@365tipu

TIP#2137: Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače? 

Jsou toho plné noviny. Lidé co jim někdo zavolal, představil se, například, jako že je z Microsoftu a chtěl řešit “problém v počítači” nebo “propadlé licence Office”. Nebo to je “finanční poradce” a nabízí “převod na/z Bitcoin” či „pomoc s investicemi“. Zahraniční číslo, špatná čeština, během chvíle po osloveném chce aby si do počítače či mobilu něco nainstalovali

Měli byste vědět, že do počítače či mobilu si nikdy nic od neznámých lidí neinstalujte. Výše popsaný podvod spočívá v tom, že podvodníkovi umožníte vstup do vašeho počítače a ten ho využije pro vykradení vašeho účtu přes online bankovnictví. Nebo mu umožníte využít váš mobilní telefon k online platbám/nákupům.

Slouží jim k tomu software pro vzdálený přístup (v angličtině označované i jako Remote Desktop, vzdálená plocha) – což je, za normálních okolností, extrémně užitečná pomůcka. Třeba když potřebujete vyřešit problém u rodičů na jejich počítači a nemůžete se tam vypravit, protože jsou daleko. 

Kdokoliv získá vzdálený přístup do vašeho počítače (ale i mobilu či tabletu), tak v něm může dělat cokoliv – může do něj i přidat vlastní software – malware, něco co mu umožní sledovat později co děláte, odchytávat vaše hesla a přihlášení. 

TIP: Jak bezpečně používat TeamViewer (ale i jiné software umožňující vzdálený přístup)

Vzdálený přístup ale umí i operační systémy samotné. Windows a Mac OS prostě přímo. Takže případný podvodník se vás může pokusit přesvědčit k zapnutí této funkce a umožnění mu přístupu tudy – bez nějaké instalace dalšího software, další aplikace.

O vzdáleném přístupu byla řeč třeba v Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows? (a řadě dalších tipů). Jsou tam uvedeny nejčastěji používané aplikace/software, které k tomu slouží. Což vám může pomoci poznat, co se vlastně někdo snaží do vašeho počítače dostat.

TeamViewer, WebEx, Chrome Remote Desktop, Join-me, Splashtop, AnyDesk, VNC Connect, LiteManager, UltraViewer . Není to ale zdaleka všechno, další najdete například v Aplikace a programy pro sdílení obrazovky na dálku a nutno dodat, že podvodníci mohou mít něco „vlastního“, něco co nepoznáte a ani nebude snadné ověřit.

Celé výše popsané prostě znamená, že do počítače si nikdy nic od nějakého neznámého člověka neinstalujte, nestahujte, nespouštějte. Výše popsané podvody jsou navíc poměrně snadno poznatelné, jak už bylo řečeno výše

 • zahraniční číslo, ale ne nutně, časem budou mít česká
 • mluví špatně česky, což časem taky nemusí platit
 • tvrdí že je z nějaké firmy, který by vám ale nikdy takto nevolala 
 • tvrdí že je z nějaké země, ale telefonní číslo je ze zcela jiné
 • nabízí vám podivné věci, třeba že vám převede Bitcoiny, které vůbec nemáte
 • nebo že vám opraví Windows, ačkoliv máte Mac
 • chce abyste si něco stáhli, spustili, otevřeli, nainstalovali
 • může po vás chtít přihlašovací údaje 
 • chce abyste šli na nějakou stránku a tam něco potvrdili, vyplnili
 • bude chtít abyste se přihlásili do mobilního bankovnictví
 • bude žádat o mobilní telefonní číslo 
 • chce abyste mu poslali kód, který přišel na váš telefon přes SMS

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže je užitečné místo, kde najdete řadu dalších tipů na ochranu soukromí a bezpečnější Internet

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky