@365tipu

TIP#215: Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows?

Když už na @365tipů vychází řada tipů pro Windows 10 (najdete je vždy hezky soustředěné ve Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10), tak je čas jednu hodně užitečnou věc pro Windows (ale i pro další systémy). Vzdálený přístup, tedy to jak se dostat na váš počítač, na jeho plochu, (ideálně) přes Internet nebo v domácí či pracovní sítí. A přes tak se tomu říká, vzdálený přístup neboli remote access.

Ve Windows je to jednoduché, pokud máte něco jiného, než základní (home) verzi. Ve verzi Pro prostě povolíte přístup na dálku a pak s pomocí jakéhokoliv programu pro vzdálený přístup (jeden najdete přímo ve Windows, ale fungovat budou i další) se připojíte. Stane se to, že na počítači získáte plochu vzdáleného počítače. V plně grafické podobě, se zvukem, případně i s tiskárnami a tak podobně. Můžete ho používat v okně, můžete si ho roztáhnout na celou obrazovku (a budete tak mít pocit, že pracuje přímo na onom vzdáleném počítači).

Povolení vzdáleného přístup ve Windows 10 se delší dobu dělo v původních ovládacích panelech – kliknete pravým tlačítkem myší na Start tlačítko, vyberete si System a poté Remote Settings. Dostanete se tak mimochodem k nastavení, které je z původních Windows 8.  V horní části budete mít možnost nastavit Remote Assistance, což vás moc nezajímá, ale ve spodní je Remote Desktop – tam musíte vzdálený přístup povolit. Můžete vybrat i případně konkrétní uživatele, kteří mohou přistupovat na dálku (což může obnášet i vytvoření potřebných účtů).

TIP#215: Jak přistupovat ná vzdálenou plochu počítače s Windows?

Až někdy později se to změnilo na nové ovládací panely – Systém -> Vzdálená plocha.

2019-01-14 16_25_04-Nastavení.png

TIP: Pokud v tomto okně nemáte možnost pro Remote Desktop, tak to znamená, že máte Windows v provedení, kde vzdálený přístup není. Což je například Home verze. Pak nemůžete použít přímo řešení ve Windows, ale musíte použít řešení od někoho jiného, ale o tom si napíšeme níže.

Ale pozor, pokud tam volby máte a nejde na ně klikat? Tady poradí Není možné zapnout Vzdálenou plochu (Remote Desktop) ve Windows 10?

Starší verze Windows

Povolení vzdáleného přístupu ve Windows 8 se děje v Ovládacích panelech (Control panel) -> System and Security (Systém a zabezpečení) kde najdete Allow remote access. Případně můžete prostě spustit (v cmd.exe) program jménem SystemPropertiesRemote.exe. Zbytek platí napsané v předchozím odstavci pro Windows 10.

TIP: Ve Windows 10 i Windows 8 můžete snadno použít hledání a netrápit se nalézáním příslušných ovládacích panel. Stačí napsat „Remote access“ (v české verzi by mělo zabrat i „vzdálený přístup“).

Povolení vzdáleného přístup ve Windows 7 (Vista) se k nastavení dostane třeba pravým kliknutím na ikonku Počítač a jeho vlastnosti. Pak už jen postačí vybrat Remote settings. A dostanete se k témuž dialogu jako u Windows 10 a 8, jen bude malinko jiný v tom, že bude nabízet tři možnosti – Nepovolit, povolit připojení z jakékoliv verze aplikace Remote Desktop a již známou volbu Povolit pouze z počítačů používajících Remote Desktop s NLA.

Povolení vzdáleného přístupu ve Windows XP má v zásadě stejný postup jako předchozí, tj. Počítač (My computer), Properties (Vlastnosti), poté záložku Remote (v češtině asi vzdálený přístup) a poté povolit Allow users to connect remotely to this compute a přidat konkrétní uživatele.

TIP: Pokud se budete chtít připojovat k počítači přes Internet, tak je jasné, že je potřeba aby počítač kam se připojujete byl přístupný přes Internet. Tj. nebyl schovaný za firewallem, měl veřejně přístupnou IP adresu, atd. Mohlo by se vám hodit, že běžné RDP (Remote Desktop Protocol) od Microsoftu vyžaduje port 3389.

Samotný vzdálený přístup se děje přes program Remote Desktop Connection (Připojení ke vzdálené ploše) – prostě si ho v počítači najdete, může být ještě nenainstalovaný (ale to je málo pravděpodobné). Abyste se mohli připojit, musíte znát IP adresu počítače nebo název počítače (ať už internetový nebo lokální).

POZOR jak napsal v reakci Jiří Hrazdil: k tipu o připojení ke vzdálené ploše Windows bych na základě čerstvé zkušenosti doplnil, že i když se ve Windows 10 Remote Desktop povolí, může být (příchozí) připojení blokováno Windows firewallem (a to obvykle v případě, kdy je člověk připojen přes „Public network“ – nebo je připojen sice doma, ale má nesprávně nastavený typ sítě).

TIP: Software pro vzdálený přístup. Je bezpečné si to pustit do počítače?

Jaké jsou jiné možnosti pro vzdálený přístup

Pokud nemůžete použít přímo to co nabízí Windows, tak si musíte pořídit nějaké ty programy, které vám zpřístupní kýžený počítače. Není v silách @365tipů nějak detailně probrat jednotlivá řešení, takže jenom v krátkosti přehled. U některých z nich budete mít výhodu toho, že jsou multiplatformní – takže vám poslouží pro připojení na Windows z (například) Linuxu. Ale také třeba opačně. A některé z nich jsou zdarma, open source, a tak podobně.

Princip bude vždy stejný, na počítači kam chcete přistupovat musíte nainstalovat „serverovou“ část, tedy software co převezme nad počítačem kontrolu. V počítači odkud budete přistupovat budete potřebovat jenom klientský program.

TIP. Aplikace a programy pro sdílení obrazovky na dálku

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky