je to takový trochu chyták. V Co to znamená Creative Commons a proč (a k čemu) se vám to může hodit najdete informaci o licenčním schématu, které slouží k poskytování věcí „zadarmo“

8) Yandex Image Searchwww.yandex.com/images – má už stejně jako Google možnost vložit obrázek a zjistit kde je. Neřešte vůbec, že jde o ruský vyhledávací stroj, mluví to perfektně anglicky. A funguje minimálně stejně dobře jako Google.

9) Baidushitu.baidu.com – už ale anglicky nemluví, ale má také tuto funkčnost. Mimochodem, to vlevo je možnost nahrát soubor, to vpravo (políčko) je pro zadání adresy obrázku.

10) Karma Decaywww.karmadecay.com – je také trochu specifická záležitost – hledá totiž obrázky na Reddit.com.

TIP: Reverzní hledání obrázků vám velmi pomůže v době, kdy se Internet hemží „zaručené pravými“ obrázky z Ukrajiny, Ruska, utečenců z Itálie i dalších míst. Pomůže vám totiž objevit to, co vám autoři podvodných zpráv zamlčí, původní zprávu. Jak a kde na Internetu hledat fotografie poradí jak najít fotografii pomocí popisku, klíčových slov.

Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici je detailní návod jak prověřovat „druhou“ stranu na seznamkách

11) Shutterstock www.shutterstock.com – doplnil v březnu 2016 reverzní hledání v jimi nabízených fotografiích (jde o fotobanku).

Co když tohle chcete dělat na mobilu?

Google Images to přímo neumí, ale v Jak použít reverzní hledání obrázků na Androidu či iPhone/iPadu zjistíte, jak to obejít, nebo jak to udělat jinak, Případně se možná budou hodit i následující (trochu jiní) možnosti.

Google Goggles je aplikace pro vizuální vyhledávání, ale zdaleka ne obrázků – prostě namíříte mobil na jakýkoliv předmět, Goggles aplikace si ho vyfotí a pomocí vyhledávání podobných obrázků v Google Images se vám pokusí říci o co jde.

Když už je řeč o fotkách, tak Služby pro hledání fotografií ve více online zdrojích určitě prostudujte.

Aplikace pro hledání v TinEye je k nalezení v Google Play jako TinEye Google: Search by Image. (dodatek z 28. srpna 2015, aplikace se ztratila, proč není jasné).

Unravl – www.unravl-app.com – bývávala aplikace pro IOS, ale není již v provozu a její další osud je nejistý. V App Store je ale více „Reverse Image Search“ aplikací, žádnou z nich jsem ale osobně nezkoušel.

PS: Co je to nigerijský spam? Proč mi někdo píše, že jsem zdědil miliony? je vhodné připomenout, protože právě reverzní hledání vám velmi často pomůže odhalit podvodníka.