@365tipu

TIP#959: Android TV – Z69 Max TV Box (recenze a praktické zkušenosti)

Po letech zkušeností s Evolveo (viz Filmy a seriály snadno s Evolveo Android Box H4 a NAS nadoma: Synology poslouží dobře jako mediální centrum (2)) je čas se podívat na jiného výrobce a novější krabičku s Androidem co si můžete připojit přímo k televizi a předělat ji tak na podstatně chytřejší. A s věcmi jako je Netflix, HBO GO či Kodi z ní udělat i domácí filmové, seriálové a vůbec multimediální centrum.

2017-12-10 17_01_24-1502765544603583.jpg (1000×1132)Z GearBestu si můžete za nějakých 80 USD pořídit Z69 Max TV Box – 3GB RAM + 64GB ROM EU PLUG, což je klasický Android box s slušným procesorem (Amlogic S912, 8 jader, 2 GHz, 65 bit), WiFi (2.4/5 GHz), Ethernet 1000 M síťovým portem, dvojicí USB (jeden port umí OTG), microSD paměťovým slotem a pochopitelně Bluetooth.

Výkonnostně více než dostačující na filmy, ale klidně i nějaké ty hry pro Android, které se budou dát na velké televizi – pro připojení je k dispozici HDMI konektoru a pro audio i SPDIF.

T69 je vybavené Android 7.1 a rozhraním dnes poměrně obvyklým u všech Android boxů co se připojují na televizi – snadno ovladatelným i pomocí dálkové ovladače (je součástí dodávky, jen musíte pořídit dvě menší tužkové baterie), byť jako u všech případů pro zprovoznění doporučím připojit myš (přímo na Bluetooth nebo myš s USB donglem) a klávesnici (ideálně přímo na Bluetooth) – oboje funguje bez problémů.

Zprovoznění Z69

Zapojíte do zásuvky, připojíte HDMI kabelem k televizi, zapnete, naběhne dlaždicové TV rozhraní, vydáte se do nastavení a nastane první drobný zádrhel, velmi pravděpodobně bude Nastavení/Settings v čínštině, takže chvilku hledejte než najdete volbu po které se vám zobrazí přehled jazyků – není problém přepnout na angličtinu či češtinu.

Screenshot_20171210-150746.png
Selže-li vaše znalost čínštiny, hledejte ikonku zeměkoule.

Připojte k WiFi nebo k Ethernetu, v Nastavení si najděte přidání účtu a připojte k vlastnímu (nebo za tím účelem vytvořenému) účtu od Google. To proto že je jednodušší instalovat aplikace na dálku z Google Play i pro zálohování. N

akonec Z69 je plnohodnotný počítač, takže ho budete moci využívat i pro spoustu dalších věcí. Pokračujte otevřením Google Play a aktualizací aplikací, které v Z69 jsou – z těch podstatných je předinstalovaný Netflix i Kodi, takže případné další zprovoznění je snazší. Pokud si chcete usnadnit život, přidejte vzdálený přístup třeba přes TeamViewer – další nastavování pak můžete dělat vzdáleně z počítače.

Screenshot_20171210-150709.png

Budete-li mimochodem chtít zkoumat, v Z69 je nainstalované to obvyklé (Chrome, Facebook, Twitter, YouTube, Skype). Najdete tam i aplikaci Miracast, ale tam jako obvykle vše vypadá jako kdyby už už mělo začít běžet, ale prostě to nepropojíte.

Neuškodí si přidat Google Drive (Disk Google), dost to zjednoduší případné přenášení souborů mezi boxem a vašimi dalšími zařízeními. Hodí se i pro pořízení screenshotů (klávesnice a PrintScreen fungují stejně jako na PC).

Kodi a další obvyklé vychytávky

Můj osobní favorit pro filmy na doma je Kodi (případné návody viz níže na konci recenze) – rady je to klasika, musíte buď připojit domácí síťové úložiště nebo k Z69 můžete připojit externí USB disk, USB klíčenku nebo tam dostávat filmy přes microSD kartu. Do Kodi každopádně budete ještě potřebovat přidat addony – OpenSubtitles.org (budete potřebovat přihlašovací údaje), AutoSubs pro automatické natahování videí, v nastavení nastavit češtinu i si to správně vybrat při přidávání disku s filmy a seriály. Neuškodí Backup pro zálohování a XMBC Library Auto Update.

