@365tipu

TIP#1828: Oslovil vás na seznamce muž či žena vašich snů? Ověřte si zda nejde o podvodníka či podvodnici

Známá před několika týdny začala na Tinderu hledat partnera. Než se do toho pustila, dával jsem ji zdejší návod jak se tam bezpečně chovat (Jak bezpečně používat internetové seznamky a Jak se bezpečně chovat na seznamce Tinder) a hlavně, jak si dát pozor na sňatkové podvodníky, tedy lépe řečeno účty, které se z ní budou pokoušet vytáhnout peníze či ji jinak okrást.

Před pár dny přišla s tím, že si píše s fantastickým „angličanem“ a „námořníkem“ a že je skvělý, úchvatný, prostě muž snů. A že je zrovna na lodi. Poslal jí fotky, dal jí telefonní číslo, ale zatím spolu nemluvili – jen z Tinderu přešli do e-mailu kde jí dotyčný posílal dlouhé e-maily plné komplimentů, pochopení a sladkých slov. Anglicky a s překladem přes Google Translate. Až tak hodně, že začala být přece jenom trochu podezřívavá a zkoušela ho prověřit.

Telefon se nikde nenašel. Což není ani divu, tihle šmejdi prostě pořizují dobíjecí SIMky a neustále je mění, většinou jich mají i několik v ten samý okamžik.

Jméno se také nikde neobjevilo, což ale znamená jenom to, že podvodník (či podvodnice) ho používá příliš krátce. Navíc běžně pro každou oběť používají jiné jméno.

Fotografii se pokoušela hledat v Obrázcích Google a „nenašla ji“. Jenže, jak se ukázalo, tak neodrolovala dolů a dívala se pouze na sadu „podobných“ fotografií. Přitom fotka dotyčného v apartních trenkách se přesně vyskytla na konci – starý známý letitý podvodník, který neustále všem posílá ty samé fotografie a také má stále stejnou historku – námořník, umřela mu žena, atd.

Čímž jsme mohli celou záležitost uzavřít. Byť tedy známá se právě chystá dotyčného patřičně vytrolit a během pár dní mu postupně říct jak je v těžké životní situaci a chtít po něm peníze … Jak to asi dopadne.

Jak tedy ověřovat někoho na seznamce?

Začněte fotografiemi

V Jak najdu odkud pochází nějaká fotografie? Jak zjistím kdo je autorem? jsou popsané cesty jak najít původ fotky, když fotku máte. Základní jsou Obrázky Google, použití je velmi jednoduché, ale má to pár zádrhelů:

  • musíte odrolovat až dolů, nekoukejte jen do „vizuálně“ podobných fotografií, to nejlepší může být v Stránky se stejnými obrázky
  • občas je dobré v editoru fotografii zrrcadlově otočit
  • můžete zkusit vyříznout obličej a dát vyhledat i ten, občas to pomůže, většinou ale pouze fotky obličeje nejsou příliš vhodné
  • pokud je obrázek příliš malý (třeba screenshot z mobilu) nemusí to fungovat dobře

Čím víc fotografií máte, tím lépe. To že Google (a další) nic nenajdou ale nemusí vůbec nic znamenat. Na druhou stranu právě fotografie bývají tou nejlepší cestou. Ony Vizuálně podobné obrázky prověřujte až jako poslední, může se stát, že ho tam najdete, ale je to málo pravděpodobné.

Pána v trenýrkách co se snažil (a možná ještě snaží) okrást známou to nakonec na první pokus našlo v Philip Campbell, philipcampbell27@aol.com. Včetně toho, že tam jsou i další fotky, které známé poslal. A stejné historky – od roku 2017 doteď.

Předmětnou fotku používal v roce 2019 a s obětí si dopisoval v němčině. Aktuálně je to ovšem Baldrick Waller a používá e-mail baldrickwaller@gmail.com.

Telefonní číslo

Pokračujte s telefonním číslem – řeč o tom je v Jak zjistit komu patří telefonní číslo? Pomůže vám klasicky Google, Bing, Seznam či další vyhledávače. Nezapomeňte na různé tvary (s předvolbou, bez předvolby, s pomlčkami, skupiny tří čísle, bez skupin čísel). Tady bývá úspěch málo pravděpodobný, podvodníci telefonní čísla často mění.

Jméno a příjmení

Zkuste najít podle jména a přímení, opět klasicky ve vyhledávačích, ale také na sociálních sítích (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram). Podvodníci si ale jména vymýšlí a používají stále nová.

Texty co vám posílá

Pomůže i hledat texty co vám píše (v angličtině, pokud je to „cizinec“, ale můžete zkusit i české). Podvodníci je mívají stále stejné, takže pokud už někde působil a dostal se do přehledů podvodníků na Internetu, tak je možné, že to najdete. Pokud používá nějaká jména – firem, mrtvé manželky, dětí, atd – tak je to další věc, kterou můžete zkoušet hledat.  Nehledejte velké množství textu, musíte dobře vybrat z té záplavy hezkých slov, co vám posílá.

Před lety pod jiným jménem psal totéž co dnes. Maritime Engineer working with China Ocean Shipping Company. Včetně toho o tom jak podnikání s dodávkou palmového oleje z Asie do Jižní Ameriky.

V tomto případě dost dobře pro vyhledávání funguje „As head of Marine Engineering on board ship,i work closely with the Captain„. Přivede vás na další identity – BENSON CLIFTON BENSONCLIFTON50@HOTMAIL.COM, Scam Survivors -paulfgibson@outlook.com nebo Leonard Clifford @ facebook. Tady je potřeba si uvědomit, že totožné texty mohou používat i desítky podvodníků a tohle celé je organizovaná trestná činnost.

Samozřejmě stejný text najdete na řadě profilů na Linkedin co velmi pravděpodobně jsou skutečné. A dost dobře možná právě zdrojem pro texty používané podvodníkem.

E-mail

Máte-li jeho/její e-mail, tak můžete zkusit i ten, ale tady málokdy uspějete. Pro každou oběť si běžně zakládají nové e-maily (na Gmailu a dalších free mail službách, včetně českého Seznamu či Centra).

Můžete také zkusit prověřit hlavičky e-mailu – návod je v Co je to hlavička e-mailu, jak ji mohu získat a k čemu je to dobré? Pokud ale používá freemaily přes webové rozhraní, tak tím nic nezjistíte. Kdyby ale používal poštu nějak napřímo, tak je občas možné najít IP adresu/adresy odkud e-maily posílá – a tím třeba zjistit, že rozhodně není tam kde tvrdí že je.

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky