TIP#682: Jak na vzdálený přístup na zařízení s Androidem?

Pokud chcete vzdáleně přistupovat na počítač s Windows, je to jednoduché a psali jsme o tom v Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows? a také v Jak bezpečně používat TeamViewer (a nutno dodat, že možnosti je daleko více, než jen TeamViewer).

S Androidem to dlouhodobě bylo poněkud složitější, většina software pro vzdálený přístup neuměla plnou podobu, tedy kompletní desktop i ovládání. V minulosti byl navíc potřeba root, protože jinak nebylo možné displej a ovládání předat. Částečně je dálkový přístup načatý v Jak propojit Android a váš počítač pro SMS, upozornění a přenosy souborů?, kde najdete Vysor a AirDroid (mající AirMirror pro vzdálený přístup). Možností pro dálkový přístup na zařízení s Androidem je ale už víc.

2016-12-18 09_30_32-Start.png

TeamViwer Host nejspíš vůbec neznáte, ale stačí ho nainstalovat na zařízení s Androidem, nechat ho stáhnout plugin pro TeamViewer QuickSupport (tohle umí přenosy souborů, chat a další drobnosti) a pak si zařízení s Androidem přidat pomocí účtu co máte u TeamVieweru jako důvěryhodné a můžete se připojovat přímo z počítače z tamního Team Vieweru. Funguje to poměrně dobře, až na jeden mírný nedostatek, vykreslování obrazovky na počítači je poměrně pomalé. Pro nekomerční využití můžete mít zdarma a pokud už používáte TeamViewer (a tím pádem ho máte v počítači), je to dobrá varianta. Osobně odzkoušeno.

Parallels 2X MDM (původní 3CX DroidDesktop) vypadá dobře (ale nezkoušel jsem) ale není jasné, jakou budoucnost to vlastně má. Parallels podle všeho původní projekt koupili/získali, chvíli ho nechávají existovat pod jiným názvem, ale pak bude (asi) zahrnut v plně komerčním řešení.

mobizen – www.mobizen.com a Mobizen Mirroring – umožní vzdálený přístup přes prohlížeč nebo přes desktopovou aplikaci (Windows) a je dostupná zdarma. Stejně jako v předchozích případech není potřeba root. Podle všeho se ale odmítá instalovat na tablety a tím pádem také na Evolveo TV box, na kterém TeamViwer host šlape. Tady jenom upozorním, že po instalaci chce na telefonu přístup ke kontaktů, SMS/MMS a navíc i „root“ přístup. Což jsem ani v jednom případě neudělal a vedlo to k nefunkční aplikaci – nemyslím si, že cokoliv z těchto věcí opravdu potřebuje (už proto, že to nepotřebují jiné aplikace).

Scrcpy je zdarma dostupné Open Source řešení.  Funguje pro Android 5.0 a starší přes TCP/IP nebo přes USB a můžete používat na Linuxu, Windows a MacOS.

AndroidScreencast vyžaduje root a asi nebude určený pro někoho kdo prostě chce něco bez přemýšlení používat. Ale pokud třeba toužíte po něčem ve zdrojácích, tak tady máte šanci.

TIP: Aplikace a programy pro sdílení obrazovky na dálku

ISL Light for Android například vypadá velmi zajímavě, ale jen do okamžiku pohledu na ceny – 145 dolarů za 500 minut užívání vypadá jako vtip.

Asi nepřekvapí, že existuje VNC Viewer for Android a pokud VNC používáte, stojí za vyzkoušení. Ale nečekejte, že to bude nějaké „user friendly“.

RemoDroid (původní RemoteDroid) vznikl původně jako software pro ovládání zařízení s Androidem z jiného zařízení s Androidem. Dnes už umí PC i MAC. A aktuálně je v beta podobě, takže s tím počítejte.

Další možnosti bez podrobností

  • NoMachine (podle všeho umí jenom tablety, zajímavé třeba i tím, že umí iPad)

Všechno? Zdaleka ne. Stačí když si budete v Google hledat „Android remote access“ a zjistíte, že jsou možná desítky dalších alternativ. Pokud máte nějakou oblíbenou a vámi osobně používanou, dejte vědět. Doplníme.

TIP: V Android TV – Z69 Max TV Box (recenze a praktické zkušenosti) najdete tip na cenově dostupný TV box s Androidem, včetně praktický tipů na zprovoznění a používání