Screenshot_20171210-150719.png

Máte-li účet u Netflix či HBO GO, tak je to vcelku jasná záležitost, jedno nebo druhé stačí nainstalovat (Netflix je předinstalovaný) a přidat přihlašovací údaje. Osobně bych uvítal O2 TV, ale ta se bohužel na TV Box odmítá nechat nainstalovat (alespoň to HBO GO z ní je možné snadno použít).

Pokud byste chtěli zprovoznit Skype v plné parádě, tedy pro hlas i video, tak ideální je připojit klasickou USB kameru – některé s Androidy nefungují. Roky stará Logitech USB ale bez problémů.

Další praktické postřehy

Co potěšilo je, že konečně zmizel spodní status bar, který měl neustále tendence se objevovat v cestě filmům. Rozhodně změna k lepšímu.

Screenshot_20171210-150953.png

Rozhodně si pořiďte slušnou a rychlou SD kartu, protože 64(32)GB přímo v boxu vám určitě časem přestanou stačit – byť jde o lepší variantu, tyhle box mívají běžně i méně. Včetně tady příjemných 3 GB hlavní paměti.

Pokud jste si připojili klávesnici a myš, tak vás nebude trápit nepříliš použitelné dálkové ovládání, ale i to můžete vyměnit za jiné, lepší. Nebo můžete prostě použít Android TV Remote Control od Google a udělat si dálkové ovládání z vašeho telefonu. Což vám mimochodem umožní zadávat texty i skrz mobil.

Připojení na účet od Google je určitě více než vhodné – poslouží dobře pro zálohování a synchronizací. Můžete dobře používat i Chrome a YouTube, kam si snadno přenesete vše z velkého počítače.

Pokud se případně obáváte přehřívání, tak obavy vynechte. Tady tvůrci odvedli dobrou práci.

Není potřeba zavírat programy na pozadí, pokud si spustíte film. Tady je výkonu k dispozici dostatek.

To, že jeden z USB umí OTG znamená, že můžete připojit USB disk. Což následně znamená, že můžete Androidu určit tento disk jako interní paměť a vše nové instalovat na externí disk místo do paměti boxu.

[07.01.18] Jaroslav Svoboda psal, že se mu nedaří zprovoznit Spotify – ukazuje se jenom jako pruh na obrazovce. Má pravdu, tatáž zkušenost. Obejít se to dá tak, že si stáhnete Spotify for TV (musíte APK, z Google Play to nepůjde) a použijete ji pro přihlášení – fungovat ale nebude. Pak ji odstraňte a klasické Spotify už půjde spustit a budete už přihlášení.

TIP: Jak na Raspberry Pi? Jak s pomocí Kodi a Raspberry Pi vytvořit mediální centrum (19). Stačí to pak už jen propojit s televizí a máte vystaráno.  Řešení s Android boxem ale bude snazší a přístupnější i pro začátečníky

Technické parametry

 • Systém: Android 7.1
 • Procesor: Amlogic S912, ARM Cortex-A53, 4 jádra, 2.0 GHz, 64 bitový
 • GPU: ARM Mali-TP820MP3
 • RAM: 3GB DDR3
 • eMMC: 64GB nebo 32GB
 • Média: H.264/H.265, HD MPEG1/2/4, 1080P, 4K/2K 0fps a vše co podporuje Android
 • Bluetooth: 4.1
 • Video a audio: HDMI 2.0, SPDIF
 • Ethernet. RJ 45, 1 Gbps
 • Wi-FI: 2.4/5Ghz
 • USB: 2x, jeden port umí OTG
 • Rozměry: 11 x 11 x 1.5 cm

Hodnocení a kde koupit

Jednoznačně pět z pěti hvězdiček, byť mírné mínus by si to zasloužilo za to čínské rozhraní, ale kupodivu to nebyl problém najít a změnit na angličtinu. Jinak velmi svižné, rychlé, spolehlivě funguje dlouhé dny, dobře rozšiřitelné (paměť, klávesnice, myš, SD karta, 2xUSB) i připojitelné (HDMI a SPDIF)

Z GearBestu si můžete za nějakých 80 USD pořídit Z69 Max TV Box – 3GB RAM + 64GB ROM EU PLUG (cena na počátku prosince).

Budou se vám hodit tyto tipy a články

TIP:  Další recenze najdete v Recenze a praktické zkušenosti a to jak ty zdejší, tak na dalších příbuzných webech.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky