@365tipu

TIP#864: K čemu se hodí USB On-The-Go? Jak k mobilu či tabletu připojovat klasické USB periferie?

USB On-The-Go (OTG) zmíněné v tipu Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-C? je standard, který umožňuje mobilní a přenositelné zařízení proměnit v USB hostitele (tedy to co je počítač či notebook, ale také třeba router s USB portem). Což v praxi znamená třeba to, že k mobilnímu telefonu či tabletu můžete připojit externí disk, tak jak jste tomu zvyklí u počítače či notebooku.

connectit-usb-otg-DSC_2055_2.jpg

Neočekávejte USB OTG u Apple, nějak se jim do toho nechce (obchází se to připojením přes WiFi), stejně jako se k tomu nepříliš aktivně stavěl Microsoft, byť ve Windows 10 Mobile to vypadá na podstatné změny. Většinou tohle umožní Android (mobil, tablet), ale musíte si to ověřit u vašeho konkrétního modelu (pomoci vám může aplikace USB OTG Checker z Google Play)

Abyste mohli k telefonu připojit (například) externí disk, bude to zpravidla znamenat, že budete potřebovat microUSB <-> USB-A (male <->female) „OTG“ redukci/kabel/hub. To aby byl „OTG“ je podstatné, není to běžná redukce, má jiné vnitřní propojení. Šikovně vypadá například Ugreen micro USB (M) + USB-C (M) to USB 3.0 (F) OTG Adapter Black

Dejte si pozor na případné požadavky na napájení externího disku – telefon nemusí utáhnout ty, které jsou napájené z USB konektoru. Bezproblémově z pohledu spotřeby budete moci zcela určitě připojit klasickou USB klíčenku. Pamatujte na to, že takto připojované disky musí používat FAT32, pokud jste si je naformátovali ve Windows jako NTFS, tak smůla.

TIP: Pokud tápete jak si pořídit potřebný kabel, hub či redukci, tak si prostě třeba najděte OTG na Alza.cz. Najdete tam i pokročilejší podoby mající více USB A (2.0) a navíc třeba i sloty pro micro/miniSD, SD a SDHC karty. Ještě pokročilejší mají například i HDMI port pro připojení k televizoru (pomoci MHL)

5in1-Micro-USB-MHL-to-HDMI-Adapter-HDTV-converter-Connection-Kit-TF-SD-Card-Reader-OTG.jpg

Připojit ale můžete třeba i herní ovladače (ty z XBoxu 360 co mají USB konektor fungují). Ještě praktičtější může být připojení klávesnice a myši, byť tady je jednodušší mít oboje bezdrátové. Máte-li tiskárnu, tak přes USB ji můžete také připojit. A pokud máte kameru/foťák co podporuje ovládání přes USB, tak s pomoci DSLR Controller můžete váš telefon proměnit v ovládač. Kameru či foťák co jde připojit přes USB do počítače ale můžete prostě připojit k tabletu či mobilu a stáhnout a zpracovat fotografie.

Pokud po přečtení předchozího jásáte, tak trochu pozor. Co půjde či nepůjde připojit je dost nejisté, občas nebudou fungovat ani některé klávesnice či myši.

PS: Ano, mělo by jít propojit i dva telefony a přenášet soubory mezi nimi

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky