@365tipu

TIP#682: Jak na vzdálený přístup na zařízení s Androidem?

Pokud chcete vzdáleně přistupovat na počítač s Windows, je to jednoduché a psali jsme o tom v Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows? a také v Jak bezpečně používat TeamViewer (a nutno dodat, že možnosti je daleko více, než jen TeamViewer).

S Androidem to dlouhodobě bylo poněkud složitější, většina software pro vzdálený přístup neuměla plnou podobu, tedy kompletní desktop i ovládání. V minulosti byl navíc potřeba root, protože jinak nebylo možné displej a ovládání předat. Částečně je dálkový přístup načatý v Jak propojit Android a váš počítač pro SMS, upozornění a přenosy souborů?, kde najdete Vysor a AirDroid (mající AirMirror pro vzdálený přístup). Možností pro dálkový přístup na zařízení s Androidem je ale už víc.

2016-12-18 09_30_32-Start.png

TeamViwer Host nejspíš vůbec neznáte, ale stačí ho nainstalovat na zařízení s Androidem, nechat ho stáhnout plugin pro TeamViewer QuickSupport (tohle umí přenosy souborů, chat a další drobnosti) a pak si zařízení s Androidem přidat pomocí účtu co máte u TeamVieweru jako důvěryhodné a můžete se připojovat přímo z počítače z tamního Team Vieweru. Funguje to poměrně dobře, až na jeden mírný nedostatek, vykreslování obrazovky na počítači je poměrně pomalé. Pro nekomerční využití můžete mít zdarma a pokud už používáte TeamViewer (a tím pádem ho máte v počítači), je to dobrá varianta. Osobně odzkoušeno.

TIP: Jak z Windows/Mac OS přistupovat vzdáleně na Ubuntu

Parallels 2X MDM (původní 3CX DroidDesktop) vypadá dobře (ale nezkoušel jsem) ale není jasné, jakou budoucnost to vlastně má. Parallels podle všeho původní projekt koupili/získali, chvíli ho nechávají existovat pod jiným názvem, ale pak bude (asi) zahrnut v plně komerčním řešení.

mobizen – www.mobizen.com a Mobizen Mirroring – umožní vzdálený přístup přes prohlížeč nebo přes desktopovou aplikaci (Windows) a je dostupná zdarma. Stejně jako v předchozích případech není potřeba root. Podle všeho se ale odmítá instalovat na tablety a tím pádem také na Evolveo TV box, na kterém TeamViwer host šlape. Tady jenom upozorním, že po instalaci chce na telefonu přístup ke kontaktů, SMS/MMS a navíc i „root“ přístup. Což jsem ani v jednom případě neudělal a vedlo to k nefunkční aplikaci – nemyslím si, že cokoliv z těchto věcí opravdu potřebuje (už proto, že to nepotřebují jiné aplikace).

Scrcpy je zdarma dostupné Open Source řešení.  Funguje pro Android 5.0 a starší přes TCP/IP nebo přes USB a můžete používat na Linuxu, Windows a MacOS.

AndroidScreencast vyžaduje root a asi nebude určený pro někoho kdo prostě chce něco bez přemýšlení používat. Ale pokud třeba toužíte po něčem ve zdrojácích, tak tady máte šanci.

TIP: Aplikace a programy pro sdílení obrazovky na dálku

ISL Light for Android například vypadá velmi zajímavě, ale jen do okamžiku pohledu na ceny – 145 dolarů za 500 minut užívání vypadá jako vtip.

Asi nepřekvapí, že existuje VNC Viewer for Android a pokud VNC používáte, stojí za vyzkoušení. Ale nečekejte, že to bude nějaké „user friendly“.

RemoDroid (původní RemoteDroid) vznikl původně jako software pro ovládání zařízení s Androidem z jiného zařízení s Androidem. Dnes už umí PC i MAC. A aktuálně je v beta podobě, takže s tím počítejte.

Další možnosti bez podrobností

  • NoMachine (podle všeho umí jenom tablety, zajímavé třeba i tím, že umí iPad)

Všechno? Zdaleka ne. Stačí když si budete v Google hledat „Android remote access“ a zjistíte, že jsou možná desítky dalších alternativ. Pokud máte nějakou oblíbenou a vámi osobně používanou, dejte vědět. Doplníme.

TIP: V Android TV – Z69 Max TV Box (recenze a praktické zkušenosti) najdete tip na cenově dostupný TV box s Androidem, včetně praktický tipů na zprovoznění a používání

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky